Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Uh sto bi strani investicijski fondovi uzivali u
1) do/nad/pod/uz-kapitalizacijama u sklopu razno raznih pred/nad/pod/uz-stecajnih nagodbi
2) transparentnim uklanjanjima izvjesca sa web-stranica (Pevec)
3) redovitim decenijskim (jednom u deset godina) conference callovima dionicara sa upravom (Ostoja…)
4) detaljnjim financijskim izvjescima revidiranih po najvisim medjunarodnim standardima (ATPL, SLRS…)
5) jednostavnim, minimalistickima i streamlineanim korporativnim strukturama (alfabeti)
6) kolicini visoko-kapitaliziranih drustava (a koje nase drustvo to nije?)
7) sirokoj ponudi raznovrsnih financijskih derivata (shortanje i futuresi opcenito)

Pa strani fondovi, di ste?! Dodjite nam u Hrvatsku. Pogledajte kako su nam turisti povoljni, dodjite omastiti brkove.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

kada spominjem turbulencije, pritom mislim na mogućnost (dosta realnu) da će se u svijetu (čitaj SAD, EU) dogoditi burzovni krah. Dionice su na ATH. Mogući uzrok takvog scenarija je nekontrolirano pumpanje novaca od strane centralnih banaka, što nije normalno i nije optimalno, a na kraju se pokazuje kao i upitno rješenje. Na koncu svega, vrlo vjerojatno su takvi postupci dozlogdrili određenim interesnim sferama.
Naš je problem što naša burzica nije pratila rast stranih burza, jer da je sada bi CROBEX bio na 3500 bodova.

slažem se burzovni krah je neizbježan nekad u budućnosti pa i povijest nas tome uči na mnogo primjera ali ne vidim zašto bi trenutni ATH bio argument
odmah i kraha ili zašto bi to bio argument da ATH neće biti i veći ATH ili da se neće godinama vrtiti oko ovog ATH?
naša burza nije pratila nije koliko je trebala,povijest nas uči da se sve anomalije kad-tad isprave.
držim da smo mi baš u takvoj situaciji i to po ubrzanom scenariju.
slažem se da je crobex trebao biti danas 3xxx ali radi politike kakvu imamo kasnimo 2-3g.
sada smo opet na tračnicama i nadoknađujemo zaostatak po ubrzanom scenariju.
u 2017 i 2018 možemo svejedno stići na cilj kao da i nismo krenuli sa 2-3g zaostatka.
da ne vjerujem u to nebi se u to kladio svim raspoloživim cash-om a uskoro ću to pojačati.
držim da će 2017 biti vrlo izgledno godina berbe “vrhnja” i ne namjeravam propustiti tu priliku.


Ja ti velim, naši nam ne trebaju. Treba 5 mlrd. USD izvana, a to je oko 0.1% slobodnog kapitala, a možda i manje.


stranci već krcaju neke dionice.
imamo mi na oročenju 23 mlrd usd.
polako,već će krdo prema pojilu,ako neće samo privest će ga netko,
berem jedan dio krda,metoda ima koliko ti srce želi,to će odraditi”profesionalci”.
nema potrebe da se mi amateri mješamo,mučimo,opterečujemo…
neće se svi moći pomiriti sa beznačajnim prinosima,uostalom ima dokaza da više neki i ne mogu.
oni koji će prije na pojilište naplatit će onima koji će poslije.
neka se dogovore meni je svejedno tko će prije i tko će od koga.
mudriji će prije a manje mudri kasnije,po vlastitim izboru.
ima i varajanta B u kojoj netko u njihovo ime sa njihovim novcima kupuje za njih bez da ih išta pita,a to će tek biti najskuplje.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

