Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ma da, vani se obicno najave dogadjaji, ali se ne kaze jesu dobri ili losi. Recimo, zna se tocno kad ce koje izvjesce izaci.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Jeste čitali Šprajcov članak o djelovanju fond managera Raiffeisen i AZ mirovinskih fondova, kako su rušili burzu do umanje pozitivne rezultate ostalih fondova, i da poslije mogu kupovati po nižim cijenama, valjda da bi nadoknadili minuse sa Magme. http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/Members/petar/blog/archive/2008/02/27/grobari-crobexa http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=0d698bf9-b48b-4fdb-996b-a5f98f7741a4&open=four I kažu da nije bilo manipuliranja, interesantno. . .

očekivao bih od šprajca malo suvisliji članak. ovo mi više zvuči kao birtijaški galamdžija.

a pogotovo mi je nevjerodostojno ovo:

” U ime većih prinosa rušili su tržište. I to kako! Prema svjedočenju fond-menadžera u jednom otvorenom investicijskom fondu, u 10 h nazvao bi ga „mirovinac“ i tražio da mu do 16 h isplati nekoliko stotina milijuna! E sad zamislite tu rasprodaju na koju je bio prisiljen! Naravno, u tako kratkom vremenu može prodati samo likvidne dionice, poput T-HT-a, INA-e, Adrisa, Atlantske… Kakav je to učinak imalo na cijenu dionica, znamo.

U neka mirnija i sretnija vremena, kažu mi, znalo je biti takvih zahtjeva za jednokratnom velikom isplatom, ali bi bili poslani na vrijeme, s rokom isplate T+4 ili T+6 dana. I nikakve panike i nervoze ne bi bilo. Kako je takvih nekoliko poziva sa T+0 rokom isplate utjecalo na Crobex”

jel netko zna da li je moguće da bilo tko ima pravo na isplatu t+0? u to mi je zbilja JAKO teško povjerovati. u statutima i prospektima fondova izričito piše t+7 radnih dana.

ili je to, kako se prije čini, bila “prijateljska” usluga menadžera OIF-a menadžeru OMF-a? u tom slučaju su cijene rušili OIF-i i sam taj šprajcov izvor a ne mirovinci, jer su se menadžeri OIF-a odlučili istovariti u jednom danu iako su to jednako tako mogli polako činiti 7 dana.

i kakva je to smiješna formulacija da su se nekad ti zahtjevi za velika povlačenja novaca slali “na vrijeme”? na vrijeme za što?


Hm, Mario se ne slaže:

“…Jer u svijetu je uvriježena praksa da se u ovakvim situacijama, prije objave cjenovno osjetljive informacije, donese odluka o suspenziji trgovine («news flash: important announcement» ili tako nešto), kako bi se u

Heh, po ocitovanju uprave na zse to nije neka materijalna cinjenica koja bi utjecala na cijenu… [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


@Gorgija

Kolega, Šprajc je tekst samo približio laicima d bude razumljiv. Šprajcov tekst je točan od riječi do riječi. Iz vrlo pouzdanih izvora znam da su se Mirovinci zamjerili OIF-ovima i to unutar iste kuće!! To što su OIF-ovi napucavali Crobex tokom prvog dijela godine i preizložili se je drugi par opanaka koji sada nitko ne spominje, a tu zapravo leži najveći problem. Ono što je Šprajc odlično ismijao su izjave naših vrlih analitičara aka “budaletina” kako su mali srušili Crobex. Moš mislit, evo baš stoje moji nalozi od po 500 kom ATPL-a na asku po 2800.[lol]

Ljudi, morate shvatiti da ova korekcija nema nkakve veze sa Amerikom, Kosovom, Zerpom, Slovencima itd.itd.. odnosno da su to samo paravani. Stranci su izlazili, ali da mogu srušit index za 25%.?Yeah, right[lol]

Mirovinci su srušili tržište, amen. Ono što je najgore promijenili su sentiment, otjerali ulagače i trebat će dugo vremena dok se ne vrati povjerenje u stabilnost tržišta. Ono što bi donekle moglo popraviti stvari je nekoliko dana solidnog rasta s velikim prometima i nakon toga pomalo, al bez panike stagnacija pa nek onda tržište ode smjerom kojim mora. Ostaviti tržište ovako ranjeno nije dobro.

