Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

roosteru u jednadžbi ti nedostaje povećanje vrijednosti dionica ….

ako npr. vrijednost hr dionica poraste za 30%, (ukupna imovina će im rasti po manjoj stopi), tada više ne mogu uložiti 2,5 mlrd, nego manje …

sve u svemu, Crobi će nam dobrim dijelom ovisiti o imovini najvećih fondova koji će paziti da ne budu previše izloženi donicama … jer bi se moglo dogoditi da prilikom usklađenja portfelja moraju prodati pojedine dionice …

I love the Smell of Profits in the Morning


Također, ako bi u nekom narednom periodu (pola godine, godinu) agresivnim ulaganjem i stigli do limita, uvijek mogu početi ulagati natrag u OIF-ove. [wink]

Ne bih se ja previše zabrinjavao oko potencijala ulaganja mirovinaca u ovom trenutku…

Ima još jedna kvaka. Ako će "agresivno" ulagati u dionice tko će kupovati obveznice?
Čini mi se da su i prvobitno bili zamišljeni kao servis za krpanje rupa u državnom budžetu. [rolleyes]

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

@opr

Ako dosada nisi tražio pravilnik, znaš šta, nemoj ni sad. Ja sam ga našao i iako sam imao 4 iz hrvatskog jezika, bome mi neki konstrukti nikako ne ulaze u glavu. Možda je kasno… ali se isto pitam kakav kre*en je slagao te rečenice.


@opr
, @fazan

Da, u pravu ste, uz porast cijene dionica i njima se smanjuje maneverski prostor. Baš zgodan apsurd, zar ne? Na kraju će ispasti da će cijena "njihovih" dionica morati još neko vrijeme biti nisko. Jer ako prebace limite moraju prodavati što će automatski spustiti cijenu. Malo ću si ovo modelirati jednom kad nađem vremena, da vidim kako izgleda kad se protegne po vremenskoj osi.

Ali sve bi naše probleme mogla riješiti neka od bliskih naftnih kompanija, neka daju dobru cijenu da im liferamo Inu i basta! Em će biti likvidnosti, em će mirovinski fondovi dobiti prostora za disanje.

Kako sada stvari stoje, da se kojim slučajem Vlada suludo upusti u novi IPO npr. HEP-a, sve bi se srušilo ko kula od karata i to iz nekoliko razloga. Fala Bogu nisu ni oni ni toliko ludi, a ni poduzetni. [tongue]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

a ZIF, zaboravio si na ZIF koji planiraju lifrati na IPO …

ovo što se tiče modeliranja … ne bi bilo loše da se time javno pozabavimo … to bi nam moglo otkriti koja je to razina Crobexa koji možemo očekivati ….

imovinu fondova imamo, stalni priljev isto imamo … dakle ostaje nam vidjeti po kojim stopama mogu rasti dionice koje kupuju fondovi …

I love the Smell of Profits in the Morning


Ima još jedna kvaka. Ako će "agresivno" ulagati u dionice tko će kupovati obveznice?
Čini mi se da su i prvobitno bili zamišljeni kao servis za krpanje rupa u državnom budžetu. [rolleyes]

Ma dobro, sumnjam da su baš toliko poletili što se i vidi po većoj količini depozita koje drže. Izuzetak je zadnji mjesec kada su se polakomili za Inom i potrošili dio toga. A kako god bude, i dalje će najveći dio sredstava imati u obveznicama, to je jednostavno tako. Iako se, kao i svaki fond, trude maksimizirati dobit, njima je ipak prvenstveno stabilnost bitna, tako da htjeli – ne htjeli, uvijek će imati najviše sredstava u obveznicama. Mislim da sam čak vidio klauzulu u originalnom pravilniku da moraju imati minimalno 50% u toj klasi. Već ih sam zakon forsira za to krpanje rupa koje spominješ. [sealed]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


a ZIF, zaboravio si na ZIF koji planiraju lifrati na IPO …

Za ZIF-ove imaju posebne stavke, dakle nema veze sa dionicama. I to prilično stroge uvjete, da ne tražim sad opet, svega par postotaka mogu u ZIF-ove.


