Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ne pada snijeg da zabijeli brijeg, već da zvijer ostavi trag…[smiley2][smiley2][smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Neka mi netko ovu tvrdnju objasni ako moze, kome su to veliki investitori prodali pa ce kasnije kupiti povoljnije? Sami sebi? Clanak je iz Vecernjeg lista

Pa prodali su drugim investitorima koji nisu dobili dovoljno koliko su htjeli , ili uopće nisu kupili INU na IPO-u, a i djelu malih ulagaća.
Meni ovo napisano zvući dosta logički, blisko je i mojem razmišljanju.
Upravo se većina IPO-a odvijala na način sličan ovome ( govorimo o svjetskim razmjerima ).

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Vidim bljedoliki da nisi bas razumio moje retoricko pitanje. Evo ponavljam ga u malo drugacijem obliku:
Od koga ce to ti investitori ( koji su prodali po 2.150 do 2.500 )kupiti po nizoj cijeni, je li od onih sto su kupili od njih po 2.150 do 2.500 slavuja? Zar netko misli da ce im novi vlasnici prodati ispod cijene po kojoj su kupili. Meni to slici naucnoj fantastici, hi,hi,hi
[smiley2]

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."

ML kao vladin agent, dobio je određeni dio dionica da ih prodaje kako bi održao stabilnost cijene na burzi. Taj dio dionica ili dio njih u petak je i nekoliko puta trgovan odnosno prodan pa ponovo kupljen kada je cijena pala (ili obratno, kupljen pa prodan kada je cijena previše narasla).
Prodavali su i razni špekulativni fondovi koji su odmah naplatili neku dobit a onaj koji je od njih kupio možda je odmah i prodao za nešto više. Zato je i trgovano s tako velikim brojem dionica, jer su neke i više puta “okrenute”.
A najveći svjetski špekulanti su se uključili. To garantira i dalje spektakularnu trgovinu idućih dana. To i je burza, a ne ovo što imamo “doma”.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


ML kao vladin agent, dobio je određeni dio dionica da ih prodaje kako bi održao stabilnost cijene na burzi. Taj dio dionica ili dio njih u petak je i nekoliko puta trgovan

Večernji od subote “Koliko se zna jučer nije bio korišten stabilizacijski paket dionica od dva posto koji je na raspolaganju agentima izdanja RBA i Merrill Lynchu”

gospodo, hoće li INA i dalje rast ili se možemo nadati blagom padu pa da se i mi uključimo!!!!

Four Star General


gospodo, hoće li INA i dalje rast ili se možemo nadati blagom padu pa da se i mi uključimo!!!!

ne može tu nitko dati odgovor, tko to mi? govoriš u nečije ime ili?


gospodo, hoće li INA i dalje rast ili se možemo nadati blagom padu pa da se i mi uključimo!!!!

Ja mislim da vam još nije kasno za ukljuciti se, hi,hi,hi bolje prekasno nego nikad[smiley2]
Prorostajte po arhivi iz 2002. godine pa si pogledajte kakve su cijene na burzi bile tada, pa ih usporedite sa 1.300 slavuja koliko je Mol tada platio za dionice Ine. Stvari ce vam biti puno jasnije, hi,hi,hi

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."

legendo govorim u ime onih koji u datom trenutku nisu imali kunice u ruci jer su bili vezani nekim drugim projektima ,a ima i onih koji su sumljali u dionicu INE!! NEVJERNICI!!!!!!!!!!!!!!
Šta mislite hoće li narod početi prodavati INU da na brzinu nešto zarade ili hibernacija i koliko MOL može upravljati cijenom dionice?

Four Star General


Ja mislim da vam još nije kasno za ukljuciti se, hi,hi,hi bolje prekasno nego nikad[smiley2] Prorostajte po arhivi iz 2002. godine pa si pogledajte kakve su cijene na burzi bile tada, pa ih usporedite sa 1.300 slavuja koliko je Mol tada platio za dionice Ine. Stvari ce vam biti puno jasnije, hi,hi,hi


legendo govorim u ime onih koji u datom trenutku nisu imali kunice u ruci jer su bili vezani nekim drugim projektima ,a ima i onih koji su sumljali u dionicu INE!! NEVJERNICI!!!!!!!!!!!!!! Šta mislite hoće li narod početi prodavati INU da na brzinu nešto zarade ili hibernacija i koliko MOL može upravljati cijenom dionice?

