Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Lijepo su se mnogi nasanjkali danas, a i u petak ako nisu danas izašli.
Pa šta ste tako naivni? Nitko vam ne poklanja ništa. Za onih 10 % što su u petak i danas zaradili 90% je popušilo novac.
Trend je i dalje silazni i to nitko neće zaustaviti na nikakav način. Stati će semo od sebe kada se postigne ravnoteža između gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice" i onih koji su švorc, te paničara. Ravnoteža je nisko. Moguće da će biti duplo dno.
Samo nastao je još jedan problem.
300 000 000 Kn je ispucano za kur.c!
To je veliki gubitak za oporavak. Gubitak mnogih malih dioničara koji su sada ostali zarobljeni.
Nema se više municije, osim nas gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice".
No mi čekamo i u dionicama i u kešu – dugoročno.

evo jedno pitanje za Vas…

kada tako dobro razumijete stvari… prema Vasoj procjeni koliko jos ima kapitala na klimavim nogama koji bi mogao srusit burzu…

bojim se da samo 10% onih koji su sada u cashu ce stici na vlak… ova situacija nije nikako za prodaju… samo za hold and buy poziciju… preveliki je rizik sada ici spekulirat…
[/quote]
hahahahahahaha znadeš li ti štaje najveci rizik? Evo odgovorit cu ti ——— NAJVEĆI RIZIK JE NERISKIRATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Teško ti je shva


zbilja mi je teško shvatiti likove koji prodaju INU čak ispod ponude Mađara?!?!? [undecid]

a meni je teško shvatiti fondove i sve druge likove koji danas prodaju i opstruiraju rastu u tako kritičnom momentu. Cijela europa krenula je u zelena a mi duboko u minusu…. [cry]
[/quote]

Teško ti je shvatiti zato što ne razumiješ jedan kritični element – ne prodaju samo oni koji ne vjeruju u dionicu; prodaju i oni koji moraju. Ako vlasniku dionice oluja sruši krov on ga mora popraviti hitno; ako nikako ne može pronaći novac dalje, on će prodati dionice premda je nepovoljno. Isti princip vrijedi i za inv. fondove i tu leži potencijalna tragična situacija. Ako ulagači navale izaći iz fondova, fondovi moraju dobiti cash, dakle prodavati i dionice za koje znaju da su 40% podcijenjene. Što je tu teško shvatiti? To se zove nelikvidno tržište.
[/quote]

Tržište je itekako likvidno. To da nije likvidno, to su samo priče za malu djecu. Pogledaj malo promete prošli i ovaj tjedan, pa će ti biti puno toga jasnije. Ono što je istina, a to je nepovjerenje u tržište i strah od ulaganja, jer je tržište izgubilo povjerenje investitora.




Samo nastao je još jedan problem.
300 000 000 Kn je ispucano za kur.c!

???
Netko ima dionice a netko lovu. 300.000.000kn nije nestalo… [wink]
[/quote]

tako je kolega…………novac na burzi nikad nije …………..izgubljen [thumbsup]
[/quote]

No, i dalje stoji tvrdnja da je 300.000.000,00 kn. upucano za k. iako taj novac nije izgubljen, jer da je izgubljen onda bi imali rupu u džepu, odnosno 0,00 kn., a ovako potencijalno manje od 300.000.000,00 kn. jer ta količina nije odradila svoj primarni zadatak.

bojim se da samo 10% onih koji su sada u cashu ce stici na vlak… ova situacija nije nikako za prodaju… samo za hold and buy poziciju… preveliki je rizik sada ici spekulirat…

I više nego li prevelik. Sjetite se samo što je bilo u četvrtak koja rasprodaja, a u petak cijene dionica kao da su eksplodirale. Mislim da su onima koji su prodavali u četvrtak i nakon toga gledali kako cijene rastu u petak, bili potrebni apaurini i druga sredstva za smirenje. Mnogi od nas su u četvrtak i petak naučili da se ne isplati prodavati u panici, već samo što i sam kažeš samo dokupljivati, ako baš već cijena više padne.


Zato je danas ADRS bio najizlozeniji, a majstori zatukli dosta kriticnih (spasili gradjevinare) dionica u blokade. Ugrozeni nisu imali prakticki sta drugo prodavat vec ADRS-p-a, makar i po 0,7BV.
Dragi moji sugradjani koristite takve prilike jer su nekad neponovljive i kratko traju, pogotovo na tako perspektivnim firmama i VELIKOM buducnoscu.

Da je dionica podcijenjena (kao i neke druge), već i ptice na grani pjevaju. Istina, nije na 0,7BV jer i dalje izvlačiš podatke s krivog mjesta, tek je netom pala ispod knjigovodstvene vrijednosti, što je isto znak za podcijenjenost. Samo kako će nam to pomoći kad OIF-i tuku po svemu što se miče na bidu, a osobito na ovakvim likvidnim dionicama?

