Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

od tih njihovih evidencija, biti će nemoguće u toku dana skoknuti po burek, ako bude i za njega nešto ostalo



@KressoM

Nažalost nisam jedan od tih. Ja sam ipak zaposlenik u privatnom sektoru koji višak novaca ulaže u dionice, ali nemam vremena za ići U poreznu.
Definitivno je bilo efektnijih i jednostavnijih i boljih rješenja za ovo!

Samo kažem ko sigurno ima vremena za takve stvari… 😉

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Da je barem samo to. I za trgovanje izvan ZSE cemo morati u roku 8 dana sve prijavljivati poreznoj ali jos paziti i na tecajeve stranih valuta, grozno. Imaju milijun uhljeba a opet sve mi moramo.

ako se hitno ne ukine ovo suludo oporezivanje te sitne dobiti, od 01.01.2016. rasprodajem polako cijeli portfelj i odlazim s kapitalom sa ZSE…a to će napraviti nas bar 70-80%!

Ignore: KressoM, delux

nije mi jasno zašto nisu uveli npr. porez/naknadu po svakoj transakciji od npr. 0,05-0,1% i gotovo?! to bi bilo daleko korektnije i gotovo bez ikakve papirologije, tj. broker bi to skinuo automatski prilikom K/P i stvar riješena!! zašto uvijek moramo imati najgora suluda rješenja?!?!? strava!!!!!!

Ignore: KressoM, delux

@bigfoot

Budemo uskoro sve znali. Također ako porezna obveza postoji meni nije bitno hoće li oni znati ili ne da sam ja zaradio koju kunu na stranim tržištima. Ja ću svoju obvezu ispuniti radi mirnog sna ali da u pisanju ovog zakona nije sudjelovao nitko tko je ikad trgovao dionicama je jasno. Ništa novo u našoj državi, takvi su i mnogi drugi zakoni. Nikada političare ni nije bilo briga za bilo što drugo osim javnog sektora kojeg štite kao ličkog medvjeda dok se država urušava.

Nažalost, moram se složiti s Vama, ima drugih tržišta, a ovdje će ostati samo long pozicije i trgovanja neće biti, bar s moje strane.



Da je barem samo to. I za trgovanje izvan ZSE cemo morati u roku 8 dana sve prijavljivati poreznoj ali jos paziti i na tecajeve stranih valuta, grozno. Imaju milijun uhljeba a opet sve mi moramo.

ako se hitno ne ukine ovo suludo oporezivanje te sitne dobiti, od 01.01.2016. rasprodajem polako cijeli portfelj i odlazim s kapitalom sa ZSE…a to će napraviti nas bar 70-80%!
[/quote]

Meni nije jasna jedna stvar – za koji nam onda vrag služi SKDD koji vodi evidenciju SVIH transakcija SVIH dionica na ZSE? Zar je toliko teško napraviti jedan jedini web servis putem kojeg će porezna na dnevnoj bazi dohvaćati sve transakcije. Zapravo, taj servis već sigurno postoji kad porezna uredno ljudima daje potvrde o primitcima u prethodnoj godini s nebuloznim iznosima kada trebaju potvrde za vrtić ili neke druge socijalne privilegije.

Dakle porezna IMA sve potrebne podatke ili u najgoru ruku mora u suradnji s SKDD napraviti jednostavnu aplikaciju koja računa FIFO metodu i zaradu u zadnjoj transakciji. I za koji ja onda vrag moram ići posebno predavati papire?

Svoje sam rekao, portfelj za kraj godine slažem, a onda doviđenja ZSE. Ako cijene još padnu bit će prilike za looooooong term investicije, a brokeri mogu ključ u bravu nažalost.

Moja je taktika da ću samo kupovati ako budem imao novaca. A prodavati samo ako me neko “natjera” dobrom cijenom u ponudi za preuzimanje. Neće se puno promijeniti od sadašnje taktike samo što neću dolaziti u napast da kratkotrajno špekuliram…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Nažalost, moram se složiti s Vama, ima drugih tržišta, a ovdje će ostati samo long pozicije i trgovanja neće biti, bar s moje strane.



Da je barem samo to. I za trgovanje izvan ZSE cemo morati u roku 8 dana sve prijavljivati poreznoj ali jos paziti i na tecajeve stranih valuta, grozno. Imaju milijun uhljeba a opet sve mi moramo.

ako se hitno ne ukine ovo suludo oporezivanje te sitne dobiti, od 01.01.2016. rasprodajem polako cijeli portfelj i odlazim s kapitalom sa ZSE…a to će napraviti nas bar 70-80%!
[/quote]
[/quote]

Da, sigurno će to napraviti većina ulagača na ZSE. Vjerojatno to i nije tako komplicirano, no ljudi koji rade na ozbiljni poslovima to nemaju vremena odrađivati.
Jednostavno se to može riješiti aplikacijom, a još bolje kada bi to bila neka godišnja rekapitulacija na osnovu koje se stječe porezna obveza.
Ovako je to problematično, i ukoliko se što ne promijeni ulažem samo na long term, a sitne trejdove više ne radim, nisam lud pa da zakasnim prijavit pa da mi odmah oderu kaznu!
No nadam se da će se ipak nešto do 01/01/2016 promijeniti, kako bi ono stari rekli, nada umire posljednja!

@rookie

Bojim se da su to sve informacije koje smo dobili,za ostalo ćemo se morati sami potruditi istražiti.Premalo nas trguje vani da bi bili zanimljivi poreznoj,ali kao što pišeš obaveza postoji i svatko od nas zna što mu je najbolje činiti.
Inače obaveza je dosad bila i platiti porez na dividendu,odnosno dvostruko oporezivanje,jer se plaća i vani porez.

"Only dead fish swim with the stream"

negdje sam naletio na podatak da bi za “male” investitore bolje bilo otvoriti j.d.o.o. i raditi preko njega. ehh, sad da znam gdje! nemojte me držati 100% za riječ, ali bilo je nešto u tom stilu. ima li tko kakva saznanja?


negdje sam naletio na podatak da bi za "male" investitore bolje bilo otvoriti j.d.o.o. i raditi preko njega. ehh, sad da znam gdje! nemojte me držati 100% za riječ, ali bilo je nešto u tom stilu. ima li tko kakva saznanja?

prvi glas..a što ukoliko trgujem vani, da li me itko nadzire? možda mogu proći bez kazni 🙂

New Report

Close