Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Vidim da na forumu ima sve manje i manje komentara na temama, svi polako posustaju!? Neki su izgubili novce, neki živce, a neki i jedno i drugo!

A što pisati.., sjećam se tih davnih 2005-2007 godine kada se moglo nešto pametno i pročitati na ovim stranicama.., sada je to većinom drukanje, navlačenje, blaćenje, sitni interesi su iznad dobrobiti "većine"…, prekaljeni pesimisti postaju zagriženi optimisti…, vuk dlaku mijenja…

Nekako još nešto i pročitam pa se dobro nasmijem…
Ima tu i forumaša kojima su ostale važne moralne vrijednosti…, pa ih stoga i cijenim iako ih nikada uživo nisam čuo, vidio i sreo…, puno se toga s papira može između redova išćitati…

Čitam ovo što pišem.., pa mi je malo falilo sve obrisati, odlogirati se i ugasiti stranicu…, ali neka da bar imam jedan post u 2 mjeseca…,

…jer živce još izgubio nisam.., volju i novac dakako…. i to u mojim okvirima previše…


Pa to sam i napisao samo sam odredio lokaciju novca. Novac mora biti u opticaju a ne u banci. Trenutno to pase jedino banci ali ce se i to promjenit kad se povuce lova iz banaka. Zasto pase banci? Jer na moj depozit oni meni daju malu kamatu dok istovremeno oni moj novac plasiraju po enormnim kamatama.

***nije to tako jednostavno kolega bob, da oni žive od enormne kamate koje ubiru na vaš depozit opće nebi bilo problema i vi volite posuditi kintu za dobru kamatu, no oni žive od umnažanja vašeg depozita… koliko sam letimično gledao u Hrvatskoj ga one spretnije umnože i 7 puta i svaki put enormna kamata na to

Alkoholom protiv droge, kriptovaluta, dionica i kladionica!

Da.HAOREN, upravo ja o tome i govorim u okvirima ove MALE BURZE.

U ovoj maloj burzi – SVE SE MOŽE. I podići cijena , kad treba, i srušiti tržište-kad treba…
I napisati članak i dovesti u zabludu investitore- i ne predati ponudu za preuzimanje , kad treba.

SVE SE MOŽE- tko ima kapital. I podići cijena INGRE na 300 , kuna – splitanjem na više..
Koji im je qurac bio , da to urade na niže- nego činjenica -kako su objasnili- da se žele približiti cijenom-ŠIROKOM PUKU ..tj. glupim malim dioničarima, koji će dati lovu za 100 kuna , a neće kupiti 1 dionicu za 42.000,00 kuna….

Zašto su naši fondovi otišli investirati u UKRAJINU, BRAZIL….dao Bog da popušili tamo sve novce,
kad nisu htjeli ovdje podržati ekonomiju i pomoći gospodarstvu u krizi.? Ja ću ionako
dobiti mizeriju od penzije..jer nisam sjedila tamo gdje je trebalo.

GDJE je točka …kad tržište funkcionira po svojim zakonitostima- NE ZNAM..Da li su to milijarde
kuna na burzi- stotine tisuće dioničara koji rade i ulažu….možda IDEALNO MJESTO ZA ULAGANJE
NE POSTOJI- i ne trebamo ga tražiti u Aziji niti Južnoameričkim državama…

POBRINIMO SE ZA SEBE..

Hebate, derem se ko političarka koja hoće ići u Sabor..Oslobodite moj kapital- BAREM NA
POLOVINU VRIJEDNOSTI koja je razumna za izgubiti na burzi …Kužite???
da mogu uložiti taj novac u posao….
Jer, da sam htjela depozit – imala sam 4 godine vremena to učiniti- a nisam…pa, onda je
valjda jasno, da nas ovdje ima još takvih…koji čekaju razumne cijene dionica- ako
netko shvaća što je to…i da je to realno postići na ovom plitkom tržištu.
FINANCIJAŠI I PODUZETNICI- dvije struje na ovom FORUMU… koje se sve više sukobljavaju?
u mišljenjima , a izgubili su novac i jedni i drugi.

Gurate nas bankama na kamatarenje…pa, jeste li svi skupa više normalni???

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Pa, fakat više nemam živaca… !

