Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Iznenadila me količina panike i straha i kod nekih iskusnijih kolega. Za to nema nikakvog racionalnog razloga, burza nije kocka. Uz dobro diversificiran i odabran portfelj dobitak je gotovo siguran a šanse za gubitak minimalan , uz jednu malu “sitnicu” – dovoljno dugo vremensko razdoblje. Imam osjećaj da si mnogi upravo s tom vremenskom barijerom stavljaju nepodnošljiv pritisak na leđa. “Moram toliko i toliko zaraditi za mjesec dana – dva – tri, godinu dana,itd”. I onda što se više bliži taj rok koji su si sami sebi zadali, a umjesto dobitaka se gomilaju gubici, nervoza postaje sve veća i donose se iracionalne odluke i što je najgore šteti se vlastitom zdravlju. Razmišljajte o burzi i dionicama kao dugoročnom ulaganju, minimalno nekih 5-10 godina pa i kao o nečemu što će vas pratiti cijeli život. Samo praćenje indexa, bez ikakve analize dugoročno donosi bolji prinos od štednje u bankama a pogotovo uz stalno usavršavanje znanja kroz teoriju i praksu.

Odličan post,u potpunosti se slažem.

Burza je i rizik i trenutno proživljavamo najveći pad što se burze tiče od nezavisnosti. Ono što je istina jest da bi mirovinci trebali braniti cijene kao što to rade vani. Mislim da će nakon ovog pada uslijediti brzi rast na prometima manjih od prosječnih. Ovo je tipičan primjer šišanja malih i nažalost poprimio je BRUTALNE razmjere prosto iz razloga jer smo Hrvati koji se povode trendovima a još imamo šmokljanske fond menađere. No u svemu tome moramo se zapitati što će biti kad se sve stabilizira. Tad će biti stvoren izvrstan temelj za daljnji rast za narednih 5 godina koliko će nam trebat do EU čisto iz razloga jer će inozemni investitori početi vraćat novac na ZSE na 20-50% većim cijenama i generirati daljnji rast. Uz to mislim da će većina dionica koje su sada vraćene na neke normalne fundamente gledajući neki prosjek. Dakle glavu gore… nemojte cmizdriti jer ovo više nema veze s mozgom. Špekulativni kapital, stranci, ceftifikati i margin callovi, te cijela horda paničara prodaje. A sad pogodite tko će dizat crobex na 7000 i više za godinu-dvije.

Pozdrav!


Izgleda su bankarski fondovi na osnovu podataka koje imaju odlučili istresti sve male iz margina tako da ništa ne zarade, a njima ostaju kamate i dionice po cijenama od prije godinu dana. Vjerujem da je većina margin kredita uzeta unazad godinu dana. Veliki igraju prljavo do kraja.[bye]

Ja bi prije reko da hoće istresti konkurenciju, tj manje privatne fondove, no živi bili pa vidjeli …

Svaka cast Croblack.
Taj vremenski pritisak je bio moj teret do prije 2 mjeseca. Sada kada sam pomaknuo vremenske periode u kojima ocekujem dobit osjecam se puno lakse. A sto se tice tona na forumu, on se progresivno dize kako crobex pada……nervozica? [lol]

AZ? Hvala, ne.

