Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Što se nas tiče možemo se samo molit da OIF ne dožive najezdu uspaničarenih udjelničara kad DOW pokuca na 10000 i nafta probije 150. Mirovinci imaju casha za obranit BF i spasit INU od rasprodaje (za HT će se morat Nijemci pobrinuti kad su nam već toliki prijatelji), sve drugo je na milosti ulagača koji su u ovim vremenima uspjeli sačuvati cash. Ali tko zna možda dođe kakav ruski medved pa nas zagrli kao Crnogorce. [wink]

– evo kada sam već uspijela zajedno s fondovima obraniti crobex od potopa,
– valjda mogu ući i s Vama u jednu malu raspravu,
– od svih medvjeda po znanju jedino Vas cijenim, jer zbilja pišete odlične postove.

– ali najprije bih htjela neke stvari rasčistiti,
– sada kada je prošla bitka,
– mnogi medvjedi se hvale kako su kupili TISAK na 808,01kn i prodali ga na 900kn.
– jeste li i Vi u toj grupi.
– jer sada će ispasti kako nije crobex obranila Ivana već tamo neki katastrofičari.
– jer ako ništa neće vrijediti zašto ste kupovali.

– ali najbolje će znati svatko sam što je radio u toj bitci.
– ja se volim hvaliti, kupovala sam i TISKA, a moja su bila dna na KORF, DDJH, ADPL, ADRS, VIRO,… i još neke, ali one nisu za reklamu, a ove nabrojane ću ionako jako brzo prodati.

– Gospodine RealBear.
– zar nije ovo kraj desetogodišnjeg ciklusa u Americi, jer Vi barem znate što je to i koliko traje.
– pa napisali ste i koje dvije dionice, INA i HT.
– ako nafta probije 150$, pa koje će onda dionice rasti zajedno s naftom, a i same prognoze za naftu su odavno govorile za cijenu od 200$.
– kako hipotekarna kriza utječe na naše banke ?
– kako će nas pogoditi problemi Američke autoindustrije ?
– kako će skupa nafta utjecati na naše avioprijevoznike ? samo tko uopće ima te dionice.
– stvarno imam puno pitanja koja bih Vam uputila.

– samo i ja znam puno toga.
– lako je tu s puno stručnih podataka obrađivati ove polupismene.
– ali meni ipak ne možete prodavati neke stvari zamotane u ambalažu općenito.
– probajte malo usporediti dividende kod nas i u Americi.
– isto tako i kredite, koliko je kta na kredite u Americi.
– i na kraju, iskreno mi napišite je li Ivana otkrila zadnje dno na 3.200 i ovo zadnje na cca 3.500, i jesam li o svemu ovome pisala.
Pozdrav !

Na koliko će š prodavat KORF ako nije tajna?

Imam fantomske dionice


Inače stanje miriše ne depresiju, nije Amerima lako gledat kako im Libijci sa +/- 200.000 barela dnevno rade o glavi, niti kako Germani tvrda srca ulaze u novi krug dizanja kamatnih stopa da bi sebe spasili. Vidjet ćemo koliko će rentijerske EU države bliske nama po odnosu rada nama plakat i bijesnit (Italija, Španjolska, Portugal, Grčka) pa možda ne dignu kamate na Volckerovskih 10+% da skrše ovo malo stagflacije što se iza brda valja.

Prošle godine u ovo vrijeme svijet je trošio 87 milijuna barella nafte dnevno i plaćao to 70$ dollara po barellu. Danas troši 88 milijuna barella i plaća 140$ po barellu. Dakle sve priče o poremećenom odnosu ponude i potražnje padaju u vodu pred ovim brojkama. Rast cijene nafte je izazvan klizanjem dollara i prije svega slabostima američkog financijskog sektora. Investitori su krenuli kupovati naftu kako bi se zaštitili od pada dollara. Dollar može preći 1,6 i nafta može preći 150$, ako ECB digne kamatne stope. No dugoročno nemože ostati tamo. Euro ekonomija to ne bi mogla izdržati. Nafta je čisti balon napumpan na famama o kineskoj ekspanziji i poremećenom odnosu ponude i potražnje.

Kineska domaća potrošnja se u ogromnom dijelu financira iz FDI (foreign direct invesments). Stanje njihovih indeksa govori da investitori nisu optimistični po pitanju kineske ekonomije i da bi se taj tok znatno smanjiti u drugoj polovici godine. Kineski izvoz je jako ovisan o odnosu Huana i US$. Kinezi po meni nemaju više snage da drže huan nisko zbog visoke inflacije (7,7%). Krene li huan ozbiljnije prema gore, nafta će pasti dolje kao kamen.


