Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Mislim da je u ovom trenutku ključna izjaava o REVIZIJI CROBEX-a kao i izjava da na tržištu sada postoje POTCJENJENE dionice. Kombinacijom ovih dviju izjava dolazim do zaključka da se PRESTANEMO baviti CROBEX-om a da se počmemo baviti POTCJENJENIM dionicama. S tim u vezi i sami forum bi trebao početi funkcionirati u kontekstu s novonastalim okolnostima!

istina je da tržište više nije precijenjeno, dosta dionica je podcijenjeno..ali to ne znači da bi se trebao zaustavit pad..kako su se kupovale dionice dok su bile precijenjenje, tako je vrlo vjerovatno da će se prodavat dok su podcijenjene..kriza u Svijetu nije još riješena, kod nas se ljudima uvukao strah, imamo pritisak (sve da je samo i phihološki) bran. fonda…bude to još jeftinije..psihologija

Vadi jedan krumpire i upita ga drugi jesu li dobri krumpiri, a ovaj prvi mu odgovori da ovi bolji i jesu, a ovi gori i nisu.


vlad1111: ” pick: ” http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=41185d54-86d8-417b-8568- Ht i INU drže na relativno stabilnim razinama samo da bi zadržali index budući da iste drže 33% Crobexa ” ca 15% ” Kolega u petak 11.04 HT-R-A drži 18,01%, INA-R-A 15,78% dakle njih dvije 33,79 % slijedeća u nizu je ADRS-P-A sa 7,86%, pa ATPL-R-A sa 7,00% itd.

Crobi u excel-u…

prirodni procesi su paralelni - moramo ih slijediti


nema više pada, veliki promet uz pad dobar znak iz ruku drhtavaca
prelazi u sigurne ruke , ono kaj je najviše padalo to če najbrže rast
[thumbsup]

[lol] [lol] [lol] [lol]

Ako me nema ,znaci da nisam tu.


tenkista: ” KUpujem ja i točno bi vam rekao sad ću staviti nalog tu i tu ali pošto sam moderiran nebu išlo. ” kolega mi naivci ulažemo lovu na burzu a stvar je tak očigledna… Oni su prodavali svoje dionice na ATH razinama za naše novce kupovali (OMF, OF) pa će sad od osobno svojih novceka kupovati te iste svoje koje smo mi držali 6 padajučih mjeseci i samo će im ostati 50% keša u đepu… a nemože svako zaradit, menageri voditelji banaka, margini zazvoneli, banke prodale, druge banke kupile, priredile teren za ulazak stranih investitora koji će 50 % jeftinije kupovati od nas samih… svaka nam čast živila hrvatska[bye]

mene zanima slijedeća teza: banke koje imaju svoje fondove mislim da ne bi trebale odobravati margin kredite jer su u sukobu interesa


nema više pada, veliki promet uz pad dobar znak iz ruku drhtavaca prelazi u sigurne ruke , ono kaj je najviše padalo to če najbrže rast [thumbsup]

[thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup]


alfa8: ” nema više pada, veliki promet uz pad dobar znak iz ruku drhtavaca prelazi u sigurne ruke , ono kaj je najviše padalo to če najbrže rast [thumbsup] ” [lol] [lol] [lol] [lol]

To je teza od Kostolany-a ili Birtića ?
[lol] [lol]

prirodni procesi su paralelni - moramo ih slijediti

drhtavaca još ima. ali ti drhtavci koji prodaju ionako već neko vrijeme nisu dioničari na burzi nego samo vlasnici dionica kroz OIFe.