nisam danas pratio burzu, nisam imao vremena…no, vidim da nisam ništa propustio…
čitam postove na ovoj temi…evo počeo sam čitati još one od jutra…zakrcali temu kojekakvih prognozeri o današnjem zelenilu, prije nego što se burza otvorila…
A zašto bi trebalo doći do promjene trenda i do odbijanca prema gore…eto što su rekli neki…
“Analitičari businessa najavili rast…”…ajme majko mila, kad analitičari najave nešto, bježi od njih i njihovih prognoza ko od đavla…Kad vidim u novinama neke fond menagere (a viđam ih u zadnje vrijeme dosta često) kako pozivaju građane da ne paničare i ne vuku lovu van iz fondova, da će se tržište oporaviti i da se događa nešto što je sasvim normalno, onda znam koliko je sati…nemojte povuć lovu iz fondova danas, uradite to kad cijena udjela padne još kojih 10-ak eura…
Pa se spominju futuresi…pa onda “zelena europa”…naravno…sve je to kratkog daha…i na kraju gledamo reprizu od dana prije…
ima nekih koji ne odustaju…”CROBEX prelazi u pozitivan teritorij…”…ili “povlači se prodaja…”…kao ljudi sad smo na konju…a onda sat kasnije[cry]
Ili…”evo brane na KOEI, DLKV, INGRi…itd itd…”…nema te brane koja neće popustit drage kolege…
“Mirovinci su se probudili…”….ni ta nije loša…
“Idući tjedan se zelenimo..”…ima nepopravljivih optimista i dalje…
A dobri su i ovi koji optužuju sadašnju vladu i HDZ za stanje na burzi…
A dobri su i oni…fundamenti su tu…jesu…ali kao što netko prije reče…kako će to pomoći nama koji smo u dionicama…bojim se nikako…
U moru postova našao sam jedan dobar…

“Narode ovakvi scenarij je bija samo pitanje vremena,banke smo prodali i svoj novčanik dali strancima pa nam oni diktiraju koliko će nam dat a koliko uzet.Prodani smo i sad nam uzimaju i zadnje kune na burzi i to ti je Europa u koju tako silno želimo ić,e pa meni ne treba bolje nova yuga nego stara kurv… Europa! ”

Oporavit će se i Amerika i Europa…imaju oni vlastitoga kapitala…a mi?s čijim ćemo se mi kapitalom oporaviti? stranci bježe van…hoćemo opet s njihovim….pa da nam se jednog dana opet dogodi ovo što se danas događa…
I svijetla na kraju tunela još nema….bar još ne za sada….i ako neka dionica bubne 50%…pa šta?sad bi trebalo prestati i dalje padati?jer ima nas koji smo u minusu…pa šta…propast će i poneki fond…hoće li se nešto promijeniti zbog toga?bojim se da neće…nitko ne zna gdi je dno…
I nemojmo se zavaravati sa udaranjem po asku na zatvaranju…sve već viđeno…
Jedina dobra stvar u svemu je…da je danas petak…[bye]

Razmišljajte o burzi i dionicama kao dugoročnom ulaganju, minimalno nekih 5-10 godina pa i kao o nečemu što će vas pratiti cijeli život. Samo praćenje indexa, bez ikakve analize dugoročno donosi bolji prinos od štednje u bankama a pogotovo uz stalno usavršavanje znanja kroz teoriju i praksu.


ima jedna studija koja je pratila povrate na ulaganja u US
-dionice
-obveznice
– depozite

ukratko, ako se uzme inflacija u obzir, jedino ulaganjem u dionice nisi izgubio realnu vrijednost

hebiga, al’ tesko da cete mi to povjerovati danas[undecid]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Na burzi sam preko dvije godine.
U dinicama sam 100%,u vrijeme ove korekcije nisam prodao ni jednu svoju dionicu i kada sam vidio ovih zadnjih 15-tak dana,kuda sve to ide,prodao sam AUTO.
Super auto koji sam također zaradio ulaganjem u dionice i fondove.
Sav novac od auta,ulažem u dionice,ovaka prilika se ne propušta.
Samo da napomenem da trgujem samo vlastitim novcem,u kredit, za kupnju dinica,ni u ludil.

Zar mislite da je kraj burze? zar ćete biti kao moj prijatelj koji mi je rekao da je gotovo sa burzom, tko je prvi ušao zaradio je i to je to,kaže :To ti je ki one piramide…

Tko je prošle godine kupio na početku godine dionice mislim da je još uvijek u plusu većem nego će vam banka dati na kamate, no naravno ukoliko mislite da to nije to, potražite drugi način štednje i ulaganja…

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Narode ovakvi scenarij je bija samo pitanje vremena,banke smo prodali i svoj novčanik dali strancima pa nam oni diktiraju koliko će nam dat a koliko uzet.Prodani smo i sad nam uzimaju i zadnje kune na burzi i to ti je Europa u koju tako silno želimo ić,e pa meni ne treba bolje nova yuga nego stara kurv… Europa! ”