ovo što se tiče modeliranja … ne bi bilo loše da se time javno pozabavimo … to bi nam moglo otkriti koja je to razina Crobexa koji možemo očekivati ….

imovinu fondova imamo, stalni priljev isto imamo … dakle ostaje nam vidjeti po kojim stopama mogu rasti dionice koje kupuju fondovi …

Ma slažem se, već dugo hoću malo izmodelirati neke stvari baš oko tih ulaganja mirovinskih, ali na kraju pogledam zadnju mjesečnu statistiku i to mi bude dosta podataka. Ne da mi se, nisam si baš jako dobar sa excelom, a nekmoli sa grafiranjem koje bi isto valjalo odraditi. Da ne spominjem da ako Ina ode po dobroj cijeni, i mirovinci prodaju svoj dio, onda bi to bio jalov posao. Pa čekam… već ovaj tjedan ćemo biti malo pametniji. [wink]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Kako sada stvari stoje, da se kojim slučajem Vlada suludo upusti u novi IPO npr. HEP-a, sve bi se srušilo ko kula od karata i to iz nekoliko razloga. Fala Bogu nisu ni oni ni toliko ludi, a ni poduzetni. [tongue]

Ma da je Vlada znala kako će se teško biti zaduživati ove godine sumnjam da bi OMF-ovima povećala kvotu izloženosti dionicama sa 15 na 30%. Ovako svi gledaju u mirovince. TK očekuje da ih oni spašavaju, a Vlada bi im turila ruku u kasu tražeći keš(to se popularno zove izdavanje obveznica). A u kakvom je stanju tržište obveznica najbolje pokazuje ovaj graf
Vaš link

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]



Kako sada stvari stoje, da se kojim slučajem Vlada suludo upusti u novi IPO npr. HEP-a, sve bi se srušilo ko kula od karata i to iz nekoliko razloga. Fala Bogu nisu ni oni ni toliko ludi, a ni poduzetni. [tongue]

Ma da je Vlada znala kako će se teško biti zaduživati ove godine sumnjam da bi OMF-ovima povećala kvotu izloženosti dionicama sa 15 na 30%. Ovako svi gledaju u mirovince. TK očekuje da ih oni spašavaju, a Vlada bi im turila ruku u kasu tražeći keš(to se popularno zove izdavanje obveznica). A u kakvom je stanju tržište obveznica najbolje pokazuje ovaj graf
Vaš link
[/quote]

U uvjetima poskupljenja novca (povišenja kamata) obveznice padaju i tu nema kruha da ih išta spasi. Jednostavno, kako obveznicama pada realni prinos tako im pada i tržišna cijena. Da trgujem obveznicama, sigurno bih znao to i egzaktno izračunati, jer se kod obveznica to može, a ovako nije moj problem. Da bar nešto nije moj problem… [smiley]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Grafikon izgleda drastično, ali prikazuje pad od cca 10%. Zar ne?

roosteru, o ZIF-ovima sam govorio općenito, a ne u kontekstu mirovinaca …

I love the Smell of Profits in the Morning

Opr,
Jel ti znas da je cijena obeznice nista drugo nego odraz prinosa koji obveznice nose?!
Sto ti mislis da ce Bund imati prinos 6% a Hr obveznice s VK 4%,
To su osnove fixed income…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

U uvjetima poskupljenja novca (povišenja kamata) obveznice padaju i tu nema kruha da ih išta spasi. Jednostavno, kako obveznicama pada realni prinos tako im pada i tržišna cijena. Da trgujem obveznicama, sigurno bih znao to i egzaktno izračunati, jer se kod obveznica to može, a ovako nije moj problem. Da bar nešto nije moj problem… [smiley]


Imas u excelu funkciju YTM, vodi te sam…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Grafikon izgleda drastično, ali prikazuje pad od cca 10%. Zar ne?

roosteru, o ZIF-ovima sam govorio općenito, a ne u kontekstu mirovinaca …

Pa ovako ću ti mudro i politički otvoriti: bilo bi vrijeme da neki IPO i propadne, jel tako? Jednostavno da nema dovoljno interesa, pa nek se aranžeri misle. Njihov problem. [lol]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

New Report

Close