da , dobro je i alibaba napisao…najveća je mana naše burze prevara i manifetluci na sve strane. pa kakva su to izvješća? to sve skupa, osim atlantica i u zadnje vrijeme adrisa i riviere je smijurija. pa čak moram tu pohvaliti i jadran tvornicu čarapa kao jednu od transparentijih u pogledu izvješća. ovo sve ostalo, pa to je sramotno da netko pošalje 3 lista obrasca na burzu bez ikakvog objašnjenja. tko bi tu ulagao od stranaca? prvo sami moramo to dovesti u red, onda će doći i veći strani fondovi. no, glavni je problem ipak niska likvidnost. više se to ne može nazvati nelikvidnošću, ali likvidnost je suviše niska za veće ulaske. ne znam što bih rekao o tome kako će se sve to kretati. po inerciji može i gore i dolje. vjerojatnije gore, ali slabašno je to sve. jako slabašno.

...povijest se ponavlja...

Svijet je jako veliko mjesto sa jaaaako puno prilika za investitore. Bilo da su to uredenije drzave sa slicnim valuacijama kompanija ili korumpiranije drzave sa nizim cijenama i sa znatno vecim prilikama za zaradom. Jednostavno ima dovoljno burzi sa vecim prinosima naspram premije rizika zemlje a HR je tu i dalje strahovito rizicna drzava obzirom na ovisnost ekonomije o turizmu, visoku zaduzenost, visoku nezaposlenost i sokantnu strukturu radnog stanovnistva (i jos goru buducu strukturu radnog stanovnistva).

Sto se dnevnog prometa tice, ovu srijedu u eurima,
Zagreb – 0.99m (0.25 centi/capita) ,
Sofia – 2.5m (0.34 centi/capita),
Ljubljana – 4.2m (2eur/capita),
Bukurest – 7.8m (0.39 centi/capita),
Budimpesta – 26m (2.6 eur/capita),
Prag – 34m (3.4eur/capita).

Cak i Bugarska, jedina siromasnija zemlja od nas ima 50% veci promet per capita a jedna Ceska sa 50% vecim BDPom per capita ima 14x veci promet.

(5.000 eura orocenih u banci na 0.5% kamate + dvije preplacene nekretnine)/capita = ZSE

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

A za livestream prezentaciju o tome zasto neki fond menagercic iz Osla nece petrodolare svoje zemlje preusmjeriti ka Lijepoj Nasoj, molim zainteresirani auditorij da se prebaci na temu PVCM i odvrti nekoliko stranica u proslost. Kako bi rekao Dante, “divina comedia”!

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

svi mi koji smo na zse >10g vrlo dobro znamo koje su nedostaci,bolesti zse-a.
fali svega,transparentnosti,zaštite malih ulagača,boljih rezultata ali
nije falilo velikih poklon valuacija,ne fali niti danas.
neki su to prepoznali i jako dobro naplatili,neki naplačuju a neki će naplatiti.
neki neće naplatiti nikad.
svatko ima pravo na svoj izbor….
za mudre,pametne imalo strpljive bilo je dovoljno odličnih prilika za zaraditi višestruko više nego na oročenju.
nekima malo ,nekima puno,koliko ljudi toliko čudi zar ne?
likvidnost je bila značajno slabija na 15xx,što je to tada dokazivalo?
po meni isto što i dokazuje danas,tko neće krcati sada po jeftinije najizglednije plačati će po skuplje za koji mjesec.
i opet super da svatko ima pravo na svoj izbor.
na marketu imamo i danas masu kompanija čija se imovina može kupovati po značajnim ,nevjerojatnim diskontima,da apsurd bude veći najveći dio tih kompanija posluje na +0 ili bolje od toga.
što bi se moglo dogoditi uskoro na tim dionicama pokazuje nemali broj primjera kao i atpl nedavno kada jje dionica narasla>200% u par mjeseci i to pri poslovanju sa gubitkom.
živimo u bogom danim vremenima u kojem se nudilo se nudi ono o čemu se može samo sanjati.
oni koji su se silili držati oči zatvarene to su i platili velikim oportunitetnim gubitkom.
očekujem kulminaciju tog procesa u 2017.
svatko ima pravo na svoj izbor.
ako tim norveškim fondovima ne pada na pamet ulagati u zse neka ulože u usa tamo će imati bitno veću sigurnost,koliko vidim nisu se proslavili što nisu uložili na zse u zadnjih 6 mj,propustili su jako puno a očekujem da će to biti joši bitno više.
ima takvih fondova u velikim količinama i neće svi biti sretni što propuštaju.
ima već nekih statistika koje su potvrdile da strani kapital ponovo ulazi na zse ,čekamo novu statistiku,očekujem intenziviranje tog procesa.
upravo trgovanje nekim perjanicama mi izgleda kao potvrda iznesenog.
kada dođe do dizanja rejtinga nebi bila senzacija da opet strani fondovi u stampedu navale kao nekad.
tko to želi dočekati u cash-u neka izvoli,nebi mu bio u koži.
možda griješim,nebi bilo….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

