Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@rovadC

Pregrizi jezik! Kakva crna državna ulaganja, čuvaj nas Bože takvih stvari!

A ovo o rastu zarada, pa najboljim kompanijama već odavno (i nekima neprekinuto, neovisno o krizi) rastu zarade. Nekima tj. manje dobrima samo što nisu počele, neke su i na točkama velikih preokreata (iz minusa u plus) i sl. Tako da mi nije jasna ova tvoja zadnja rečenica. Baš optimizmu itekako ima mjesta.

A gdje su ti te zarade. Pogledaj zarade američkih kompanija, ili njemačkih i kao posljedicu toga rast DAX ili DJIA i sve će ti biti jasno. Stanje indexa, najbolje govori o stanju zarada kompanija, ili o tome kakva su očekivanja. Gdje su ti točke velikih preokreta? Da su izvjesne tad bi i tržište reagiralo. Rezultat svega što se kod nas i dalje ništa ne poduzima je i dalje velika neizvjesnost. Svi znaju što trebaju, ali nitko ne razumije što treba i ništa se ne čini otuda i takvo stanje na našoj burzi i stagnacija Crobexa.

Nijedna ulaganja nisu crna-kako kažeš. Postoji samo njihov doprinos rastu ili ne.


A gdje su ti te zarade. Pogledaj zarade američkih kompanija, ili njemačkih i kao posljedicu toga rast DAX ili DJIA i sve će ti biti jasno. Stanje indexa, najbolje govori o stanju zarada kompanija, ili o tome kakva su očekivanja. Gdje su ti točke velikih preokreta? Da su izvjesne tad bi i tržište reagiralo. Rezultat svega što se kod nas i dalje ništa ne poduzima je i dalje velika neizvjesnost. Svi znaju što trebaju, ali nitko ne razumije što treba i ništa se ne čini otuda i takvo stanje na našoj burzi i stagnacija Crobexa.

Nijedna ulaganja nisu crna-kako kažeš. Postoji samo njihov doprinos rastu ili ne.


Kolega rovadC, ti vjeruješ u efikasnsot tržišta i toga da je naše tržište efikasno?? Siguran sam da si tada krivovjernik.

P.S. Itekako da su crna, neka ulaganja bolje da se ne dogode, tzv. "malinvestment". Državna su ulaganja vrlo često upravo to (najopćenitije gledano), slično kao i evenutalna svaka druga ne vođena "poslovnom logikom" (tj. "logikom profita") a što je daleko vjerojatnije da se događa u sferi državnih nego privatnih ulganja.

P.P.S. Ali gdje ti živiš?? Zar ne vidiš da nam dionice u zadnje vrijeme lijepo rastu?? Baš sam neki dan o tome govorio kolegi viaduktu: http://www.poslovni.hr/forum/komentari-trgovanja-na-hrvatskom-trzistu-kapitala-909-pg10952.aspx , i sad opet bih trebao i tebi? Zašto neki ljudi u “selektivnom bull marketu” ne vide ga pored svojih zdravih očiju? Možda ako su slučajno u “krivim dionicama”, ali to nije razlog da se ne vide one druge kako rastu. A jednom će doći i do “neselektivog” rasta, međutim to nije ono dobro, kad to dođe, već je znak da stvari izmiču pameti.


A gdje su ti te zarade.

ima kod nas odličnih kompanija i odličnih rezultata, drugi su standardno dobri, a ima i loših, naravno. Što fali jednom ADPL, INA-i, ERNT,HT koji i dalje imaju odlične rezultate? ili npr, PTKM, LKRI, LKPC, KOEI, KODT,PODR itd.?
mi smo previše skloni pljuvati po svojima dok tuđe dižemo u nebesa….sve dok ne dođe stranac, kupi naše za siću i onda je to i nama super firma!
vidjet ćeš kako će podravka odletjeti gore ako Unilever kupi ovih 10,6% Podravke!

moji postovi nisu savjet niti poziv na kupnju ili prodaju dionica

Naravno da tržišta nisu efikasna. Mislim da ne razumijete problem.
Od ovih koje ste nabrojali gore niti jedna nema brojke koje bi pokazivale rast tržišta (rast prihoda i dobiti i u svezi s tim atraktivan P/E) u RH.
Najbolje je da uzmete 15-20 bilanci uspješnih kompanija u USA ili na sl. rastućem tržištu i usporedite ih s rastom prihoda i dobiti, P/E kod nas.
KODT i ADPL su izvoznici, a ja govorim o rastu gospodarstva u RH, INA – rast dionice nema veze sa gospodarskim stanjem u RH.



