Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ha-ha!
Diverzifikacija!

Znate što kaže Buffet o diverzifikaciji?
“Diverzifikacija je za one koji se ravnaju po principu: kupi i moli!
Za one koji znaju što rade i zašto ulažu u pojedinu dionicu diverzifikacija nije opcija.”

Sjećam se ko´ danas, jedog gospona koji je htio ulagati na ZSE, ali nam je rekao da se svakako želi zaštiti kroz diverzifikaciju! Rekli mi, ajde bar pred sobom imamo čovjeka koji se kuži u osnovne pojmove.
Pitamo ga koliko bi uložio.
A on ispali: “Pa, jedno 5.000 kn.”

Ha-ha.
Preproučili smo mu da si za te novce kupi mješanih bombona. 🙂 🙂 🙂

La vita e bella!

Ovo s 5000 kn je vrhunska fora! Dugo se nisam ovako nasmijao…

No, čuj, diverzifikacija, haha, kažeš ti? Ajmo malo realno sagledati stanje. Bar tu kod nas.
Gospon Buffet i mi ipak živimo u vrlo različitim svemirima, i staviti ovdje u ovoj baruštini 100% na jednu dionicu ili dvije tri je ozbiljan pokušaj samoubojstva iz zasjede. Sve teorije portfelja, a koje se ipak bave upravljanjem rizicima, se bave ovom ili onom varijantom teze o jajima i košari, ne?
U Americi, gdje se ipak rađaju firme koje su lideri u svojim branšama, gdje ipak vlada pravna sigurnost, barem kvalitetno fingirana poslovna čestitost, e tamo si možeš dozvoliti luksuz da prije koju godinu staviš 50% na Amazon, a drugih 50% na Apple. A ovdje? Neki turisti možda, građevinari s hrpom dugova, Todex sa svojim muljevima i sl. Imaš i par koliko toliko čestitih firmi tipa Adris, ali i oni će se opet suočavati s konkurencijom u osiguranju, ribama itd. Svijet je dinamičan, a naše firme ma koliko žilave neke od njih bile sve je to jako slabo. Zato diverzifikacija. A da ne govorimo o čistom dinamičkom momentu, naprosto ne znaš da li će nešto s čim računaš ozbiljno potegnuti za jedan, dva ili četiri kvartala, a zbog toga propustiš nešto slično negdje drugdje. Tzv. otključavanje vrijendosti, može se sondirari, ali nikad baš precizno tempirati, osim ako nemaš inside info.
Mislim da se razumijemo.
Pozz!

P.S.
A da ne govorimo o tome da je i sam g. Buffet full of sh.t. Njegova firma je ogromna i sigurno je..no diverzificiraju, pa sigurno nisu sve stavili u nekoliko dionica.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Naravno!

Diverzifikacija je općeprihvaćena metoda smanjivanja rizika.
Nema spora. 🙂

La vita e bella!

savršensvo diverzifikacije ćete uvidjeti ako usporedite rast tržšne kapitalizacije i rast crobexa u zadnje 3 g.
crobex ostao do koljena.očekujem da će to do kraja uptrenda biti barem do gležnja ako ne i …
građevinari voze u siječnju 5x većom brzinom od cobexa
treba li svježiji,bolji dokaz?
kada dođe crno na bijelo sljedi novi “kvantni skok u svijesti”
progledavanje biblijskih razmjera,ok možda malo pretjerujem 🙂 ali…
nema više cijelih nepregorjelih oscilatora a vani temp – 10 pa….
što je više nemoguće a što moguće?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

diverzifikacija,svakako
Investiranje nije kocka.A igra na jednu kartu je kocka.Ako je bankrotirao Lemman Brader,banka stara
gotovo dva stolječa onda može i svaka firma na ZSE.
Pravilo kojih se držim su:
1.U jednu branšu ne više od 40%
2.U dvije branše ne više od 70%
3.U tri branše ne više od 90%
U jednu dionicu ne više od 30
Minimalni broj dionica pet .,ako ih je točno pet u svaku od 10 do 30% .
Ovako bi trebalo startati sa svakim portfeljom većim od 10 tis.kn.Račun treba otvoriti u brokerskoj
kući gdje nema minimalne provizije,kao npr što je bilo u BSD koja je sada u stečaju,Ako se ulaže 5.000
kn jasno da nije potrebno raditi diverzifikaciju ,ali još je jasnije da se treba nastaviti sa dodatnim
ulaganjima i sa slijedećim ulozima početi raditi diverzifikaciju.Ne sva jaja u istu košaru.
Ipak,vjerovali ili ne,jedan poznati pionir splitskih investitora je jednom prijatelju od 2000 kn uspio u
sedam osam godina ,napraviti blizu jedam milion kn.Ali tu u startu nije bilo diverzifikacije.Igralo se na jednu kartu.I novac je vrtio stručnjak i znalac,a ne kockar i špekulat.Ali takva su bila vremena Ali i to nije bilo teško napraviti jer je crobex sa cca 500 doletio na 5000.Dakle,i tukci su mogli skinuti 900%
jer je crobex skočio deset puta.I skakanjen sa cvijeta se moglo to moglo napraviti.

