Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


opaaa 22 mil. bude se investitori iz dubokog sna ,da li se bliži kraj recesije možda?

– malo pozitivne klime izvana,
– malo najave potencijalno novih poslova u Libiji – pogotovo za ove grane industrije koje su najviše propatile
– malo ozbiljnijeg prometa na burzi

… i već sve izgleda ljepše.

Nadam se samo da je ovo početak trenda i da slijedeći tjedan prelazimo 1900. [thumbsup]

Sad se grabe zadnje jeftine dionice građevine naročito

Ko sada proda ,nije prodao u pravo doba
Sve smrdi na skori rast
A i grebali smo ga po dnu dosta dugo
Tako da sumljam da bude bilo puno jeftinije….

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi


Sad se grabe zadnje jeftine dionice građevine naročito

Ko sada proda ,nije prodao u pravo doba
Sve smrdi na skori rast
A i grebali smo ga po dnu dosta dugo
Tako da sumljam da bude bilo puno jeftinije….


Z"sqore: Kako ko kaže koka..
INGRA_stečaj
VDKT_stečaj
IGH_loše,loše
THNK,stanovi se loše prodavaju,očekujem loše,ne i najgore
DVKV.na granici
HDEL,solidna
LVCV,neka druga planeta, kao da nije u Hrvatskoj

Neke građevinari će biti daleko jeftiniji,a ako netko legne i najjeftiniji.
Ipak ako bi se odlučio za građevinare:
1.LVCV
2.DLKV i HDEL
3.IGH-oni su građevinska pamet i iako su dužni sigurno se izvlače

Gosp.Lopina, molim vas, prestanite indirektno navlačiti ljude i blatiti firme , radi svoje financijske
kalkulacije. KOJI STE VI FOND- BROKERAJ?

Kad se cijena ovih SVIH NAVEDENIH počne penjati- onda znamo da ste ušli u najprofitabilniji
sektor proteklih godina, koji još nije pokazao niti dio svoje snage.
Jednima je dužna država, a ovi drugi stoje dobro i bez nje.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

@data, @lopina, @miami, etc.

Ne bih se štel mešta, ali samo da podsjetim: 8 najvećih građevinara na ZSE, u zadnjih 5 godina, svi zajedno su ukupno ostvarili konsolidirane dobiti nekih 800-injak milijuna kn. A njihove ukupne dugoročne obveze su trenutno oko 2 milijarde kune, a kratkoročne još barem duplo veće.

Pa sad, to zvati "profitabilnim sektorom"… ??

Građevinari, ako ćemo gledati fundamentalno, niti teoretski ne bi u normalnom gospodarstvu trebali biti naročito profitabilna grana jer oni ne stvaraju proizvod neke pretjerano visoke dodane vrijednosti a pogotovo ne visoko brendirane proizvode… pa niti proizvode pretjerano potrebne svakom čovjeku u svakom trenutku neovisno o gospodarskoj situaciji (kao npr. što je hrana) a pogotovo ne na na način jako neelestične potražnje u odnosu na cijenu…

Dakle apsurdno je pomišljati da bi građevinari bilo kada mogli imati neko naročito atraktivno mjesto u razvijenom gospodarstvu i tamo ostvarivati neke zamjetne profite.

Mi dakako nemamo niti "normalno" po mnogo toga, i svakako ne razvijeno gospodarstvo, ali daj molim vas – nemojmo baš pretjerivati niti pogotovo gledati tako crno da idete smatrati da kako vrijeme prolazi da ćemo biti i na dalje sve manje i manje normalno i sve manje razvijeno gospodarstvo.

Ako su u čudnim okolnostima našeg gospodarstva građevinari nekada i poslovali bolje nego što bi bilo "očekivati za takav sektor", to nipošto ne znači da se takav trend mora nastaviti i u buduće (veća je šansa da se ne nastavi), a ako ćemo stvari pogledati kako stvarno stoje… niti ta njihova navodna "renesansa" ovih nekoliko predkriznih godina nije baš neka renesansa, ne znam ja što vi tu vidite.

Ja vidim samo hrpu nagomilanog duga, a uz neusporedivo manju zaradu od njega, tj. visoko rizično ostvareni profit, a ne naročito velikih iznosa.

Cilj bi valjda trebao biti sasvim suprotan, što veći rizik da očekuješ višu zaradu, ovdje riskirali: za kiriki!

Postoje sektori u kojima jedna firma, sa neusoporedivo puno manjom polugom, zaradi redovito na godišnjoj razini koliko ovdje svi skupa u punih "5 godina renesanse" i sa tako strašnom polugom.
Kako onda možete sektor poput građevinarstva, povrh svega i vrlo cikličan sektor, nazivati uopće nešto naročito profitabilnim sektorom a kamo li čak "najprofitabilnijim".

