Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U neko drugo vrijeme bih rekao da se uvijek nađe neka nova budala na burzi s dosta love koju mu drugi (iskusniji) žele izbiti iz džepa. Tako se i kaže: svaki dan se rodi nova budala…

Ni sada se vremena nisu mnogo promijenila, i dalje se svaki dan rađa nova budala…samo što ta budala više nema viška novca za ulaganje na burzi…pogotovo u vremenima koja su pred nama…


U neko drugo vrijeme bih rekao da se uvijek nađe neka nova budala na burzi s dosta love koju mu drugi (iskusniji) žele izbiti iz džepa. Tako se i kaže: svaki dan se rodi nova budala…

Ni sada se vremena nisu mnogo promijenila, i dalje se svaki dan rađa nova budala…samo što ta budala više nema viška novca za ulaganje na burzi…pogotovo u vremenima koja su pred nama…


nisi u fer kad ih nazivaš budalama… jesi li koji put izgubio?.. onda si i ti… svi smo tu da zaradiomo ali je istina da nas je mali postotak u pozitivi…

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/kosor-rebalans-vec-do-15.-srpnja,50037.html

Ako ništa bar će se progurati rebalans proračuna po hitnom postupku. Nadam se da će biti sjekirom, a ne noktaricom.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


Kolega hanger je sve lijepo opisao zašto smo tu gdje smo, pa evo malo i statistike kao privitak
njegovu postu.

DJIA:
MAX: 14164,53
02.07.09.: 8280,74
58,46 % OD MAX
_________________

S&P 500
MAX: 1564,15
02.07.09.: 896,42
57,31 % OD MAX
________________

NASDAQ
MAX: 2859,12
02.07.09.:1796,52
62,83% OD MAX

_______________

DAX
MAX:8151,57
03.07.09.:4708,21
57,75% OD MAX

_______________

CROBEX
MAX (CCA) 5400
03.07.09.: 1725,37
31,95% OD MAX
_______________

Nije niti čudo što kolege poput hagera razmišljaju o odlasku sa ZSE, na neke druge burze, jer doista mi nije jasno koliko mi to još treba da padnemo u odnosu na druge, pa da se kaže "e sada je dosta, ovdje podvlačimo crtu". Ovdje prije svega mislim na naše razne fondove koji sudjeluju na našem
tržištu kapitala, jer oni su ti koji su pravi gospodari burze i sa svojim kapitalom vedre i oblače na ZSE (na žalost u zadnje vrijeme samo oblače). Međutim, očito oni imaju neku svoju logiku, koja jeste možda dobra za njih, ali loša za sve druge.


plesi kako oni sviraju

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak



U neko drugo vrijeme bih rekao da se uvijek nađe neka nova budala na burzi s dosta love koju mu drugi (iskusniji) žele izbiti iz džepa. Tako se i kaže: svaki dan se rodi nova budala…

Ni sada se vremena nisu mnogo promijenila, i dalje se svaki dan rađa nova budala…samo što ta budala više nema viška novca za ulaganje na burzi…pogotovo u vremenima koja su pred nama…


nisi u fer kad ih nazivaš budalama… jesi li koji put izgubio?.. onda si i ti… svi smo tu da zaradiomo ali je istina da nas je mali postotak u pozitivi…
[/quote]

Onaj tko nije izgubio nije ni ulagao! Parafrazirano, moraš jednom i lijepo izgubiti da bi se izvještio u ulaganju…

Mene je pokopala tek korekcija u 10 i 11.mj.2008., dotad sam se začudo vrlo dobro držao. Naravno i ja sam po tome ispao jedna od budala, nemam šta bježati od toga! Nije to napad na nečiju inteligenciju, samo fraza da nitko nije toliko pametan (iskustan) da je u plusu od prvog kontakta s burzom (drugi igrači su ovdje već u prednosti nad novopridošlicom)…u jednom trenutku će gadno izgubiti i to najvjerojatnije u ranijoj fazi svog ulaganja (ljudska psihologija, osjećaj kontrole i svemoći, blabla).

