Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kad bi smanjili kredite na 1,5% 2% kao što je u EU u kojoj mi pripadamo onda bi sa devalvacijom čak bili u plusu. A trenutno je kredit u Euru oko5-6% tako sve je jasno.


Cjenjene kolege može li ko objasniti (pomoći),
Na poreznoj potvrdi o visini dohodaka i primitaka stoji
02 Primici od otuđenja financijske imovine xxxxxx,xx kuna
Radi se o tome da je banka (broker)za 2014. poslala poreznoj JOPPD iznos od prodanih dionica koji je vidljiv kao moj dohodak bez obzir što ja te novce nisam primio na tekući ili žiro račun već s istima kupio druge dionice tj. trejdao.
Dali je to stvarno primitak ili je posrijedi neka greška?Može li se ispraviti i kako?
Pozdrav,

Zar baš nitko nema nikakav odgovor (komentar)???

@MANTE
Očito su napravili grešku, hjer se to ne bi smio prikazivati kao dohodak (osim ako nisu dionice dodjeljene od strane d.d.) neovisno da li je novac isplaćen na tekući/žiro ili nije.
Kontaktiraj Poreznu, ali u biti neznam na što ti to konkretno utječe?

MANTE, pogledajte nedavne postove kolege ibro10 na temi BEZ CENZURE.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Banka/Brokerska kuca nije pogrijesila sto je poslala taj podatak. Bez obzira sto novac ostaje na brokerskom racunu on se smatra isplacen vama.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Banka/Brokerska kuca nije pogrijesila sto je poslala taj podatak. Bez obzira sto novac ostaje na brokerskom racunu on se smatra isplacen vama.

istina, ali on u biti ne utječe na ništa osim ako nije nastao opcijskim stjecanjem dionica..


Cjenjene kolege može li ko objasniti (pomoći),
Na poreznoj potvrdi o visini dohodaka i primitaka stoji
02 Primici od otuđenja financijske imovine xxxxxx,xx kuna
Radi se o tome da je banka (broker)za 2014. poslala poreznoj JOPPD iznos od prodanih dionica koji je vidljiv kao moj dohodak bez obzir što ja te novce nisam primio na tekući ili žiro račun već s istima kupio druge dionice tj. trejdao.
Dali je to stvarno primitak ili je posrijedi neka greška?Može li se ispraviti i kako?
Pozdrav,

Zar baš nitko nema nikakav odgovor (komentar)???

Pozdrav MANTE, ista situacija kod mene, ukratko: student sam i porezna olakšica svojoj majci, kod ovogodišnjeg poreznog rješenja, zbog primitka od otuđenja fin. imovine u iznosu cca 30tis. kn koji je jednak prodaji svih dionica u 2014.g., prešao sam prag za studente od 11tis.kn i gubim pravo uzdržavanog člana, majka umjesto očekivanog povrata poreza, mora platiti oko 4-5tis. kn poreza i naravno smanjuje joj se buduća plaća. Bio sam na poreznoj i uvjeravali su me da je to sve po zakonu, ali da se mogu žaliti i sad čekam da dođe rješenja na kućnu adresu da se mogu žaliti u roku 8 dana jer sam razgovarao s jednim poreznim savjetnikom koji mi kaže da je to nemoguće i apsurdno jer osobna imovina se nebi smjela priznati kao dohodak tj primitak.



Banka/Brokerska kuca nije pogrijesila sto je poslala taj podatak. Bez obzira sto novac ostaje na brokerskom racunu on se smatra isplacen vama.

istina, ali on u biti ne utječe na ništa osim ako nije nastao opcijskim stjecanjem dionica..
[/quote]

E, za taj dio ce se morat konzultirat s poreznom. Mislim da ipak utjece. Ne u smislu poreza na dohodak. Ali mislim da je bilo slucajeva gubitka olaksice uzdrzavane osobe i slicno.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

da ako je riječ o uzdržavanoj osobi na nečijoj PK a koja ima takav dohodak, iu protivnom ne.
Al svakako ne škodi odlazak u Poreznu po savjetovanje, da ne bi došlo iznenađujuće rješenje na kućnu adresu…


Banka/Brokerska kuca nije pogrijesila sto je poslala taj podatak. Bez obzira sto novac ostaje na brokerskom racunu on se smatra isplacen vama.

Banka nije pogriješila što je poslala taj podatak?
Ako sam sa dionicama u 2014.god. u vrjednosti od 30000,00 kn. trejdao i sto puta kupio-prodao,znači primici u poreznoj potvrdi stoje 3 miliona kn. što znači da sam ostvario prihod od prodaje dionica od 3 miliona kuna a ja na račun nisam dobio ni kunu.
I zbog tih nepostojećih prihoda ljudi gube razno razne olakšice.
Bravo zemljo HRVATSKA!!!

@MANTE

Nisam skužio da li ste gore vidjeli moj odgovor, savjet koji sam dobio od poreznog savjetnika je taj da je to moja osobna imovina koja se nesmije tretirati kao dohodak ili primitak. Iskreno se nadam da je u pravu jer u suprotnom ovo je apsurdno i nema smisla!!!

@MANTE, ja ne kazem da je to posteno, ali Banka/Brokerska kuca ima obvezu slanja tih podataka preko JOPPD obrasca.

Sto bi bilo da istu stvar radite s nekretninama? To bi vam isto bili prihodi. E, sad, zasto se ne racunaju i rashodi, to nije pitanje za mene vec za poreznu upravu. Ja samo upozoravam da obratite pozornost, ne samo vi osobno, kako eventualno ne bi ostali bez nekih olaksica.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close