Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Nisam ja nikoga napao. ja kažem kakvo je stanje. bio sdp ili hdz. ne zaboravi da nije bilo predstečajnih ne bi bilo dosta dionica na ovoj burzi. šta bi bilo da nema predstečaja? stečaj jel tako. znaci nitko ne dobije nikakve pare i firma se zatvara. radnici naravno na burzu. koji je onda grijeh predstečaja i linića? pa General Motors je isto tako spašen. Šta mislite šta su dobili dioničari? Ništa. Dionice kompanije su pretvorene u New General Motor,s a stari dioničari su dobili figu. Mislite da je bolji predstečaj od toga za dioničare?

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_Chapter_11_reorganization

Koliko je radnih mjesta u Ingri spašeno?
Ta izjava o spašavanju radnih mjesta je paravan za pljačku, sudac Kolakusic kaže da je zakon o predstecajnim nagodbama veća pljačka od toliko spominjane privatizacije.

Šta bi se desilo da je napr. Ingra otišla u stečaj ? Vjerojatno ništa posebno !

Ajmo malo na glas logično razmišljati. Da li je to lopovluk? Je. Zašto? Zato što dužnici koji ne žele da se smanji dugovanje te kompanije prema njima moraju slušati one koji su u većini i koji su glasali za predstečaj. Ali ajmo ovako. Koliko bi ta osoba dobila novaca (od duga koji joj ta kompanija duguje) da je ta firma otišla u stečaj? NULU. Jel tako. Ili mislite da stvarno postoji likvidacijska imovina iz koje bi se ti dužnici mogli isplatiti? Pitaj Lopinu za Đakovštinu koja je imala onaj P/B 0,1. koliko je dobio likvidacijske imovine. Evo npr IGH. Imao je na papiru odnosno bilanci (prije predstečaja) 900 mil kuna duga. Nakon što je prijavio predstečaj javili su se dužnici u visini, mislim, oko 1,7 milijardi. Jel ti misliš da nije bilo predstečaja gdje su se neke obveze smanjile i da se nisu dogovorili uvjeti oko vraćanja ostatka duga da bi netko išao dokapitalizirati kompaniju? IGH više ne bi postojao. Ili se ja varam? Znači radnici IGH-a bi dobili otkaze i nitko ne bi dobio lipe od onih 1,7 milijardi duga. Osim banke nešto sitno imovine koju IGH ima i nitko drugi. Iako mislim da IGH nema previše šanse i da se samo ta agonija produžuje. Ali radnici rade i krediti se vraćaju. Tko je tu išta ukrao kad ne bi na kraju bilo ničega za nikoga? Vrlo jednostavno. Ili stečaj i zatvoriti firmu i nitko ne dobiva ništa, ili probati smanjtiti dugove na neku razumnu razinu, gdje će kompanija donekle moči disati, i probati nastaviti s poslovanjem.

Ne ,DKVS je u jedom trenutku kotirala 7 do 10 kn tj.na P/B od o,021o do o,o31 tj tri do pet puta jeftinije.
I onda je odletila u jednom trenutku na 35 kn tj na o,109 tj .500% rasta
Čak i nakon financijskog izvješća kada je postalo razvidno da je skrivan gubitak,da su financijski izvještaji falsifikat moglo se bez problema izlazit na preko 15 kn.Financijskim izvještajima ne treba
baš vjerovati,,tako da je Bv zaista apstraktna kategorija.Ali to može biti i suprotno kao npr.u LRH
gdje je imovina po knjigovodstvenoj vrijednosti višestruko manja od tržišne.Mislim da su prošle godine
knjigovodstveno otpisali pet puta manji iznos od prodajne cijene i ostvarili dobit u kešu.
I zato bih se složio da BV nije bitan ako je lažiran i falsificirani podatak.Ali najčešće je ipak u okviru
stvarne vrijednosti.
A BV u brodara je zaista izrazito varijabilna veličina i treba je uzimati sa velikom rezervom.

Predstečajna nagodba kao pokušaj spašavanja firme je:
pozitivna za dioničare
pozitivna za radnike
pozitivna za vlasnike
ALI veliki problem je u negativnostima za vjeovnike i tu za mene pada cijeli proces.
Da su dug na neki način “zamrzli” na način da se on ipak vrati kada firma stane na noge onda bi za mene cijela priča bila pozitivna. To bi onda bilo pošteno. Ovakvo riješavanje duga na način da manjinski vjerovnici opraštaju dio duga (često i po 70%) koji se NIKADA ne mora vratiti, otvorilo je vrata raznim prevarama i malverzacijama što se i dogodilo u mnogim slučajevima.

