Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A na podatke možemo gledati i ovako:

Promet dionicama u rujnu:

2013 – 199,0 mlilijuna kuna
2014 – 264,6 mlilijuna kuna
2015 – 237,8 mlilijuna kuna
2016 – 345, 5 mlilijuna kuna

Izvor: Izvješća ZSE

Dakle, prometi rastu! 🙂
Ili je to “iz šupljeg u prazno” ili od nekud dolazi svježi novac.
Ali odgovor na ovo pitanje nije uputno tražiti u ostvarenim prometima (jer svatko od nas može napraviti ogroman promet kupoprodajući vlastiti portfelj), već nam trebaju podaci npr o rastu imovine investicijskih fondova i sl.

La vita e bella!

Treba dodati da je i vrijednost dionica veća pa bi bolji parametar bio broj protrgovanih dionica.

Npr.

promet 100 dionica po cijeni od 50 kn = 5.000,00 kn
promet 100 dionica po cijeni od 100 kn = 10.000,00 kn


A na podatke možemo gledati i ovako:

Promet dionicama u rujnu:

2013 – 199,0 mlilijuna kuna
2014 – 264,6 mlilijuna kuna
2015 – 237,8 mlilijuna kuna
2016 – 345, 5 mlilijuna kuna

Izvor: Izvješća ZSE

Dakle, prometi rastu! 🙂
Ili je to "iz šupljeg u prazno" ili od nekud dolazi svježi novac.
Ali odgovor na ovo pitanje nije uputno tražiti u ostvarenim prometima (jer svatko od nas može napraviti ogroman promet kupoprodajući vlastiti portfelj), već nam trebaju podaci npr o rastu imovine investicijskih fondova i sl.

A koje ste vi to podatke zbrajali tocno? Ako ste zbrajali promet dionicama unutar knjiga ponuda + blok promet dionicama, ti podaci su vam tocni za 2013 i 2015, krivi za 2014 i 2016. Nije mi bas jasno.

Dakle ako govorimo o slijevanju novca na TK, po vama nije uputno gledati podatke o prometu? Imovina fondova moze rasti i na burek prometima.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Nisam zbrajao podatke već sam prenio podatke o prometu dionicama za rujan iz ZSE-ovih godišnjih izvješća dostupnih na njihovim stranicama.

Imovina investicijskih fondova (bez OMF-ova) kontinuirano raste od 12 mjeseca 2014 (podaci dostupni u HANFINIM izvještajima).
Rast je impresivan – u dvije godine sa 12,9 milijardi (12/14) na 18,4 milijardi u (12/16) što predstavlja rast od 42,6%, a to je preveliki rast da bi se mogao objasniti povećanjem vrijednosti njihove imovine. Očito se radi i o novom kapitalu koji u njih stiže, o čemu govori kolega Migra.

U ovom kontekstu, ostvareni prometi na ZSE nam nisu od velike pomoći iz razloga kojeg sam naveo.
Nas dvoje se možemo dogovoriti da ćemo svaki sa 50 K napraviti dnevno 500 K prometa i time manipuliramo slikom tržišta i njegove likvidnosti, a da se pritom vrti jedan te isti novac.

La vita e bella!

u krivu ste svi koji očekujete nekakvu novu navalu građana na burzu, oni koji su bili ovdje i ulagali gadno su se opekli i ti se više neće vraćati, a ako je netko novi i htio doći nazad, nakon uvođenja poreza na KD, motivacija je drastično opala.
osim toga, dionice na ZSE više nisu jeftine, pogotovo građevinari su sada skupi i ja sam izašao iz njih i ne znam u što ući jer ne vidim trenutno ništa zanimljivo. treba nam jedna jača korekcija

Kolega u interesu fair-playa, provjerite ponovno sto ste prenijeli ili budite precizniji kod vasih izvora.

rujan 2013 – 199,1 mln TOCNO
rujan 2014 – 352,3 mln (str 5) http://zse.hr/UserDocsImages/reports/ZSE-2014.pdf
rujan 2015 – 237,8 mln TOCNO
rujan 2016 – 358,5 mln (str 6) http://zse.hr/UserDocsImages/reports/ZSE-2016.pdf

OK vi birate gledati imovinu fondova. Mogu to prihvatiti iako se ne slazem. Sto je manja likvidnost, to je cijena nerealnija.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Pojavio se novi fenomen na ZSE! Svi se boje poreza i pobjegli s prodaje, jer se boje što ako nastavi rast ( imam trošak brokera, kapit dobit itd) Činimi se da mali burekđije mjenjaju taktiku iz gerilaca (kupi-prodaj do 2016 tj guranje po 1 lipu) u dugvječne ( tj barem 2 g da neplate porez)…… poteci ce med i mlijeko rekao bi jedan ….

@ Crobiz 16

U pravu ste.
U 2014 sam zabunom napisao podatak za listopad umjesto za rujan (prenio sam red niže), a za 2016 je promet i veći nego što sam napisao.