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Uvijek pišem ono što je..i ono što me muči. Djelomično zbog toga jer provjeravam mišljenje
drugih , da vidim reakcije , i da li je situacija u kojoj sam s novcima samo moja ..ili
je mišljenje o cirkulaciji novaca slično kod drugih.
Nema novaca u opticaju. NEMA.
To malo što ima- nije dosta. Složila sam mali portfelj. Moram ga prodati- jer trebam novaca za
obrtna sredstva.
Kad ću nešto uštedjeti ……. i uložiti u novi posao???
NIKAD – u ovoj glupoj državi koja ne ulaže u burzu!Na proljeće je to malo što je krenulo-
s moje strane već uloženo….. drugi posao me čeka…. od kojeg bi imali koristi i drugi privatni
i pravni subjekti…a ne mogu se pomaknuti- zbog ove situacije s burzom….Osjećam se
kao ptica koja ne može letjeti- u kavezu čekam….. poduzetnica sam 25 godina….!!!
Dođe mi nekog zašamaram u toj državi , sve razjurim- i posložim to kako treba!

rizik držanja obrtnih sredstava u dionicama je poveliki … kladila si se i … popušila … i sad ti je kriva država

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....

Miami oprostite ali vi imate malo večih problema s shvacanjem burze nazalost..vase postove vise nije ni smjesno citati stvarno se covjek rastuzi jer vidimo da vas ova burza psihicki rastura, a vi nikako da ju skuzite…jednostavno to nije za vas ocito..u skladu s svojim nickom pokusat cu vam par stvari objasniti

-Podići cjena INGR "splitanjem" na 300…Vjerujem da znate ali "split" znači podjeliti, kako se to djeli na više? OK spominjali su tu prije ljudi "reversal stock split" i vi ste se za to primili ali ocite je da ste to totalno krivo shvatili.To bi onda bio "join"…Recimo da je nominala INGR po 20 kn i oni ju po vasem "reversal ss" s faktorom 1000 tako da sada nominala INGR bude 20 000kn. Shvacate li vi da bi vi u tom slucaju da ste u pocetku bili vlasnik 1000dionica ingre nominale 20kn, postali vlasnik samo 1 dionice ingre nominale 20 000kn? Dakle kada bi vi prodali sve što imate vama je svejedno je li nominala 20kn ili 20 000kn kada se sa "splitanjem" vas broj dionica mjenja , ali iznos koji imate u vlasnistvu ostaje isti….Necu ni pokusati objasniti to da nominala dionice nema previse veze s cjenom na burzi i da je teoretski moguce i da INGR s nominalom 20kn bude na burzi 20 000kn, a ona s nominalom 20 000kn da na burzi bude 8.5kn jer nitko ne zeli imati firmu u stecaju….(cjene nominala sam uzeo cisto ilustrativno)..

-ne kuzim kakve veze ima "netko tko ima kaptala" s reverse stock splitom jer za to netreba nikakvog kapitala (kapital treba za kupit dionice na burzi) , s ovim o cemu vi pricate samo treba odluka GS i podjelit svaciji broj dionica u SKDD s 1000 i to je to…

– Fondovi vole dio novaca staviti na ta trzista u razvoju jer se tamo ocekuju veci prinosi, sudjelovanje na vise trzista takoder im sluzi za dizevirfikaciju portfelja..E sad nevezano za to je li to opravdano ili nije, cak da oni sav novac stave na HR burzu ja stvarno ne vidim kako bi to pomoglo HR gospodarstvu? Mislite li da kada kupite/prodate dionicu INGR da sama tvrtka Ingra dobije neku svotu na račun,možete li mi objasniti kako to točno trgovanje na burzi u HR utječe na gospdodarstvo, a da to nije u slucaju IPOa????

-Vi se plačete da če vam biti mala penzija, mislite li da bi pravi potez bio na HR OMFovi polude, počnu kupovati dionice na bruzi i naprave balon kao 2007g. kada se kupovalo bez ikakvog smisla i kada si praktički novčanicu do 100kn mogao prodati za 1000kn na burzi? To na što vi pozivate fondove podsječa me na moju najdražu investiciju ADPL gdje su pojedini dioničari na ljeto drukali da "ADPL mora kupiti preko 100 000dionica za trezor i sigurno če zato dignuti cjenu na burzi u nebesa", a onda su se razočarali kad je ADPL kupio dionice na dražbi za lovu manju nego je bila na burzi…Ti ljudi nisu shvačali da što je veča nabavna cjena dionica to bi ADPLu bio veči rashod i manja dobit i da su kupovinom na drazbi pokazali zasto ih volimo, tako vi ne shvačate da bi kreiranjem drugog balona vaša penziaj otišla na 0 uz kratkoročni profit pojedinaca (to bib ila pljačka zapravo)…

