Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo da završim, sutra oscilacije crobija +-0,50%, promet od 50 do 60 milja, od toga naravno INE preko 20. Sve u svemu dan niti za prodaju, niti za kupovinu. Laku noć!

Surround all arround when it hits the ground

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=55089

Fond-menadžer se preda mnom šepurio namjerno rušeći dionice

Uživao je, perverzno je uživao igrajući se Boga. Pohvalio mi se kako je tog jutra, dan poslije objave da Lehman ide u bankrot, raspalio po bidu, i sad čeka da panika odradi svoje. Da kupi jeftinije nego što je prodao. Malo je razgovarao sa mnom, pa malo samozadovoljno gledao u ekran i naslađivao se tuđom nesrećom.
– U ovakvim situacijama osjećam se kao lovac na čeki. Imam izvrsnu pušku, na njoj moćnu optiku, preda mnom čistina, vidljivost je dobra, a nemoćno lane na trideset metara nema šanse… – pričao je zavaljen prekriženih nogu u uredskom stolcu.
– Vi dečki, dakle, opalite po bidu, na ovom plitkom tržištu to je odmah minus od nekoliko posto, i čekate da nesretni preplašeni ljudi prodaju još jeftinije? Vi to stvarno radite s predumišljajem? Namjerno izazivate paniku?
– Tako je. Svjesno plašim ljude, izazivam paniku i nadam se da će netko izgubiti živce. Tako i bude.
Stvarno je bilo iritantno gledati ga. Nisam pitao je li operaciju odradio za sebe, za fond ili i za sebe i za fond. A što je najbolje, ne uspije li mu rabota, ionako će gubitak svaliti na grbaču udjelničara.
– Onako ‘odokativno’, od stotinu milijuna kuna, koliko su danas ‘odigrali’ ti što namjerno izazivaju paniku?
– Između četrdeset i šezdeset milijuna. Ostalo su dugoročni investitori. Hm, baš bih mogao tu dionicu otjerati u blokadu jer su menadžeri u toj firmi gadovi, bolje nisu ni zaslužili. Ma… neću. A mogao bih i drugu. Da je stjeram u blokadu? Što ti kažeš? – nije se prestajao šepuriti.

Što ti je život… Znajući da tu dionicu imam, uživao je govoreći mi kako se baš na njoj iživljava. I, dok se on nije prestajao diviti svojoj moći, tko zna koliko je nesretnika obilazilo banke u potrazi za kreditom kojim bi zatvorili margin.
– Znaš što ti je tu najbolje… Prodaš tisuću dionica pa isto toliko kupiš. Vlasnička se struktura ne mijenja – reče mi.
Da, to je doista najbolje. Samodol može vidjeti koji su fondovi, s koliko novca iliti dionica i koliko puta od početka krize do danas raspaljivali po bidu, izazivali paničnu rasprodaju i kupovali jeftinije. Postoji liječnička etika, ali mi novinari od liječnika ipak doznamo koji se ‘celebrity’ od čega liječi. Postoji i odvjetnički kodeks, ali mi novinari ipak koješta doznamo. Jedino se na tržištu kapitala ‘drže zajedno’. Fond-menadžeri vjerojatno jedni drugima, s istim užitkom kao ovaj meni, prepričavaju kakvu su gadariju danas izveli. Samodol sve to može vidjeti u transakcijama. Da piše memoare, digo bi pare, ali on šuti.
– To ti je taj moralni hazard. Fond-menadžer dionicu jeftino proda, dionica sutra počne rasti. I raste, raste, u nebo. Oštetio je udjelničare, njegov prijatelj je zaradio. I tko mu što može? Eto, pogrešna procjena – on se, jednostavno, nije znao zaustaviti.
– Ili, znajući da sutra počinje organizirana akcija rušenja cijena, od svog predsjednika uprave kupi na povijesnom maksimumu… – rekoh rezignirano.
– A što ćeš… Opet pogrešna procjena, i gotovo.