OIFi lijepo skupljaju naloge za prodaju od svojih članova da prodaju njihove dionice polubadava a sebi svaki put uzimaju proviziju od 1 ili 2 ili 3%.


sava: ” Mislim da je u ovom trenutku ključna izjaava o REVIZIJI CROBEX-a kao i izjava da na tržištu sada postoje POTCJENJENE dionice. Kombinacijom ovih dviju izjava dolazim do zaključka da se PRESTANEMO baviti CROBEX-om a da se počmemo baviti POTCJENJENIM dionicama. S tim u vezi i sami forum bi trebao početi funkcionirati u kontekstu s novonastalim okolnostima! ” istina je da tržište više nije precijenjeno, dosta dionica je podcijenjeno..ali to ne znači da bi se trebao zaustavit pad..kako su se kupovale dionice dok su bile precijenjenje, tako je vrlo vjerovatno da će se prodavat dok su podcijenjene..kriza u Svijetu nije još riješena, kod nas se ljudima uvukao strah, imamo pritisak (sve da je samo i phihološki) bran. fonda…bude to još jeftinije..psihologija

Ulaganjem u POTCIJENJENE dionice potakao bi se rast cijene tih papira, a onda indirektno i spriječio daljnji nagli pad PRECIJENJENIH dionica! Sad je na sceni drugi scenario tj uzaludni pokušaj spašavanja PRECJENJENE dionice pa se onda automatski aktivira spirala pada i PODCJENJENIH dionica! Logično i jednostavno, zar ne!

pozdrav

dugo nisam bio aktivan na forumu, no konstantno sam ga citao (nazalost kvaliteta postova se srozala)
nakon ovih padova i jucerasnje press konfernecije zg burze palo mi je na pamet da bi se mogao organizirati interaktivni chat ili nesto slicno s nekim od predstavnika burze ili HANFE ili nekog od toliko spominjanjih OMF-ova odnosno OIF-ova
ovo je u biti poruka za moderatore, odnosno PD, jer samim time retail bio mogao izravno postaviti konkretna pitanja celnim ljudima i bio bi zadovoljan sto moze izravno sudjelovati, a s druge strane PD bi dobio odredjenu medijsku paznju sto bi mu svakako financijski koristilo
bilo bi vrlo interesantno da se to napravi, a i svakako bi bilo zanimljivo vidjeti kako bi celni ljudi zg burze ili regulatora ili fondova odgovarali na konkretna pitanja forumasa

sto se tice pada crobexa, trenutno jednim djelom vlada panika i nesigurnost jer kako se cini crobex bi mogao jos dolje (nadajmo se da nece) a drugim djelom iskusniji i mocniji igraci kupuju po svakako diskontnim cijenama dionice
no svima nama koji intenzivnije pratimo kretanje trziste kapitala ovo nam je dobra skola, neovisno sto nam je portfelj u dvoznamenkastom minusu (kako kome, meni srecom nije)
molio bih komentar moderatora na prijedlog i svakako forumasa bez kojih se to ne bi ni moglo organizirati
pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Ulaganjem u POTCIJENJENE dionice potakao bi se rast cijene tih papira, a onda indirektno i spriječio daljnji nagli pad PRECIJENJENIH dionica! Sad je na sceni drugi scenario tj uzaludni pokušaj spašavanja PRECJENJENE dionice pa se onda automatski aktivira spirala pada i PODCJENJENIH dionica! Logično i jednostavno, zar ne!


samo treba znat definirat potcijenjene…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


sava: ” Ulaganjem u POTCIJENJENE dionice potakao bi se rast cijene tih papira, a onda indirektno i spriječio daljnji nagli pad PRECIJENJENIH dionica! Sad je na sceni drugi scenario tj uzaludni pokušaj spašavanja PRECJENJENE dionice pa se onda automatski aktivira spirala pada i PODCJENJENIH dionica! Logično i jednostavno, zar ne! ” samo treba znat definirat potcijenjene…

E to ti nitko neće baš otvoreno reći jer samo se na POTCJENJENIM dionicama može ZARADITI!
Ja sam ovo gore napisao kao PREDLOŽAK za sprečavanje katastrofe u slučaju ELEMENTARNE NEPOGODE velikih razmjera!


