Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ma koji kreditni rejting…problem je u tome da netko kad mu se smisli spusti amerima kreditni rejting i izazove paniku i masovnu raspordaju na burzama…a taj netko je sbuksao keš sa strane i sad kupuje…
koji to pokazatelji u Americi ukazuju na krizu i recesiju?
povećavaju broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru iz mjeseca u mjesec…raste prodaja autića…sve je super…samo nije dovoljno brzo za neka nerealna očekivanja analitičara…
ma nek ga snize na BB…sve smo već vidjeli…mali će popušit opet…veliki će zgrnut lovu…
samo ne znam kakve veze ima snižavanje američkog kreditnog rejtinga s recimo cijenom dionice HT-a…predvodnice po današnjem prometu i gubitku?!?
hoće li HT poslovati zbog tog snižavanja rejtinga s manjim prihodima ili manjom dobiti? [lol]

Je da likvidnost nema sta, cak sam i ja doprineo u 0,00016% likvidnosti danasnjoj [lol] , kad bi ovakav svaki dan bio, ali za plus, svi bi bogati bili [rolleyes]. Sljedeci praznik je u ponedeljak, tako da ces se morati strpiti malo, osim ako odluce da zatvore burzu zbog danasnjih programskih pogresaka u izracunu crobexa [lol]

Rusitelj vlade ^_^.

posljednjih nekoliko dana bilo je svakakvih postova.
zato, nekoliko pitanja?

* koliki su p/e ključnih indeksa?
* koliki p/e biste smatrali fair cijenom ako očekujete da će u idućih 10 godina rast dobiti kompanije biti 10 posto godišnje?
* koliki p/e biste smatrali fair cijenom ako procjenjujete da će dobit rasti 20 posto na godinu?
* koliko bi na vašu odluku utjecao nagli rast yielda na, što god to značilo, rizične ili nerizične obveznice?

www.knjigara.com


koji to pokazatelji u Americi ukazuju na krizu i recesiju?
povećavaju broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru iz mjeseca u mjesec..

Nedaj Bože!, u tom slučaju da: možda ne recesija kratkoročno, ali problemi dugoročno! A mi investitori prije svega mislimo na dugoročno. To hoće li na kratko doći neka recesijica, to uopće ne znam i nije me briga.

P.S. Ma stvarno, gdje si čuo to za rast zaposlenih u javnom sektoru? Daj neki link, ne da mi se sada tražiti, ali to mi se ni malo ne sviđa. I sve mislim da toga baš i nije bilo. Koliko mene sjećanje služi uglavnom privatni sektor stvori određeni broj radih mjesta, javni u zadnje vijeme ukine, i u net rezultat bude solidan. Oni bi javni i trebali malo više smanjivati, ali baš je to krho tržište zapošljavanja problem, pa moraju pažljivo "štimati" kada će koliko otpustiti da ne poremete "osjetljive statistitke", oni samo čekaju da privatni sektor počne jače zapošljavati da mogu svoje viškove otpustiti, jer su oni velika opasnost. U USA se ne smije događati da država bude poslodavac u zanimanjima koja nisu vojna, to bi poremetilo povijesno stvoreni mentalitet i ozbiljno ugrozilo dugoročni prosperitet USA, i zato oni moraju što više smanjivati zapošljavanje u javnom sektoru toga su toliko svjesni da mislim da čak i u ovom krhom tržištu rada to se usude činiti, da samo gledaju ta predviđanja ekonomista o zapošljavanju i kad god uoče da se ima gdje "apsorbirati" samo izbace po par desetaka tisuća svojih zaposlenika. To oni moraju raditi, o tome im ovisi budućnost Nacije. Ali je stvar vrlo osjetljilva na kraktoročnoj skali i zato to moraju raditi pažljivo. A ti mi daj točne podatke koji se nadam neće biti tako strašni kao zvuče. Nadam se da nisu stvar toliko pobrkali da su čak počeli dodavati zaposlene u javni sektor. To bi bio znak da su ipak izgubili kompas, da u potpunosti gledaju samo kratkročno i potpuno izgubili iz vida dugoročno, budućnost svoje zemlje, naraštaja koji dolazi.