Da bi mali investitor bio u dobitku mora biti (uz prethodno znanje o onom u što ulaže) iznimno discipliniran, a to znači ili da ima dugačak investicijski horizont ili da trguje prema relativno sigurnijim signalima svega par puta godišnje…mnogi jednostavno nemaju takvu disciplinu (budimo realni), što dolazi do izražaja pogotovo u ovakvim kriznim trenutcima. Razumljivo, ni discipliniranima nije lako trgovati na najvolatilnijoj svjetskoj burzi. Vjerujem da Crobex to je. Rizik je ovdje ogroman, dobro se i zaradi i izgubi. A najčešće izgubi. Oni koji ne mogu podnijeti taj rizik se trebaju maknuti i ne osvrtati…

Problem je što je sve više takvih ljudi koji odlaze, a kako i ne bi. Crobex skače i pada kao nenormalan, ljudi čupaju kosu, odlaze frustrirani, a regulatore sve to očito ne zabrinjava. Postoje naravno mehanizmi kako urediti ovo stanje, ali nekome očito pašu kaotične situacije i ovdje smo mi nemoćni…ili što inverter kaže, ako ćeš plesati pleši po njihovom ritmu…

Ova burza ipak previše iscrpljuje, a nudi premalo koristi…Obzirom da je likvidnost ipak razmjerno mala, za pretpostaviti je da ovakav rizik (visoka volatilnost) odbija veliku većinu ulagača da sudjeluje u tom cirkusu. Zato misim da će se mnogi oprostiti od daljnje trgovine…

Pogledajte samo ovo jako zanimljivo
molim kolege da se uključe u raspravu

GORE DOLjE
VDKT 16.965.049,83 3510147,36
HDEL 22907176,05 3460466,60

Ovdje se navodi koliki je ukupni promet dionica napravila
od crobex 1700 06.05.2009 do maksimuma
a zatim od maksimuma ukupni promet do današnjeg vrijednosti(minimuma)
Crobex-a
Ako dobro primječuje da je na VDKT 4,8 puta više novca ušlo
dok je rastao nego koliko je izašlo od maksimuma dolje
dok je padao
a on se nalazi na istoj vrijednosti kao i 06.05
Isti slučaj HDEL 6,62 puta je više novca trebalo da ju digne
nego da ju spusti

Ovo je ogromna razlika koja pokazuje da je naša burza totalno krivo
i loše koncipirana i zamišljena te da je dana velika prednost
padu u odnosu na rast dionica..

Također gdje je nestala razlika novca ??

Jer razlika je ogromna između uloženoga novca u
odnosu na povučeni novac iz dionice

A vrijednost(cjena dionice je ostala ista)

To po

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi

Ja sam ušao na ZSE misleči da se tržište polako stabilizira (kriva procjena) ,bio sam spreman i na padove(ili "korekcije") ali u dva dana ostati praktički bez pola teško zarađenog novca za mene je dosta bolno iskustvo. Iskreno nisam vjerovao u takav brzi pad(stvarno su svi podivljali!) bez obzira na sve okolnosti… [angry] ali pošto sam sad unutra sa debelim minusom (vatreno krštenje na ZSE) ostajem još neko vrijeme. Pozdrav svima [thumbsup]

Hvala Vam na kecu...

Ja sam jučer pao s bicikla.
Smatram da je gravitacija kriva.


Ja sam ušao na ZSE misleči da se tržište polako stabilizira (kriva procjena) ,bio sam spreman i na padove(ili "korekcije") ali u dva dana ostati praktički bez pola teško zarađenog novca za mene je dosta bolno iskustvo. Iskreno nisam vjerovao u takav brzi pad(stvarno su svi podivljali!) bez obzira na sve okolnosti… [angry] ali pošto sam sad unutra sa debelim minusom (vatreno krštenje na ZSE) ostajem još neko vrijeme. Pozdrav svima [thumbsup]

