Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/mmf-na-balkanu-ce-kriza-trajati-do-2012.!,43465.html


danas je promet koma samo 8.308.916,95 kn

bit će bolje poslje 14 sati kao i predhodnih dana….vlada velika neizvjesnost…..strah je na snazi….



danas je promet koma samo 8.308.916,95 kn

bit će bolje poslje 14 sati kao i predhodnih dana….vlada velika neizvjesnost…..strah je na snazi….
[/quote]

Da, strah kojeg su manipulacije u pon/uto utjerale u kosti… Eto vam sada likvidnosti :))


danas je promet koma samo 8.308.916,95 kn

…promet je taman za burek…jadan…i kaj to znači-analitičari???…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

Ovaj članakn teško da će dati u businessu!
http://www.poslovni.hr/114362.aspx



danas je promet koma samo 8.308.916,95 kn

…promet je taman za burek…jadan…i kaj to znači-analitičari???…
[/quote]

nisam analitičar ali mistlm da to znaći kako su svakojake vratolomije moguće….

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Nadam se da mi kolega Bakić neće zamjeriti na objavi ovog njegovog teksta?

20.04.2009., ponedjeljak
Zagrebačka burza – rast je tek započeo
očekujemo znatno veći rast od ostvarenog u zadnjih mjesec dana

Pregled stanja

U prvom postu pokazali razmjere neefikasnosti hrvatskog tržišta dionica. Naravno, direktne metode procjene vrijednosti imaju prednost, ovo je samo alternativan način gledanja.

Osnovna pretpostavke su
– u konačnici cijena ulaganja mora odgovarati njihovoj intrinzičnoj vrijednosti, osim ako u pitanju nisu ‘refleksivne’ situacije, gdje burzovna cijena neke vrijednosnice, ili klase, utječe na njihovu stvarnu vrijednost, kao što su dionice banaka ili cijelih investicijskih klasa kojima tržišna cijena ima utjecaj na vrijednost
– negativna spirala rasprodaje hrvtaskih dionica (tržišni utjecaj prodaje inst. ulagača, povlačenje novca iz investicijskih fondova, pucanje kredita sa zalozima …) je isrpljena
– razmjeri neefikasnosti hrvatskog tržišta su takvi da cijena mnogih dionica mora vrlo brzo početi konvergirati njihovoj vrijednosti, što dovodi do značajnog rasta tržišta u cjelini.

Rekli smo, što su mnogi ocijenili kao radikalno, da će u idućem razdoblju cijene nekim dionicama porasti za 50-100%.

Za ilustraciju smo predložili neke dionice; evo promjene njihove cijene u međuvremenu:
– DDJH (+38%)
– ADRS (+28%)
– VIRO (+16%)
– PTKM (+19%)
– KORF (+44%)
– KOEI (+62%)

(u prosjeku 34%, u odnosu na CROBEX 22%, odnosno nakon korekcija od cca. 1% zbog dividende T-HT, 23%).

Novo stanje

Naša ‘mjera’ neefikasnosti (molim pogledajte prethodni post), koja pokazuje neselektivnost pada cijena dionica, u međuvremenu se samo povećala. Ona pokazuje da se tržište u biti raspalo, a da glavni uzrok pada cijena nije njihovo prilagođavanje novim informacijama, odnosno valuacijama.

Konkretno, relativna standardna devijacija računata u prošlom postu za američko tržište sada je 52%, a za hrvatsko svega 10%.

Ovo pokazuje da su i današnje razine tržišta bazirane na potpuno neselektivnoj rasprodaji svih dionica, što naravno, u uvjetima nelikvidnosti, ukazuje na njihovu vrlo neeifkasno određenu cijenu.

Okidači

Često me pitaju koji su okidači potrebni da bi se osvijestila / realizirala / otključala vrijednost u hrvatskim dionicama. Iako su neki okidači vrlo jasni i bitni, oni nisu presudni. Oni mogu ubrzati situaciju, ali nisu nužni. Situacija će se razriješiti sama od sebe, i suptilni pomaci u percepciji ulagača, ili neki mali događaj, mogu imati velik utjecaj na zbivanja, kao u svakom kompleksnom sustavu.

Ipak, neki okidači su jači nego ostali. Jedan od njih je percepcija upravitelja mirovininskih i otvorenih investicijskih fondova i nekih drugih institucionalnih ulagača.

Začudno je da neki od njih u biti ne vole dionice, iako su oni jedina investicijska klasa koja njihove klijente može dugoročno štititi od gubtika vrijednosti. Tako da neki od njih dionice smatraju nužnim zlom (primjerice, jednom mi je prigodom jedan upravitelj rekao da svojim najboljim proizvodom smatra novčani fond (s prinosom od 2%).

Sadašnja psihološka situacija nekih od njih je određena sljedećim:

– mentalitet ‘tko ima veći’: kako sitnim trikovima imati nešto veći prinos od konkurencije, ne toliko zbog osjećaja stvarne odgovornosti prema članovima ili marketinškog učinka, koliko zbog dokazivanja vlastite superiornosti (koja slijedi iz nesigurnosti) … ovo ne moramo pojašnjavati

– učinak sidrenja: oslanjajući se na nevjerojatno niske cijene u prošlosti, smatraju da je već ‘ostvaren dovoljan prinos s obzirom na kretanja globalnih tržišta …’ … ovo je naravno netočno jer pretpostavlja efikasno određenu prethdonu nisku razinu

– strah od rizika: ulaganje u strane dionice je nekima od njih atraktivnije jer ako na njemu izgube, uvijek mogu ‘okriviti’ objektivne okolnosti, a ako slučajno izgube na hrvatskim dionicama, netko ih može okri

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

….
– mentalitet ‘tko ima veći’: …

znala sam da je to presudno. definitivno potpisujem.

"Mir s Vama"

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


@BERO

Za ilustraciju smo predložili neke dionice; evo promjene njihove cijene u međuvremenu:
– DDJH (+38%)
– ADRS (+28%)
– VIRO (+16%)
– PTKM (+19%)
– KORF (+44%)
– KOEI (+62%)

Pitajte kolegu Bakića za ilustraciju koje dionice ima u portfelju?

I pitajte kolegu Bakića za ilustraciju zašto je prodavo prošli tjedan PTKM i KORF?

LEAVE THE WORLD BEHINED

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


@media

Pitaj ga sam.

Ja sam imao neke sasvim druge, a i postoci su mi puno povoljniji od njegovih [tongue]

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


I pitajte kolegu Bakića za ilustraciju zašto je prodavo prošli tjedan PTKM i KORF?

Kako znaš da je prodavao?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

prvog pitaj kolegu Bakića koje su mu ulazno cijene, onda tek počni drobit nebuloze! [wink]

New Report

Close