Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


. Nebi ni ja bio da mi dionice nisu pale sa pola mil kn na 50000 kn. Ovako jesam i bitan mi je i dopunski. Jer to su meni bili svi novci koje sam imao a nemam ni stan. Dosao sam najprije sa 150000 na 500000; u padu jos nadokupio a ostalo je povijest.

ovo je primjer klasicnog dugorocnog investitora ,jos k tome na hr tk. gdje je zabiljezen samo 1 balon od osnutka zse. da skratim. takav balon se ponoviti vise nece,,barem tim intenzitetom.

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Prisiljeno dugorocnog… I upravo zato jer je bio samo 1 balon. I treba znati da dionice nisam kupovao na vrhu nego duplo jeftinije a prije 2007 sam najprije zaradio da bi opce dosao na visoku cifru. Nisam tipican, tipicni su ulazili 2007 g a ja vec od 2004.g. Imao sam ja u planu izaci ali sam zakasnio. I ovakvu pljacku nitko nije ocekivao..

Lojtra je junak, treba imati živce za to.
Žao mi je Lojtra, da ste toliko zakasnili sa izlazom, kada se recesija prelila i kod nas. Ali poznam nekoliko ljudi kojima se desilo navlas isto. Čekaš, čekaš, a onda zaključiš da za taj novac ne daš svoje dionice i papala maca……………..
Danas je Burza nešto živnula.Mada je nevjerovatno da dionica koja nosi 10% prinosa kroz dividendu dobije na cijeni samo 30 kn. Kada je tečaj ne reagira ni na dobre vijesti to nije dobro.

što ne znači da je biti dugoročan investitor biti loše.
ako se pametno ulagalo i izbjeglo umjetno napumpane dionice, moglo se gotovo neokrznuto proći recesijski slom.
Primjer: turističke dionice..

Da budem precizniji, sa pola dionic a sam izasao ali odmah kupio one koje u recesiji nece padati….kako pise u knjigama da su to prehrambene pa sam kupio belje , itd. Gradevinare sam prebrzo isao nadokupiti. Isto tako tisak koji se sirio ali skriva dobit…No kod nas je padalo sve i to drasticno, u svjetskoj povijesti to nije zabiljezeno. Ni u velikoj depresiji nisu tako pali svi sektori.
No mogu se pohvaliti da zadnje 3 godine nisam promasio ni jednu transakciju. Najbolji potezi su mi bili prodaja atpl po istoj cijeni nakon 2 godine drzanja po 400 kn i jdpl sa 20% gubitka po 165 kn. Ovo drugo sto sam kupio sve mi je u plusu…zasad.


….kako pise u knjigama da su to prehrambene pa sam kupio belje , itd.

Zato se to i dogodilo što se dogodilo i dogđat će vam se opet. Belje je tada moglo koštati 1kn/dionici, a moglo je i 100.000 kn/dionici. Vi biste je svejedno kupili jer je “prehrambena”. Dok ne shvatite zašto je to pogrešno i što uopće znači cijena dionice, ništa vam se neće promijeniti. Ne znam koja je to knjiga koja ne uzima u obzir cijenu nečega. Cijena je NAJBITNIJA! To nažalost niste naučili i opet bi vam se dogodilo isto. A kaže se da čovjek uči iz svojih grešaka…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


što ne znači da je biti dugoročan investitor biti loše.
ako se pametno ulagalo i izbjeglo umjetno napumpane dionice, moglo se gotovo neokrznuto proći recesijski slom.
Primjer: turističke dionice..

Korf je prije krize kostao 250 kn…


@lojtra
ovekve stvari se ne govore javno…jer se onda nadju ovi pametni koji znaju kako se moglo, pa pocnu solit pamet. A da ne kazem, da ce od danas to koristit kao poklopac za tebe.

Decki ako ste na burzi od 2009. I nemate barem milju eura, ne kuna, nego eura…manite se pametovanja i objasnjavanja u sta se trebalo ulagat.


Korf je prije krize kostao 250 kn…


@lojtra
ovekve stvari se ne govore javno…jer se onda nadju ovi pametni koji znaju kako se moglo, pa pocnu solit pamet. A da ne kazem, da ce od danas to koristit kao poklopac za tebe.

Decki ako ste na burzi od 2009. I nemate barem milju eura, ne kuna, nego eura…manite se pametovanja i objasnjavanja u sta se trebalo ulagat.


Danas taj isti KORF košta više od 250 kuna s tim da su išle i dvije dividende!

Naravno da se treba objašnjavati u što se trebalo onda ulagati jer samo tako se na greškama može naučiti. Druga opcija je pokriti oči i praviti se da se ništa nije dogodilo, bilo je samo “nesretni slučaj”. E nije.

P.S. Nemam milju eura i na burzi sam ativno od 2013.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Kod nas su se greske skuplje placale nego vani. I kada drugima dajemo savjete, treba uzeti u obzir i taj faktor.
Drugo, mozda lojtra nije u banani, ali teorija je jedno, a stvarni zivot drugo. Da je lako, bogat bi bio svatko. Ukljucujuci i ove koji “znaju”.
Sto se tice korfa na 250 i tvog zakljucka…ti nisi kompetentan da dajes savjete.
Ako kupim po 250 i nakon 7 godina opet imam 250, i dobijem neku mrsavu dividendu, onda je to jako jadno ulaganje.
Ako si kupio po 22…onda mozes dijelit savjete…ja poznajem samo jednu takvu osobu.

Vikend
Tko kaze da nisam i druge stvari uzeo u obzir?
Ti si znao 2007.g da ce belje stalno poslovati s gubiti i da ce biti dokap x 8?

Ja ne djelim savjete uopće. Jer nisam financijski savjetnik.

A što se tiče KORF-a i “jadnog ulaganja”, kolega je naveo turističke dionice za “moglo se gotovo neokrznuto proći recesijski slom.” što KORF i opravdava. Jadno ulaganje ili ne, svakako bolje nego izgubiti 50-60-70-80% vrijednost. No…. Kada govorite o “tim vremenima” bilo bi dobro da govorite kakve ste dionice kupili, tj. koji su im bili pokazatelji… P/E? P/B? P/S? EV/EBITDA? Koliko su te firme trebale zarađivati da bi opravdale svoju cijenu? To je jedino relevantno sada. A koliko su pale ili nisu i koliko je opravdano ili nije, to je druga pjesma.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Vikend
Tko kaze da nisam i druge stvari uzeo u obzir?
Ti si znao 2007.g da ce belje stalno poslovati s gubiti i da ce biti dokap x 8?

Jel to možda bilo upućeno meni, a ne vikendu? Nisi morao znati te sve stvari. A po koliko si plaćao? Ne mislim na cijenu. Koliki ti je bio P/E? Koliko si procjenjivao da će zarađivati i koliko je to po dionici?

Naravno, može se krivo procjeniti. Zato se i radi diverzifikacija. Nikad nisi siguran u ništa. Ali moraš znati POŠTO nešto kupuješ. Nećeš doći u dućan i kupiti kruh po 100 kuna, a možeš ga sam umjesiti za 5kn, jel da? Tako i ovo. Kada kupuješ dionicu, moraš znati što ta cijena predstavlja i kao firma mora raditi da bi opravdala cijenu.

Kruh kupuju svi ljudi svakodnevno. Al koliko bi ih se prodalo da stave cijenu 100 kuna? Rijetko tko bi kupovao, zar ne? A kod dionica svi ko muhe bez glave… Nudi se po toliko, kruh svima treba, moram kupiti…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close