Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

SVE PO POLA..

Jeste li čuli Karduma danas? Nema oporavka dok sve ne dođe po pola..pola plaća, pola dionica, pola
troškova, pola zarade..dok sve padne na pola , tako za jedno 5-10 godina…će se početi sve oporavljati.
Zvučao je jako uvjerljivo… nekako je opušten, fakin jedan, tko zna gdje je pospremio svoju
otpremninu …..???

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Dvije godine rast od 30% , a u posljednjih 5 20% godišnje????? Jesi ti normalan koje su to brojke….ZNš li koliki je doubleing time na 10%,20 i 30% prinosa godišnje?

Da, to je vrlo rijetko, ali i vrlo zanimljivo, iako nepotrebno za imati impresivan povrat (u smislu "kao da je kompanija tako rasla").

Najvažnije je imati u samom biznisu veliki povrat na uposleni kapital, i razumnu upravu da reinvestira samo dio koji može oplemeniti uz tako veliki povrat (i time posljedični rast dobiti, tj. EPS što ponekad čak može značiti i otkupom dionica i poništavanje, ukoliko oni kao "insajderi" shvaćaju da je podcijenjena pa misle da to moraju oni raditi kada već dioničari ne mogu biti svjesni pa da sami reinvestiraju dividende… ali s time oprezno, prečesto tu griješe, moraš znati da su upravi ciljevi baš takvi a ne oni uobičajeni) a ostatak vratiti dioničarima pa ako oni uspiju negdje drugdje reinvestirati uz dovoljan povrat (možda i u tu istu dionicu, za one koji se to odluče, jer možda prepoznaju podcijenjenost dionice itd.), njima može biti ukupni povrat portfelja "kao da su" im kompanije rasle tako do besvijesti, premda možda nisu.

Nešto može rasti više, nešto manje, pogotovo jer je nešto još dovoljno malo da ima mjesta do npr. postajanja ogromna globalna multinacionalka, a nešto drugo to već je pa više nema tako puno mjesta za realtivni rast u vremenu… tako da jedino suštinski bitno da je biznis sam po sebi izvrstan i da se dobro upravlja kapitalom kompanije (a ti to kupuješ po dobroj cijeni! 😉 ), pa sad to će značiti ili rast ili dividende tj. određenu/optimalnu kombinaciju, jer bitno da konačni efekt nakon sveg reinvestiranja u portfelju dioničarima bude divan!

Evo jedan primjer ne baš male komapnije koja već destljećima NE isplaćuje dividende, i koja je u zadnje vrijema "nenormalno" puno rasla, i premda vjerojatno pred bitnim usporavanjem, ne nužno i gubitkom "pristojnog rasta" (10+ % godišnje).

http://1.bp.blogspot.com/-jbMRkNsDlbY/TiN_xEOajuI/AAAAAAAAAHE/vgP-p1rtXsU/s400/6-Year+EPS+Growth.jpg

Sve je moguće u “realnom” gospodarstvu a još više na samom TK. Naravno da su iznimne stvari rijetke (po definiciji :P).
Neke investicijske strategije se temelje na pažljivom odabiru kompanija, ali čak i tada uglavnom ne u tom smislu da odaberemo Coca-Colu u fazi kada prodaje svoje prve hektolitre napitka, ili Walmart u fazi kada ima svoj prvi dućan, nego u smislu "tu pravu kompaniju" neovisno u kojoj je točno "fazi razvoja", glavno da je tako dobra, s time u skladu prikladnoj cijeni. Naime puno je lakše uočiti Coca-Colu već kao zrelu (i ovisno o cijeni ne puno manje zanimljivoj investiciji) nego uočiti je "na početku" – to ne može praktički nitko, evenutalno neke strategije nešto malo povećavaju šansu "da se u mreži" zadrže baš takve, ali to nikada nije primarni fokus. Nitko ne može ciljano pronalaziti takve igle u plastu sijena. Ali može "detektorom metala" nailaziti taj razno-razni slično vrijedni metal, pa sad neki je baš ta igla neki nešto drugo ne puno manje korisno. Detektor je: povrat na uposleni kapital! (uz još cijeli niz detalja koji ga objašnjavaju, tj. njegovu dugoročnu održivost itd., često i samo njegovo postojanje jer nije poanta u onom povratu koji danas vidimo nego koji ćemo vidjeti sutra… nekada ga se uoči i malo unaprijed :D)

drž’te gaće sutra kolege……bit će čini mi se gore nego danas


još večeras očekujem intervenciju premjerke da se crobex vrati na 2340 bodova

Najmanje. Ajde zakružit ćemo na više – 2400.

Točan odgovor je...

@ Lynx

nema podatak za javni sektor…naravno službenih…jer se u državne službe ubrajaju i vojska i kojekakve agencije koje su od značajnog strateškog i drugog značaja za zemlju i koje ne objavljuju podatke o svojim zaposlenima…što naravno daje prostora za manipulaciju podacima i broju zaposlenih u javnom sektoru…kao što si i sam zaključio…
ali reci ti meni što fali ovim brojkama objavljenim u petak prije otvaranja marketa…
Non farm payrolls…consesus je bio 75k –> actual 117k
Unemloyment rate level…consesus 9.2% –> actual 9.1%
Private payrolls…c. 108k –> a. 154k….