-Nema te točke koju vi tražite da "tržište funkcionira kako treb" upravo u tome je ljepota TK…..Razdoblje 2006-2007 kada je TK bilo na ogromnoj razini bilo je razdoblje prenapuhanosti kada su sve dionice bile preskupe jer je došla hrpetina kapitala na burzu od ljudi koji su htjeli brzu zaradu, a ti koji zele brzu zaradu su osuđeni da brzo izgube lovu,tada je dionice trebalo prodavati. No da se ne deprimirate sada je recimo trenutak kada su svi oni koji su popušili 2008,2009 se maknuli s burze i sada se desila stvar da jednako kao što je 2007 tržište bilo prenapuhano, sada je "preispuhano" odnosno neke dionice se prodaju po bagatelnim cjenama (no to NISU gradevinari i brodari) sada u biti treba kupovati DOBRE dionce i čekati da TK opet pludi (a poludjet ce) i onda kad se to dogodi treba prodavati te dionice onima koji ce doci po brzu zaradu.

Au

...

Haoren, ti meni to govoriš- ko da sam ja usamljeni slučaj , zalutala na burzu….
Oprostite, možete mi samo reći- čime se Vi bavite …ali, iskreno.Vaše ime , ni moje – nije bitno, naravno…
Samo ću kratko reći:
1. Nek košta jedna dionica INGRE 20.000,00kuna. BIt će manje špekulanata.
2. Nek fondovi idu na strana tržišta, ali, nek ostave i ovdje koju kunu…
3. Bojim se da neću dobiti nikakvu penziju- i da ću nositi novce – unutra- a ne da ću ih dobiti
na račun.
4.Sad treba kupovati dionice- zašto ih onda Vi ne kupujete, jer da ih svi kupuju, i rade kako treba
cijene bi rasle ?…
5. Po Vama cijene građevinara ni brodara – nisu bagatelne?
/ a analitičari Erste- koji javno daju preporučene cijene- su neznalice?/

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Jos samo nekaj draga miami

-Kazete da vas tjeramo "bankama da vas kamatare" misleči vjerojatno na to kako je kamata na oročenje niska…E pa neznam, za kamatu 2007e ali je 2008,2009 bila 6.5% na EUR cak 7.2% na kune, sada je cca 4.5% na kune (na velike iznose)…Neka prosjek u ove 4godine bude 5.3% kamata na kune.E sada uzmimo da je vas portfelj 10 000 000kn (ovaj broj sam napamet bubnuo posto ste pisali da imate ogroman portfelj).

Da ste tih 10 miljuna kuna stavili u banku "da vas kamatare i pljackaju" vi bi sada imali 12 294 573knk ili ti plus od 2 300 000kn , 300 000EUR…No vi "niste htjeli da vas pljačkaju" i otišlis te na TK preuzevši mnogo veči rizik i nadajuci se da ce te zaraditi dodatnih 10milj jer vam 2.3 nije dovoljno, ako je tada crobex bio 5000, a danas je 1835 , za ulozenih 10 000 000kn u sam index danas bi imali 3 670 000 , samo miljun i 300 000kn vise nego bi dobili samo kamata u banci ! Mozda banke ipak ne pljackaju ha?

Vi takoder imate problem kao i mnogi da razmisljate "nisam izgubio dok ne prodam"…To je tako krivi nacin razmisljanja….Cim kupis neku dionicu i njena cjena padne ti si odmah izgubio..Zasto? Zato sto ako ju pozelis taj tren prodati nemozes dobiti novaca koliko si ulozio, takoder da si pricekao koji tren i kupio ju po toj nizoj cjeni imao bi vise dionica…dakle cim cjena padne ti si izgubio…Ljudi se valjda ugodnije osjecaju ako su ulozili u INGR 1 000 000kn po 40kn i kupili 25000dionica sada gledati u portfelju 25000dionica po cjeni 8.5kn bez da množe 25 000*8.5 nego li da iamju 212 500kn na računu i s time se suoče s svojim gubitkom..Ljudi se opčenito jako teško suočavaju s svojim krivim odlukama.

Ist taj koji je INGR kupio po 40, je sigurno i na cjeni 20kn govorio "nisam izgubio dok nisam prodao", no da je tada prodao imao bi 500 000kn i samo 50% gubitka, dok danas ima 212 500 i 887500kn gubitka.Je li izgubio ? Cak je nakon dokapitalizacije ako nije dokupio dionice izgubio i količinu udjela u tvrtki koju ima.

