Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nije li kriza 29-e bio prvenstveno monetarni problem, a ne kapitalizma kao takvog?

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


1929. je takodjer pokazatelj nesavrsenosti kapitalizma.
jedina zemlja koja nije patila od Velike depresije, bio je blagopocinuvsi Sovjetski Sojuz.
cak je od ruralne, nerazvijene zemlje, preko industrijalizacije tih 30ih godina postao svjestka supersila!
bez rublje kredita [wink]

to su cinjenice..
to ne znaci da mislim da je komunizam bezgresan, da ima odgovor na sve, mozda je utopija (ali nije li i kršćanstvo i socijalni nauk crkve?), ili da opravdavam Staljinov zločinački rezim.

ja sam mislio da je socijalizam (buduci su i Sovjeti tek bili u toj fazi,a ne u komunizmu) nenasilno i demokratski uveden u npr. Čileu, a nasilno srusen od npr. demokratskih SADa?
ili u Nikaragvi?pa su SAD proizvele kontraše?
sta ne?
mislim da ima jos primjera..

ne znam di bih stavio Olafa Palmea i skandinavce sa svojom socijaldemokracijom, socijalnim drzavama, bailoutom banaka [undecid]

zdravstvujte [smiley]

Naravno da nisu patili kad nisu imali nista, odnosno razvijali su se u smjeru autarkicnog gospodarstva. To je otprilike kao da kazes da Bušmani nece biti pogodjeni ovom kreditnom krizom
[wink]… sto se tice razvoja, ma gle, naravno da su se razvijali – evo ti i danas primjer Kine, EU i SAD u recesiji, a Kina vjerojatno nece ici ispod 7 % rasta.

Jer, lako se razvijati ‘dekretom’ CK KP ti veli da bu to tako (mi gradimo prugu i pruga gradi nas)…

Uostalom ‘socijalizam’ ili ‘komunizam’ u pravom smislu rijeci nikad nije tamo ni postojao – to je samo bila prica za obicne ljude koji su pocetnim entuzijazmom koji su rasplamsavali prvo Čeka a onda i NKVD gradili pruge i tvornice…. to je bio totalitarizam, bio i ostao…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Sakai, slažem se s tvojom ocjenom da ‘socijalizam’ ili ‘komunizam’ u pravom smislu rijeci nikad nije tamo ni postojao te da je to bio totalitarizam. Samo ne znam zašto "tamo" jer ni kod nas nije bilo socijalne pravde u tim vremenima. Naravno, nema je ni danas i po tome mi nismo daleko odmakli u ovih 18 godina.
Mi bi se trebali resetirati i krenuti ispočetka!

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?

Mi bi se trebali resetirati i krenuti ispočetka!


Toga me je i strah, jer iza svake velike krize dolazi svojevrsan "reset" poslije kojega se kreče ispočetka!

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


Ovo bi trebali negdje zapisati!
EU u minusu oko 3-5 %,a mi samo -1.5%.
Ova zadnja dva mjeseca mi stalno bili kolovođe,naravno u padu.
Jadna je ova naša mala burzica.
Ovaj današnji promet je jasan znak da su se ljudi umorili od svega ovoga.
Nema se više snage za borbu i svi se prepustili sudbini.
A valjda i to ludilo jednom bude završilo.

Bilo je krvi na sve strane. Ali za godinu, godinu ipo, kad se pršuti osuše…

ne znam di bih stavio Olafa Palmea i skandinavce sa svojom socijaldemokracijom, socijalnim drzavama, bailoutom banaka [undecid]

Stavis ih na trenutni ljudski civilizacijski tron jer tam i spadaju. Been there, seen that.

1. slučaj
Jučer bio na sastanku sa jednim "poslovnim čovjekom" ispirčao mi priču kako je na burzi izgubio novac u vrijednosti stana u zagrebu. Inače početkom 2007 bio u plusu isto toliki iznos. Bio je dugoročan investitor u brodarima od 2001.
Dalje mi je ispričao da zna nekoliciunu ljudi koji sada prodavaju kuće jer ih je burza zatukla u temelj.

2. slučaj
Kolegica sa posla mi priča neki dan ja joj je susjedi brak u krizi jer joj je muž uzeo ogroman kredit prošle godine da kupi dionice HT, dio je založio na margin i kupio ATPL.
Novac je doslovce ispario, a u obitelji nemir, svađa i sl.

Ovo su samo neke tragične priče sa burze, kaja je ove godine uzela danak u novcu i živcima mnogim našim sugrađanima. Mnogi od njih nikad neće povratiti gubitke, mnogi od njih će zauvjek napustiti burzu i pričati o njoj sve najgore.