gledajući unazad, naravno da je bilo prilika. ali bilo ih je i u americi i engleskoj i njemačkoj. svuda . pa evo, sad ima vani takvih prilika jer su neke bankarske dionice na 10 puta nižim cijenama od ATH, uz kvalitetne fundamente, ali i da nisu, znamo da će to postati. dakle, anticiklično postupanje uvijek se na kraju isplati. no treba biti hrabar i treba imati viškove novaca. uvijek fali nešto. ja sam bio hrabar, ali nisam imao love. sad imam love, ali sam manje hrabar jer su neke likvidne dosta narasle. sve je rizik, hrabri bivaju nagrađeni, ali i uništeni. nije mudro navlačiti ljude na burzu jer tko zna što budućnost nosi. a ovo što je napisao gospodin alibaba, potpisujem. takvih dionica i dalje nema. nelikvidnost je gadna stvar.

...povijest se ponavlja...


Hoćete podijeliti sa Jürgenom (fond manager iz Osla) tri brutalno podcijenjene dionice sa dovoljnim free floatom da se cijena ne udeseterostruci kada udje sa svojih 10 milijuna petroeura? Jer stanoviti Ivan (nije fond manager ali je iz Hrvatske) se vec pola godine muči sa ulaskom sa 2 milijuna eura u jednu brodarsku perjanicu uvrštenu u prestižni Crobex index i cijena se vec utrostručila. Hvala unaprijed

to što ste upravo napisali na pravom je tragu istine zse-a.
sve je povoljno,jeftino dok ne pokušaš kupiti imalo ozbiljnu količinu,tada nastaje veliki problem jer prodavača po tim cijenama ima vrlo malo.
cijela je zse jedna velika iluzija(dugogodišnja),koja je nudila i dalje nudi izvanredne prilike,naravno onima koji se ne sile držati oči zatvorenima,svi će progedati prije ili kasnije.
ok debelo ste pretjerali,pretpostavljam namjerno ste karikirali ali bit je točna.
da teško je nešto kupiti a da cijena ne naraste pod pretpostavkom ulaganja 50 mil kn.
a što očekivati kada ti se nudi kupnja po 0,3Bv?
i najbolje da se za to netreba još i pomučiti,uložiti vrijeme u skupljanje nego da to riješiš u jednom potezu jednom transakcijom.
hr je izašla iz krize prije 8 kvartala.
a gdje je Jurgen bio zadnjih dvije godine mogao je on napraviti sa atpl ovo što je napravio I B prije par mjeseci.
mogao je on kupovati prije 2g rivp po 20 (iz glave),primjera ima više,ima ih i danas ali
treba malo uložiti i vremena i polako skupljati ako mu se neda ili misli da neće stići skupiti neću ja za njim plakati.
ako je jeftino i nelikvidno onda mu nije dobro jer neće moći prodati jednog dana a ako je likvidno onda mu je problem jer je likvidnost podigla cijene. e pa jbg…
kada se nešto kupi a cijena podigne najčešće likvidnost naraste,nije da nema prodavača već nema puno prodavača koji žele “poklanjati”
najbolje za takve da samo gledaju šta se tu dešava,srećom ima i onih koji se neće zadovoljiti samo sa promatranjem.
godinama čekam da jurgeni i sl počnu dolaziti.
ispalo bi da mi koji godinama strpljivo skupljamo smo nepametni.
došlo je vrijeme da ipak i mi naplatimo takvim Jurgenima naše vrijeme,strpljenje.
a oni će ga platiti ili će gledati kako ga drugi plačaju.
svatko ima pravo na svoj izbor.
očekujem svakim danom više takvih Jurgena,još jedan dokaz da smo na pravom mjestu u pravo vrijeme i da ćemo mi izgledno naplatiti.
p.s.
takvih kao atpl ima još ne malo,pa bi bilo pametnije Jurgenu da ne čeka da to drugi odrade.
servirano je pa tko voli nek izvoli ugrabiti,gledati,filozofirati…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Visa cijena ne uzrokuje povecanje likvidnosti vec obrnuto, sto je potpuno logicno. Ako imate konstantni broj dionica u sistemu te odjednom upumpanu dodatnu kolicinu eura, onda se vise eura natjece za tu istu, ogranicenu kolicinu dionica. Supply/demand curves, znate.