* koliko bi na vašu odluku utjecao nagli rast yielda na, što god to značilo, rizične ili nerizične obveznice?

A da li će rasti ili neće rasti, to nitko ne zna, to se iz kreditnog rejtinga samog po sebi ne zna, pa čak i ne zna se jesu li investitori očekivali promjenu rejtinga pa je već "uračunato" na tome kao "efikasnom tržištu" ili nisu pa im je iznenađenje… (i u kolikoj mjeri?, nije niti svako iznenađenje jednako iznenađujuće :rotfl:)

Kao što vidimo, kamatne stope za sada padaju… i kao što sam rekao, ako me tko može demantirati neka to učini, to izgleda zapravo dobro! Jer krivulja prinosa je "dobrog oblika" samo što je "zgodno translatirana" (pesimisti će reći nezgodno, ali ja mislim baš zgodno!, tim više ako tu ima neke male i neefikasnosti npr., pa da su kamatne stope možda "niže nego bi trebale biti", što bi se moglo smatrati Bernanekovim maslom, tj. "stimulansom", a što netko može smatrati dobrim, netko će smatrati lošim, a ja mislim da je u konačnici: onako kako ga iskoriste kompanije! To uopće ne mora biti loše, niti iz austrijskog kuta gledanja, ako će kompanije biti pametne i ovaj puta to pametno iskoristiti… ja sam već pisao o tome što mi se čini da je sada razumno, kako bi kompanije mogle i trebale reagirati, i kako to može biti osnova vrlo optimistične budućnosti)

@ barmen
Ako firma danas zarađiva 100 a očekivam da će zarada u idućih 10 godina rasti 10% godišnje bilo bi razumno platiti taj budući pe 15. Dakle neka sadašnja cijena dionice trebala bi biti 100 x7% x 7% i tako deset puta ( diskontirano za inflaciju ) Dakle ispada da bi ta firma za 10 godina trabala zaraditi oko 200
ako bi firma imala 100 dionica to bi joj trebalo dati cijenu od cca 3000 "sadašnju" dakle ajmo reć da je sve značajno ispod 3000 npr 2500 dobra kupovina te dionice ali po današnjim PE-ovima to ispada daje PE sadašnji 25 hm što baš i nije naoko povoljna kupnja, ako se ostvari rast dobiti ostvarit će se i rast cijena dionice. Što želim reći opasnost diskontiranja budućih zarada je škakljiva jer je jako jako teško točno prognozirati rast dobiti ili kretanje dobiti i u kraćim razdobljima. Ajmo reć da firma ostvari rast dobiti ali značajno manjom mjerom ti ciljani forvard PE-ovi km km se jako izvitopere i lako se može desiti da cijene dionica padnu i ispod 2500.

Eh sad kad su se postavila ovakva pitanja pa da i ja nešto priupitam Birtića jel a kako vi procjenjujete da će neka firma ostvarivat rast dobiti od 10% u narednih 10 godina???


Eh sad kad su se postavila ovakva pitanja pa da i ja nešto priupitam Birtića jel a kako vi procjenjujete da će neka firma ostvarivat rast dobiti od 10% u narednih 10 godina???