Što se nas tiče možemo se samo molit da OIF ne dožive najezdu uspaničarenih udjelničara kad DOW pokuca na 10000 i nafta probije 150. Mirovinci imaju casha za obranit BF i spasit INU od rasprodaje (za HT će se morat Nijemci pobrinuti kad su nam već toliki prijatelji), sve drugo je na milosti ulagača koji su u ovim vremenima uspjeli sačuvati cash. Ali tko zna možda dođe kakav ruski medved pa nas zagrli kao Crnogorce. [wink]

Ovo nema nikave veze sa životom. Šta bi se desilo da recimo BF proda svu INA-u i HT po kunu po dionici. Crobex bi skočio gore, isto kao što su američki indeksi skočili onog dana kada je Bear Sterns otišao po dva dolara. BF može biti problem samo dok postoji. Jednom kada ga ne bude više nemože biti problem. BF može postati značajan problem za burzu samo ako oduluči prodavati INA-u i HT u malim paketima na burzi. Ti stvarno vjeruješ da je teško prodati u velikom paketu dionice kompanije koja leži na 5,5 milijardi kuna casha i ima monopolističku poziciju ? Ili vjeruješ da je teško prodati naftnu kompaniju u vremenu kada je nafta 140$ ? Zbog čega uopće mirovinci čitav mjesec kupuju HT i INA-u ako će je dobiti za mjesec dana po discountu, ili kao što ti impliciraš ako će ih država moliti da uzmu nešto INA-e i HT-a ?

Postoji mogućnost pada svijetskih indeksa kao i crobexa zbog rasta cijena nafte i daljnjeg otpisa sredstava od strane velikih banaka. Uvijek postoji mogućnost pada. Odluka ECB o kamatnim stopama mogla bi znatno utjecati na sentiment ulagača.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Iako svaki put kazem da cu ignorirati tvoje pisanje , moram(nitko u meni na forumu ne budi takvu zelju za raspravom)
Draga Iva(na7), koristenje povlastenih informacija za vlastiti dobitak je u vecini uredenih zapadnih zemalja kaznjivo djelo, znamo da imas info, cak i ja koja nemam info sam dobro nanjusila oba dna:znas kojom metodom? Dionice se kupuju onda kad ti je slabo pogledati monitor… salim se, pikicu sofisticiranijom metodom 🙂
"- evo kada sam već uspijela zajedno s fondovima obraniti crobex od potopa,"
Potop? Sto si ti Noa? 🙂 to je trenutni pad,pa rast, pa pad… ne spasavas to crobex vec jamis 🙂
"- jer sada će ispasti kako nije crobex obranila Ivana već tamo neki katastrofičari."
Obranili su fondovi, a ti si imala info. I da sad ne ispadnem ogorcena, samo cu reci go right ahead girl…ovakvo ucestalo trgovanje kakvo ti provodis (da nemas info) bi iskljucivo zaradivalo jahte brokerima…
"- jer ako ništa neće vrijediti zašto ste kupovali."
cak sam i ja bez tvog savjeta, a i bez kolega koji mi ustupaju info sto ce kupiti, postavila na bid u petak… uf, skoro sam pametna ko ti… 🙂
"- ako nafta probije 150$, pa koje će onda dionice rasti zajedno s naftom, a i same prognoze za naftu su odavno govorile za cijenu od 200$."
ajmo ovako… zanemarimo igru top 10 dionica koje ce ostvariti rast do kraja godine, nego nam ti (ili prenesi misljenja eksperata iz svoje okoline) reci tko ce najvise rasti na nasem trzistu?
„- kako hipotekarna kriza utječe na naše banke ?“
Na nase banke apsolutli nikako (osim plasenja vrana), znas ko utjece-HNB i pogorsanje standarda prouzvokovano inflacijom (povrat kredita), nase banke su maticama proslih par godina i ove donosile ogromne profite koji su se bazirali na nasoj neutazivoj zedi zivljenja odmah i sad bez obzira na cijenu
„- kako će nas pogoditi problemi Američke autoindustrije ?“
Sigurno Petrokemiju u kutini najvise 🙂
„- kako će skupa nafta utjecati na naše avioprijevoznike ? samo tko uopće ima te dionice.“
Ajde bar jedna pametna… 🙂
Iva(na), Iva(na) nikada neces umanjiti svoju grandioznost i narcisoidnost…. nitko ti nista ne prodaje (osim na burzi) sto ti kupujes po najpovoljnijim cijenama i sisas ovce (jedino mi se ucinilo da si imala gubičić koji si valjda realizirala)
„- probajte malo usporediti dividende kod nas i u Americi.“
isto tako usporedi bankarsku djelatnost tamo i tu…. radis tamo, stekni opce znanje…i isto tako procitaj par knjigica o burzovnom trzistu SAD-a, znas ono razvijenosti, povijesnom trajanju i slično te pronadi slicnosti s nasim…
„- isto tako i kredite, koliko je kta na kredite u Americi.“
Iako mi nije jasno sto si htjela reci, ako si htjela naglasiti da je radi toga iznimno povoljna investitorska klima naglasavam ti jos par varijabli koje mozda trebas prouciti: new house permitsi, jobless claimsi, inflacija 4,18%, dolar 1,58, naftu si navela, michigan consumer confidence index „fell to near its fifty year low due to soaring prices and mounting job losses.“,kamata na hipotekarne kredite na 30 g je 5,73-6,23 (ako si mislila da je povoljno dizati stambeni)-ograničava me prostor,
– i na kraju, iskreno mi napišite je li Ivana otkrila zadnje dno na 3.200 i ovo zadnje na cca 3.500, i jesam li o svemu ovome pisala
I za kraj moj osvrt na tvoje pisanje-male peakove i udoline ces ne pogoditi vec znati jer na ovako dubokom trzistu tvoj fond i drugi s njim se jedino tako mogu igrati..i sisati. Jedini razlog radi kojeg pisem je da tebe i takve poput tebe usutkam jedino i iskljucivo argumentima….I da se pritom dobro nasmijem [lol]
Ludnica si, draga… [kiss]