Eto, ovaj je toliko izgubio kompas, osjeća se tako nedodirljivim, da to o čemu bi svatko pametan šutio razvaljuje na sav glas. Samo što nije izašao na prozor i zaurlao: ‘Vi bijednici na burzi, ja i još pedesetak ovakvih kao ja radimo vam što hoćemo! Nitko nam ništa ne može, stoko!’ Vidio sam što na nekoliko dionica može učiniti jedan jedini fond-menadžer, lako je shvatiti što mogu pedesetorica. Pa ako se još lijepo podijele, da jedni drugima ne konkuriraju. Interesna zona prvog fonda bude pet dionica, recimo hrana, dogovore se da drugome pripadaju građevinari, i tako dalje. Da se upravo u 10:00:00 ne bi morali utrkivati tko će prvi srušiti neku dionicu i tako si smanjivati zaradu, svaki dobije svoju. Solidarnost na djelu…

Dva dana poslije čuo sam se njegovim kolegom. Prepirali smo se. Zagovarao sam tezu da je deset, dvadeset ili pedeset tipova u sakoima namjerno uništilo mnoge ljude, on je oponirao. Da bi mu se na kraju omaklo: – Ali ti isti ljudi u sakoima odlučit će i kad će se burza oporaviti!
Jao, jao, jao…! Ako ta dvojica nisu usamljeni primjer, onda su naši dripci krizu na inozemnim tržištima kapitala iskoristili kao loš alibi za najveću ikad viđenu legaliziranu pljačku u Hrvatskoj.
Da, ti će isti dripci prije ili poslije cijene dionica ‘pumpati’ u nebo. Ali, slaba je to utjeha. Ako njih dvojica nisu jedini… Ljudi su ginuli e da bi Hrvati preživjelima napravili možda i veću materijalnu štetu nego što je to uspjelo četnicima. Kako to narod kaže, to što ste zaradili na strahu nesretnih siromaha – na lijekove potrošili.


http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=55089

Fond-menadžer se preda mnom šepurio namjerno rušeći dionice

Uživao je, perverzno je uživao igrajući se Boga. Pohvalio mi se kako je tog jutra, dan poslije objave da Lehman ide u bankrot, raspalio po bidu, i sad čeka da panika odradi svoje. Da kupi jeftinije nego što je prodao. Malo je razgovarao sa mnom, pa malo samozadovoljno gledao u ekran i naslađivao se tuđom nesrećom.
– U ovakvim situacijama osjećam se kao lovac na čeki. Imam izvrsnu pušku, na njoj moćnu optiku, preda mnom čistina, vidljivost je dobra, a nemoćno lane na trideset metara nema šanse… – pričao je zavaljen prekriženih nogu u uredskom stolcu.
– Vi dečki, dakle, opalite po bidu, na ovom plitkom tržištu to je odmah minus od nekoliko posto, i čekate da nesretni preplašeni ljudi prodaju još jeftinije? Vi to stvarno radite s predumišljajem? Namjerno izazivate paniku?
– Tako je. Svjesno plašim ljude, izazivam paniku i nadam se da će netko izgubiti živce. Tako i bude.
Stvarno je bilo iritantno gledati ga. Nisam pitao je li operaciju odradio za sebe, za fond ili i za sebe i za fond. A što je najbolje, ne uspije li mu rabota, ionako će gubitak svaliti na grbaču udjelničara.
– Onako ‘odokativno’, od stotinu milijuna kuna, koliko su danas ‘odigrali’ ti što namjerno izazivaju paniku?
– Između četrdeset i šezdeset milijuna. Ostalo su dugoročni investitori. Hm, baš bih mogao tu dionicu otjerati u blokadu jer su menadžeri u toj firmi gadovi, bolje nisu ni zaslužili. Ma… neću. A mogao bih i drugu. Da je stjeram u blokadu? Što ti kažeš? – nije se prestajao šepuriti.

Što ti je život… Znajući da tu dionicu imam, uživao je govoreći mi kako se baš na njoj iživljava. I, dok se on nije prestajao diviti svojoj moći, tko zna koliko je nesretnika obilazilo banke u potrazi za kreditom kojim bi zatvorili margin.
– Znaš što ti je tu najbolje… Prodaš tisuću dionica pa isto toliko kupiš. Vlasnička se struktura ne mijenja – reče mi.
Da, to je doista najbolje. Samodol može vidjeti koji su fondovi, s koliko novca iliti dionica i koliko puta od početka krize do danas raspaljivali po bidu, izazivali paničnu rasprodaju i kupovali jeftinije. Postoji liječnička etika, ali mi novinari od liječnika ipak doznamo koji se ‘celebrity’ od čega liječi. Postoji i odvjetnički kodeks, ali mi novinari ipak koješta doznamo. Jedino se na tržištu kapitala ‘drže zajedno’. Fond-menadžeri vjerojatno jedni drugima, s istim užitkom kao ovaj meni, prepričavaju kakvu su gadariju danas izveli. Samodol sve to može vidjeti u transakcijama. Da piše memoare, digo bi pare, ali on šuti.
– To ti je taj moralni hazard. Fond-menadžer dionicu jeftino proda, dionica sutra počne rasti. I raste, raste, u nebo. Oštetio je udjelničare, njegov prijatelj je zaradio. I tko mu što može? Eto, pogrešna procjena – on se, jednostavno, nije znao zaustaviti.
– Ili, znajući da sutra počinje organizirana akcija rušenja cijena, od svog predsjednika uprave kupi na povijesnom maksimumu… – rekoh rezignirano.
– A što ćeš… Opet pogrešna procjena, i gotovo.

