Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

[color=red]FASCINANTNO…[/color]
[color=red]Komentar Ratka Boškovića: MMF Hrvatskoj predviđa teška vremena
Ratko Bošković
ratko.boskovic@business.hr

Analitičari Međunarodnog monetarnog fonda (čiji radovi nisu službena stajališta uprave te brettonwoodske institucije) u publikaciji Regional Economic Outlook iz prošloga mjeseca upozorili su tranzicijske europske zemlje, među koje je eksplicite uvrštena i Hrvatska, da im nailaze teška i opasna vremena.

Gospodarski će se rast usporiti u cijeloj Europi, a osobito u europskim zemljama s gospodarstvima u razvoju (engl. emerging markets). Najveći su razlog strahoviti gubici u svjetskim financijama prouzročeni masovnim propadanjem američkih hipotekarnih kredita, ali i rast cijena nafte i hrane, te činjenica da europske zemlje u razvoju ulaze u silaznu fazu ekonomskog ciklusa.

Nakon razdoblja u kojemu je potrošnja daleko pretekla mogućnost stvaranja novoga proizvoda, zbog čega se razjapio jaz u plaćanju s inozemstvom, a inozemna zaduženost u odnosu na domaći proizvod preskočila razumnu granicu, zadatak je ekonomskih politika “meko prizemljiti” ekonomiju, bez usporavanja koje bi se izrodilo u recesiju i bez sloma domaćeg financijskog sustava. Ali, to neće biti lako. Bolje reći, nekim će zemljama biti puno teže nego ostalima.

MMF-ovi stručnjaci istraživači upozoravaju da je vrlo neizvjesno koliko će svjetska financijska kriza potrajati i koliko će biti žestoka, pa tako i u kojoj će se mjeri odraziti na europske ekonomije “u nastajanju”. No, upozoravaju da će zemlje u razvoju biti snažnije pogođene globalnim usporavanjem nego razvijene europske ekonomije.

To je stoga što one većinu svoje robe prodaju ostalim europskim zemljama (a vrlo malo, na primjer, azijskim ili arapskim državama, koje krizu neće previše osjetiti). No, još se veća opasnost za Hrvatsku i ostale europske tranzicijske zemlje krije u tome što su ovisne o inozemnim izvorima kapitala, a eventualno zamrzavanje tih izvora itekako će osjetiti na svojoj koži.

Naravno, sad se događa upravo ono na što su hrvatski ekonomski “katastrofičari” uvijek upozoravali: presušivanje dotoka inozemnog kapitala osobito će pogoditi gospodarstva s velikim manjkom na računu plaćanja s inozemstvom te zemlje s velikim inozemnim dugom u odnosu na domaći proizvod.

To je i logično, jer se deficit može pokrivati samo povećanjem zaduženosti ili prodajom “obiteljskoga srebra”. S prekidom dotoka novca (koji djeluje kao droga i izaziva ovisnost) nastupa apstinencijska kriza…

Što činiti u takvim prilikama? MMF-ovi autori govore ono što već dulje vrijeme tvrdi i hrvatski guverner Željko Rohatinski: u zemljama s fiksnim tečajem domaće valute, ili s čvrsto upravljanim tečajem (a taj režim koristi i HNB), ključni je alat za sprečavanje “pregrijavanja” ekonomije smanjivanje javne potrošnje.

Tečajni se režim, dakle, uzima kao gotova stvar, a o mogućem namjernom rušenju vrijednosti domaće valute, s kojim koketira i predsjednik Mesić, nema ni govora.

Uz “fiskalno obuzdavanje”, “vrhunskim prioritetima ekonomske politike trebaju ostati ublažavanje ‘ranjivosti’ i provedba reformi koje povećavaju sposobnost stvaranja novog proizvoda”, upozoravaju iz MMF-a, podsjećajući kako je i ruska kriza 1998. lijepo pokazala da ulagači prave razliku između pojedinih zemalja čak i u vremenima kad se u svijetu općenito smanjuje sklonost ulagača za ulazak u rizik.

