Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kako povecati interes ulagaca na burzu?

IPO-om i to nekom državnom tvrtkom, HEP-om ili HAC-om, tada je interes i kod onih koji nemaju uglavnom interesa


Kako povecati interes ulagaca na burzu?

ukidanjem il bar odgodom poreza na kapitalnu dobit na par godina – to bi moglo privući strane ulagače, a i potaknuti domaće ljude jer bi to bila rijetka mogućnost da se zaradi, a da to bude neporezivo. to bi bila bitna prednost u odnosu na brojne druge burze gdje se plaća porez na kapitalnu dobit…a kad se gospodarstvo oporavi i prometi bitno povećaju, onda neka uvedu oporezivanje jer oporezivat nekakvu sitnu dobit sada kad ZSE grca u nelikvidnosti je put u propast! ili neka se oporezuje dobit na godišnjoj razini koja prelazi npr. 10.000 EUR ili 100.000 kuna…ima rješenja, ali treba razumijevanja i volje kod političara da se ovaj problem riješi

Ignore: KressoM, delux

kad fondovi prestanu kontrolirano rušiti cijene i poduzmu obratno ljudi će i sami vidjeti da je tu moguća zarada pa će shodno tome da se polakome. porez tu i nije neki problem jer nitko ništa ne zarađuje pa i ne plaća isti.

who dares, wins


Kako povecati interes ulagaca na burzu?

Svi mi koji trgujemo na burzi znamo zašto smo ove godine izgubili interes za trgovanje, tako da mislim da tu nema puno filozofije, jednostavno je potrebno ukinuti aktualni porez. Možda kad se do kraja godine uvidi da je od tog poreza više štete nego koristi (mislim da će se jako malo poreza naplatiti), možda se onda vlada odluči i za ukidanje ili barem za odgodu tog poreza.


izvještaj o dobiti od kamata u poreznu šalju banke,o dobiti od dividende šalje SKKD ili firma,dobit od dionica šalje broker ili SKDD.

Niti jedno niti drugo. Ako netko nije upućen u nešto ne znam čemu iznositi krive podatke i dovoditi u zabludu ostale. Ajmo nešto napisati onako bezveze zato što ja mislim da je to tako…

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Samgal je dobro napisao. Samo sto je meni za dividendu od pbz-a poslala banka a od atln-a skdd. Za kamate i dobit je tocno napisao. Dakle svi oni salju kuci nama. Kamatu i dividendu ne moramo sami prijavljivati a dobit isto nismo obavezni..

Evo sa stranica porezne
3.7. Porezni obveznik ostvario je u 2015. dohodak od imovine (daje u zakup poslovni prostor). Predujmove poreza na dohodak po osnovi zakupa plaća prema rješenju Porezne uprave, odnosno dohodak od imovine ne utvrđuje na temelju poslovnih knjiga propisanih za samostalne djelatnosti. U 2015. porezni obveznik ostvario je i dohodak od nesamostalnog rada (plaću). Porezni obveznik ne ostvaruje pravo na dodatne propisane porezne olakšice (u poreznoj kartici, Obrascu PK, iskazan je točan osobni odbitak koji je poslodavac uzimao u obzir pri obračunu, obustavi i uplati predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada u tijeku cijele 2015.). Hoće li se u navedenom primjeru za tako ostvareni dohodak provesti poseban postupak?
Da, pod uvjetom da porezni obveznik u godišnjem obračunu ostvaruje razliku za povrat preplaćenog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak.

Izgleda da će praktično svima automatski obračunati godišnji porez ali rješenje izdaju samo ako trebaju vratiti razliku. Tko kaže da poreznici nisu humani.


Evo sa stranica porezne
3.7. Porezni obveznik ostvario je u 2015. dohodak od imovine (daje u zakup poslovni prostor). Predujmove poreza na dohodak po osnovi zakupa plaća prema rješenju Porezne uprave, odnosno dohodak od imovine ne utvrđuje na temelju poslovnih knjiga propisanih za samostalne djelatnosti. U 2015. porezni obveznik ostvario je i dohodak od nesamostalnog rada (plaću). Porezni obveznik ne ostvaruje pravo na dodatne propisane porezne olakšice (u poreznoj kartici, Obrascu PK, iskazan je točan osobni odbitak koji je poslodavac uzimao u obzir pri obračunu, obustavi i uplati predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada u tijeku cijele 2015.). Hoće li se u navedenom primjeru za tako ostvareni dohodak provesti poseban postupak?
Da, pod uvjetom da porezni obveznik u godišnjem obračunu ostvaruje razliku za povrat preplaćenog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak.

Izgleda da će praktično svima automatski obračunati godišnji porez ali rješenje izdaju samo ako trebaju vratiti razliku. Tko kaže da poreznici nisu humani.

točno tako..

I ministar tvrdi da je porezni sustav prekompliciran

“Govoreći na znanstvenom skupu “Mogućnost djelovanja monetarne i fiskalne politike u maloj i otvorenoj ekonomiji” u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) Marić je kazao kako je recesija u Hrvatskoj značajno smanjila gospodarsku aktivnost, a drastično i poreznu bazu. Reakcija na to bile su prevelike intervencije u porezni sustav, koji je sada jednostavno prekompliciran.
“Sada na to nismo spremni, ali nakon provedene analize, u nekih četiri do pet mjeseci mislim da bi trebali biti spremni za cjelovito rješenje za porezni sustav”, rekao je Marić, dodajući da ne zaziva nikakva rigorozna rješenja.”

trenutno smo na 0,99 mil.kuna ukupnog prometa….tragikomična burza

Ignore: KressoM, delux



izvještaj o dobiti od kamata u poreznu šalju banke,o dobiti od dividende šalje SKKD ili firma,dobit od dionica šalje broker ili SKDD.

Niti jedno niti drugo. Ako netko nije upućen u nešto ne znam čemu iznositi krive podatke i dovoditi u zabludu ostale. Ajmo nešto napisati onako bezveze zato što ja mislim da je to tako…
[/quote]Evo da napišem kako se kod mene dogodilo. Izvještaj o uplaćenom porezu na kamate dobio sam od banke. Izvještaj o uplaćenom porezu na divku dobio sam od SKDD. Pa ti sad vidi. Predao sam u poreznu za povrat poreza kao građanin(fizička osoba). To možete i u slučaju da ste nekakav poduzetnik sa paušalnim plaćanjem poreza.

neće uvijek biti ovako.

New Report

Close