Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

G.Marić okrenuo ploču odnosno postaje kompatibilan s Plenkovićem/Marićem/Daličkom
Iz ovoga što iščitavam ipak će na prodaju aci,maestrali,co i ostala državna imovina

Marić: Ostvarit ćemo plan i od prodaje državne imovine ostvariti najmanje 1,4 milijarde kuna

Autor/izvor: SEEbiz / H
Datum objave: 09.12.2016. – 16:05:03
ZAGREB – Ministar državne imovine Goran Marić poručio je u petak da će ostvariti plan koji je zacrtan u državnom proračunu, odnosno da će od prodaje državne imovine u iduće tri godine ostvariti najmanje 1,4 milijarde kuna.
Novinari su Marića na Skupštini Udruge općina u Hrvataskoj pitali što namjerava prodati u sljedeće tri godine, budući da je ministar financija Zdravko Marić najavio da se u sljedeće tri godine na prodaji državne imovine planira zaraditi 1,4 milijarde kuna.

“Ostvarit ćemo plan koji je zacrtan u državnom proračunu. Imat ćemo primitke od prodaje najmanje na predviđenoj razini od 1,4 milijarde kuna”, poručio je ministar državne imovine.

Na pitanje što prvo planira prodati Marić je odgovorio da će to biti “ono što bude u datom momentu najbolje kotiralo na tržištu, a da nije od strateške važnosti za Republiku Hrvatsku”.

Ustvrdio je da Ministarstvo državne imovine “ima projekcije što će i na koji način ostvariti od te politike”, ali će pritom sačekati najpovoljniji trenutak.

ova naša burza/Crobex hebe lud zbunjenoga

A vani opet sve zeleno…

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

A tko će zazelenit Crobex, burekdžije??? 🙂




Kod nas je svaki dan izgubljen, ljudi su se pun k opekli na burzi i smatram da tu nema nekog značajnijeg povratka malih (čitaj: običnih ljudi) dioničara.. A dok je god promet kao na malo većem placu nema tu sreće.. Informacije se ljudima nigdje ne plasiraju, financijska edukacija je nikakva, počevši odma od srednje škole pa na dalje.. Kod nas je još uvijek najbitnije, sine kupi ti stan na kredit i imaš svoj krov nad glavom, briga te, uvijek ćeš imat nešto pojest.. i tako će bit će još dugo vremena

jel to znaci da oni koji nemaju za stan i zive kao podstanari trebaju ulagati u dionice? ili da su dionice (koje) bolje ulaganje od stana/krova nad glavom? stan/krov nad glavom je (za nekog tko placa stanarinu) skoro uvijek bolje ulaganje od dionica
[/quote]

Mali osvrt, ako smijem…
Naš poznati ulagač N.B. je i dan danas podstanar i živi u iznajmljnoj kući…. a znamo u što ulaže.
[/quote]

nisam siguran da je i dalje podstanar. ali, treba sagledati povijesne okolnosti. jel ti baba ostavila dionice iz kraljevine jugoslavije ili iz ndh ili ti je ostavila nekretninu i zlatnike i srebrni beštek? dakle, povijest ovih prostora je povijest ratova i izmjena vladara i režima. ljudi su ovdje ulagali u dionice u kraljevini jugoslaviji. došao je 2. svj. rat, sve su popušili, onda je došla ndh, pa komunizam, pa kapitalizam…jednostavno, ovo su nesigurna područja i zato se preferiraju nekretnine. to nam je u genetskom kodu zapisano. da moramo imati nešto svoje, nešto opipljivo. to se neće nikada promijeniti i ne treba se nadati masovnom dolasku naroda na burzu. čak je bilo toga 2006-08, ali je pretjerano rušenje cijena učinilo svoje. sad je crobex i dalje na mizernim razinama , a svijet na ATH. ako krahira svijet, crobex neće sigurno rasti nego će padati. I tu je glavni problem. Tko bi se sada uključio, moguće je da bi riskirao jako puno. Ne mora biti, ali rizik postoji. I zato se ljudi i dalje klone burze. Traže dodatne potvrde. A da ni u svijetu nije bajno i da je to sve na klimavim nogama, najbolje vam pokazuje visoki tečaj švicarskog franka i zlata. Tek kad franak bude 4-5 kuna, a zlato 500-800 dolara (ovisno o realnoj cijeni), tek tada to znači da je kriza doista prošlost. naravno, dionice mogu i duplo gore, ali mogu isto tako i dolje. rizik ljude ne privlači kao nekad. to naša mladunčad na forumu odbija shvatiti.

...povijest se ponavlja...

meni kažeš? pa ja znam zašto je EU bitna. ja samo kažem razloge straha naših ljudi od burze. previše su puta bili pokradeni. čak i na burzi gdje ih hanfa nije zaštitila nikada. ja ne iznosim svoj stav, iznosim činjenice zašto je burza nelikvidna i zašto cijene ne prate strane burze.

...povijest se ponavlja...

delboy
Nažalost, tu s nekretninama si nažalost u pravu.
Imati nešto svoje… Pa makar je najsigurniji put za popušiti vrijednost kod nas danas upravo to.
Populacija pada te stoga nema teorije da narastu cijene. Dapače, prijete se porezom na imovinu, a to ne moram objašnjavati što znači.
Domaći ljudi nam uopće zapravo ne trebaju. Trebaju stranci koji će primjetiti maksimum na svojim tržištima i signale rasta na ovom. Zato je bitan, stravično bitan što žešći proboj 2000 poslije Nove Godine. A onda će se priključiti i naša stoka sitnog zuba. Taman na vrijeme da popuši pare. Opet.
I neće mi ih biti niti najmanje žao.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


recimo da je stan/kuca pred koju godinu (pogotovo za kes) bila mnogo bolja investicija nego petrokemija..
rivp je u biti vrlo slicno ulaganje (u nekretnine). Sad, za nekog tko ima ozbiljnog viska love manje je bitno dal zivi ko podstanar, kad si moze priustiti sto god hoce..
tko je 2007-08 kupio stan umjesto dionica napravio je mnogo bolji posao. tko je kupio dionice 2005 i prodao 2007-08 napravio je bolji posao nego sa nekretninom, ali takve situacije su rijetke i iznimka

još nisam imao prilike upoznati postanara sa viškom love.

who dares, wins

eh serislave, neće se pridružiti jer nemaju sa čime. 95% ušteđevine u bankama drži stotinjak ljudi. premalo je onih sa viškom novaca. puno premalo da se ponovi 2007.

...povijest se ponavlja...

Ja ti velim, naši nam ne trebaju. Treba 5 mlrd. USD izvana, a to je oko 0.1% slobodnog kapitala, a možda i manje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

ali stranci neće doći zbog nelikvidnosti. kako to poboljšati?

...povijest se ponavlja...

za početak je i desetina iznosa više nego dovoljna, a strani fondovi će doći nakon dizanja kreditnog rejtinga za barem dva stupnja. pitanje je kad će to biti.

New Report

Close