Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

mislim da ste u krivu

čini se da sam se ipak malo zaletio. to je bilo to, za sad



@Old_Gunner

U potpunosti se slažem. Ja već dugi niz godina nemam lipe nit u obveznicama nit u banci. Znači 100% dionice. Ja govorim da stanje u svijetu nije toliko dobro koliko ljudi misle. Nije ni katastrofično, ali nije ni bajka. Često se ovdje spominje jaka američka potrošnja ali mnogi lanci su imali slabiju dožicnu prodaju nego prošle godine. Walmart zatvara 250 ducana. Dosta kompanija je krenulo davati otkaze i ne govorim samo o naftnim kompanijama. Ciklus mi se čini u SAD-u da je došao do vrhunca ili je blizu, a europa se tek oporavlja. Nezaposlenost je u SAD-u najniža u ne znam koliko godina. Ali zašto onda ne raste inflacija plaći? Nitko ne zarađuje bolje. Kina nema šanse da raste 6,8%. Pa inflacija im pada iz dana u dan, a oni govore da lete. Kome to prodaju? Proizvođačke cijene su već negativne. Brazil, Rusija u banani. Dizanje kamatnih stopa već je odavno sjebalo EM. Ja ne kažem da je kataklizma ali nema razloga nit za rast. Zato sam ja potpuno van dionica. I ovakvi sitni rastovi kao par puta u ovih nekoliko tjedana me ne tjeraju previše na kupnju.

Naše dionice ne bi trebale imati previše razloga za pad ali naši investitori su neobrazovani i čim vide da pada vani krenu prodavati. Još su rane od 2008 friške. Bar po našem mentalitetu. Kod nas više moraš znati čitati ljude i njihovo ponašanje (npr pratit blog) nego znati išta o analizi.

Po meni je korekcija opravdana i smatram da će dionice još padati. Pogotovo nakon objave rezultata. Drugi mj kad se zatvore još rafinerije i ako nafta krene padati to će dodatno povući dionice dole. A tek ako u petak objavi loš BDP amerika onda nas stvarno čeka jedna veća korekcija. Ja sam strpljiv.

Slažem se i ja s vama da situacija vani nije sjajna te da je vrlo vjerojatno da će se bar dio pada preslikati i kod nas. Pri investiranju je nekad najbolje dopustiti da se bude vođen cijenom. Međutim, nije to za svakoga. Ljudi često prodaju dionice, one još padnu, ali ih onda ponovno ne kupe jer čekaju daljnji pad.

Što se tiče bloga, nadam se da je bar dio ljudi već shvatio da nitko nepogrešiv. Nisu ni Buffett i Munger, pa sigurno nije ni on.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


Ovdje vidim imamo s jedne strane te "katastrofičare", a s druge optimiste. Mogu li mi ti optimisti objasniti koji ih pokazatelji uvjeravaju u takvo mišljenje.

Nisam lud kolega, pa da se uključim u raspravu sa katastrofičarima i gubim dragocijeno vrijeme.
Imam pametnijih stvari u životu za raditi od rasprava sa katastrofičarima, a i ugodnijih stvari također, da me krivo ne shvatite ;).

P.S. ovo su komentari trgovanja na ZSE, komentare kupovine stranih dionica imate na drugoj temi .

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Sve u crvenom, osim Crobexa koji je zelen ???????

Ajde, ima li netko tko točno zna:
Zanima me da li se eventualni kapitalni dobici ostvareni u 2016. godini mogu umanjiti za kapitalne gubitke u istoj toj godini, a sve kako bi se umanjila porezna osnovica za plaćanje poreza?
Konkretno, ukoliko bih prodao neku poziciju kupljenu prije 01/01/2016 i time realizirao gubitak, da li bi mi se umanjila kasnija porezna osnovica?
Pri tome je ključno ukoliko se kapitalni gubici odnose na dionice kupljene prije 01/01/2016.

Hvala na odgovorima

Čekaj malo. Kako misliš da će se računati gubitci za kupljene dionice prije 1.1.2016. a dobitci samo za dionice kupljene nakon? Pa jel to ima ikakve logike?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@KressoM

meni nema logike, zato sam na forumu i pitao..
Znači, s realizacijom kapitalnih gubitaka za dionice kupljene prije 01/01/2016 se ne umanjuje porezna osnovica?
I meni je samome glupo što pitam, ali samo želim potvrdu onogo što pretpostavljam 😉

@Invest
Nema glupog pitanja! Sve se može pitati i dobro je uvijek pitati!

Ja osobno nisam pogledao samo sam pretpostavio jer bi mi to bilo preapsurdno. 🙂

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Koliko sam ja upoznat DA,
kapitalni dobici ostvareni u 2016. godini mogu umanjiti za kapitalne gubitke u istoj toj godini, a sve kako bi se umanjila porezna osnovica za plaćanje poreza.

Kako je krenulo to će nam svima sjest ko b…i šamar. 🙂

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE



@Invest

Nema glupog pitanja! Sve se može pitati i dobro je uvijek pitati!

Ja osobno nisam pogledao samo sam pretpostavio jer bi mi to bilo preapsurdno. 🙂

ja sam malo gledao ali nije bas najjasnije napisano.
ajde ako ima nekto tko sa sigurnošću zna, nek se javi 😉

Jedva čekam i nadam se , da ovaj porez stave van snage , ili ga bar zamrznu na jedno pet godina ( bolje ovo nego II drug mir. stup .) ) , pa da više ne gubimo vrijeme i živce na ovakve rasprave !

New Report

Close