Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dobro jutro svima.

Evo ja se probudio s mišlju da malo prokopam po Crobexu i njegovoj fundamentalnoj analizi, bez obzira koliko ona drži vodu u ovom trenutku.
Podatke koje sam koristio su uzeti s mojedionice.com. A podaci o ponderima i Crobexu sa ZSE.
Korišten ttm za 2008.godinu.

Crobex na dan 3.10 2.967,01
Book Value Crobex 52.927.264.491,96
Price Crobex 84.551.196.031,19
Earnings Crobex 6.275.747.993,00
Dividend 1.729.596.871,02

P/B 1,60
P/E 13,47

Graham(P/E*P/B) 21,52

DY 2,05%

Zaključak:
1. Da je Graham živ, on bi kupovao Crobex.
2. Naše uprave bi se trebale malo trgnuti i promjeniti kurs. Dionička društva postoje primarno za donesu vlasnicima prihod, tj. primarno dividendu. 2 % je premalo, za ovakvu zaradu.
3. Minimalan je rizik pri kupovini u ovom trenutku. Katastrofičari [bye].

Pamet u glavu pri izboru i za nekoliko godina brojite šušku u žepu. Kakvi štapovi, kakve gaće, kakvi bakrači.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.

@kerefek76
djelomicno ste u pravu nije bas sve tako crno, podosta malih se dobrano napuskarala, margini odzvonili, kapitulacija vec potpisana, ali ozbiljni investitori mamici i sl. ostaju…
nesto kredita na HT- u dolaze na naplatu poslije godine poceka ali hoce li to srusiti HT na 220 kn?
http://www.suvremena.hr/8675.aspx

mozda niste znali ali ulaganje u HT vam je isplativije od bilo koje stednjea rekao bih i sigurnije.
slazem se da se u ovakvom raspolozenju nece nahrupiti na kupnju ali ovo je odgovor samo na to da ne stojimo bas tako lose zar ne?
inflacija nam jaca od kamata, ne tvrdim da ce stabilizacija doci sutra ali slobodne love se ima a bogami od 17. jos i vise.
kaj cemo sad?

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

@ kerefek 76

Kolega odličan vam je post.
Nažalost pesimističan ali nekako istinit. Slažem se sa većinom navedenog, međutim i kad burza pada neke dionice će rasti.
U teškim vremenima ako ste još uvijek u dionicama treba voditi računa o slijedećem
• : da li je struktura fondova vaše dionice jaka, znači više mirovinskih fondova, a manje OIFa i malih dioničara (voditi računa da li se broj dioničara povećava ili smanjuje)
• : da li Vaš firma (dionica) može biti meta preuzimanja
• : da li je potražnja za proizvodima vaše firme neupitna, zvuči paradoksalno ali mislim jako bitno da li povećanje cijene proizvoda neće utjecati na potražnju za istim (npr farmaceutska tvrtka i lijek protiv neke teške bolesti)
• : kolika je zaduženost vaše firme
• : tko su top partneri i kupci proizvoda vaše firme te kakva je njihova likvidnost, zaduženost, i perspektiva
• : da li država ili vlada ima direktne interese koje su usko u vezi sa poslovanjem ili vlasništvom vaše firme (npr INA)
• Izuzetno je dobro ako ta firma ima jake fundamente P/E , P/S, P/B koje su niže od prosjeka svjetskog tržišta
• Po mogućnosti firma bi trebala davati dobru dividendu

Firme koje imaju većinu od navedenog mogu rasti bez obzira na crobex, (najbolji primjer je INA).

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Ispričavam se, ostali mi stari podaci u formuli od crobexa [embarass].
Evo ispravni podatci. Još su povoljniji sa strane FA.

Crobex na dan 3.10 2.967,01
Book Value Crobex 15.379.030.206,61
Price Crobex 23.285.202.651,21
Earnings Crobex 2.083.951.495,86
Dividend 809.351.818,72

P/B 1,51
P/E 11,17

Graham(P/E*P/B) 16,92

DY 3,48%

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


Dobro jutro svima.

Evo ja se probudio s mišlju da malo prokopam po Crobexu i njegovoj fundamentalnoj analizi, bez obzira koliko ona drži vodu u ovom trenutku.
Podatke koje sam koristio su uzeti s mojedionice.com. A podaci o ponderima i Crobexu sa ZSE.
Korišten ttm za 2008.godinu.

Crobex na dan 3.10 2.967,01
Book Value Crobex 52.927.264.491,96
Price Crobex 84.551.196.031,19
Earnings Crobex 6.275.747.993,00
Dividend 1.729.596.871,02

P/B 1,60
P/E 13,47

Graham(P/E*P/B) 21,52

DY 2,05%

Zaključak:
1. Da je Graham živ, on bi kupovao Crobex.
2. Naše uprave bi se trebale malo trgnuti i promjeniti kurs. Dionička društva postoje primarno za donesu vlasnicima prihod, tj. primarno dividendu. 2 % je premalo, za ovakvu zaradu.
3. Minimalan je rizik pri kupovini u ovom trenutku. Katastrofičari [bye].

