Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ah, indikatori. To ti kod nas ne važi kad se mulja i petlja pa nikakvoj analizi ne možeš vjerovati. Mislim si da će rast i pad biti selektivan, a ne kao do sad. Samo treba pogoditi šta će prije da se pomakne. Imam dionica koje sam kupio i skuplje pa ako sam onda vjerovao sad moram vjerovati još i više.

who dares, wins



ZSE
CROBEX 1.756,75 -0,20%
CROBIS 90,67 +1,82%
Redovni promet 25.525.103,49
Instituc. promet 26.765.662,78
Ukupni promet 52.290.766,27
Sentiment: 47 | 3 | 35

Davno sam čitao A. Forda i nikako se ne mogu sjetiti imena ovoga lika u sličici.Reci kako se zove? [huh]
[/quote]

Veliki Cezar

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.

Sretni Bozicni Blagdani i sve najbolje u Novoj 2009. Godini

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

Po izboru Jutarnjeg lista među 10 osoba teške 2008. godine nominiran je i guverner HNB-a Željko Rohatinski.
Glorificiranje ispravnih postupaka Rohatinskog tijekom godine, navodi nas na promišljanje o nepogrešivosti guvernera, međutim za kompletniju sliku potrebna je šira elaboracija. Zadnji postupci su liječenje posljedica dok su uzroci počeli 30. svibnja 1994.
Tadašnjim uvođenjem kune u platežni promet, sa čvrstim paritetom 1DEM=4,44 kune( današnji ekvivalent 1EURO= 8,80), udareni su temelji rigidne monetarne politike bazirane na stabilnosti tečaja, cijena i plaća, uz naravno nisku stopu inflacije. Među protagonistima i zagovornicima takve politike nalazi se i Rohatinski. Ubrzo nakon toga, svjedoci smo da je teško sidro vezano samo za tečaj kune, naprotiv kuna još ojačava, dok cijene, plaće i inflacija rastu. Kuriozitet navedenog, dok sve zemlje potičući konkurentnost svojih proizvoda inzistiraju na deprecijacijskim pritiscima, u nas je trend dijametralno suprotan. Izravna posljedica, početak malignosti HR gospodarstva, nekonkurentnost na tržištu, gašenje industrijskih grana, posebice izvoznika , te stavljanje poljoprivrede u inferioran položaj. Istovremeno uvozno-trgovački lobi nesmiljeno jača, stvaraju ekstra profite, a država puni proračun izdašnim PDV-om na uvozu. Da ne duljim, ispravno vođenom monetarnom politikom od početka, vjerojatno ne bi ni došli u situaciju da Rohatinski bude među osobama godine.

gogi mali ispravak nije kineska nego japanska, ali ok glavno da je bikovska


Evo prestaje kineska godina hrčka i počinje godina bika,
znakovito zar ne

pepe7

To je samo djelomično točno, naime, sve bi to bilo tako (što oportunist kaže) da su naše firme bile tehnološki koliko -toliko dorasle, da je menadžment imao viziju, da je bilo optimalan broj zaposlenih itd itd.Shrvano i financijski iscrpljeno gospodarstvo, a da ne govorimo o građanima, zimbabweanskom inflacijom (na stranu rat i izbjeglice), vapilo je da mu se skine temperatura (inflacija).Stroga pravila monetarne igre, naravno, poslala su u propast mnoge socijalističke dinosauruse, što manje , što veće.Dakako tu je bila i privatizacijska pljačka biblijskih razmjera.Tako da monetarna (tečajna) politika kakva je da je najbolji je dio priče u RH devedesetih.Gospodarstvo je bilo meta novonastalih oligarha, menadžment je bio usredotočen u smislu da se ubije krava, da bi najbolji šnicl dobio kakav Tuđmanov intimus.Vladaju potpuna bezidejnost i posvemašnji kaos jer su ustoličeni podobni koji će skupljati harač za novoosnovanu "stranku" ‘ADeZe.Tako da je tvrdnja da je monetarna politika upropastila izvoz- POGREŠNA. Da je sve bilo obratno od navedenoga, monetarna politika bi bila šlag na tortu HR jakog i propulzivnog gospodarstva.Sa ovakvom monetarnom politikom može se planirati, stvari su čiste, a ponovno, na stranu što se državne financije vode adezeovskim prioritetima pa je država ponovno generator nelikvidnosti.

I will ask you one question "Do you feel lucky?"