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

A je ovo bavljenje dionicama umijeće, čekaš šta će Amerikanci kazati i onda prema tome dionice idu gori ili doli

Živjela naša vječna INGRA, Hezbollah i Bashar Al-Assad.



Zato je danas ADRS bio najizlozeniji, a majstori zatukli dosta kriticnih (spasili gradjevinare) dionica u blokade. Ugrozeni nisu imali prakticki sta drugo prodavat vec ADRS-p-a, makar i po 0,7BV.
Dragi moji sugradjani koristite takve prilike jer su nekad neponovljive i kratko traju, pogotovo na tako perspektivnim firmama i VELIKOM buducnoscu.

Da je dionica podcijenjena (kao i neke druge), već i ptice na grani pjevaju. Istina, nije na 0,7BV jer i dalje izvlačiš podatke s krivog mjesta, tek je netom pala ispod knjigovodstvene vrijednosti, što je isto znak za podcijenjenost. Samo kako će nam to pomoći kad OIF-i tuku po svemu što se miče na bidu, a osobito na ovakvim likvidnim dionicama?
[/quote]

ADRIS-P-A

BVPS 348,17
P/B 0,96

A to da se trpa u top 10 – trpa se brate nemilo…

Ima li koji dežurni kritičar ili su se malo ohladili od "uzlaznog" ponedjeljka? [embarass]

Glasnogovornik IGH na neodređeno




Lijepo su se mnogi nasanjkali danas, a i u petak ako nisu danas izašli.
Pa šta ste tako naivni? Nitko vam ne poklanja ništa. Za onih 10 % što su u petak i danas zaradili 90% je popušilo novac.
Trend je i dalje silazni i to nitko neće zaustaviti na nikakav način. Stati će semo od sebe kada se postigne ravnoteža između gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice" i onih koji su švorc, te paničara. Ravnoteža je nisko. Moguće da će biti duplo dno.
Samo nastao je još jedan problem.
300 000 000 Kn je ispucano za kur.c!
To je veliki gubitak za oporavak. Gubitak mnogih malih dioničara koji su sada ostali zarobljeni.
Nema se više municije, osim nas gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice".
No mi čekamo i u dionicama i u kešu – dugoročno.

evo jedno pitanje za Vas…

kada tako dobro razumijete stvari… prema Vasoj procjeni koliko jos ima kapitala na klimavim nogama koji bi mogao srusit burzu…

bojim se da samo 10% onih koji su sada u cashu ce stici na vlak… ova situacija nije nikako za prodaju… samo za hold and buy poziciju… preveliki je rizik sada ici spekulirat…
[/quote]
krivo.za ukraj nikad nije kasno.sad mi je zao sto se nisam iskrcao.vidite sta se dogadja kad pumpe prestanu pumpati. [cry]
[/quote]

Po mojim procjenama… sigurno postoji jedno milijarda kuna ako ne i vise koja ceka da ude u dionice od malih investitora… vidjeli smo sta je napravilo 100 milja kuna u petak, crobex je otiso gore za 8%… sto mislite kolko ce se ljudi uspjeti ukrcati kada ova milijarda izvrsi pritisak na prodaju… ko nije ukrco barem 80% portfelja u dionice mislim da je zakasnio…

meni se cini da su veliki pumpali promet sa velikim nalozima.
sjetite se onih ogromnih naloga na igh.
100kom na kupnji i onda odjednom transakcija od 75 to poklopi.
pa onda 100kn nize i opet isto,…
a promet raste…
nije lose.
ovo kaj se dogadja vani je suludo.
nafta isla gore za 25 dolara u danu…ccccc….
koji rusvaj,





Lijepo su se mnogi nasanjkali danas, a i u petak ako nisu danas izašli.
Pa šta ste tako naivni? Nitko vam ne poklanja ništa. Za onih 10 % što su u petak i danas zaradili 90% je popušilo novac.
Trend je i dalje silazni i to nitko neće zaustaviti na nikakav način. Stati će semo od sebe kada se postigne ravnoteža između gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice" i onih koji su švorc, te paničara. Ravnoteža je nisko. Moguće da će biti duplo dno.
Samo nastao je još jedan problem.
300 000 000 Kn je ispucano za kur.c!
To je veliki gubitak za oporavak. Gubitak mnogih malih dioničara koji su sada ostali zarobljeni.
Nema se više municije, osim nas gramizavih investitora pretvorenih u "škrtice".
No mi čekamo i u dionicama i u kešu – dugoročno.