Naravno. U potpunosti se slažem. Ali ne vjerujem da je linic zbog 5 prijatelja išao raditi zakon samo da njih spasi. Vjerujem da se išlo s idejom pomoci gospodarstvu. Pa nelikvidnost je bila nemoguca. Problem nas hrvata je što sve pokušavamo prevariti i pretvoriti u lopovluk. Na kraju vjerovnici ne bi dobili ništa. I to je ono što sam htio objasniti. Mnoge firme će vjerovatno svejedno propasti, ali npr dalekovod bi mogao dobro završiti. Možda to bude dobra priča i investitori bar izvuku nešto novca. Imovine naših kompanija nisu rađene po NAV-u (tržišnim vrijednostima) nego po book value-ima koji su različiti i mnogo imovine treba otpisati. Još jednom IGH. Imao je otpisa 450 mil kuna imovine kad je deloite išao raditi reviziju (mislim da su oni. znam da je jedan od 4 velike rač. kompanije). Imovina mnogih građevinskih kompanija (kao stanovi Tehnike) se vjerovatno još vodi po 3000 eura kvadrat. Da to revaloriziraš više booka ne bi imale. Tako je lopina zbrajao IGH-ov P/B i kad je došao otpis nestao i nizak P/B. Nitko se kod nas iz likvidacijske imovine ne bi namirio. Evo KSST ima ogromno zemljišta. Kažu da vrijedi 5 puta više nego dug. Ajmo vidjeti bar tu dal će dioničari nešto izvući. Ja kažem da neće

Pomirdba. Da li je korekcija ili je Bear ?
I jedni i drugi smo u pravu.
Market će i gore i dolje.
Kažu ljudi od struke da bi nam i bacanje novčića jednako pomoglo u donošenju predviđanja.

http://www.marketwatch.com/story/these-signs-will-mark-the-bottom-for-the-stock-market-2016-01-22


Predstečajna nagodba kao pokušaj spašavanja firme je:
pozitivna za dioničare
pozitivna za radnike
pozitivna za vlasnike
ALI veliki problem je u negativnostima za vjeovnike i tu za mene pada cijeli proces.
Da su dug na neki način "zamrzli" na način da se on ipak vrati kada firma stane na noge onda bi za mene cijela priča bila pozitivna. To bi onda bilo pošteno. Ovakvo riješavanje duga na način da manjinski vjerovnici opraštaju dio duga (često i po 70%) koji se NIKADA ne mora vratiti, otvorilo je vrata raznim prevarama i malverzacijama što se i dogodilo u mnogim slučajevima.

Pozitivno za vlasnike tj pozitivno za dioničare.To je isto.
Tko je glavni krivac za ulazak u stećajnu poziciju tj u PSN da bi se izbjegao stečaj.U prvom redu većinski vlasnik,uprava i nadzorni odbor koje su većinci postavili.I oni u PSN ostvaruju korist..Mali dioničari prolasze isto .Dakle,profitiraju radi lošeg poslovanja.
Za dva dana je glasovanje u PUNT/Pounje/.Ako PSN prođe “zarađuju” vlasnici jer imovina po dionici
raste sa 8,90 na cca 10,50.Naravno zbog otpisa dugovanja”od 3,52 mil kn.DOBIT po dionici 1,60 a cijena trgovanja cca 0,60.Dobit 150% na ulog.
Najviše “zarađuje” većinski vlasnik država koja ima 880.340 dionica 1,41 mil kn a ostatak pripada
ostalim dioničarima tj 2,11 mil kn.
.koji je razlog lošeg poslovanja nhije bitno,ali za to se ne dobija nagrada,trebala bi uslijediti kazna
Za ovakvo stanje su i krivi i radnici.Uprava i direktoro više,ali i radnici pa makar i na najnižim poslovima će dobiti svoja puna potraživanja.Zašto?I oni ne trpe niklakve sankcije,čak i oni iz uprave.Pa nije li se za poduzeća u PSN trebalo smanjiti plaće najodgovornijima.U vrijeme PSN plaće su svima trebale na minimalac,naročito upravama.
Da se vratimo na PUNT.
Vjerovnicima se smanjuju potraživanja za kamatu i 40% gotovine što ukupno iznosi 3,52 mil kn.
Državna poduzeća otpisuju 658 tis.kn,financijaši 58,a jadni dobavljači i 2,.16 mil kn.U DLKV su dobavljaći pretvorili potraživanja od 6x mi kn po 100.Kasnije je omogućena dokapitalizacija po 10
koju ovi novi dioničari uglavnom i nisu iskoristili,radi straha.Koliko su oni izgubili????