Dakle, tablica izgleda ovako:

2013 – 199,0 mlilijuna kuna
2014 – 352,3 mlilijuna kuna
2015 – 237,8 mlilijuna kuna
2016 – 358,5 mlilijuna kuna

Dakle, ovo nije bitno utjecalo na osnovni stav da je rast prometa na ZSE očit. 2014 je po prometu izuzetak. Isto tako, ovo ne mjenja na to da nam podatak o povečanju prometa može biti zaniljiv, ali nam nije presudan argument za pitanje stiže li novi novac na burzu.
Isto tako, rast imovine fondova koje sam naveo se odnosi na UCITS fondove bez alternativnih fondova i OMF-a.

La vita e bella!


A na podatke možemo gledati i ovako:

Promet dionicama u rujnu:

2013 – 199,0 mlilijuna kuna
2014 – 264,6 mlilijuna kuna
2015 – 237,8 mlilijuna kuna
2016 – 345, 5 mlilijuna kuna

Izvor: Izvješća ZSE

Dakle, prometi rastu! 🙂
Ili je to "iz šupljeg u prazno" ili od nekud dolazi svježi novac.
Ali odgovor na ovo pitanje nije uputno tražiti u ostvarenim prometima (jer svatko od nas može napraviti ogroman promet kupoprodajući vlastiti portfelj), već nam trebaju podaci npr o rastu imovine investicijskih fondova i sl.


možda ovo ima malo utjecaja

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/trziste-kapitala/novi-fondovi-privlace-na-trziste-kapitala/
https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/trziste-kapitala/jacanje-fondovske-industrije-u-fondovima-gotovo-pet-milijardi-kuna-vise-nego-lani/

http://www.seebiz.eu/vecina-fondova-rasla-sedmi-tjedan-uzastopno/ar-149291/
http://www.seebiz.eu/muska-voda-potonula-u-stecaj/ar-149683/


Nisam zbrajao podatke već sam prenio podatke o prometu dionicama za rujan iz ZSE-ovih godišnjih izvješća dostupnih na njihovim stranicama.

Imovina investicijskih fondova (bez OMF-ova) kontinuirano raste od 12 mjeseca 2014 (podaci dostupni u HANFINIM izvještajima).
Rast je impresivan – u dvije godine sa 12,9 milijardi (12/14) na 18,4 milijardi u (12/16) što predstavlja rast od 42,6%, a to je preveliki rast da bi se mogao objasniti povećanjem vrijednosti njihove imovine. Očito se radi i o novom kapitalu koji u njih stiže, o čemu govori kolega Migra.

U ovom kontekstu, ostvareni prometi na ZSE nam nisu od velike pomoći iz razloga kojeg sam naveo.
Nas dvoje se možemo dogovoriti da ćemo svaki sa 50 K napraviti dnevno 500 K prometa i time manipuliramo slikom tržišta i njegove likvidnosti, a da se pritom vrti jedan te isti novac.

Samo sta ste s ovim zaboravili spomenit bitne cinjenice, a to je da taj rast imovine otpada na novcane i obveznicke fondove, dok se kod dionickih fondova blago smanjio od 1.2014, a kod mjesovitih blago povecao i jedno i drugo zanemariva promjena. Jedino su se novcani i obveznicki povecali s 10 na 15 miljardi.

Ignore : renči

držim da je pokušaj dokazivanja da na zse NE stiže svježi kapital više od promašaja.
a čega bi još mogao biti posljedica kontinuirani i snažan rast indexa u zadnjih 6 mj na zse?
nije valjda da će netko insinuirati da je to posljedica našeg pisanja ovdje?:-))
nemamo sve podatke koji bi bili potrebni za cijelu sliku ali.
iz glava svi znamo da je godinama volumen avg dnevni bio oko 5 donedavno 10 a ide već prema 15….
te da se broj transakcija povečao sa <500 na 500 sada je blizu 1000....
zar treba biti mudar da se izvede zaključak i bez detaljne analize statistike?
a koliko točno? neznam a nije mi niti od neke važnosti dali je to trentno mojih izjavljenih 5 ili 3,8 ili 6,8 mil kn.
svježi kapital stiže,najizglednije najveći dio od štediša koji imaju više nego jake motive da tako postupe pa očito i dio njih tako postupa.
domino efekt je započeo a sve ostalo je meni manje važno.
ako tome dodamo najizgledniji scenarij sa bitno više + od - vijesti to je za mene ono što na burzi možeš samo poželjeti.
DA,na burzi gdje su rizici povečani ali i mogućnost velike zarade.
kome to sve nije interesantno naravno da neće na burzi biti.
biti će interesantno jednog dana iz naftalina izvući ovu raspravu kada će rejting omoućavati značajniji priljev stranog kapitala koji neće imati problema sa kupovinom po ovim valuacijama gdje je normalno da imovina najčešće i not rev nema kupca niti po 0,4 Bv a da je poslovanje na +0 ili na putu da će biti bolje.
ako ne griješim biti će to još jedna šloica za 5 iz financijskog opesminjavanja za široke mase.za sve nove i stare koji nisu utvrdili gradivo u prošlom krugu.
možda i griješim ,nebi bilo...

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Onaj osjećaj kad se preisprodaš.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

New Report

Close