Za “meko prizemljivanje” ekonomije ogrezle u uvozu, zaduživanju i državnoj potrošnji MMF u biti savjetuje samo razboritost. Zemljama poput Hrvatske preporučuje se pojačavanje nadzora nad financijama (i u nebankarskom[/color]
Vaš link

"Prvo je padalo onda je raslo, pa sam kupovala i bilo je uzbudljivo." ivana7

Još će Amerikanci u plus danas, kako sam si i mislio od jutra.[proud]

tomato1, 09.05.2008. u 21:31
srbi otisli gore 4,44 %

a mi se bojimo radikala

http://www.biznis.ba//index.php?option=com_content&task=view&id=31139&Itemid=59


srbi otisli gore 4,44 % a mi se bojimo radikala—[lol] [lol]

[lol] [lol]

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

Pozdrav ekipa,
iz nekih razloga…, čini mi se da predstoječi tjedan donosi niz negativnih serija za CBX, moj osobni TP za ulaz je JDPL na cca 560.
Što kaže ekipa ?
[shocked]


Još će Amerikanci u plus danas, kako sam si i mislio od jutra.[proud]

Čuj buraz, gadno je tebi ako voziš auto , a crveno ti je zeleno.
U gadno su Ameri danas zazelenili….
[color=red]^DJA DOW JONES COMPOSITE INDEX 4,443.28 4:05pm ET Down 28.94 (-0.65%)
^DJI DOW JONES INDUSTRIAL AVERAGE IN 12,745.88 4:03pm ET Down 120.90 (-0.94%)
^DJT DOW JONES TRANSPORTATION AVERAG 5,193.98 4:05pm ET Down 30.75 (-0.59%)
^DJU Dow Jones Utility Average 508.79 4:05pm ET Down 0.09 (-0.02%) [/color]

"Prvo je padalo onda je raslo, pa sam kupovala i bilo je uzbudljivo." ivana7


Pozdrav ekipa, iz nekih razloga…, čini mi se da predstoječi tjedan donosi niz negativnih serija za CBX, moj osobni TP za ulaz je JDPL na cca 560. Što kaže ekipa ? [shocked]

Zašto nisi ulazio ispod 500?

Ja sam tada mahnito kupovao.

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

[color=blue]Get rich quick [/color]

http://timesonline.typepad.com/snakes_and_ladders/2008/04/how-to-become-r.html

kako bi se cijene dionica drzale pod kontrolom nasi dusebriznici uvijek nalaze neke razloge za strah i paniku
prvo su bili izbori predsjednicki, pa onda kosovo, pa makedonija, pa zerp, pa je onda bio gotovina i sta ti ja znam

naravno onda su upleli ameriku i tzv. recesiju, sad pokusavaju naftu iskoristiti

imali smo privatizaciju 90ih a sad ce ono sto su jeftino namaknuli jeftino preprodati

oni se igraju preprodavanja isto kao i ova munjena ekipa koja ide za zaradama od 5-50% na preprodavanju

nemojte reci za par godina da vam nisam rekao

Postanite Eu-robovi


Pozdrav ekipa, iz nekih razloga…, čini mi se da predstoječi tjedan donosi niz negativnih serija za CBX, moj osobni TP za ulaz je JDPL na cca 560. Što kaže ekipa ? [shocked]

Mislim da su moguća dva scenarija

1) nece doci do 560
2) na 560 ce biti lažno dno, kupit češ , onda će nastaviti padati pa ćeš panično prodati na 520, i onda će otići preko 700

[lol] [lol]

Australia ASX 100 +42.30 +0.92% 4,663.60 5/9 12:00am
Australia ASX All Ords +43.50 +0.75% 5,844.40 5/9 12:00am
Australia ASX Mid-cap 50 +21.60 +0.39% 5,602.70 5/9 12:00am
Canada CDNX +24.56 +0.97% 2,564.01 5/9 12:00am
Russell 2000 +0.50 +0.07% 720.05 [lol]

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________


Australia ASX 100 +42.30 +0.92% 4,663.60 5/9 12:00am
Australia ASX All Ords +43.50 +0.75% 5,844.40 5/9 12:00am
Australia ASX Mid-cap 50 +21.60 +0.39% 5,602.70 5/9 12:00am
Canada CDNX +24.56 +0.97% 2,564.01 5/9 12:00am
Russell 2000 +0.50 +0.07% 720.05 [lol]

De vidi kakvi su indexi na Alpha Centauriju i Rigelu posto i oni imaju veze sa ZSE kao o ovi australski i kanadski [lol]

New Report

Close