Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


@ invest, PoBiduAsku, bigfoot

burza ne bi trebala biti mjesto ili instrument za nekolicinu trejdera da na njoj takvi zarađuju za burek i jogurt…u šta se realno i pretvorila ZSE…
porez nije sporan…tu smo svi složni…a ovaj način prijave će zasigurno odbiti dio ulagača s burze, odnosno prisiliti one koji trejdaju ili da postanu dugoročni investitori ili da trejdaju i dalje i podnose tjedne prijave…ako im je do trejdanja…
ne znam čemu uopće tražite neku logiku…i nekakav razum na ZSE…da je po logici…ovo je trebalo odavno ugasiti…pogledajte kolki su prometi…jel se to može nazivati tržištem kapitala?…veći dnevni promet se napravi u Mađarskoj na placu s kobasicama…
nemam ja ništa protiv trejdanja…na burzama koje su kako treba…i sam ponekad okrenem koji trejd…ali na stranim tržištima kapitala…i onda to nije trejd za burek i jogurt…
kao što kvart reče…nema nikakvog smisla od bojkota…kakav bojkot…pa nitko nikog ne drži na burzi…kome se ne da podnosit prijavu kako je po zakonu…ili neće trejdat tako često ili neće trgovat…kome milo kome drago…
a ionako sve sami ovisnici ovdje…teško da će se netko samo tako pokupit…na zse ostali mazohisti…istrpjet će oni i prijave tjedne…

ma slažem se s vama. ali sam princip je loš, za trejdera je očajan a loš je i za dugoročnog ulagača jer će i on trebati fizički voditi nekakvu evidenciju i pohađat Poreznu. A to je suštinski problem!
To bi trebalo pojednostavnit na način da to postane obveza SKDD-a.
Sigurno ima ljudi kojima nije zgodno odlaziti na Poreznu, koji su na privremenom radu negdje van svog mjesta prebivališta, koji su možda trenutno u inozemstvu, koji su možda invalidi pa ne mogu fizički doći u Poreznu.
Sve su to razlozi koji mogu prioječiti malog investitora, pa makar on bio i dugoročan, da ulaže u dionice.
Zamislite npr. naše umirovljenike, od kojih pojedinci imaju love napretek, i eventualnog IPO-a HEP-a. Što mislite koliko će njima biti jednostavno kupiti te dionice da bi ih nakon godine dana prodali?
A trebali bi se sv i složiti da je u interesu apsolutno svih da se što više ljudi navuče na tržište kapitala.
Ne bih se složio s tima da je ovo samo za lopove. Ovo je u svijetu sasvim normalni vid ulaganja. Ali vani je sve to pojednostavljeno.
Uvijek će biti ljudi koji će se prilagoditi, no osnovni problem je naše tržište koje je preplitko. A da bi ga produbili, treba ga ojačati, a da bi ga ojačali potrebno je privući što veći broj investitora, a jedini način je da se ljude educira, da im se olakšaju stvari, da im se pomogne.
A kod nas je sve suprotno od toga..i to je žalosno..

Ako sam dobro skužio one dionice koje smo kupili prije 1.1.2016. one se ne oporezuju.
Nije mi jasno kako ćemo plaćati porez?da li mi sami izračunamo kolliko treba platiti i platimo u roku 8 dana
ili samo u roku 8 dana šaljemo izvještaj o trgovanju iz kojeg se vidi po koliko smo kupili i po koloiko prodali?

mislim da to trebaju riješiti brokerske kuće , na čijim platformama trgujemo i tu uslugu naplatiti, tamo već ima ponešto od potrebnih podataka, ako ne bude tako, adio Mare , da sam htio cijeli dan popunjavati papire, bio bih knjigovođa

Vrijeme je za evakuaciju. Hitnu.
I nisam u krivu.
Nisam ni na IGH bio u krivu. 🙁
Plitko tržište, mala likvidnost, krize svih vrsta., porez, obrasci……..
Druga je opcija kupiti par velikih dionica, zaboraviti, i baviti se drugim stvarima, ako nas Bear izvana ne potopi.
Ne ponovilo se, sjećam se kada je index padao 52 dana za redom. Ako je čovjek oklijevao prvih desetak dana, poslije mu se za onaj jad od cijene nije isplatilo prodavati. I tako smo ostajali bez ičeg. Dobili iskustvo 🙂