Niti su marže neke da bi izgledali profitabilno, niti povrati na kapital što bi značilo da stvarno i jesu u onom ključnom smislu, niti cijeli sektor svojom veličinom nešto naročito u terminima zarada. To je sektor koji se ističe samo po tome što je sudjelovao u umjetnom napuhivanju našeg GDP-a u predkriznim godinama, koji je direktno sudjelvoao u lošem alociranju kredita u naše gospodarstvo (u slabo produktive dijelove), koji je indirektno sudjelovao u lošem alociranju kredita javnog sektora i sektora građanstva (u neproduktivne, niskog povrata, poslove de facto potrošnju) i koji je bio jedan od glavnih stupova stvaranja strukturnih deformacija našeg gospodarstva predkriznih godina, a da ne govorimo da je kroz taj sektor išlo i nešto od onih nedvosmisleno crnih epizoda (vezanih za suradnju sa javnim sektorom, u vidu korupcije i sl.).

Dakle jedan sektor koji u zadnjih 5 godina zaradio nije ništa, a štete sebi i svima ostalima napravio puno.
Daj Bože da ubuduće bude bolje, da bar malo više zaradi, i svakako da onakve štete više ne pravi!!

Koliko je nekima samo stalo da ocrne građevinare
pišu cijele strane pune teksta ocrnjavajučeg naravno
Drtžite se vi svojih dionica gospodine Lynx
I pljujte po njima ali nemojte molim po mojima kao
što ja ne pljujem po vašima….
Lopina fala bogu da nisi ušao u građevinare jer bi onda morao ozbiljno razmisliti
da prodam svoje..
Drž se ti svojih firmi u stečaju i što dalje od građevinara.

također zar vam nije dosta blačenja boli duša koliko se mjesecima iživljavate na građevinarima
Kad ERNTa napravi gubitak 50 milja niko ništa još mu skoči cijena.
Hrvatska građevina je stara 50 godina i još če drmati dok vi svi budete u penziji
nova kapitalna ulaganja kreču sa ulaskom Hrvatske u Evropu
Pozdrav svima i skinite se više sa građevinara kome se ne sviđaju ima drugih dionica
i kod nas a tek u Americi na tisuče…..

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi

@DATA

Ja o nikakvim "dionicama" nisam govorio. Ja sam se samo osvrnuo na "sektor" i poduzeća koja ga čine.

Što se tiče "dionica", pa valjda svatko zna da i od traljavih firmi dionica nekada može biti zanimljiva, ako je atraktivno cijenjena.
Kao što dobre firme nekada mogu biti precijenjene, tako i loše firme mogu biti podcijenjene.

Nisam proučavao, pa ne znam, ali ne isključujem mogućnost da neke građevinske firme u RH danas na burzi koštaju manje nego što vrijede. Recimo sve one koje neće bankrotirati – dobri su kandidati za to . Oni koji to mogu i žele istražiti, valjda to rade i znaju koji građevinar ima šanse za dugoročni opstanak i zna procijeniti buduće zarade koliko-toliko pouzdano i u skladu sa time procijeniti vrijednost.

Ja to ne mogu, mogu evenutalno vidjeti na prvi pogled da mi npr. Dalekovod, koji zapravo i nije građevinar u užem smislu riječi, izgleda kao relativno normalna firma a cijene slične kao i oni vjerojatno puno lošiji iz sektora građevinarstva… Tako da ja nisam htio reći da su svi baš isti, a pogotovo nisam baš o "dionicama" ovdje govorio, neke dionice naravno da mogu biti atraktivne. To ne isključujem ali niti znam ovdje procijeniti pa se suzdržavam od takvih komentara.

Htio sam konstatirati samo neke osnovne činjenice o sektoru generalno (što se ovdje govorilo) sa fundametanlog aspekta i njegovoj nedavnoj povijesti (o čemu se isto govorilo) što sam mislio da treba raščistiti nakon što sam pročitao neke jako čudne izjave.



@data
, @lopina, @miami, etc.

Ne bih se štel mešta, ali samo da podsjetim: 8 najvećih građevinara na ZSE, u zadnjih 5 godina, svi zajedno su ukupno ostvarili konsolidirane dobiti nekih 800-injak milijuna kn. A njihove ukupne dugoročne obveze su trenutno oko 2 milijarde kune, a kratkoročne još barem duplo veće.

Pa sad, to zvati "profitabilnim sektorom"… ??