evo jedno pitanje za Vas…

kada tako dobro razumijete stvari… prema Vasoj procjeni koliko jos ima kapitala na klimavim nogama koji bi mogao srusit burzu…

bojim se da samo 10% onih koji su sada u cashu ce stici na vlak… ova situacija nije nikako za prodaju… samo za hold and buy poziciju… preveliki je rizik sada ici spekulirat…
[/quote]
krivo.za ukraj nikad nije kasno.sad mi je zao sto se nisam iskrcao.vidite sta se dogadja kad pumpe prestanu pumpati. [cry]
[/quote]

Po mojim procjenama… sigurno postoji jedno milijarda kuna ako ne i vise koja ceka da ude u dionice od malih investitora… vidjeli smo sta je napravilo 100 milja kuna u petak, crobex je otiso gore za 8%… sto mislite kolko ce se ljudi uspjeti ukrcati kada ova milijarda izvrsi pritisak na prodaju… ko nije ukrco barem 80% portfelja u dionice mislim da je zakasnio…
[/quote]
Životati jeli se ti zahebavas ili to svarno mislis kazes ko se nije nakrco 80% portffelja pa bice ti sutra dionica na paša preskakala pa opet se ti kcaj pa vidiš li kakva je situacija na svjetskom TK ———————————-hebena i nemilosrdna

"Nakon prodaje Ine slijedi lakrdija na burzi!"
Darko Baniček
darko.banicekatcharbusiness.hr 22.09.2008 14:49

U prošlom tjednu, koji je zauvijek promijenio zemljovid američkog financijskog tržišta, zajedno s američkim burzama i hrvatsko tržište kapitala je doživljavalo negativne i pozitivne šokove. SDP-ov ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić pripisuje to "psihološkom osjećaju da smo dio globalnih trendova".

Jurčić je vrlo skeptičan o učinkovitosti poteza kojim američka vlada pokušava gubitak financijskog sektora prebaciti s tržišta na proračun.

"Pokušava se umjetno stvoriti potražnja na tržištu i situacija podsjeća na krizu u Japanu iz 1994. godine, na koju je isto tako odgovoreno vladinim mjerama, ali je dvije godine kasnije kriza ipak buknula", tvrdi Jurčić.

Razlika između fiktivne vrijednosti na tržištu, smatra Jurčić, u odnosu na realnu vrijednost imovine sada iznosi možda čak i bilijun dolara i to je balon koji se jednostavno mora ispuhati bez obzira plaćaju li teret toga porezni obveznici ili ulagači na tržištu.

"Hrvatsko tržište kapitala ostalo je bez interesa stranih ulagača i nakon što se još proda Ina to će biti lakrdija. Ulagači koji su ušli u Hrvatsku na vrijeme već su uloženo vratili dva ili tri puta i povukli se i više nema potražnje. To se najbolje vidi na dionici HT-a, koja je dugoročno najodrživija, no ni za nju nema kupaca", objašnjava Jurčić.

Oni malobrojni koji imaju sredstva svjesni su da mali dioničari moraju i žele prodati i ne mogu čekati porast cijene, kazao je Jurčić, koji ističe da većina malih dioničara spada u skupinu "nesvjesnih špekulanata", koji su na tržište ušli da na brzinu zarade, ali nema velikih investitora da naum provedu u djelo.

"Američki kapitalistički sistem se urušio i kriza pokazuje da ni antimonopolski zakoni ni upravljanje rizicima ni državna regulacija tržišta nisu bili nikakva zaštita ulagačima", rekao je profesor s Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević.

Jakovčević ističe da vrijednosnice na kojima su američki financijski divovi propali nisu bili dostupni na "manje razvijenim tržištima", pa ispada sada da su podružnice tvrtki i uspješnije od matica jer nisu imale ni priliku izgubiti novac na hipotekarnom tržištu.

"Nije li to poruka da su rizici moralni hazard?" pita se Jakovčević.

Kriza u svijetu odrazila se kod nas jer smo dio globalnog tržišta, ali zato, smatra Jakovčević, trebamo dobro promisliti što smijemo privatizirati i prepustiti tržištu, a što država mora kontrolirati.
"Bojim se da je dno na bilančnoj vrijednosti tvrtki te da se na burzi polako poništava razlika između realne vrijednosti tvrtki i dodane, koju je valoriziralo tržište", zaključuje Jakovčević.

Opasnost od širenja bankarske krize u SAD-u na Europu i Jakovčević i Jurčić smatraju da postoji, no propast će prije svega banke koje su u većoj mjeri kontaminirane ulaganjima na tržištu sekundarnih hipotekarnih kredita.

"Američke banke imaju problem neadekvatnosti imovine, a bojim se da se i nekoliko europskih banaka nalazi pred propašću", zaključuje Jurčić, koji je podsjetio da je već prije tvrdio da su vrijednosti napuhane, i to 60 posto u SAD-u, a oko 20 posto u Europi.

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

New Report

Close