A gdje su ti te zarade.

ima kod nas odličnih kompanija i odličnih rezultata, drugi su standardno dobri, a ima i loših, naravno. Što fali jednom ADPL, INA-i, ERNT,HT koji i dalje imaju odlične rezultate? ili npr, PTKM, LKRI, LKPC, KOEI, KODT,PODR itd.?
mi smo previše skloni pljuvati po svojima dok tuđe dižemo u nebesa….sve dok ne dođe stranac, kupi naše za siću i onda je to i nama super firma!
vidjet ćeš kako će podravka odletjeti gore ako Unilever kupi ovih 10,6% Podravke!
[/quote]
Dobro, sad si ovdje naveo cijeli niz jako različitih firmi jako različito cijenjenih (eto, koliko nam je tržište neefikasno!) pa je teško reći da im nešto fali ili ne fali ovako skupno gledajući 😛

Ali po meni ovako: ADPL-u ne fali ništa, a INA, ERNT i HT su istina umjereno do znatno dobre, i s time cijenom otprilike u skladu. Neke od njih su možda već i precijenjene. ADPL je bolji i daleko jeftiniji od ove tri.

PTKM, LKRI, LKPC, KOEI, KODT, PODR… opet jako šaroliko društvo 😛 Rekao bih , PODR je složena priča, i mislim s time u skladu i cijenjena. Ima potencijal, ali kojega ja ne bih platio baš toliko koliko sada košta na burzi.

O lukama ne znam…, a KOEI smatram unatoč problemima sličnima onima kakve ima Podravka i druge firme pod državnom kontrolom, da je prilično dobra firma (unatoč nekim lošim dijelovima!) i obzirom na to još uvijek znanto podcijenjena.

KODT je priča za sebe. Uz energetske trafo, jedna od 3-4 najbolje firme u RH (značajnije veličine). Zato je KOEI zanimljiv: u svom vlasništvu ima 2 od 3-4 najbolje firme u državi! To je toliko jaka stvar da čak i par loših članica ne mogu toliko obezvrijediti holding kao u nekim slučajevima gdje je “cjelina manje vrijedna od sume dijelova”.

PTKM je također priča za sebe (u ovom rangu veličine). Ne na način kao KODT ili ADPL da se radi o odličnim firmama, nego na način da se radi o kombianciji nevjerojatne cijene ozbirom na potencijal “preokreta situcije”.

Ali ti si u tom svom spisku isputio još mnoooge druge zanimljive firme. Od onih vrlo dobrih do izvrsnih (LURA, ADRS, pa onda mnoge manje: TUHO, JDGT… i uz to nelikvidne tipa BCIN i sl.) do onih nevjerojatno jefitnih (LPLH, ZVCV i sl.) ili priča nevjerojatnih mogućnosti za promjenu poslovanja u kojem kontekstu postaju smiješno jeftine (DDJH i sl.) do onih fantastične kombinacije svega nabrojanoga (sadašnja kvaliteta, mogućnost daljenje preobrazbe + nevjerojatna cijena) tipa: KORF!!

Sve u svemu ja tvrdim da mi imamo kvalitetne firme (KODT, ADPL, KOEI, LURA, TUHO, JDGT, ADRS… i nažalost i one koje nisu dostupne poput izgubljeni nam ZAPI npr., ali i solidne tipa LEDO, JMNC i sl.), kao i one iako manje ili više (još) ne dobre ali zato jako jeftine obzirom na potencijal (PTKM, DDJH…) i one koje su niti tako loše, a isto tako jako jeftine kao i prethodne (KORF, LPLH, ZVCV i sl.) kao i neke obzirom na kvalitetu, cijenu i sve, tu negdje blizu šuć-muć, ali isto zanimljive za proučavanje tipa: ACI, ili tipa ATGR, pa i KRAS (iako je meni malo skup) i sl. A i mnogo toga što sam zaboravio ili mi je manje poznato (možda čak već i neki građevinar koji bolje stoji?, nikad se ne zna što je sve moguće…, ili još neki klasični brodar koji je malo jefitiniji…)

Tako da kada sve ovako malo prelistaš, nabrojiš.. ispada da uopće nije malo stvari (van, ali i unutar indeksa) koje su zanimljive bilo po tome što su jako dobre i obzirom na to jeftine, ili manje dobre ali zato i prejeftine pa da mogu biti slična ili čak bolja investicija nego i neke od onih “dobrih”.

