Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

To ti se zove surova stvarnost. [lol]

Dakle sveopći rast hrvatskih dionica se nastavlja!!

Neki ovdje kažu "umjetan", ja kažem: zdrav! Kao što smo pričali zadnjih dana, zdrava korekcija, zdravi predah itd., sve to u sklopu "zdravog rasta"!

Rast nije nešto što se događa jednog dana, to je trend koji traje malo duže, a ono u međuvremenu gdje koji dan crvenila je normalna stvar. Gledajući kroz više-mjesečna i godišnja prošla razdoblja, očito je da je tu prevladavajući "trend": rast! 😉


Dakle sveopći rast hrvatskih dionica se nastavlja!!

Neki ovdje kažu "umjetan", ja kažem: zdrav! Kao što smo pričali zadnjih dana, zdrava korekcija, zdravi predah itd., sve to u sklopu "zdravog rasta"!

Rast nije nešto što se događa jednog dana, to je trend koji traje malo duže, a ono u međuvremenu gdje koji dan crvenila je normalna stvar. Gledajući kroz više-mjesečna i godišnja prošla razdoblja, očito je da je tu prevladavajući "trend": rast! 😉

kakv zdrav rast, glupost…fondovi su za kraj kvartala digli svoje dionice gore…idući tjedan opet u crvenome [yawn]



Dakle sveopći rast hrvatskih dionica se nastavlja!!

Neki ovdje kažu "umjetan", ja kažem: zdrav! Kao što smo pričali zadnjih dana, zdrava korekcija, zdravi predah itd., sve to u sklopu "zdravog rasta"!

Rast nije nešto što se događa jednog dana, to je trend koji traje malo duže, a ono u međuvremenu gdje koji dan crvenila je normalna stvar. Gledajući kroz više-mjesečna i godišnja prošla razdoblja, očito je da je tu prevladavajući "trend": rast! 😉

kakv zdrav rast, glupost…fondovi su za kraj kvartala digli svoje dionice gore…idući tjedan opet u crvenome [yawn]
[/quote]
Hrvatske dionice od početk godine narasle su dobrih 10-ak %, a onaj koji zna birati, već gleda u svom porfelju i veći rast, pa čak je i moj portfelj na +15,24 % u ovoj godini – zamisli onda koliko su tek rasli portfelji profesionalaca!

Pa čak je i CROBEX, iako opterećen prevelikim težinama određenih nezgodnih dionica u plusu, i to +5,36 %.

Morate priznati da niti tih 5,36 % za jedan kvartal uopće nije malo! Ovim bi tempom godina bila +23,23 %, a to praktički duplo više od nekog dugoročnog prosjeka koje su naše dionice do sada ostvarile, više nego duplo više nego je prosječni nominalni rast svjetskih dionica dugoročno, dosta više i od "zahtjevane stope povrata" većine domaćih investitora (kod nas se pri ovih cca. 7 % risk-free uglavnom uzima oko 12 % onako "službeno"/akademski, neki će, "value investitori", u praksi koristiti cca. 15 %, čak je i od toga ovo puno više!)

Tako da ovih +5,36 % koje pokazuje i CROBEX ne treba smatrati lošim a onih 10-ak % što je "realnije gledano", e to je već spektakularno za ovako kratko razdoblje! Doduše ne puno drugačije od svjetskog tržišta, koje je u prosjeku taman valjad tu negdje na tih oko +12 % kao i naše u prosjeku.

A to što svatko tko bar malo razumije investiranje ostvaruje i više od toga (bar 15-ak %), to je samo jedna privremena specifičnost našeg tržišta, uzrokovana sastavom indeska i činjenjicom da nam je tržište jako neefikasno pa je moguće bez puno znanja i bez puno truda pronalaziti značajno podcijenjene dionice.