Indexi roknuli u USA 4%…neke dionice roknule po 20%…eto danas te iste dionice u minusu dodatnih 15%…dakle…nekih 35-40% u samo dva trgovinska dana?!
Pa dajte mi objasnite što se dogodilo s poslovanjem tih kompanija u 2 trgovinska dana…kakve veze ima rezanje kreditnog rejtinga s poslovanjem kopanija čije dionice kotiraju na azijskim ii drukim tržištima kapitala?!? jesu te kompanije prestale poslovati?jesu objavile negativne rezultate?jesu objavile bankrot?
Eto, SandRidge (SD) objavio u četvrtak da su uduplali proizvodnju nafte, uduplali prihode u odnosu na prošlu godinu…kako ih tk nagrađuje za objavljene rezultate?…s minusom od 40 % u 2 trgovinska dana….
JA Solar…objavio da su potvrdili plan otkupa vlastitih dionica u vrijednosti 100 mil dolara…kako market reagira na to? dodatnim padom od trenutno 18% na burzi….
Kome je u interesu bilo to snižavanje kreditnog rejtinga u vrijeme kad svi pokazatelji govore da nema ni "R" od recesije? velika većina firmi u Americi izbacila je bolja od očekivanih polugodišnjih izvješća…a i puno je onih koji bilježe rekordne prihode i dobit…
Ali mislim da nakon ovog debakla i harača više neće biti toliko ljudi koji će vjerovati u ovakav financijski sustav…kriminalan…u kojem manjima koja kroji velesilama nekakve kreditne rejtinge i trguje na burzama povlaštenim informacijama…na čelu sa razno-raznim svjetskim bankama i MMF-ima….ne znam tko će im se više vratit na tk nakon ovoga i ne znam koga će više šišati kad svi mali bankrotiraju i dok im izmuzu zadnji dolar iz džepa….
Dajte molim vas…margin računi…margin callovi…pa kome je to sve u interesu?!…koliko je malih ljudi sad popušilo lovu?!pogotovo u americi gdi je ulaganje u dionice kao nama oročenje u banci…
Činjenica je da ta manjina koja ovo sve kroji i koja iza ovoga svega stoji…je uvijek na dobitku…oni nisu više u švicarskom franku niti u zlatu…to sad forsiraju i prodaju nam opet skupo…sad su u kešu…a uskoro ponovno u dionicama….pa opet malo u nafti…i tako u krug…ali smo uvijek na suprotnim stranama…
To ne valja…taj i takav financijski sustav…ko kockarnica…banka uvijek dobiva…
I čemu onda tu mudrovanje s p/e i p/bv…i ne znam kakvim kalkulacijama o dobiti i vrijednosti firme u narednim periodima….kad oni koji vode igru smisle recesiju ili rezanje kreditnog rejtinga i unatoč dobrom poslovanju kompanije cijena dionice potone 30-40%….
Čemu TA, FA, MA, LI-LA i ne znam šta sve ne…to vam je mazanje očiju….nakon ovog svega očekujem dnevne promete manje od 6 milja na ZSE…oni koji nisu popušili 2008/2009. lovu ti su popušili sad…i ne vraćaju se više…fond menageri će uvaljivati dionice jedni drugima…
[bye]

da vam ja nešto sad objasnim ovo je sve igrokaz amerikanaca šta mislite zašto su se toliko natezali oko podizanja granice za zaduzivanje,zasto je američka rejting agencija americi spustila ocijenu zato da sruše burzu nekih 20% da bi za nekih 2 tjedna Bernanki objavio da pocinju sa Qe 3 i Burze idu gore i ekipa zaradi par trilliona i svi sretni osim malih koji prodaju.

volim kocku zato ulazem u turbo certifikate

Dobar tekst. Potpisujem do zadnje riječi…

Vidim dobru stranu – pad cijene nafte . Nekome bi to moglo dobro doći.

strani političari i ekonomisti održavaju hitne sjednice da spriječe kaos na svojim burzama…
danas dok se kod nas crobex stropoštao -5%, evo što radi jaca za to vrijeme:

Udri brigu na veselje
Kosor sa sinom uživa na Braču

Nakon godišnjice Oluje i Alke u Sinju premijerka Jadranka Kosor otišla je sa svojim sinom Lovrom u Bol na Braču kako bi uživala u godišnjem odmoru. Lijepo vrijeme mama i sin iskoristili su za kupanje.

Premijerka Jadranka Kosor uživa sa svojim sinom Lovrom na jednoj od najljepših plaža na Jadranu – onoj u Bolu na otoku Braču….

net.hr
[bye]

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


Redovni promet 70.032.468,60
Tu je neka totalna zabava???

i tko kaze da crobi nije likvidan [rolleyes]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Vidim dobru stranu – pad cijene nafte . Nekome bi to moglo dobro doći.

Barel pao sa 120 na 80 dolara. Litra benzina bi sad kod nas trebala biti 6,5 kn.A najavili su poskupljenje nekih derivata za sutra???? Čudi me da ostali u Hrvatskoj ne spuste cijene i tako natjeraju i Inu na isto.


SVE PO POLA..

Jeste li čuli Karduma danas? Nema oporavka dok sve ne dođe po pola..pola plaća, pola dionica, pola
troškova, pola zarade..dok sve padne na pola , tako za jedno 5-10 godina…će se početi sve oporavljati.
Zvučao je jako uvjerljivo… nekako je opušten, fakin jedan, tko zna gdje je pospremio svoju
otpremninu …..???

za ne povjerovati što je kardum danas istresao, tako javno, nazalost vrlo moguci scenarij 🙁

Vrag šalu bere, a penezi ga ne!!!

New Report

Close