Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gospodo moderatori koja Vam je svrha ovog foruma ako se na odobrenje moderatora ceka po nekoliko sati !?..A vidim da ima ne odobrenih postova i od sinoc !
Ok..razumjem..vrucine..g.o….slab promet na zse..ali svejedno… Zar je to u redu ?

Pozdrav

svi smo mi Crobex


… a ništa, čekamo izbore i novu vladu pa se možda stvari pokrenu na bolje

Koji optimizam ! [emo_smijeh] [emo_vrtimise][emo_palacg]

halfte trinken, halfte Šarcu geben

nigdje vijesti, nigdje podatka, nema niti naručenih članaka, a za tjedan dana kreće ljetni raspust

Može li mi tko reći kako stoje stvari s oporezivanje dobiti na trgovanje dionica? Čitam da će se uskoro plaćati porez na razliku kupnjenog i prodanog, a negdje da je porezna toliko inovativna da promet gleda kao dobit? Na forumu sam naletio na post nekog tko tvrdi da mu je ukinut dječji doplatak jer jer porezna gleda i promet na dionice? Dakle sa 1000 kn mogu 500 puta prodat i kupit imati milju prometa, tj “dobiti”. Da li će se ta zarada oporezivati sa 12%, pa onda kad predaš prijavu sa 12,25 ili 40% ovisno o primanjima?

Vec dugo nisam nesto aktivno trgovao, uglavnom imao dividenduše ADPL i KODT, pa sam ispao iz štosa. No ako je istina da će oporezivati čak i razliku kako to misle proboditi? Primjer:
Imam 1000 komada dionice A već nekoliko godina. Kupim još 100 komada, pa još 100, pa još 100, sve po različitoj cijeni. I onda prodam 100. E sad, kako se gleda “koje” dionice sam prodao i koja je početna cijena kupnje? One prve kupljene ili one zadnje? Mislim da će tu biti o kuku lele i da će svi letjeti van s burze kad im porezna krene pametovati.

Da li je bila neka javna rasprava o ovome ili barem malo aktivnija rasprava na forumu? Jer nisam svjestan da neka EU zemlja ima ovakav zakon i nije mi jasno kako netko može donijeti zakon kojem dobit oporezuje, a ne postoji nekakav instrument “prenesenog” gubitka, pa da se porez ne plaća sve dok si u minusu.

Na forumu sam naletio na post nekog tko tvrdi da mu je ukinut dječji doplatak jer jer porezna gleda i promet na dionice?
Ovo nije istina, porezna i HZMO za sada gledaju samo dividendni prinos i prema tome isplaćuju dječji doplatak ukoliko ukupni godišnji prihod ne prelazi zahtjevani iznos.

Bilo kakvo oporezivanje prema prometu je na granici paranoidnog razmišljanja…

Pozdrav

Tako je. Kad tražiš potvrdu o visini prihoda na poreznoj za 2014. dobiješ i podatak o otuđenju financijske imovine koji je jednak visini svih prodaja dionica za tu godinu koje si realizirao. Nebitno da li si nakon prodaje tražio isplatu, kupio neku drugu dionicu ili čak i istu koju si prodao, sva prodaja eveidentirana je u poreznoj upravi. Tko ne vjeruje nek ode u poreznu i provjeri

a ako su dionice kupljene prije 1.1.2016 ili drzane duze od 3 godine kako se onda plača porez ili nmiruje


Tako je. Kad tražiš potvrdu o visini prihoda na poreznoj za 2014. dobiješ i podatak o otuđenju financijske imovine koji je jednak visini svih prodaja dionica za tu godinu koje si realizirao. Nebitno da li si nakon prodaje tražio isplatu, kupio neku drugu dionicu ili čak i istu koju si prodao, sva prodaja eveidentirana je u poreznoj upravi. Tko ne vjeruje nek ode u poreznu i provjeri

OK, ali što to zapravo znači za plaćanje poreza? Da li mi u poreznoj mogu reći da sam uprihodio milju kuna (i bubnut 40% poreza+prireza) ili je takav prihod izuzet? Naravno to bi bilo suludo, ali kod nas me ništa ne čudi više.

Svejedno, mislim da nitko nema odgovor na pitanje po kojem će se algoritmu oporezivati “zarada”, tj razlika kupnje i prodaje. Da li postoji neka olakšica ako se dionice drže dugoročno ili ako se kupe prije stupanja novog zakona na snagu 1.1.2016?

Mislim da tu ima puno otvorenih pitanja i čudi me da ih nitko prije nije poslavio ni iznio neko rješenje.

Moderatoru zamolba da otvori novi topic “Porezi na trgovanje dionicama” i prenese zadnjih nekoliko postova, počevši od mojeg danas ujutro, u taj topic. Hvala.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/385543/Kriminal-u-velikoj-drzavnoj-tvrtki-Menadzeri-malverzacijama-stekli-dionice.html

zbog takvog kriminala i jesu na burzi

skriveni nalozi
MM
skrbnički računi

i sve što je zapad izbacio sa svog tržišta zbog kriminala zse to isto uvrstila na zse

iz tog razloga 99% dionica je na ovim razinama koje jesu
kriminal na zse i hanfi je višegodišnji

Koliko ja znam, taj porez je tek u najavi, eventualno bi mogao stupiti na snagu 01.01.2016. (osobno ne vjerujem). Do tada se sav promet dionicama može isključivo evidentirati, a NIKAKO se ne mogu oduzimati nekakva prava (ječji nadoplatak, itd) na osnovu nekakvog prometa na burzi.
Što se tiče oporezivanja, koliko znam, najavljeno je oporezivanje na dobit, a ne na promet, u protivnom bi to bilo nenormalno i izazvalo bi kolaps burze, tržišta, privatizacija, svega. Svugdje u svijetu je porez na dobit a ne na promet, tako da to treba i kod nas očekivati u skorije vrijeme, a modalitet koko će se to evidentirati- e to neznam..
Moja skromna preporuka ovoj Vladi je da još uvijek ni pod razno ne uvode takav porez jer će to dodatno obeshrabriti i ovako poplašene male investitore!

Političari su sumnjivim i nerazumljivim zakonima omogućili bankarima krivotvorenje novca bez zatvorske kazne, trgovinu tuđim vrijednosnim papirima i depozitima, pa bankari zamršenim transakcijama i trgovinom s nečim za što njihov klijent ne zna da ima vrijednost, ostvaruju enormne profite, a da niti lipu svog novca nisu riskirali u tom procesu.

Do danas u pljački preko zse još niko nije odgovarao
al dolazi vrijeme da se polako vidi velika uloga hanfe banaka – fondova i raznih interesnih skupina i pojedinaca u toj pljački putem ZSE

Do danas u pljački preko zse još niko nije odgovarao
al dolazi vrijeme da se polako vidi velika uloga hanfe banaka – fondova i raznih interesnih skupina i pojedinaca u toj pljački putem ZSE

Puno je veća pljačka u pitanju od pljačke preko zse-a.

New Report

Close