Građevinari, ako ćemo gledati fundamentalno, niti teoretski ne bi u normalnom gospodarstvu trebali biti naročito profitabilna grana jer oni ne stvaraju proizvod neke pretjerano visoke dodane vrijednosti a pogotovo ne visoko brendirane proizvode… pa niti proizvode pretjerano potrebne svakom čovjeku u svakom trenutku neovisno o gospodarskoj situaciji (kao npr. što je hrana) a pogotovo ne na na način jako neelestične potražnje u odnosu na cijenu…

Dakle apsurdno je pomišljati da bi građevinari bilo kada mogli imati neko naročito atraktivno mjesto u razvijenom gospodarstvu i tamo ostvarivati neke zamjetne profite.

Mi dakako nemamo niti "normalno" po mnogo toga, i svakako ne razvijeno gospodarstvo, ali daj molim vas – nemojmo baš pretjerivati niti pogotovo gledati tako crno da idete smatrati da kako vrijeme prolazi da ćemo biti i na dalje sve manje i manje normalno i sve manje razvijeno gospodarstvo.

Ako su u čudnim okolnostima našeg gospodarstva građevinari nekada i poslovali bolje nego što bi bilo "očekivati za takav sektor", to nipošto ne znači da se takav trend mora nastaviti i u buduće (veća je šansa da se ne nastavi), a ako ćemo stvari pogledati kako stvarno stoje… niti ta njihova navodna "renesansa" ovih nekoliko predkriznih godina nije baš neka renesansa, ne znam ja što vi tu vidite.

Ja vidim samo hrpu nagomilanog duga, a uz neusporedivo manju zaradu od njega, tj. visoko rizično ostvareni profit, a ne naročito velikih iznosa.

Cilj bi valjda trebao biti sasvim suprotan, što veći rizik da očekuješ višu zaradu, ovdje riskirali: za kiriki!

Postoje sektori u kojima jedna firma, sa neusoporedivo puno manjom polugom, zaradi redovito na godišnjoj razini koliko ovdje svi skupa u punih "5 godina renesanse" i sa tako strašnom polugom.
Kako onda možete sektor poput građevinarstva, povrh svega i vrlo cikličan sektor, nazivati uopće nešto naročito profitabilnim sektorom a kamo li čak "najprofitabilnijim".

Niti su marže neke da bi izgledali profitabilno, niti povrati na kapital što bi značilo da stvarno i jesu u onom ključnom smislu, niti cijeli sektor svojom veličinom nešto naročito u terminima zarada. To je sektor koji se ističe samo po tome što je sudjelovao u umjetnom napuhivanju našeg GDP-a u predkriznim godinama, koji je direktno sudjelvoao u lošem alociranju kredita u naše gospodarstvo (u slabo produktive dijelove), koji je indirektno sudjelovao u lošem alociranju kredita javnog sektora i sektora građanstva (u neproduktivne, niskog povrata, poslove de facto potrošnju) i koji je bio jedan od glavnih stupova stvaranja strukturnih deformacija našeg gospodarstva predkriznih godina, a da ne govorimo da je kroz taj sektor išlo i nešto od onih nedvosmisleno crnih epizoda (vezanih za suradnju sa javnim sektorom, u vidu korupcije i sl.).

Dakle jedan sektor koji u zadnjih 5 godina zaradio nije ništa, a štete sebi i svima ostalima napravio puno.
Daj Bože da ubuduće bude bolje, da bar malo više zaradi, i svakako da onakve štete više ne pravi!!


haha, ak su te išta razumili ja stavljam francusku zastavu u avatar. [lol]

I Hrvatskoj trebaju think-tank instituti

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/domaci-analiticari-o-celenteu-i-hrvatskoj-trebaju-think-tank-instituti,90789.html

http://www.seebiz.eu/hr/fondovi/dinko-novoselec-treba-povecati-stope-izdvajanja-za-drugi-stup,90805.html

Malo je uništio para pa bi još
A naj prije da se pohvali da je kao zaradio
Ovaj podobnik je zakopao i zavio u crno ZSE uz dopuštenje Samodola štali više radi van Remetinca samo da mi je znati i do kada

Daljni rast nije dopušten

Uzalud vam trud svirači ZSE je kontroliran i nema rasta
Jel tako Dinkec

Hrvoje Stojić: Čeka nas oporavak puževim korakom

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/stojic-ceka-nas-oporavak-puzevim-korakom,90848.html

Hrvoje Stojić: Dolazak MMF-a u Hrvatsku bio bi pozitivan signal investitorima

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/stojic-dolazak-mmf-a-u-hrvatsku-bio-bi-pozitivan-signal-investitorima,90852.html

New Report

Close