Burza je opasan sport, fundamenti igraju samo dugoročno na 10-15 godina, a kratkoročno samo strah i euforija vladaju tržištem kapitala.
Sjetim se lani DDJH na 308, tko je tada gledao P/E koji je bio preko 200. Danas gledam KOEI 300 kn a Birtić je pisao da je na 800 kn prava prilika i da je podcjenjen pa je isti kupovao za brzu zaradu, koja se kasnije pokazala kao brzi gubitak.

Generalno govoreći danas na ovim cijenama velika je mogućnost zaraditi iznad- procječno u narednih 5-10 godina, recimo DDJH može pasti još jako, vlad 111 navodi target na 20 kn ali u narednih 10 godina kad se sve realizira malom ulagaču će se i da kupi na ovim razinama sigurno pružiti šansa da izađe sa višestrukom zaradom.
Po meni danas tko nema kredita i tko ima viška novca može stvoriti idealan prortfelj koji će ga lansirati u nebo jednog lijepog dana kada ovo sve prođe i kad corbex bude na 3500 ili 4000 bodova.

Zanimljivo je naglasiti:
– prije dvije godine svak ama baš svak je mogao dobiti kredit da kupi HT, iste dionice je bez problema mogao založiti i dobiti margin (gledajući unazad –onda kada ti banke davaju kredite za kupnju dionica i kada svak isto može dobiti i kupiti pravo je vrijeme za iskrcaj jer se tada i market makeri iskrcavjau) tada je bila EUFORIJA
– danas je teže do kredita a margin skoro nemoguće dobiti (danas je pravo vrijeme za početi kupiti bez obzira što corbi može zaroniti još a tehničari navode targete na 900 bodova ) danas je STRAH.

Na moju sreću nikad nisam imao margine jer bi i ja bio pometen sa tržišta, ovako trpim gubitke koje ću vjerojatno anulirati u narenih 1-3 godine. Platio sam školu i naučio lekciju.
Jer dok se sam ne opečeš nikave knjige ti ne pomažu.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Goran8, logirao sam se samo kako bi ti dao 100, na tvoj prethodni komentar


Goran8, logirao sam se samo kako bi ti dao 100, na tvoj prethodni komentar

Hvala kolega, ovakvih je priča puno, jer puno je malih ulagača koji su krenuli u šoping lani poslije ipo HT-a. Skoro su svi u minusu a neki od njih su i bankortirali uzimajući kredite i margine, zadužujući se preko mogućnosti.

Za čudu neviđeno vrlo je malo forumaša priznalo da su u velikim gubitcima, da su ih pojeli margini i sl. Vjerujem da bi se i Buffet posramio kako ovdje ljudi i nikovi na forumu točno gađaju dno ili vrh kad treba izaći
Jer na forumu 80% njih kupuje dionice na dnu i prodaju baš na vrhu.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

@Goran8,

Bravo, super komentar, jedan najboljih u poslednjim danima.

@Goran8,
ni je bez veze preporuka da se ulaže samo slobodan novac koji možete zaboraviti na duže vrijeme. Svako tko je uzeo kredit i kupio dionice mora se suočiti sa činjenicom da je postao špekulant,a to je inače grupa ljudi koji su manje više svugdje omraženi i njihova propast nikome ne će nagnati suzu na oko. Isto tako ni ti oni veselje svoje eventualne zarade ne bi djelili sa ostatkom populacije već bi im danima držali predavanja kako su oni pametni, odlučni i hrabri jer su uspjeli bančine pare okrenuti i zaraditi milione. Svi koji ulažu na TK trebaju shvatiti da je to jedan od naj lukreativnijih poslova na kugli zemaljskoj gdje onaj tko je u tome stvarno dobar zarađuje enormne novce,a oni prosječni su tu gdje jesu. Svatko sam sebi treba postaviti pitanje: da li je i kada u svom životu bio u nečemu jako, jako dobar i uspješan? Ako ni je onda ne shvaćam zašto bi se to trebalo ispoljiti u ovom poslu gdje svoje mozgove naprežu naj veći ekonomski stručnjaci današnjice ?!

who dares, wins

Bez suvišnih kompliciranja, aktualnost na našoj burzi možemo sublimirati u tri osnove:
1. tko nije prodao dionice do "jučer", krajnja idiotarija je to napraviti sada.
2. zaobilaziti većinu " gatanja" na TA i prisutno crnilo
3. trgovanje u petak , indikativno, s jasnom porukom svima koji imalo prate i imaju osoban stav i mišljenje, a ne dolaze po isti na forum.

New Report

Close