Mi i Slo smo bili vrlo slična gospodarstva po razvijenosti, upravljanju i td.Da smo se od 1991. razvijali kao SLO, monetarna politika bi se mogla voditi vrlo fleksibilno, te popuštati i stezati uzde prema situaciji u makrookruženju (kao što uostalom rade sva moderna gospodarstva, odnosno Narodne banke u EU i USA, bitna je monetarna suverenost)Pogledajte na što danas liči britanska funta, a da ne govorimo o dolaru koji pada i raste na , ako ne dnevnim, onda na tjednim razinama.Nama je jedino sidro Rohatanski, a ko i njega izgubimo, sve ide u bananu skupa sa Sanaderom.Nama nije problem par izvoznika koji kukaju o monetarnoj politici, nama je problem gospodarstvo koje ni samo nezna što bi samo sa sobom, jer naravno nema viziju, a nema viziju zato jer su ustoličeni ADeZeovi "Talking heds" u velike firme koje jedine imaju koliko toliko para i koje jedine generiraju kakve takve potrebe koje bi trebalo servisirati od manjih privatnih poduzeća.Opet, u takve poslove mogu ući samo odabrani , a ne KONKURENTNI.Dakle već 17 godina imamo negativnu selekciju koja je metastazirala i nastavila se iz doba komunizma.

I will ask you one question "Do you feel lucky?"

@bakar

Dragi prijatelju, već tijekom 97-98 većina uglednih ekonomista i analitičara izražavala je monolitnost u stavu o krivo postavljenoj i rigidnoj monetarnoj politici. Tu tada dolazi do dinstinkcije u pogledu korekcije navedenog, određena skupina zagovora devalvaciju ili postepenu deprecijaciju domaće valuta, dok prevladava mišljenje da bi takav korak izazvao velike tektonske poremećaje i gubitak početnih efekata. Moj subjektivan stav je da se moglo napraviti već tada. U kakvoj smo sada situaciji? Iako sam vokacijski nepopravljivi optimist, realno postoji mogućnost dolaska MMF-a kao neke vrste «stečajnog upravitelja» nakon lokalnih izbora u svibnju, u slučaju da se nesretno ostvare slijedeće pretpostavke:
– financijski oporavak na globalnoj razini u idućih 6 mjeseci ne bude izgledan
– loše strukturirani državni proračun dramatično podbaci u svom punjenju
– preostale dvije "kemoterapije" HNB-a na HR tržištu ne daju rezultata
Ovakvom scenariju iskreno se ne nadam, ali ukoliko bi se i desio, onda bi rezovi bili bolniji i teži za većinu nego ondašnjih godina

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=b6e863ba-2716-4608-a288-8ea136e00566&readcomment=1#comment

Kakve novine i novinari pa ti vjeruj šta pišu pa oni neznaju ni u kojoj su godini ovi gori od HDZ-A

http://www.index.hr/vijesti/clanak/2008-godina-najgora-u-povijesti-wall-streeta/415139.aspx

ONI pali 40% Inaj gora godina U povjesti a šta da mi kažemo ukradu nam CROBEX za 80% i još nam ukradu i BOŽIĆ kakvi lopovi

mozda i bolje da je vak ispalo
jos da smo rasli bi si avijona kupil i u dalekovoda zaletel
http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/image/izd/138840/slika/0#slike

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

Opet puno priče o tome kuda crobex ide.
Neki navijaju na 2000,neki na 1000,neki na 1500 itd.
Očito nema nitko pojma kuda idemo.
Vidi se da neko umjetno drži crobex na ovim razinama,i pokušava ga podići ili držati na ovim razinama,jer da kojim slučajem zaredamo par dana u nizu na -1-2%,bilo bi bezbroj zatvaranja po bidu,jer malima je dosta gubitaka i režu pozicije.
Nitko se više ne drži kvalitete portfelja,jer svi samo gledaju kako bi uhvatili +5 do 10%.
Mnogi javno već pišu kako u slučaju rasta do nekih 2000 idu van i čekaju novu priliku.
Na globalnom tržištu situacija je loša,gospodarska situacija jako loša.
Mi smo mali,prezaduženi i ova kriza će nas sigurno jače pogoditi nego razvijene.
A tko bi mogao podići ceobex,a možda razno-razni fondovi da si malo podignu prosijeke,ali ova godina im je katastrofa i sada jeli bitno je li -60% ili – 58%
A ako pogledamo dugoročno nema tu napratka sve do 9 mj.
Mislim da se budemo mrcvarili na ovim razinama,dosta dugo,a 2000 da preskočimo trebat će nam jako dobre vijeste,koje ja nažalost ne vidim u bližoj budučnosti.

New Report

Close