Kao što kaže Željko Kardum:Čuvajte svoj novac.Budite programirani,disciplinirani sa većinom porfelja.Za dušu uvijek možete i malo kockati,ali ne dozvolite da vas kockarski duh povuče,naročito,ako vas karta krene.

Diverzifikacijom će med i mlijeko dugoročno kapati i napuniti čašu do vrha!
Napomena:Ako ste početnik u investiranju napišite svoj pravilnik o ulaganju i drž ga se kao pijan plota!


diverzifikacija,svakako
Investiranje nije kocka.A igra na jednu kartu je kocka.Ako je bankrotirao Lemman Brader,banka stara
gotovo dva stolječa onda može i svaka firma na ZSE.
Pravilo kojih se držim su:
1.U jednu branšu ne više od 40%
2.U dvije branše ne više od 70%
3.U tri branše ne više od 90%
U jednu dionicu ne više od 30
Minimalni broj dionica pet .,ako ih je točno pet u svaku od 10 do 30% .
Ovako bi trebalo startati sa svakim portfeljom većim od 10 tis.kn.Račun treba otvoriti u brokerskoj
kući gdje nema minimalne provizije,kao npr što je bilo u BSD koja je sada u stečaju,Ako se ulaže 5.000
kn jasno da nije potrebno raditi diverzifikaciju ,ali još je jasnije da se treba nastaviti sa dodatnim
ulaganjima i sa slijedećim ulozima početi raditi diverzifikaciju.Ne sva jaja u istu košaru.
Ipak,vjerovali ili ne,jedan poznati pionir splitskih investitora je jednom prijatelju od 2000 kn uspio u
sedam osam godina ,napraviti blizu jedam milion kn.Ali tu u startu nije bilo diverzifikacije.Igralo se na jednu kartu.I novac je vrtio stručnjak i znalac,a ne kockar i špekulat.Ali takva su bila vremena Ali i to nije bilo teško napraviti jer je crobex sa cca 500 doletio na 5000.Dakle,i tukci su mogli skinuti 900%
jer je crobex skočio deset puta.I skakanjen sa cvijeta se moglo to moglo napraviti.

Kao što kaže Željko Kardum:Čuvajte svoj novac.Budite programirani,disciplinirani sa većinom porfelja.Za dušu uvijek možete i malo kockati,ali ne dozvolite da vas kockarski duh povuče,naročito,ako vas karta krene.

Diverzifikacijom će med i mlijeko dugoročno kapati i napuniti čašu do vrha!
Napomena:Ako ste početnik u investiranju napišite svoj pravilnik o ulaganju i drž ga se kao pijan plota!


Lopina jesi primjetio na atpl da su mnogi trejderi izuveni i da ih se izuva stalno iz cipela..
Mene bas to na atpl non interesa… Mene atpl interesa dugorocnije..
A nije samo mene… I mnoge je a i neke koji su zaradili stotine miliona kuna na burzi do sada..
Trejd je dobar i pozeljan… Samo izvoli… Ali mene on na atpl non interesa..
I prati malo brodare naredni period… To je sve sta cu ti reci.. ..za sada

A BALVANA!!! :) :) :)



Lopina… pa kud ćeš više da padaju Belje i Vupik, oni su na dnu kao što je i građevina bila do nedavno…

Svi oni cekaju belje nize ali ne ide
Sa 80 kn na 23 kn u vrlo kratkom roku je pad i vise nego nerealan ali je izveden uspjesno od strane drzave (cerp) koji je silom prodavao dionice kao da nema sutra i tako mjesecima
Netko je te "jeftine" dionice i kupovao, ne?
Sve je to dobro dirigirano za neciju korist

[/quote]
Svaka ali bas svaka dioniva moze pasti puno vise nego sto zdrav razum govori pa cak i one zdrave i koje zaradjuju… Primjera imam od prike 10 ak godina kada je sve padalo i ono sto vrijedi i ono sto ne vrijedi…
Nema pravila… Cista psihologija mase… Krda..
Takoder ista stvar je i u rastu kako se pretjeruje u rastu neke dionice i kada se misli dovoljno je narasla ona jaraste za jos 500%….i onda kada kazes to je to… Ona opet naraste za jos 500%…najbollji primjer je korf -rivp.
Ista stvar je i u padu… Kada padne da 100 kuna na 20…kao nemoze nize a ona rokne jos 70% od tih 20 kn na 7-8 kuna..
Nista ne prejudiciram.. Nista ne gatam…
Samo iz iskustva i onog sto sam vidio govorim.
A sto se tice da svatko svog konja fali.
Obicno naraste onaj sektor o kojem se najmanje mkslo da ce napraviti..
Burza je psihologija.
Na burzi se izmedu kstalog kupuku buduci dogadjaji i mozda je to objasnjenje za rast gradevinara i nesto manje brodara..
Ja sam i dalje uvjeren da ce se najveci novac zaraditi ulravo na brodskom sektoru.
Naravno da savjeg ne trazim niti bih ga dao rekao bi Birtic…i ovo je samo moje misljenje nikakav poziv ili nagovor za bilo kakvu akciju ili reakciju