Ovo sam ja nešto slično napisao. Kad se stabilizira, opet će dionice jeftino pokupovati stranci jer naši fondovi nisu znali, mogli ili htjeli obraniti Crobex kad je divljao gore, a bome i sada kada ide dolje. I zato ću isključivo sam kupovati dionice. Nikada više ni kune u niti jedan OIF. I zato ponavljam za Ivekom: Ljutu travu na ljutu ranu. Nema popuštanja pred ZERPOM.


zar ćete biti kao moj prijatelj koji mi je rekao da je gotovo sa burzom, tko je prvi ušao zaradio je i to je to,kaže :To ti je ki one piramide…

Kada bar 70% sadašnjih dioničara bude govorilo tako to će biti znak da tržište može up up [bye]


Ljutu travu na ljutu ranu. Nema popuštanja pred ZERPOM.

Tak je…nikakvih ustupaka…


nisam danas pratio burzu, nisam imao vremena…no, vidim da nisam ništa propustio… čitam postove na ovoj temi…evo počeo sam čitati još one od jutra…zakrcali temu kojekakvih prognozeri o današnjem zelenilu, prije nego što se burza otvorila… A zašto bi trebalo doći do promjene trenda i do odbijanca prema gore…eto što su rekli neki… “Analitičari businessa najavili rast…”…ajme majko mila, kad analitičari najave nešto, bježi od njih i njihovih prognoza ko od đavla…Kad vidim u novinama neke fond menagere (a viđam ih u zadnje vrijeme dosta često) kako pozivaju građane da ne paničare i ne vuku lovu van iz fondova, da će se tržište oporaviti i da se događa nešto što je sasvim normalno, onda znam koliko je sati…nemojte povuć lovu iz fondova danas, uradite to kad cijena udjela padne još kojih 10-ak eura… Pa se spominju futuresi…pa onda “zelena europa”…naravno…sve je to kratkog daha…i na kraju gledamo reprizu od dana prije… ima nekih koji ne odustaju…”CROBEX prelazi u pozitivan teritorij…”…ili “povlači se prodaja…”…kao ljudi sad smo na konju…a onda sat kasnije[cry] Ili…”evo brane na KOEI, DLKV, INGRi…itd itd…”…nema te brane koja neće popustit drage kolege… “Mirovinci su se probudili…”….ni ta nije loša… “Idući tjedan se zelenimo..”…ima nepopravljivih optimista i dalje… A dobri su i ovi koji optužuju sadašnju vladu i HDZ za stanje na burzi… A dobri su i oni…fundamenti su tu…jesu…ali kao što netko prije reče…kako će to pomoći nama koji smo u dionicama…bojim se nikako… U moru postova našao sam jedan dobar… “Narode ovakvi scenarij je bija samo pitanje vremena,banke smo prodali i svoj novčanik dali strancima pa nam oni diktiraju koliko će nam dat a koliko uzet.Prodani smo i sad nam uzimaju i zadnje kune na burzi i to ti je Europa u koju tako silno želimo ić,e pa meni ne treba bolje nova yuga nego stara kurv… Europa! ” Oporavit će se i Amerika i Europa…imaju oni vlastitoga kapitala…a mi?s čijim ćemo se mi kapitalom oporaviti? stranci bježe van…hoćemo opet s njihovim….pa da nam se jednog dana opet dogodi ovo što se danas događa… I svijetla na kraju tunela još nema….bar još ne za sada….i ako neka dionica bubne 50%…pa šta?sad bi trebalo prestati i dalje padati?jer ima nas koji smo u minusu…pa šta…propast će i poneki fond…hoće li se nešto promijeniti zbog toga?bojim se da neće…nitko ne zna gdi je dno… I nemojmo se zavaravati sa udaranjem po asku na zatvaranju…sve već viđeno… Jedina dobra stvar u svemu je…da je danas petak…[bye]

Kolega , svaka ćast!

Ameri još u crvenom.

New Report

Close