I'LL BE BACK

Sve 5. No, ako su sad mirovinci isisali svu tu lovu iz OIF-ova, konzekventno povukli s tržišta dionica, zašto je sada ne vraćaju? Kako objasniti mizerne promete na Crobexu zadnjih dana? Umjesto da rade na stabilizaciji tržišta na sveopću korist, šta sada čekaju?

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"


Sve 5. No, ako su sad mirovinci isisali svu tu lovu iz OIF-ova, konzekventno povukli s tržišta dionica, zašto je sada ne vraćaju? Kako objasniti mizerne promete na Crobexu zadnjih dana? Umjesto da rade na stabilizaciji tržišta na sveopću korist, šta sada čekaju?

Polako kolega. Čekaju da se drhtavci istresu i nestanu sa tržišta, da nam cjena raste stabilno, a ne da se
ruši svakih 10%. Ovakvo čekanje najviše plaši drhtavce, jer tada prodaju.
I čekaju GFI. Faza zijevanja je počela.[thumbsup]

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU


Sve 5. No, ako su sad mirovinci isisali svu tu lovu iz OIF-ova, konzekventno povukli s tržišta dionica, zašto je sada ne vraćaju? Kako objasniti mizerne promete na Crobexu zadnjih dana? Umjesto da rade na stabilizaciji tržišta na sveopću korist, šta sada čekaju?

Političke razloge na stranu, ali iz njihove perspektive, zašto bi? Tko im može pokupovati jeftine dionice? Tko osim njih ima para? Pođite prvo od sebe. Imate li casha? OIF? Možda neki, ali se ne usude još jer očito ne dobijaju baš puno friške love u zadnje vrijeme. Dakle nema bojazni da će im netko ispred nosa pojesti kolače. A oni ih polako njupaju i nigdje im se ne žuri. Eto vam skrivenih naloga na bidu HT-a kolko hoćete, a i braniteljski fond je tu na vratima, iako ja mislim da bu s tim sve OK, jer čim se o nečem puno priča dogodi se upravo suprotno.

bok vam

I'LL BE BACK



@Gorgija

priznajem da stil nečijeg pisanja pa tako i šprajcovog može biti stvar ukusa, po mojem ukusu sigurno nije, ali to i nije bila poanta mog posta, nego to da su po tom njegovom izvoru koji bi kao htio optužiti mirovince zapravo OIF bili ti koji su srušili tržište, a ne mirovinski, jer mirovinski ih nisu mogli prisiliti da ih isplate od 10 do 16h, to su OIF morali sami odlučiti. i samo oni su odgovorni za posljedice koje su izazvale tako nagle prodaje.

a pitanje je zašto su to radili.

druga zanimljiva stvar je što taj njegov izvor misleći da optužuje mirovince zapravo optužuje samoga sebe, zapanjujuće je kako su neki fond menadžeri izgleda glupi da nisu ni svjesni kada pakiraju sami sebi.

Stocks advanced Wednesday after regulators lifted the caps on the investment portfolios for government-sponsored mortgage finance companies Fannie Mae and Freddie Mac, a move expected to increase liquidity in the mortgage industry.

jel mi može ovo netko prevest – kaj znači caps – gubim se

&

Tko će u ovoj priči između mirovinaca i OIF-ova pozvati Hanfu na odgovornost. Koliko znamo oni su donijeli Pravilnik i omogućili mirovincima da naprave to što jesu. Zašto nisu predvidjeli ovakav scenario i osigurali to kojekakvim mehanizmima.[angry]

Kako predvidjate situaciju nakon 12. travnja??

e totototooto, ante ante, namagarčili te mirovinci pa bi ti sad i repete! [lol]

New Report

Close