U tom kontekstu, te vase povoljne “prilike” su vise odraz nedostatka likvidnosti a manje ne-efikasnosti trzista. Neki drznici bi rekli da su te vase “prilike” na tim cijenama uglavnom zbog kronicnog nedostatka fundamenata. No to je manje vazno.

Za kraj, pridruzujem se zeljama da se razno razni Jurgeni pridruze ZSE-u.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Samo da vani ne grune prije 2018-2019. Ovo ide visoko. Da li na 3200 ili vise ne bih sad spekulirao, ali uz malo para izvana ide to. Ide.
Uglavnom, pri nultim kamatama na stednju sve ispod P/E=25 je jeftino.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Visa cijena ne uzrokuje povecanje likvidnosti vec obrnuto, sto je potpuno logicno. Ako imate konstantni broj dionica u sistemu te odjednom upumpanu dodatnu kolicinu eura, onda se vise eura natjece za tu istu, ogranicenu kolicinu dionica. Supply/demand curves, znate.

U tom kontekstu, te vase povoljne "prilike" su vise odraz nedostatka likvidnosti a manje ne-efikasnosti trzista. Neki drznici bi rekli da su te vase "prilike" na tim cijenama uglavnom zbog kronicnog nedostatka fundamenata. No to je manje vazno.

Za kraj, pridruzujem se zeljama da se razno razni Jurgeni pridruze ZSE-u.


na zse ne vrijed ista ona pravila kao na zapadu.
velika podcjenjenost dionica jednostavno ne pruža poticaj imaocima da prodaju dionice.
kako cijene rastu tako se i povečava broj zainteresiranih za prodaju.
nebi I B niti približno skupio svoju količinu da nije dignuo cijenu na atpl.
očito da je pametno odigrao jer zna kako zse funkcionira,a jurgeni i sl neka samo filozofiraju dok ne prođe baba sa kolačima.
na večini dionica je nekad bilo likvidnosti i opet će je biti kada će cijene narasti.
ljudi godinama čekaju da prodaju ,da ali da prodaju a ne poklone po bitno nižim cijenama nego su platili.
uvijek ima i onih koji moraju prodati,ne žele čekati…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Hocemo li dobiti jači rast tržište bez ulaza “novog” kapitala nećemo ga postići.
Jedno od provjerenih načina je IPO HEP koji bi definitivno podigao tržište jer nekoliko milijardi kuna sigurno potiče. Hoće li biti?

New Report

Close