uz obaveznu napomenu da se radi o procjeni, da ništa nije sigurno, i da nikakvi pokazatelji prošlosti ne mogu biti jamstvo kretanja u budućnosti…
recimo da je firma koja se bavi hranom u dvije posljednje godine rasla 30 posto, u posljednjih pet 20 posto, da populacija eksponencijalno raste, a proizvodnja hrane ni linerano, i recimo da je kompanija razradila business model zbog kojeg je niskorizično okladiti se na rast, i tako dalje i tako dalje…
onda, uz ponovljenu napomenu da se radi samo o procjeni i da ništa nije sigurno, bojažljivo, ultraskromno procijenim da bi mogla rasti 10 posto godišnje [smiley]

www.knjigara.com

Kakva su to sad pitanja gospon barmen. Koga briga sve to što navodite? Imam rješenje vašeg problema a zove se mala knjiga koja uvjek pobjeđuje tržište. Uz tu knjigu vama više nije bitno ko,šta koga,koliko puta,sve što trebate napraviti je kupiti tu knjigu. Ne trebate je čak ni pročitati.

http://www.youtube.com/watch?v=mpI67-UWlHg [rolleyes]

"kad je kriza velika,glupom je to razočaranje do smrti ,a pametnom prilika još veća"

VAU na promet…Očito je da su fondovi ovo jedva docekali da se debelo jeftino nakupuju dionica…Danas nenormalna rasprodaja panicara ali OK….Loe je da iz amerike stize jos losih vjesti a to je da je S&P smanjio rejting i svime vezanom na USA obveznice tako da cemo vidjet sto ce sutra biti….

Medutim bilo kako bilo misim da samo panicar moze prodavati po ovim cjenaa…Neke dionice su pale jer su bile prenapuhane ali pad vecine dionica nema smisla…Srecom da je INA blokirana bili bi opet na 1500 bodova

...

Ako je sve gore navedeno točno ta firma bi mogla imati lijepu priču, e sad u početnu jednadžbu bi trebalo ubaciti i dohodak po glavi stanovnika, te koliko treba hektara zemlje za prehranu jednog stanovnika, ima li dotična firma fizičkog prostora da bi se tako širila i koliko bi koštalo takvo širenje
m2 ima svoju cijenu a čisto sumnjam da ta firma ima svoje beskonačne izvore kapitala, dakle vrlo vjerojatno bi se morala zadužiti za takav iskorak a rate kredita jedu dobit, iz ovih razloga je jako teško procjeniti buduće dobiti.

Dvije godine rast od 30% , a u posljednjih 5 20% godišnje????? Jesi ti normalan koje su to brojke….ZNš li koliki je doubleing time na 10%,20 i 30% prinosa godišnje?

Kad se procjenjuje rast dobro je ako 5% godišnje procjenis , osim ako procjenjujes neznam lokalnu pekaru za koju ocekujes da ce prerasti u prehrambenog diva u iduce 5 godine…Koja to tvrtka moze imati 5godina zaredom 20%???


uz obaveznu napomenu da se radi o procjeni, da ništa nije sigurno, i da nikakvi pokazatelji prošlosti ne mogu biti jamstvo kretanja u budućnosti…
recimo da je firma koja se bavi hranom u dvije posljednje godine rasla 30 posto, u posljednjih pet 20 posto, da populacija eksponencijalno raste, a proizvodnja hrane ni linerano, i recimo da je kompanija razradila business model zbog kojeg je niskorizično okladiti se na rast, i tako dalje i tako dalje…
onda, uz ponovljenu napomenu da se radi samo o procjeni i da ništa nije sigurno, bojažljivo, ultraskromno procijenim da bi mogla rasti 10 posto godišnje [smiley]

...

@haoren
a lipi moj, prije cca godinu dana kupio sam herbalife po cca 28,2 dolara, na p/e 15.
po trenutnoj godišnjoj zaradi, p/e je manji od 10 [smiley]

lynx ti o tim stvarima, ako ima volje, može danima pričati.

ponavljam, nikakvi rezultati u prošlosti ne mogu biti jamstvo kretanja cijene u budućnosti.
ovo nije nagovor na kupnju, prodaju, držanje, bavljenje dionicama, ovo nije nagovor ni na što.

ne ljuti se ako sam post prije malo karikirao…

www.knjigara.com

New Report

Close