Tako da su kod nas valjda sada skoro svi investitori u svojim pravim (stvarnim, ozbiljno diverzificiranim portfeljima) ostvarili između cca. +5 % i + 15 %, tek manjina ispod +5 % (oni nesretnici, koji baš ništa ne znaju) ili iznad +15 % (ovdje možda čak i ne tako manjina, neki su "racionalo" špekulirali pa sa neprimjereno fokusiranim portfeljima sada "slučajno" i dobrano preko +15 %, mislim da ih trenutno čak i ima dosta takvih), što uopće nije loš start godine! Ja imam dojam da praktički nemamo investitore koji su u minusu, a mnogi su i vrlo velikim plusevima, a mase su ovom lijepom "zdravom" rasponu, tako da se stvarno nemamo što žaliti.

Ako je netko uspio biti u minusu ove godine, ma uopće imati manje od 5 %, neka se javi i objasni nam kako je to uspio, jer to stvarno ove godine je trebalo imati veliki peh nabosti baš takve dionice. Mislim ljudi, sad su vam rasli i građevinari i brodari, nema što nije raslo. Sada je sveopće zelenilo u portfeljima, bar je takav moj dojam – ako nekome nije, nek se javi i objasni kako je to uspio!


….
Tako da su kod nas valjda sada skoro svi investitori u svojim pravim (stvarnim, ozbiljno diverzificiranim portfeljima) ostvarili između cca. +5 % i + 15 %, tek manjina ispod +5 % (oni nesretnici, koji baš ništa ne znaju) ili iznad +15 % (ovdje možda čak i ne tako manjina, neki su "racionalo" špekulirali pa sa neprimjereno fokusiranim portfeljima sada "slučajno" i dobrano preko +15 %, mislim da ih trenutno čak i ima dosta takvih), što uopće nije loš start godine! Ja imam dojam da praktički nemamo investitore koji su u minusu, a mnogi su i vrlo velikim plusevima, a mase su ovom lijepom "zdravom" rasponu, tako da se stvarno nemamo što žaliti.

čuj Lynx – jel ti stvarno vjeruješ (da ne kažem nešto drugo) u ovo što si napisao!!??

Čovječe božji,pa ljudi su igrajuću se s virtualnim portfeljima, zaradili minuse. I to ne mali broj ljudi, i ne baš male minuse. U realnom životu, budi uvjeren, činjenice su još poraznije. I zapamti, uvijek na burzi zarađuje mala manjina, a gubi velika većina. Amen.

Osobno sam na većoj razini zarade danas nego li sam bio na vrhuncu, 2007. godine, promatrano za istu veličinu glavnice. Čak sam i manje pao od većine u 2008. godini. Ali ne pada mi na pamet nekoga uvjeravati da će lagano zaraditi na burzi. No free lunch.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Meni samo nije jasno do kad će urednici i novinari etablirane novine kao što je Poslovni dnevnik i nadasve najposjećenijeg foruma o tržištu kapitala trpjeti uvrijede tipa:
"nominalni" Markušić, "sve kužim Birtić", seebizić,

i da ne nabrajam dalje.

Mislim ljude rade svoj posao; zarađuju za kruh kao i svi ostali odnsno trude se kako najbolje znaju i umiju.
Ali ovo je prekardašilo svaku mjeru.

Simaptizirati gospodina Markušića i gospodina Birtića, ili ne stvar je osobnog stava ali vrijeđanje ljudi u bilo kavom obliku bez obzira sviđali nam se njihovi tekstovi ili (MALE) knjige kako ih neki nazivaju je stvarno za anale Hrvatske bezobraštine.

Stoga TROLOVI; kako se nazivaju svi neistomišljenici što čekate??? perom se svašta postiže zar ne!

LEAVE THE WORLD BEHINED

kolega, jeste se vi posvađali s mozgom ili je neka droga u pitanju?

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


Umjetno je kada si prodao pa čekaš niže a ono raste.