A person who asks a question might be a fool for five minutes, but a person who doesn't ask, is a fool forever.

Pogotovo za IVANU 7
Bear markets are inevitable, but so are their recoveries. If you have to suffer through the misfortune of investing through one, give yourself the gift of learning everything you can about the markets, as well as your own temperament, biases and strengths. It will pay off down the road, because another bear market is always on the horizon. Don’t be afraid to chart your own course, despite what the mass media outlets say. Most of them are in the business of telling you how things are today, but investors have time frames of 5, 15 or even 50 years from now, and how they finish the race is much more important than the day-to-day machinations of the market.

A person who asks a question might be a fool for five minutes, but a person who doesn't ask, is a fool forever.


Zanimljivo kako ste se svi nakupovali Tiska na 808, a količina koja je opaljena po bidu i srušila ga nije prelazila svotu oko 100k, dakako samo mali dio je doista i bio na toj cijeni, a ja sam kupio, također i još jedna osoba vama dobro znana s ovog foruma dobar dio te količine jer smo dan ranije razgovarali o pozicioniranju. Prestrašna si _Ivana, prestrašna, ajde braniti i dalje Crobex virtualnim portfeljom. Jedino strašnije je što ovdje nekii ljudi doista i ulažu ravnajući se prema tebi. Lijepi pozdrav!

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

Mislim da se u petak ekipa zaletila.
Mnogi jednostavno nisu mogli obuzdat pohlepu.
U ponedjeljak mozda i bude oko 0 na pocetku no sljedi daljni pad sigurno.
Kada nafta bude pocela padat dionice ce pocet rast, a to je uskoro, veoma brzo.
Novac se mora pretocit.
Zaronit cemo mi jos dublje, a odbit cemo se onda kada budu dionice ludo letjele u pozitivnu blokadu.
Ovo jucer je bio bull trap izazvan od samih malih – nestrpljivih.

Naravno da su sve uglavnom drukeri. Ovi koji pametuiju po forumu zapravo prepisiju iz knjiga, s nekih stranica itd.

Evo recimo primjer: 05/2006, likvidnost na ZSE i VSE, tj. ukupan promet je bio oko 10.000.000 kuna dnevno, ovisno o danu. Dionice mnoge nisu bile nešto fundamentalno jake. No, tada nije bilo svakojakih likova jer je još uvijek bilo jedno tržište s manjem brojem investitora.
Kako se tržište širilo, tj. kako je rastao broj investitora, mediji su sve više o tome pričali. Onda prodaja Plive, IPO-INE dodatni zamah pa sve do IPO-HT i siječna kada je sve potonulo. Tu se negdje oko kraja studenog javljaju svakojaki pametnjakovići i počinju govoriti o krizi. Ti koji sada pametuju o krizi nisu do nedavno ni znali što je forum, ali kako se javilo puno "znalaca" o ulaganju paraleno se javljalo i puno onih koji predviđaju krizu.
Samo zahvaljujući Plivi i INI, tržište HR zaobišla je korekcija, velikom priljevu kapitala tržište je raslo i održavano više od godinu dana. Kada je došao HT i isisao većinu love, a konstantno je padao i kapital je ostajao zarobljen, kao i moj na primjer, tržište više ničim nije moglo biti obranjeno i sada imamo to što imamo.
U Hrvatskoj ima krize samo utoliko što je ovaj pad dionica na tržištu kapitala sasvim normalna pojava i nema direktne veze ni s dolarom ni s naftom već precijenjenosti dionica i manjkom kapitala.
Sada, kada bi se povijest ponovila, i kada bi se kapital iz HT, recimo dijelom vratio na tržište cijene bi i ostalih dionica porasle. I tu treba tražiti slabosti i jakosti tržišta, a sve ostalo su vam pametovanja vrsnih nam analitičara. Analitičari su osobe koje rade za plaću, ali nemaju praktičnog znanja, oni su vam kao svečenici, uče vas o ljubavi iako nikada nisu (vjerojatno) bili zaljubljeni u ženu niti su ljubili. Pitanje je: tko je pravu, onaj koji zna teoriju ili onaj koji je prakticirao nešto?

