Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


U razdoblju 23.9-30.9 Raiffeisen c. europe prodao je 5000 dionica ZABE.To je bila jedina prodaja,
Od OMF prodavao je samo ERSTE i to 615 ADRS-P,ostali su fondovi samo kupovali,AZ opet najviše.

??

Pbz d.d skrbnički računi prodavali: 5000 dionica dalekovoda, 3000 dionica petrokemije, 14000 dionica podravke, 40 dionica igh, 10000 dionica končara, 12000 dionica belja, 7000 dionica adpl, 37000 dionica adrisa…

Osim pokojih intervencija mirovinaca na kupnji, jedino je erste d.d. značajnije kupovao

never surrender

Taj pbz kad je kupovao belje ga je kupovao na cijeni vecoj od 90kn … strasno.

“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”

Što taj pbz očekuje pad cijena za 30% pa da nadokupe tu količinu? dionice im uopće nisu bile loše

I još prodaje od pbz .d.d: ernt 11000 komada, ckml 600 komada

Možda ima i još gdje nisu u top 10. Ne uopće nisu loše dionice, problem je druge naravi.

Mislim da se vjerojatno radi o pbz equity fondu i pbz global fondu, iz njihovog portfelja je vidljivo da imaju upravo sve te dionice u svojoj strukturi, a keša na računu 0.

Zato i govorim da su se mnogi fondovi našli u problemima, nemaju keša, ulagači povlače svoje udjele, a oni ih moraju nekako isplatit, kako će drugačije već udri po prodaji najlikvidnijih. O tome govorim već zadnja 2 tjedna. Prodaju uglavnom dionički i obveznički fondovi.

never surrender

Koliko se ja sjećam ti još prije 4-6 tjedna najavljivao kako fondovi spremaju izlaznu strategiju…koliko vidim još nisu dobro razmislili…
Što se tiče skrbničkih,to koliko ja znam nisu fondovi,ima tu sigurno i zajedničkih skrbničkih tipa pbz investor…
Neke prodaje kao što je rasprodaja građevinara,brodara i banaka,LKRI i sl.nisu iznenađenje,i ja bi to prodavao da sam na njihovm mjestu.
ADPL je priča za sebe zbog javne ponude.
Naravno da se prodaje,cijeli svijet pada,mora se i tu prodavat,neće biti Crobex oaza u pustinji.Samo kažem da još uvijek nema masovne rasprodaje kao što si najavljivao.

"Only dead fish swim with the stream"

@bigfoot..upravo to kupujem. [cool]
…..Neke prodaje kao što je rasprodaja građevinara,brodara i banaka,LKRI i sl.nisu iznenađenje,i ja bi to prodavao da sam na njihovm mjestu…..

Pa kupuj Lojtra,Ja neću.

"Only dead fish swim with the stream"

Ja se mogu kladit da iza jednog skrbničkog pbz d.d. stoji ili jedan ili čak oba navedena fonda.

Pogledajte recimo koliko je na skrbničkom pbz d.d. dionica ckml: 6000 komada u vrijednosti oko 23 milijuna kuna.

Pogledajte sad strukturu ulaganja ova dva fonda ( equity i global ), ckml im u svakom portfelju ( vrijednima 304 i 275 milijuna kuna ) čini oko 4 posto ulaganja, šta daje upravo taj iznos.

Dakle, dionički i mješoviti fondovi pbz-a su bili prodavatelji. I skrivaju se iza skrbničkog računa.

never surrender

Kolega bigfoot ja sam aludirao na rasprodaju upravo kod tih najvećih i najrizičnijih fondova jer sam shvatio da nemaju keša na računu, a po statistikama vidim da su korisnici povlačili svoje udjele. Još kad se vidjelo da je tehnički pad neminovan, nije teško zbrojit 2 i 2 da se vidi šta će se dogodit. To je kao začarana spirala..

Iako je većina ostalih rizičnijih fondova u poziciji pbz-ovih ( manjak keša na računu ) pritisak na prodaju s njihove strane nije tolio izražen jer imaju daleko manje imovine tako da se ne može govorit o nekom armagedonu na prodaji. Iako je i ovo bilo razmjerno žestoko.

Naravno, postoje i iznimke, poput ersteovih fondova ( adriatic equity, balanced ), koji su se očito ranije jako dobro pripremili i osigurali si velike količine keša , pa sad beru vrnje kupujući razmjerno jeftino.

never surrender

pero@
ružno to zvuči i normalno da kritički gledaš na to
ali ne prodavaju oni na svoju štetu jer nisu ni uložili utaj fond sem kvaziznanja
ne bih se zaćudio da netko sve to kupuje s strane
i opet kad dođu nivi ulagači u te fondove
če kupovati po visokim cjenama a ne brini ti za nih oni su namirili i ulazne i izlazne naknade

i vođenje
problem je to su i nas zacrvenili od dionica kojih se nismo nadali

[b]#Samo mi nemoj pokazivati krivulje!” jer je obolila od celebralne divergencije[/b]

Jedino šta je kritičko bilo je moja opservacija tih događaja, ne branim ni ne osuđujem nikog, to šta se događa s tim fondovima je stvar onih koji rade u tim fondovima i njihovih korisnika.

Normalno da imam pravo zaključit kakva će bit reperkusija tog ishoda na burzi. Istina je da je jako malo raspoloženih ulagača koji bi kupovali dionice ( il ne žele il nemaju love ) tako da je i ovaj pad donekle bio neminovan.

Naravno, s druge strane se ipak našlo kupaca za te dionice, bilo da se radi o drugim fondovima il malim ulagačima. Samo bojim se da je jedan solidan dio tih dionica završio kod špekulanata i dioničara koji su skupljali po dnu ( dakle iz relativno sigurnih ruku u relativno nesigurne ), šta samo po sebi nije ohrabrujuća činjenica, jer mnogi od njih su ušli samo da bi prodali prvom prilikom uz nekakvu desetpostotnu zaradu, pa će i u krhkom oporavku vršit pritisak na prodaju. Osim ako ne uleti opet neki stabilniji ulagač.

never surrender

DAX rastura,a CROBEX jedva da se nešto dešava i to na cca 4 bijedne milje prometa…nek si naši analitičari nabiju onu stvar u usta kad zauste ili pomisle zaustiti da pratimo globalne trendove! [cry]

Nikad više 2007-08 na ZSE:(

New Report

Close