Kako se onda kaža kada si skupo kupio i čekaš da prodaš, a ono pada ?
[/quote]
umjetno spuštanje cijena [wink]

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

primjetio sam po prometu određenih dionica da je trend "defenziva"
…najbolji pokazatelj je rast HT u zadnij par dana i izlazak novaca iz građavinara…tako da sam uvjeren da ce ovaj od ponedeljka defenzivne dionice rast.
razlog je odredna nesigurnost u kojem pravu ide drzava i svijet.

dan poslje sutra

DOBRO VAM REALNO JUTRO SVIMA !!!!
Nakon što su se svi novinari raspisali i složili da je rast prošlih tjedana isključivo temeljen na šminkeraju portfelja, danas je došlo vrijeme da vidimo gdje smo i gdje mi to zapraf idemo.
Naravno, sami početak krenuće maskiranjem stvarnog stanja pa će cijena malo i trznuti preme gore, ali tijekom dana skrivanja više neće moći biti i sve se bude vidjelo.
IMHO, slijedi oštriji pad i tijekom tjedna moguće su i negativne blokade…danas teško, jel će još svi biti na oprezu. Ali kad se uvidi da je trend definitivno silazni, sve je moguće…

Ja nisam ko birtić.... ...ja od žena ne tražim savjet, al bi im GA dao....i dvaput ako treba [emo_smijeh]



….
Tako da su kod nas valjda sada skoro svi investitori u svojim pravim (stvarnim, ozbiljno diverzificiranim portfeljima) ostvarili između cca. +5 % i + 15 %, tek manjina ispod +5 % (oni nesretnici, koji baš ništa ne znaju) ili iznad +15 % (ovdje možda čak i ne tako manjina, neki su "racionalo" špekulirali pa sa neprimjereno fokusiranim portfeljima sada "slučajno" i dobrano preko +15 %, mislim da ih trenutno čak i ima dosta takvih), što uopće nije loš start godine! Ja imam dojam da praktički nemamo investitore koji su u minusu, a mnogi su i vrlo velikim plusevima, a mase su ovom lijepom "zdravom" rasponu, tako da se stvarno nemamo što žaliti.

čuj Lynx – jel ti stvarno vjeruješ (da ne kažem nešto drugo) u ovo što si napisao!!??

Čovječe božji,pa ljudi su igrajuću se s virtualnim portfeljima, zaradili minuse. I to ne mali broj ljudi, i ne baš male minuse. U realnom životu, budi uvjeren, činjenice su još poraznije. I zapamti, uvijek na burzi zarađuje mala manjina, a gubi velika većina. Amen.
[/quote]
Pa čovječe Božji, ovo nije stvar vjere nego znanosti. Znaš li ti koliko je dionica ovaj kvartal raslo a koliko padalo? Koliko su rasle ove koje su rasle, a koliko padale ove koje su padale?

Statistika nam govori da je i nasumični portfelj kroz ovaj kvartal jako lijepo prošao. A vjerovat ćemo da na našem neefikasnom tržištu investitori postižu i bolje rezultate od nasumičnog/slučajnog portfelja.

U tom kontekstu je sasvim jasno da za investitore mora vrijediti ovo što sam napisao.

Ako je netko u minusu ovaj kvartal, taj ili ima jako veliki peh (kao što sam rekao), ili: možda on uopće nije investitor?!

Pa ne-investitori su mogli napraviti minuse. Mogli su oni nekaj tamo kupovati-prodavati-kupovati-prodavati, nekom specijalnom "tehnikom" ostvariti te gubitke, ali oni o kojima pričam, koji su investitori, koje "kupe i drže", ti jednostavno nisu mogli izgubiti – goviri nam statistika kretanja cijena domaćih likvidnjih dionica kroz taj kvartal!

Kada imaš 2/3 dionica u plusu, i to pretežno u jako velikom plusu, 1/3 (i to kakvih!, nelikvidnih, bez puno free-floata, i bez puno dioničara, "čudnih" vrsta tipa razni ZIF-ovi i sl. ljudima nepopularne stvari) u nekakvom (uglavnom ne prevlikom) minusu, stvarno je tu bilo teško postići minus koliko god izbor dionica bio sličan nasumičnom.

I mrtvaci se uljepšavaju kad im u prometnoj otpadne pola glave, samo kako im to pomaže…

New Report

Close