I zato stvarno ne vidim zašto biti pesimističan, ili zašto se previše fokusirati ne neke koje imaju preveliki utjecaj na indeks a nisu baš podcijenjene. Kakve to ima veze, pa ne mora indeks nešto puno rasti, da bi rasle one ostale koje mogu i trebaju rasti i da je to bull market sasvim normalan.

Disclaimer: imam KORF, KODT, TUHO, KOEI, JDGT, BCIN, ADRS, FRNK, ZVCV, LPLH, PTKM, DDJH. Ovo nije nagovor na kupnju, prodaju ili držanje.

Auuu, al se sve srokalo vani, ko kula od karata.

Pitanje do kad će crobex prkosit ovim negativnim promjenama, istini za volju, naše dionice ionako ne pružaju ništa spektakularno u pogledu budućih zarada da bi opravdale sadašnje cijene. Na nekima je već počela prava rasprodaja, na nekima sitna rasprodaja traje već mjesecima.

Kolega lynx, nemojte se ljutit al potencijal o kojem govorite dok tako suvereno raspravljate o vrijednostima pojedinih dionica je onaj koji će možda doći do izražaja za 5 il 10 godina od sada. Kad su u pitanju hrvatske firme zapravo, riječ potencijal treba vrlo vrlo oprezno rabit, jer kod nas potencijal prečesto preraste u fijasko. Tako je i s ulaganjem u dionice.

Još jednom, prava šteta da sutra neće proradit shortselling.

Al zato dolaze nazad skriveni nalozi, al će biti ošišanih i nasanjkanih, već vidim…

never surrender

Treba obratiti pažnju na volumene trgovanja slijedećih dana … zadnjih par tjedana već pokazuje odreďenu sliku kud bi mogli u tjednima/mjesecima koji predstoje

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

peromadjar @ jesi pratio povratak… [proud]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Auuu, al se sve srokalo vani, ko kula od karata.

Pitanje do kad će crobex prkosit ovim negativnim promjenama, istini za volju, naše dionice ionako ne pružaju ništa spektakularno u pogledu budućih zarada da bi opravdale sadašnje cijene. Na nekima je već počela prava rasprodaja, na nekima sitna rasprodaja traje već mjesecima.

Kolega lynx, nemojte se ljutit al potencijal o kojem govorite dok tako suvereno raspravljate o vrijednostima pojedinih dionica je onaj koji će možda doći do izražaja za 5 il 10 godina od sada. Kad su u pitanju hrvatske firme zapravo, riječ potencijal treba vrlo vrlo oprezno rabit, jer kod nas potencijal prečesto preraste u fijasko. Tako je i s ulaganjem u dionice.

Još jednom, prava šteta da sutra neće proradit shortselling.

Al zato dolaze nazad skriveni nalozi, al će biti ošišanih i nasanjkanih, već vidim…


Ameri završili neriješeno..hahahahahahah, jesi papak. [lol]


Auuu, al se sve srokalo vani, ko kula od karata.

Pitanje do kad će crobex prkosit ovim negativnim promjenama, istini za volju, naše dionice ionako ne pružaju ništa spektakularno u pogledu budućih zarada da bi opravdale sadašnje cijene. Na nekima je već počela prava rasprodaja, na nekima sitna rasprodaja traje već mjesecima.

Kolega lynx, nemojte se ljutit al potencijal o kojem govorite dok tako suvereno raspravljate o vrijednostima pojedinih dionica je onaj koji će možda doći do izražaja za 5 il 10 godina od sada. Kad su u pitanju hrvatske firme zapravo, riječ potencijal treba vrlo vrlo oprezno rabit, jer kod nas potencijal prečesto preraste u fijasko. Tako je i s ulaganjem u dionice.

Još jednom, prava šteta da sutra neće proradit shortselling.

Al zato dolaze nazad skriveni nalozi, al će biti ošišanih i nasanjkanih, već vidim…

USA je skoro završila u zelenome, što znači da će sutra EU u zeleno, a bogme ćemo i mi kad sutra konačno donesu odluku o završetku pregovora! a ti samo sjedi na svom kešu i maštaj o krahu ZSE [yawn] [bye] [lol]

moje pisanje je osobno mišljenje te nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


….
Al zato dolaze nazad skriveni nalozi, al će biti ošišanih i nasanjkanih, već vidim…

Prvi put su uvedeni u velikom padu dok se ekipa iskrcavala, ovaj put bi, čak, moglo biti i obratno.

New Report

Close