Kako Ivek123 kaže tako će i biti[thumbsup][thumbsup][thumbsup]

Ivek ce vas citati ali vise se nece puno javljati. Razumijem da je puno ljudi u strahu i da je malo ljudi ovo ocekivalo. Oni koji su to ocekivali preselili su na vrijeme u brlog. Oni koji su ulagali putem raznih kredita nisu bas u zavidnom polozaju. Oni pak koji su ulagali svoj cash mogu cekati i trziste ce se vratiti. Pitanje je samo kada i na koje razine.

Osobno smatram da ATH iz 2007, nisu nikakve referentne vrijednosti jer se tu napucavalo sakom i kapom – bilo je to cisto ludilo u kojem se dalo izvuci solidan profit. Ali party is over. Barem za sada i za odredjeni vremenski period. Postoji poslovica koja kaze: sto vece brdo – dublja dolina. Sada smo u fazi kada cemo proci fer vrijednosti i otici u dolinu. Jo-jo efekt koji ce po meni definitivno dovesti do podcijenjenosti solidnog broja dionica.

Moja odluka da se ne javljam bas cesto ne znaci da pocinjem kupovati. Osobno smatram da jos ima prostora za pad te da ce se on i dogadjati u narednom vremenskom periodu. Takodjer smatram da nije vrijeme za dokup a definitivno da nije vrijeme za ulazak u margine, lombardne i ostale kredite. Moglo se procitati nekoliko postova gdje su ljudi dokupljivali pa na kraju sve prodali sa minusima. Metoda padajucih nozeva (dokup) je za velike igrace duge u adutu (cashu) koji nisu previse disperzirani po pozicijama. U svakoj slijedecoj iteraciji dokupa treba znatno veca kolicina casha da bi se rusio prosjek. Ako se prerano udje u dokupljivanje vrlo brzo se ostane bez sredstava.

Na forumu nitko ne gubi novce koliko sam shvatio. Evo da vam olaksam ja sam izgubio cca 10k EUR (nemam volje racunati tocno da me ne strefi infarkt ali to je tu negdje) na 300 komada Vira koje sam isao spekulativno kupovati pred izvjesce da bi trejdao. Napravio sam, ponovno, notornu glupost i ponovno platio skolu. Ulaz na 1211 (prosjek) 300 komada prodanih na 860 – 900. Mozda sam ponovno napravio glupost prodajom ali opet smatram da ce to ici dovoljno nisko da mi se na neki nacin isplatiolo izici i ponovno uci. Ne mogu protiv sebe. Vrijeme ce pokazati ali ne ocekujem rast u narednih par mjeseci vec daljnji pad. Danas u vecernjem pise da se mozda ocekuje dno na 3200 ali da nitko ne zeli prognozirati. Ja cu svoje prognoze ostaviti za sebe i necu ih vise iznositi na forumu. Svaka cast FA i TA ali ovog trena stvari diktira PA (psiholoska analiza) a ona mi govori – stay away.

Mnogima se cijene cine niske pa pocnu uletati unutra a onda sutra dan to jos klizne par posto dolje. Vidim dosta napisa o tome kako ce uskoro stranci uletiti kod nas. Osobno mislim da hoce ali ne bas tako brzo. Ima marketa koji su ipak znatno jeftiniji od naseg trenutno. Ovaj market je mali i sigurno nigdje nece pobjeci. Mislim da ce stranci prvo odraditi ciklus na svojim domacim i ostalim jeftinijim trzistima a tek onda polako poceti ulaziti kod nas nakon nekog vremena. Sukladno tome ja zuriti necu. Vremena ima, lova je povucena a povlaci se i dalje a bez stranog kapitala ovo trziste jednostavno nemre ici gore.

Ima i drugih stvari koje su mi na pameti ali da ne prosipam crnilo dalje. Sto reci nego pamet u glavu, ne dozvolite da itko utjece na vase odluke (buy, hold, sell) jer to je ipak vas krvavo zaradjen novac. Treba biti u sve tri faze pametan i strpljiv.

Eto toliko od mene. Puno srece svima nama jer ce nam u narednom periodu itekako trebati uz mudrost i strpljenje.

skype - ivek1234

New Report

Close