Eto, ovaj je toliko izgubio kompas, osjeća se tako nedodirljivim, da to o čemu bi svatko pametan šutio razvaljuje na sav glas. Samo što nije izašao na prozor i zaurlao: ‘Vi bijednici na burzi, ja i još pedesetak ovakvih kao ja radimo vam što hoćemo! Nitko nam ništa ne može, stoko!’ Vidio sam što na nekoliko dionica može učiniti jedan jedini fond-menadžer, lako je shvatiti što mogu pedesetorica. Pa ako se još lijepo podijele, da jedni drugima ne konkuriraju. Interesna zona prvog fonda bude pet dionica, recimo hrana, dogovore se da drugome pripadaju građevinari, i tako dalje. Da se upravo u 10:00:00 ne bi morali utrkivati tko će prvi srušiti neku dionicu i tako si smanjivati zaradu, svaki dobije svoju. Solidarnost na djelu…

100-tka od mene. Svaki komentar je suvišan.
Pozdrav.

Da li je ovako nešto što se opisuje u ovom članku dozvoljeno, jer ako nije da li Hanfa može reagirati u tom slučaju?

@miro

To već i mala djeca znaju, samo nam treba da novinar iznese ime tog menađerčića a ne
ovako tamo jedan.

Birkić treba javno objaviti ime tog fondmanagera,pa da vidimo da li je Samodol na strani ulagača ili ovih koji to rade i iživljavaju se…..Ajmo istinu i imena svih koji ruše namjernoTK.

izvukao sam po meni najvažnije, odnosno očito su se političari dogovorili…

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=ah.jHxhtGE7M&refer=home

Sept. 25 (Bloomberg) — President George W. Bush said a $700 billion rescue plan for financial firms is needed to avert “a long and painful” recession, as Congress moved closer to an agreement.
“Without immediate action by Congress, America could slip into a financial panic, and a distressing scenario would unfold,” Bush said last night in a 13-minute prime-time address to the nation.
Even as the president spoke, Congress was advancing toward an accord on a plan for the government to buy troubled assets from financial firms. Immediately following the speech, House Financial Services Committee Chairman Barney Frank told reporters that House and Senate Democrats had reached a deal on legislation. Members of Frank’s panel — Republicans and Democrats — will meet with their Senate counterparts at 10 a.m. today, Senate Banking Committee Chairman Christopher Dodd said in a statement.
McCain, Obama Statement
Presidential candidates John McCain and Barack Obama issued a joint statement saying members of Congress from both parties must work together on a solution to the markets crisis. Bush invited both candidates, along with congressional leaders, to a meeting at the White House this afternoon to accelerate the talks.
Last Updated: September 25, 2008 00:01 EDT


Birkić treba javno objaviti ime tog fondmanagera,pa da vidimo da li je Samodol na strani ulagača ili ovih koji to rade i iživljavaju se…..Ajmo istinu i imena svih koji ruše namjernoTK.

Što misliš da bi taj menađerčič mogao raditi ta sr.nja da je smradomol na strani malih ulagača?
Puno je važnije napraviti reklamu kako "nema veze ako ste već jednom izgubili na burzi, sutra je novi dan". Nove ovce.

Duboko sam uvjeren da ti nasmrkani mamini sinovi to i rade jer je u ovoj drzavi sve moguce a odgovornosti nema.Da to rade sa svojim novcem drugacije bi razmisljali.

Ma to je stvarno jasno svima, pogotovo na manje likvidnim dionicama npr. DDJH. Recimo burza ide po prodaji, ako želiš kupiti jeftinije postavi 2000 komada na prodaji i kupuješ na bidu bez problema. Ako hoćeš prodavat staviš 2000 kom na kupnji i prodaješ. Drhtavih ručica ne manjka a budala takodje. Jedino što moraš imati jedan pristojan broj dionica ako te netko poklopi što se baš i ne dogadja [cool]


Da li je ovako nešto što se opisuje u ovom članku dozvoljeno, jer ako nije da li Hanfa može reagirati u tom slučaju?

po meni hanfa je trebala minutu nakon objave ovog članka reagirati.

jedino kod nas moguće da je negdje drugdje taj menagerčić bi vrlo brzo bio iza rešetaka. [angry]

New Report

Close