Slažem se s kolegom Investom da bi trebalo pomoći malim investitorima da se lakše snalaze u svoj toj birokraciji i papirologiji. Evo mene trenutno muči dvojba trebam li u poreznoj prijavi navesti i dividendu koju sam dobio u prošloj godini. Nisam ni znao da po zakonu moram prijaviti porez zbog toga što uzdržavam jednog člana obitelji. Piše da trebam prijaviti porez na dohodak. Da ne bi bilo da trebam navesti i dividendu (nekih dvjestotinjak kuna sam dobio prošle godine) – znam da je od toga već plaćen porez državi ali ne znam što je s prijavom u ovom slučaju. I druga stvar – trebam li navesti i ukupan iznos koji sam prošle godine primio na svoj tekući račun od prodaje dionica. Hvala unaprijed ako mi netko može pomoći sa savjetom ako je imao ili ima sličan slučaj.

@ invest, eukaliptus

trebalo je doći do ovog da će zakonom biti propisano da će investitori morati podnositi prijave poreznoj…a da bi mi počeli raspravljat o tome kako to nema smisla…i kako bi trebalo male ulagače zaštititi…a ne tjerati ih s još dodatnom papirologijom i obrascima s burze…
vjerujte mi…podnošenje prijava na tjednoj razini bio bi najmanji problem…kada bi nam burza bila likvidna…kad bi se na njoj okrenulo dnevno barem 100 milijuna kuna prometa…i kad bi ti mali investitori mogli okrenut neku paru na njoj…i kad bi na njoj kotirala dionička društva koja nisu opterećena dugovanjima, stečajevima, predstečajevima, kriminalima svih vrsta…
meni prvome ne bi bilo teško da sam okrenuo u jednom tjednu recimo 200k…i na tome zaradio 10%…podnijeti tamo neku prijavu…
ali stvar nije u tome…nego je u našoj burzi i regulatorima….burza nam je u banani…kao i regulator…pa kad već govorite o malim dioničarima i tjeranju istih s burze…gdje ste bili u svim onim silnim slučajevima gdje su mali dioničari nagrabusili i ostali bez ičega?! tko je onda štito male dioničare? a onda se trebalo reagirati…a ne sad kad je sve ionako gotovo…
imate primjer u Americi…morao sam zatvarat račun i naći novog brokera…nitko više ne prima iz Hrvatske klijente…mjesec dana potrošio vremena kad sam pronašao kod koga ću prebacit…pa ovjera ovakva, potpis onakav, pa preslika ovoga onoga…pa kad se prjenos napravio…i? kome da se žalim?
isto vam je to i ovdje…tko će želiti trgovati…popunjavat će prijave tjedno…tko ne…otići će…zašto nam je burza završila tu gdi je?…jer su svi i svatko na njoj ulagali…pa vidite gdi nas je to dovelo…

Ja sam već donio odluku, kupit ću do 1.1.2016 ono što me zanima i poslije toga doviđenja ZSE i ulaganje… Nikakav porez na dobit neću plaćat jer dobiti neće ni bit… :-))
Dionice ostavljam za mirovinu, do tad će se valjda stanje popravit.. Za nekih 25-30 godina. :-))

a kao šlag na tortu je ovo…

Zagrebačka burza: Glasajte za dionicu godine
http://www.index.hr/novac/clanak/zagrebacka-burza-glasajte-za-dionicu-godine/856297.aspx

Imate do 25. studenog 2015., dajte se svakako izjasnite koja vam je to dionica godine na ZSE bila…hahaha

Naša burza prkosi terorizmu, zašto bi se indexi dizali kad je takvo stanje

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo-most-predlaze-sdpu-i-hdzu-smanjiti-namet-na-place-ukinuti-placanje-clanarina-hgka-i-hoku/856450.aspx

Obratiti pažnju na:
3 Ukiniti porez na dividendu i udjele u dobiti – rok 2016

Jos i ukidanje poreza na kapitalnu dobit. Barem onaj dio s placanjem u roku 8 dana.
I odustajanje od devalvacije kune. Palac gore!

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Jos i ukidanje poreza na kapitalnu dobit. Barem onaj dio s placanjem u roku 8 dana.
I odustajanje od devalvacije kune. Palac gore!

kunu se mora malo devalvirati, bar na 8-8,5 kn za 1 EUR da nam izvoz postane konkurentan. bez toga propadamo do dna

IGH, THNK, JDPL, ULPL, ATPL, INGR, IPKK, MGMA - najveći baloni na ZSE!!!! čuvajte svoje pare!!!!

New Report

Close