Pamet u glavu pri izboru i za nekoliko godina brojite šušku u žepu. Kakvi štapovi, kakve gaće, kakvi bakrači.


http://www.hrportfolio.hr/tecajnica_all.php?f=sortirajVeliku&po=ukupnoVrijemeTrajanja&jos=ukupnoVrijemeTrajanja&kako=DESC&brStrelice=15&t=1

zanimljivo bacit oko na imovinu fondova, pala je koliko cca 70%, da 10-ak malih sutra propadnu to je 50 milja kuna…
ostali ce popraviti omjer cash pozicije na accountu poslije 17 i uz stabilizaciju u koju eu ocigledno vjeruje http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe
i amere s potpisanim stabilizacijskim planom
mislite da je menagerima svjedno i sve su prepustili stihijskom propadanju i da ne zele popravit rezultate za 2008?
uz relativnu stabilizaciju imamo dvostruko vece izglede da rastemo dvostruko jer kako je matusic rekao imamo srece sto smo mali i drugaciji…

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

Neki na veliko zauzimaju pozicije:
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/10/05/0002006.html



Dobro jutro svima!

Ne znam za vas, ali ja se osjećam super. Preživio sam ludi tjedan, a smak financijskog svijeta je odgođen za neko vrijeme. Treba proći par tjedana da se malo smiri situacija i da ameri malo zarolaju svu tu lovu. Ako sam za 2008u imao jako loš predosjećaj, za 2009 ne mogu tako reći.

Sad kad se banke u amera riješe straha, krenu opet međusobno u posudbe keša koji su držali u trezorima zbog straha od navale štediša i dioničara, počet će se opet graditi, voziti teret i živjet ćemo u medu i mlijeku do ponovne "strašne recesije".

A u takvoj strašnoj recesiji, Warren je napravio investicije za 15 000 Manđukića. Kad sam čuo prošli tjedan za njegove investicije u banke i GE, znao sam da nije sve tako crno. Zato preživjeli mali dioničari, uživajte u životu jer pred nama su bolji dani. [thumbsup]

Pazi da ne bi tako zaista i bilo al s tom razlikom da Crobex nastavi dolje. Mi nemamo nikoga kao što je "Buffy ubojica recesija" koji bi pokrenuo našu burzu da krenemo s mrtve točke.
Buffet ima ugled i ljudi ga slijede i to je veliki psihološki moment dok mi, ne znam, reci ti meni kome bi ti vjerovao na našem tržištu da ti kaže "recesija je gotova, ulupao sam grdnu lovu u dionice ajte i vi."
Mi mali mislimo da su oni iz fondova pokvareni gadovi, oni o nama misle da smo budale pa zbroji na to još poslovičnu hrvatsku glupost, neznanje i najvažnije hrvatski jal pa ćeš vidjeti da mi ne mrdamo nikuda. Promet će padati, crobex će padati i polako jedan po jedan igrač će ispadati okljaštenih
financija dok ne ostanu par fondova, mirovinci i možda Mamić :).
Još se nije rodio hrvat koji bi pregrizao govno, rekao javno popušio sam, krivo sam procijenio i sl. pa krenuo ispočetka. Svi smo mi sitne dušice koje pokvareno čekaju na kupnji sve niže i niže i zlurado se nadamo gubitku nekog drugog makar i mi popušili.
I da zaključim: kao što smo u 2006 i 2007 imali basnoslovne zarade gdje su neki obrnuli i 1000%
tako ćemo sada imati i basnoslovne gubitke gdje će neki odnijeti gaće na štapu.
Tako mora biti.
[/quote]

Mamić nije Buffet, ali ima veze, najviše političke sa svih strana, a i pun je para ko brod, nemoj misliti da on baca pare u prazno. Ako je on ububo par miliončića onda je to pozitivan znak.

Surround all arround when it hits the ground


Neki na veliko zauzimaju pozicije:
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/10/05/0002006.html

1. Mamić sam može otkupiti sve dionice 2-3 naša fonda.

2. AC Balkan s postojećom kapitalizacijom od godišnje naknada za upravljanje može zaraditi 54 000kn. Taman da može platiti jednog administratora za slaganje naloga zaprimljenih faksom i to na minimalacu.
U toj klasi imamo još desetak fondova ili 50-tak miljuna kuna, kako je izračunao naš Žele Kerum.

Toliko o njihovoj snazi.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.



Neki na veliko zauzimaju pozicije:
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/10/05/0002006.html

1. Mamić sam može otkupiti sve dionice 2-3 naša fonda.

2. AC Balkan s postojećom kapitalizacijom od godišnje naknada za upravljanje može zaraditi 54 000kn. Taman da može platiti jednog administratora za slaganje naloga zaprimljenih faksom i to na minimalacu.
U toj klasi imamo još desetak fondova ili 50-tak miljuna kuna, kako je izračunao naš Žele Kerum.