Ja bi ovu čuvenu izreku "dok ne prodam nisam izgubio" kojom se ljudi često tješe u biti radije zamjenio oonom " dok ne prodam nisam zaradio"

...

E, dragi HAOREN, stavila sam ja tih 10 000 000 MIL u banku na oročenje, ali mi je
EDUCIRANI BANKAR rekao :……sigurni ste, da Crobex neće ići gore?..ja, se ne bih složio…

Toliko o prošlim vremenima. Svako dobro i laku noć…

Sad kad došlo- tu gdje je – ja ću situaciju s burzom završiti na svoj način.A to znači – samo
DOKUP I DOKUP…i bit će sve u redu.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Haoren, sutra ću Vam poslati skenirani Ugovor o oročenju na e-mail, ako mi ga ostavite na p.p.

Toliko o prošlim vremenima i ulozi banaka u propasti tržišta kapitala.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

@miami

Nekako osjećam potrebu uključiti se u ovu raspravu. Po meni obični ljudi nemaju šta raditi na burzi osim kao jednom vidu razonode, ti koji su vas savjetovali da uložite na burzu, bilo osobnim kontaktom bilo reklamnim kampanjama 2006-2007 su radili za svoju korist (ili su bar mislili da rade za svoju korist, mnogi od njih su završili na ulici).

bPrilično ste u pravu kad dijelite sudionika na velike i male. Što se "malih" tiče (neki od njih s vremenom znaju postati i "veliki", burza je uglavnom za špekulante koji prežive u nadmetanju s velikim (pukom srećom ili znanjem nije bitno)

Za obične ljude je eventualno igranje sa manjim dijelom kapitala. Onog trena kad prihvatite pravila igre i investirate veći novac, nema više opravadanja. Stvari funkcioniraju kako funkcioniraju i nitko vam ne može vratiti novac, i nema smisla nikoga optuživati. Bolje čuvati živce. Mnogi brokeri koji su tako olako ljudima dijelili savjete su osobno izgubili na ulaganjima a neki su ostali i bez posla.

Naša burza je divlja, prvo baloni i ekstremna likvidnot pa slom i višegodišnji nedostatak likvidnosti. Nema opcija i derivata pa je gotovo nemoguće bilo napraviti neki hedge, pogotovo prije nekoliko godina kad se nije moglo lako trgovati na stranim tržištima kapitala.

Koliko sam skužio ostala vam je poprilična količina dionica i namjeravate i dalje raditi dokup. To je naravno legitimno i može se pokazati da ćete u konačnici biti u pravu. Ali ako smijem dati savjet, zaštite se u slučaju sloma.

Podijelite portfelj bar na 15 dionica da ne boli previše ako neka bankrotira. Držite uvijek dovoljno likvidnosti i stvorite naviku kupovanja put opcija na stranim tržištima. Većina će tih opcija propasti (expire worthless) ali ako dođe do kraha puno će manje boljeti i preživjet ćete do oporavka.

Gadna stvar kod recesija i ekonomskih slomova je da ne samo što tržišta rone na prije toga nezamislive razine, nego firme propadaju i ljudi ostaju bez posla. Po meni je nerazumno u takvim trenucima ostati bez likvidnosti i zaštite.

Na tržištu kapitala je glavno preživiti, jer samo onda je moguća zarada.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

htio bih samo dodati na ovu temu banke ili dionice …..evo ovih dana neki dobili jako velike novce u nekoj firmi ….i ni na tren im ne pada ni dio uložiti na zse…sve u pbz, uzeli 3,5–3,7 kamate na godinu danan u eurima i vele …sigurno je sigurno ….to je trenutni problem financijskog tržišta …sa svih strana zvoni recesija , duplo dno , raspad eurozone , rvacka još u tome u banani i u prošloj recesiji ….
ALI ….kak veli moj kolega s posla ….čovječe pa mi smo istrenirani narod koji upravo u ovakvoj situciji i može živjeti …još nam zvone inflacije, par nepar , dinar u glavi haha…..mi smo u recesiji ko riba u vodi …no šalu na stranu ….problem je u onom prvom …kak sad ljude ponovno oplahnuti optimizmom da ovu silnu štednju preusmjere na fin. tržište …fondovi imaju 2cifrene minuse …ko bu im dal kunu tam ? ….jesmo zaboravili ipak onu ono osnovno …samo 10 % u rizično ostalo na ziher ? al
kaj je danas uopće ziher ? …

New Report

Close