dok ne prodaš nisi ništa izgubio, to je prva stvar koju moraš shvatiti.
Isto tako kada ti se poveća cijena dionica – ništa nisi zaradio (osim ako ne prodaš možda).
Najvažnije je ono što daje osnovu, fundamentalno opravdanje za neke cijene, sadašnje ili buduće.
Znati koliko ti nešto vrijedi što držiš – to je jedino važno, sve ostalo/cijene su imaginarna kategorija (koliko god na prvi pogled zvučalo UPRAVO SUPROTNO gledajući moju rečenicu 🙂 ).
Kada vidiš da je obzirom na poslovanje/fundamente "intrinzična vrijednost" tvog poduzeća po dionici porasla – to je ono što se traži i zbog čega se treba veseliti! (a cijena neka ide u kojem god smjeru – ako je prema dolje: super možeš možda dokupljivati… ako ide prema gore: zelenilo je ipak milina za oči :P). Dividende su pak onako šlag na torti, to je ono što treba također tražiti… ako imaš potrebu kratkoročno primati nešto od svoje investicije (na godišnjoj bazi) tada tražiš dividendne dionice.


također…ono što me živcira kod naše burze je da kad staviš na kupnju ili prodaju 100 komada da ti može poklopiti smo 1 komad….

trebalo bi biti…ili uzmi sve ili ništa! [proud]

ili barem da imaš takav kvačicu za tu opciju kod postavljanja ponude

Ima tu jedan problemčić:

Npr. netko postavi kao najpovoljniji nalog na prodaju 2000 kom. ATPL, pa svi mi moramo čekati da ga poklopi netko tko ima dovoljno novaca da poklopi cijeli nalog, da bismo konacno mogli i mi nešto kupiti (ali po višoj cijeni).



Kolega hanger je sve lijepo opisao zašto smo tu gdje smo, pa evo malo i statistike kao privitak
njegovu postu.

DJIA:
MAX: 14164,53
02.07.09.: 8280,74
58,46 % OD MAX
_________________

S&P 500
MAX: 1564,15
02.07.09.: 896,42
57,31 % OD MAX
________________

NASDAQ
MAX: 2859,12
02.07.09.:1796,52
62,83% OD MAX

_______________

DAX
MAX:8151,57
03.07.09.:4708,21
57,75% OD MAX

_______________

CROBEX
MAX (CCA) 5400
03.07.09.: 1725,37
31,95% OD MAX
_______________

Nije niti čudo što kolege poput hagera razmišljaju o odlasku sa ZSE, na neke druge burze, jer doista mi nije jasno koliko mi to još treba da padnemo u odnosu na druge, pa da se kaže "e sada je dosta, ovdje podvlačimo crtu". Ovdje prije svega mislim na naše razne fondove koji sudjeluju na našem
tržištu kapitala, jer oni su ti koji su pravi gospodari burze i sa svojim kapitalom vedre i oblače na ZSE (na žalost u zadnje vrijeme samo oblače). Međutim, očito oni imaju neku svoju logiku, koja jeste možda dobra za njih, ali loša za sve druge.


plesi kako oni sviraju
[/quote]

Ili, ako si toliko siguran u to, ulozi u fondove 🙂


Stvarno šteta što je premijer otišao, sad odo natenkirat mađarsko gorivo, pa moram platiti švabama telefon, al prije moram u banku platiti kredit s kamatom od 15% austrijancima, pa ću skočit na hrvatsko pivo koje je btw. u vlasništvu nizozemaca, baš šteta još jednom.

ajde dobro je……nemoj nis kukati………pa bilo je svojedobno kazano na izborima prvim da cemo biti švicarska da sta lova ide u beograd
pazi sad…..nismo svicarska al smo zato hrvatska……….
ha ha ha…..zamisli koja je to kampanja bila za hrvatsku kad je stari reko da cemo biti za par godina svicarska……..tak je 10 tak godina srbima bogoljub karic govorio da ce da budu svajcarska
ha ha ha…….a mi ih sve zeznuli i mi smo hrvatska i ostat cemo hrvatska
ali da te utjesim……..pazi sad…….zamisli ovo sve kaj placamo okupatorima da moramo placati svicarcima………ha ha ha ha…….tek bi onda vido kaj su cijene
pofuk
p.s. nista nije tragicno……dobro je jos smo uvije Hrvatska a stari sa krivom usnicom je htel da budemo svicarska……….ha ha ha …….pa bar imamo jezik koji nam pripada a svicarci ne govore svicarski kolko ja znam

New Report

Close