Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

SeRija
U ono što je uništeno. Bez nagovora, ali jedino hrana ima neki jači potencijal rasta. Bookovi su dosta nisko i ukoliko uskoro pređu na nulu ili pozitivu to je bingo. Ja sam ušao vjerujući temeljem dostupnih podataka da je to to. Podravka već zarađuje i to dobro, a Belje i sl. će morati potegnuti uskoro. Gazdi će trebati pare, a kolateral mora biti imovina koja zarađuje. Kad odu i Ledo i Jamnica itd. još uvijek neće biti dosta para da se pokriju dugovi.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

smiješno trgovanje na našoj burzi.
rekao bi čovjek da je današnji minus jučerašnjih podizanja kamatnjaka FED-a te najave dodatna tri skora podizanja u 2017, što bi naše gospodarstvo kao visoko zaduženo svakako trebalo pogoditi; ali ne, današnje trgovanje nema aposlutno nikakvo uporište u niti čemu.
Ono nesuvislo reagira/ne reagira na vijesti iz države i svijeta.
Nevjerojatno tržište kapitala!
Jednostavno je previše “financijski nepismenih” ljudi koji “ne razumiju” svjetska atržišta.


Brodari i gradevinari su na koljenima, prehrana je unistena i tonu dionice kao cigla u lokvi vode, sta kupiti? Koji sektor?

Kupi knjigu pa nauči nešto. To ti je BestBuy. Evo ja ti predlažem ovu koju sam upravo pročitao:

Stocks for the Long Run by Jeremy J. Siegel

Posljedica će biti da više nećeš postaviti takvo pitanje…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]



Brodari i gradevinari su na koljenima, prehrana je unistena i tonu dionice kao cigla u lokvi vode, sta kupiti? Koji sektor?

Kupi knjigu pa nauči nešto. To ti je BestBuy. Evo ja ti predlažem ovu koju sam upravo pročitao:

Stocks for the Long Run by Jeremy J. Siegel

Posljedica će biti da više nećeš postaviti takvo pitanje…
[/quote]
Kreso,
tamo sigurno neće naći to što te on pita.. i ja ju upravo pročitao i, osim gomile grafova, povijesnih podataka još tamo od kraja 19. st. trgovine u SAD, također gomile tablica sa standardnim devijacijama, lijepih citata suvremenika i poznatih financijaša, nisam našao ništa što bi bilo primjenjivo u ovoj našoj baruštini.

Naravno, postoji generalni hint da je najbolje ulagati u indeksne fondove, jer na long run kako i sam naslov govori, uglavnom ne možeš pobijediti burzovni indeks (barem ne u SAD), međutim savjeti te vrste se mogu naći gotovo u svakoj knjizi o burzovnoj trgovini koju sam pročitao, uključujući Random walk…




Brodari i gradevinari su na koljenima, prehrana je unistena i tonu dionice kao cigla u lokvi vode, sta kupiti? Koji sektor?

Kupi knjigu pa nauči nešto. To ti je BestBuy. Evo ja ti predlažem ovu koju sam upravo pročitao:

Stocks for the Long Run by Jeremy J. Siegel

Posljedica će biti da više nećeš postaviti takvo pitanje…
[/quote]
Kreso,
tamo sigurno neće naći to što te on pita.. i ja ju upravo pročitao i, osim gomile grafova, povijesnih podataka još tamo od kraja 19. st. trgovine u SAD, također gomile tablica sa standardnim devijacijama, lijepih citata suvremenika i poznatih financijaša, nisam našao ništa što bi bilo primjenjivo u ovoj našoj baruštini.

Naravno, postoji generalni hint da je najbolje ulagati u indeksne fondove, jer na long run kako i sam naslov govori, uglavnom ne možeš pobijediti burzovni indeks (barem ne u SAD), međutim savjeti te vrste se mogu naći gotovo u svakoj knjizi o burzovnoj trgovini koju sam pročitao, uključujući Random walk…
[/quote]
Ja san ju procitao pa zato ju peporucam, a ne neku drugu. Vjerujem da ima jos dosta dobrih. Nadan se da cu procitat i Random Walk cim ju uhvatim na akciji.

Itekako ce nac ono sto pota, ako cita s razumjevanjem. Grafovi i tekst su zanimljivi i lako razumljivi. Shvatit ce da pitanje “koji sektor” nema smisla jer ako itko odgovori koji sektor vjerojatno ce to biti kada taj sektor bude u balunu.

Itekako je primjenjiva za nasu burzu, a pogotovo za ovu ekipu s foruma kojima je “dugorocno” vrijeme od mjesec dana. Tako, ako samo te dvije stvari nauci iz knjige, imat ce puno bolje prinose, uz puno manje stresa…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Što se tiče baš Stocks for the Long Run, možda i najzanimljiviji dio mi jekad pojašnjava, uz grafički prikaz naravno, kako slabo likvidne dionice (u jednom ‘buketu’ od nekoliko njih, jer je tesko biti stock picker pa pogodit baš pravu) tuku po povratu na uloženo čak i blue chipove. To pojašnjava time kako im se s vremenom otključava vrijednost, kako stigne likvidnost, jer mnoge još u to vrijeme, kad su nelikvidne, nisu ‘otkrivene’ u smislu vrijednosti..
Ili opet ista fora ali s buketom dionica koje imaju manji P/E a izgledno je da će rasti i da moraju po tom pokazatelju sustići svoj sektor..
Da, u pravu ste, za takve dionice se to ne dešava u mjesec, dva
Nekad čak ni u godini, dvije već treba i desetljeće

pa to onda znači da je naš lopina ispred svih! dakle, nije trebalo mučiti se sa čitanjem, dovoljno je bilo pitati lopinu!

moj komentar na komentare trgovanja kao i na samo trgovanje dionicama na burzi kod nas je slijedeći: “Moramo znati da u uzburkanom moru i najboljim se kapetanima zna brod prevrnuti”
imajte kolege u vidu ovo kad se iznoser komentari, ali ponajviše kod trgovanja dionicama da je ova naša burza uzburkano more, i da i najbolji moreplovci se znaju prevrnuti, posebno kad precjene svoje sposobmnosti a podcijene tuđe. tad će biti na ledini.

dan je pametniji od noći!

Danas bi nam S&P trebao dignut rejting, uz situaciju vani, moglo bi nas to značajnije pogurat prema gore.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

To je vrlo malo vjerojatno.
Dignuti rejting državi koja grca u dugovima je doista malo vjerojatno.

Neće dignuti rejting, ali će vjerovatno promijeniti izglede iz negativnog u stabilne. Uz napomene da postoje rizici tužbi sindikata za povišicu itd. A može biti i da upravo zbog tih rizika ostave i izglede negativnima.
Vidjet ćemo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Jos par faktora koje te rejting agencije imaju na umu:

1) Skuplje zaduzenje u buducnosti – FED dignuo kamatne stope i obavjestio da ce ih nastaviti dizati
2) Proracun temeljen na vrlo optimisticnoj prognozi rasta BDP-a od 3.2% (2017 godine) te daljnji rast u narednim godinama iako sve institucije predvidaju nizi rast od predvidjenog i njegovo daljnje usporavanje
3) Sok analiza – svaki rast barela nafte za 10 USD spusta nas rast za nekih 0,4% ako se dobro sjecam.
4) usporavanje europskog gospodarstva u daljnjim godinama
5) bezobrazno ne-konzervatina fiskalna politika obzirom u kakvoj situaciji se nalazi drzava (Sanader sindrom u pred-kriznim vremenima)

Mislim da je najbolji scenarij dizanje izgleda iz negativnog u stabilni.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

New Report

Close