A BALVANA!!! :) :) :)

Ne bih se bas složio s vama oko diverzifikacije. Imam samo 4 dionice od toga dvi cine samo 10%(zbog niže likvidnosti) i ne smatram ovo kockanje.Prinos je velik a mirno spavam. Da me krivo ne shvatite nemam ništa protiv diverzifikacije ,naprotiv ali ne smatrajte ovo ni loše ni kockanjem

Mislim da zse niti nije klasicno trziste i sve vise mi se cini da dosta ekipe, bilo cerp ili fonovi igraju dvostruku igru.
Jednu za sebe kroz privatne racune i usudio bi se reci da ih je vise u sprezi jer koliko god bili perfidni neke stvari su neobjasnjive


savršensvo diverzifikacije ćete uvidjeti ako usporedite rast tržšne kapitalizacije i rast crobexa u zadnje 3 g.
crobex ostao do koljena.očekujem da će to do kraja uptrenda biti barem do gležnja ako ne i …
građevinari voze u siječnju 5x većom brzinom od cobexa
treba li svježiji,bolji dokaz?
kada dođe crno na bijelo sljedi novi "kvantni skok u svijesti"
progledavanje biblijskih razmjera,ok možda malo pretjerujem 🙂 ali…
nema više cijelih nepregorjelih oscilatora a vani temp – 10 pa….
što je više nemoguće a što moguće?

Kolega Migra,
baš me jako zaintrigirala vaša prvo rečenica, pa sam si dao malo truda.
Napravio sam linearnu regresiju kako bih ustanovio postoji li statistička značajna korelacija između promjene indeksa CROBEX i tržišne kapitalizacije dionica na ZSE. I to od 2007 kada su se objedinila tržišta VSE i ZSE u samo ZSE.
Logika je slijedeća: Crobex predstavlja benchmark tržišta i trebao bi biti dobar reprezent cijelog tržišta. A promjena na tržištu se najbolje vidi u promjeni ukupne tržišne kapitalizacije svih dionica. Nesavršenost modela je u tome što nije stalno isti broj dionica tj. neke su u međuvremenu delistale. Ali na ukupni MCap je to zanemariv iznos, pa se ponašamo kao da je irelevantno.

Isto to sam napravio i za CROBIS tj. indeks za obveznice.

Rezultati su FAMOZNI!

Naravno, statistički značajna korelacija nije pronađena tj. oba ova indeksa NISU dobar reprezent cjelokupnog našeg tržišta. Nevjerovanto je da CROBEX “objašnjava” samo 19% varijance promjene MCap-a dionica, dok je to kod CROBIS-a još manje tj. njime je objašnjeno tek 12% MCap-a obveznica.

Potvrđeo je ono što smo svi znali, a sada imamo i opipljivi dokaz za to.
Imate u privitku izračun.

🙂 🙂 🙂

Bože kakva nesavršena burza i kakvi besmisleni indeksi.
Samo štos je u tome što kod nas postoje indeksni fondovi koji ulažu na temelju CROBEX-a i promjena u njemu. Živi užas!

La vita e bella!

Posejdon@
odličan prilog,hvala na trudu i podjeljenom
najveće devijacije po meni tek sljede jer gotovo ništa od građ sektora koji je rastao od početka godine 35% nije provučeno kroz crobex.
sutra će isto tako neki drugi proći ispod radara.imali smo nedavno raspravu na temi oporavak burze na temu nesavršenosti crobexa i očekivanja njegovog prikaza stanjana marketu.
konstrukt je u 2016 rastao 8% a građevinski sektor 35,5%,godinama konstrukt zastupaju 2 od 6 građevinara??
.nama bi bilo bolje da imamo crobex 100 ili barem 50-75 koliko god njegova likvidnost bila slaba on bi pokazivao realniju sliku.
nadalje slaba likvidnost i veća volatilnost nisu problematičan faktor za prikaz TK jer je više izražena na kompanijama sa niskim,nižim Mcap.tako da se Mcap marketa ne mijenja značajno i pri njihovoj većoj volatilnosti.
ok delistiranja TK čine manje točnim benchmarkom ali crobex je nešto realno?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Toliko o svjezim milijunima

Prosjecan dnevni promet za sijecanj (redovni promet + blok promet)
2013 – 19.5 mln kn/dan
2014 – 18.2 mln kn/dan
2015 – 15.8 mln kn/dan
2016 – 17.0 mln kn/dan
2017 – 14.7 mln kn/dan (u tijeku)

Prosjecan dnevni promet za sijecanj (otc promet)
2013 – 47.9 mln kn/dan
2014 – 147.4 mln kn/dan
2015 – 60.9 mln kn/dan
2016 – 87.5 mln kn/dan
2017 – 77.4 mln kn/dan (u tijeku)

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

New Report

Close