Dakle,država kao najveći dioničar je u PUNT povečala soju imovinu 752 tisuća kn ili o,90 kn po dionici.Mi kao diončari koji nemamo potraživanja zarađujemo 1,60 kn po dionici.Dakle,zarađujemo svi_radnici i uprava za loš rad,država kao loš upravljač,mi dioničari kao vlasnici i to ne iz poslovanja nego iz pljačke vjerovnika..Nelogično je da su ti dobavljači najveći glasaći u PSN,ali ih se zaplašuje da će dobiti ništa ako ne izglasaju PSN.Glasanje je trebalo biti 21.1. ali je
odgođeno za 26.1.a ako ne prođe valjda će se opet odgoditi ili će možda biti stečaj.
A zašto sam ulazi u PUNT po zadnjim cijenama.Zato jer je ovo luda država ,gdje se najviše zarađuje na neustavnim zakonima.A ako vjerovnici ipak prihvate PSN pored otpisa svoja potraživanja će dobiti u osam godina uz kamatu od 4,5%.
Koliko će vjerovnika zbog ovakvik PSN završiti u stečaju??????

kad nekom smrkne.drugom svane. Ja se nadam da ćr svanuti nama dioničarima tj.da će proći PSN.

Iz ovog da su vlasnici = dioničari proizlaze da su sva poduzeća u RH organizirana kao d d. ?
Ja znam i za neke firme koje su organizirane i kao d.o.o. u kojima nema dioničara već samo vlasnika, a također su išla u predstečajnu…

http://www.index.hr/vijesti/clanak/iranski-predsjednik-ce-u-prvom-sluzbenom-posjetu-europi-sklopiti-17-milijardi-eura-vrijedne-ugovore/870558.aspx

hoće li se od posjeta iranskog predsjednika okoristiti i koja hrvatska kompanija??

Mi Hrvati smo po pitanju stanja svijesti vrlo jednostavan narod, kod nas je sve crno ili bijelo kao u šahu ali o mentalnom sklopu nećemo:-)..U stanju smo vrlo brzo zaboraviti loše i okrenuti se dobrome što je odlično, no međutim ukoliko “zabrazdimo” u loše e tu smo najjači na svijetu, spremni smo sve i svakoga oglodati do kosti i tako unedogled…iako izgleda zabrinjavajuće stvar je vrlo jednostavna, ako nešto negativno čitaš i gledaš nekoliko godina počinješ u to vjerovati(pranje mozga), međutim to razdoblje je napokon završilo i kreće pozitivan ciklus gdje ćemo vrlo brzo “prebaciti” stanje svijesti u pozitivu(pozitivno pranje mozga) koje će se odraziti i na burzi…


Mi Hrvati smo po pitanju stanja svijesti vrlo jednostavan narod, kod nas je sve crno ili bijelo kao u šahu ali o mentalnom sklopu nećemo:-)..U stanju smo vrlo brzo zaboraviti loše i okrenuti se dobrome što je odlično, no međutim ukoliko "zabrazdimo" u loše e tu smo najjači na svijetu, spremni smo sve i svakoga oglodati do kosti i tako unedogled…iako izgleda zabrinjavajuće stvar je vrlo jednostavna, ako nešto negativno čitaš i gledaš nekoliko godina počinješ u to vjerovati(pranje mozga), međutim to razdoblje je napokon završilo i kreće pozitivan ciklus gdje ćemo vrlo brzo "prebaciti" stanje svijesti u pozitivu(pozitivno pranje mozga) koje će se odraziti i na burzi…

pogođeno u sridu, ali pitanje je da li će se taj trend “grude snijega” zaista i preokrenuti…Bilo bi dobro, ali naši mediji teže isključivo negativnim stvarima, valjda im je to lakše.

New Report

Close