I za kraj, vikali su i 11/2005 godine da je ulaganje u dionice kod nas iznimno rizično i neisplativo.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



Zanimljivo kako ste se svi nakupovali Tiska na 808, a količina koja je opaljena po bidu i srušila ga nije prelazila svotu oko 100k, dakako samo mali dio je doista i bio na toj cijeni, a ja sam kupio, također i još jedna osoba vama dobro znana s ovog foruma dobar dio te količine jer smo dan ranije razgovarali o pozicioniranju. Prestrašna si _Ivana, prestrašna, ajde braniti i dalje Crobex virtualnim portfeljom. Jedino strašnije je što ovdje nekii ljudi doista i ulažu ravnajući se prema tebi. Lijepi pozdrav!
[/quote]
istina, ja sam jedno sat vremena čeko na prvoj/drugoj kupnji od 808 do 820 , nikom nije palo napamet da me oženi…

koligeice vi ste još od 4100 crobexa skoro 100% u dionicama, sad je je crobex 3600 a vi ste u debelom plusu…sam ne znam kojim djelom portfelja više zarađujete onim nelikvidnim dugoročnim ili ovim drugim gdje svaki dan dionice kupujete po nanižoj a prodajete po navišoj dnevnoj cijeni, al istina date i pokoji dobar životni savjet i da ne drukate nizašto osim IVANA-R-A.



Inaće Kanada , Brazil , Rusija i Australija su imali od početka 2008 bull market. Jasno je zašto ali tek toliko da se vidi da ne pada cijeli svijet, jer su neki ovdje upotrebljavali tu floskulu.

Ovo su sve commodity driven economies, dakle marketi gdje dominiraju naftne i rudarske kompanije. Mi ne spadamo u tu kategoriju, kao ni većina ostalih tržišta kapitala. Uz to svi navedeni su i veliki proizvođači hrane, te su među 10 najvećih zemalja na svijetu po površini. Dakle, potpuno neusporedivo sa Hrvatskom i sličnim zemljama.

[/quote]

Naravno da ne, oni su rasli a mi smo padali. Ali gdje spadamo, nitko se nije potrudio dati predviđanja naših 2q. Slažem se da su oni potpuno neusporedivi s nama, ali po čemu smo toliko usporedivi s US da bi trebali imati 1.1 korelaciju?

Dakle da li su naše dionice na ovih cijenama skupe?


Na koliko će š prodavat KORF ako nije tajna?

– na ovoj temi ipak ne volim pisati o nekim dionicama, nikako ne želim sebe povezati s bilo kojim drukanjem.
– ali dionica ima likvidnosti, te ne spada u sferu drukanja.

– KORF, to mi je nekako puno mutna dionica, puno toga tu ne znam.

– ali nekada se ne treba niti puno toga znati,
– pa puno puta sam kupovala neke dionice na preporuke, a nisam imala pojma ni gdje su, ni s čime se bave, to mi je puno puta bilo dosta nevažno.
– ipak je najvažnije zaraditi na investiciji.

– evo kako sam do sada radila na KORF.
– prije cca 4 god. sam ga akumulirala na cca 120-130kn.
– pa je opel imao nedugo zatim jednu akciju,
– prodala sam KORF i (SNHO,kojeg sam u isto vrijeme akumulirala) za cca 180kn
– zarada je bio novi autić, prvi autić, a ja tek položila vozački, zbog toga mi je uvijek pri srcu taj KORF.
– prije cca 2 god sam ga ponovno akumulirala na cca 150kn, (i ovaj put isto s SNHO)
– prodala na cca 220kn, opet je bila zarada jedan autić.
– e sada tu ima puno istraživačkih dektektiva koji će reći lalo je to izmisliti i tu pisati gluposti,
– ali 100% sam više puta to pisala na temi best buy,

– i još jedna stvar, u četvrtak i petak 88kn 100kom moja kupnja, nije puno ali me veseli, ipak sam ga kupovala u više navrata, a u petak sam bila na kupnji i drugih desetak dionica.

– nemam pojma po kojoj ću ga cijeni prodavati.
– ali ću ga sigurno prodati, po meni bezvezna ali jako jeftina dionica.
Pozdrav !

New Report

Close