Oladite malo dječaci, spustite zviždaljke, petarde i transparente…
NEGATIVNI SCENARIJI

Gubitak interesa institucionalnih investitora
Kako je u distribuciji dionica veći dio pripao građanima uz povlasticu, preostale dionice nisu bile dovoljne da zadovolje apetite institucionalnih investitora, osobito onih domaćih. Zbog nedovoljne količine dionica na tržištu moglo bi doći do gubitka interesa institucionalnih investitora. U takvoj situaciji cijena na burzi mogla bi stagnirati, a možda i padati.

Destruktivna uloga MOL-a
MOL ne može preuzeti Inu bez dogovora s državom, koja i nakon javne ponude ostaje većinski vlasnik. Poznato je da je MOL ponudio dokapitalizaciju kako bi povećao svoj udio, ali Vlada nije reagirala. Stoga se postavlja pitanje što će učiniti MOL ako mu država ne omogući da u dogledno vrijeme stekne većinski paket dionica. U tom slučaju lako je moguće da će mađarska kompanija, koja već sada ima pravo veta na donošenje ključnih strateških odluka, stopirati razvojne planove Ine. Tu leži velika opasnost obezvređivanja Inine dionice. Najgori i najopasniji scenarij je da se MOL odluči povući i prodati svoje dionice nakon što Ina izgubi pozicije na tržištu.

Pad cijena nafte uz državnu regulaciju cijena
Kao što rast cijena nafte uz deregulaciju cijena pozitivno djeluje na profite naftnih kompanija tako pad cijena nafte i zadržavanje državne kontrole nad cijenama ima suprotan učinak. Trenutno smo svjedoci korekcije cijena nafte na svjetskom tržištu, a dugoročne trendove nemoguće je predvidjeti zbog brojnih nepredvidivih faktora (ratovi, političke krize, novi izvori nafte) koji utječu na formiranje cijene ‘crnog zlata’.

Konkurencija otima tržište
Inini planovi vezani su uz očuvanje vodeće pozicije na hrvatskom tržištu i jačanje položaja na susjednim regionalnim tržištima (Slovenija, Srbija, BiH, Crna Gora). Zajednički nastup Petrola i Lukoila i snažna ekspanzija OMV-a na regionalnom tržištu sve ozbiljnije ugrožavaju tržišni udjel Ine i MOL-a. Zato je brza modernizacije rafinerija nužna ne samo za širenje tržišta, nego i za zadržavanje postojećeg tržišnog udjela.

Problemi menadžmenta i politike
Jedna od ključnih slabosti Ine je postojeći menadžment koji je dobrim dijelom rezultat političkih kompromisa. Predsjednika Uprave Tomislava Dragičevića je u dogovoru s predsjednikom Stipom Mesićem postavila prošla vlada, dok je aktualna vlada popunila Upravu ljudima od svog povjerenja. U nadzornom odboru i dalje prevladavaju političari, što sve skupa ne daje čvrstu garanciju u brzo i efikasno provođenje razvojnih planova i restrukturiranja kompanije.

[center][i]Nekoć sam ganjao Pticu trkačicu, sada ganjam samo lovu[/i][/center]


mreich: ” ML kao vladin agent, dobio je određeni dio dionica da ih prodaje kako bi održao stabilnost cijene na burzi. Taj dio dionica ili dio njih u petak je i nekoliko puta trgovan” Večernji od subote “Koliko se zna jučer nije bio korišten stabilizacijski paket dionica od dva posto koji je na raspolaganju agentima izdanja RBA i Merrill Lynchu”

Još najbolje da kažu da su RBA i ML napumpali cijenu i da INA ne vrijedi 1500 kn

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

zna li netko razlog da Đuro ovako pada, ili je to jednostavno trend bez posebnog razloga?

New Report

Close