Toliko o njihovoj snazi.
[/quote]
upravo tako, neki ce se vjerojatno ugasiti ili je necija praona novca svejedno je, ne mogu imati negativan utjecaj na trziste to je sugurno…
pod 1.nemojmo zaboraviti da je tu njegov brat takoder [thumbsup]

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

ovi ameri su stvarno zadnji klosari….
sad im kao nije dovoljno 700 milijardi.
a dobili su ako se ne varam vec 140 milijardi na pocetku godine, pa je AIG dobio jos 40 i sad jos 700…
to je ukupno 880 milijardi dolara.jos malo pa trijion dolara pomoci.

kakve su to gluposti da im to nije dovoljno?

te "strukture" ciljano kreiraju ovoj cirkus samo da izvuku sto vise love od americkih gradana.
prvo s naftom ,pa su digli cijene svih proizvoda u ducanima, pa su kao napravili paniku na USA burzi , pa jeftino kupuju dionice od uspanicenih malih ulagaca, sad cuclaju iz proracuna, a na kraju nece biti niti krize niti niceg…

kladim se da ti isti koji su kreirali "krizu" sa naftom stoje iza ove "krize" americkog gospodarstva i sire paniku.
sreca da ih nema na nasem trzistu.
ali zato mi imamo jedni druge da se sami shebemo…


ovi ameri su stvarno zadnji klosari….
sad im kao nije dovoljno 700 milijardi.
a dobili su ako se ne varam vec 140 milijardi na pocetku godine, pa je AIG dobio jos 40 i sad jos 700…
to je ukupno 880 milijardi dolara.jos malo pa trijion dolara pomoci.

kakve su to gluposti da im to nije dovoljno?

te "strukture" ciljano kreiraju ovoj cirkus samo da izvuku sto vise love od americkih gradana.
prvo s naftom ,pa su digli cijene svih proizvoda u ducanima, pa su kao napravili paniku na USA burzi , pa jeftino kupuju dionice od uspanicenih malih ulagaca, sad cuclaju iz proracuna, a na kraju nece biti niti krize niti niceg…

kladim se da ti isti koji su kreirali "krizu" sa naftom stoje iza ove "krize" americkog gospodarstva i sire paniku.
sreca da ih nema na nasem trzistu.
ali zato mi imamo jedni druge da se sami shebemo…

prvo nije 700 B nego 250 + 100 (presjednik može odobriti 100 bez Congressa). Za ostalih 350 Congress mora ponovo glasati. Dalje, da bi zakon prošao kroz kongres morali su potrošiti 100 B da bi kupili glasove. Tako su novci otišli na neke interesantne projekte:
– 2 milijuna dollara za subvencije proizvođačima lukova i strijela
– 10 milijuna za popularizaciju vožnje bicikla
– 178 milijuna subvencija filmskoj industriji koja snima u US
– 100 milijuna za auto utrke
– itd, itd,….

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



ovi ameri su stvarno zadnji klosari….
sad im kao nije dovoljno 700 milijardi.
a dobili su ako se ne varam vec 140 milijardi na pocetku godine, pa je AIG dobio jos 40 i sad jos 700…
to je ukupno 880 milijardi dolara.jos malo pa trijion dolara pomoci.

kakve su to gluposti da im to nije dovoljno?

te "strukture" ciljano kreiraju ovoj cirkus samo da izvuku sto vise love od americkih gradana.
prvo s naftom ,pa su digli cijene svih proizvoda u ducanima, pa su kao napravili paniku na USA burzi , pa jeftino kupuju dionice od uspanicenih malih ulagaca, sad cuclaju iz proracuna, a na kraju nece biti niti krize niti niceg…

kladim se da ti isti koji su kreirali "krizu" sa naftom stoje iza ove "krize" americkog gospodarstva i sire paniku.
sreca da ih nema na nasem trzistu.
ali zato mi imamo jedni druge da se sami shebemo…

prvo nije 700 B nego 250 + 100 (presjednik može odobriti 100 bez Congressa). Za ostalih 350 Congress mora ponovo glasati. Dalje, da bi zakon prošao kroz kongres morali su potrošiti 100 B da bi kupili glasove. Tako su novci otišli na neke interesantne projekte:
– 2 milijuna dollara za subvencije proizvođačima lukova i strijela
– 10 milijuna za popularizaciju vožnje bicikla
– 178 milijuna subvencija filmskoj industriji koja snima u US
– 100 milijuna za auto utrke
– itd, itd,….

[/quote]

twixer, gle sustina je:
te "strukture" ciljano kreiraju ovoj cirkus samo da izvuku sto vise love od americkih gradana

dakle, show program za pljacku kroz drzavne institucije.
kako vjerovati u krizu kad se nista strasno nije dogodilo, a od recesije nema ni R?
tvrdim da je ovo kao i ono s naftom.
a svjedocili smo sto je bilo…

kaj ti nije slicno?

New Report

Close