Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nathan47 pa di ga nađes [smiley2][smiley2][smiley2]


Upravo otvaram novi margin s viškom u portfelju (zarada), moram podebljati količine nekih dionica. Pozdrav

Svaka čast kolega. Valjda ću i ja imati takav instinkt nakon nekoliko godina.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.


… Valjda ću i ja imati takav instinkt nakon nekoliko godina.

Kolega vi ga već imate, a iskustvo će doći s vremenom.
Pozdrav

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


nathan47 pa di ga nađes [smiley2][smiley2][smiley2]

ne kuzim, sto?

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje

dmilanovic:

nathan47 pa di ga nađes [smiley2][smiley2][smiley2]

ne kuzim, sto?

pa vjerojatno covjek misli na avatar.
[smiley1]

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

I ja smatram da je tržište prilično napuhano, a neke dionice zaista preko svih razumnih mjera i bez ikakvog valjanog opravdanja. Korekcija je uvijek nužna (inače bi rast bio u beskonačno, što je nemoguće zbog milijun razloga….), no teško pitanje je kad će se to dogoditi. Graham, ako se ne varam, savjetuje kad je tržište pri vrhuncu, da je potrebno veći dio sredstava (postotak) prebaciti u obveznice, a svakako smanjiti udio dionica… Naše tržište je dosta visoko, ali je li zaista na vrhuncu, ne može se znati dok vidimo i drugu stranu padine…
Glede novca od Plive, ne mislim baš da na to treba više puno računati. Najprije, premalo je novca (postotak Plive) u rukama ljudi koji trguju na hrvatskim burzama, čitaj: koji će se sliti, dakle, na hrvatske burze. Pogledajte postotke koliko tko drži Plive… Daleko više novca na tržište dolazi od građana koji ne znaju puno o dionicama, ali slušaju vijesti koliko je skočila Pliva, koliko Petrokemija ili dr. dionice, pa onda odluče barem uzeti dio u nekom fondu vjerujući njihovim menadžerima itd. Najviše novca svakako unose fondovi…


Najprije, premalo je novca (postotak Plive) u rukama ljudi koji trguju na hrvatskim burzama, čitaj: koji će se sliti, dakle, na hrvatske burze. Pogledajte postotke koliko tko drži Plive… Daleko više novca na tržište dolazi od građana koji ne znaju puno o dionicama, ali slušaju vijesti koliko je skočila Pliva, koliko Petrokemija ili dr. dionice, pa onda odluče barem uzeti dio u nekom fondu vjerujući njihovim menadžerima itd. Najviše novca svakako unose fondovi…

oko ovog o Pilivi i koliko ce toga ostati u RH si u potpunosti u krivu. vecina vecih jos nije izasla

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Malo sam istraživao večeras i naišao na dva zanimljiva članka.
Iste novine, dva novinara i razlika od 2 mjeseca, pa vi prosudite…

Croatia osiguranje podcijenjeno do 50%
Darko Markušić
darko.markusic@business.hr

(objavljeno 20.7.06 11:07)

Dionica Croatia osiguranja vrlo je isplativo ulaganje. Prema mišljenju analitičara,
ona je bitno podcijenjena, a njihove procjene razlikuju se samo u postotku koliko
će njezina cijena porasti.
Emil Mihalina, financijski analitičar Partner kapitala, smatra da redovna dionica
Croatia osiguranja sa sadašnje razine od 7000 kuna do kraja 2007., uz daljnji rast
bruto premije i proširenje neto profitnih margina, ima prostora za rast i do 50 posto.
ROE (povrat na kapital) Croatia osiguranja iznosi 10,5 posto, odnosno pokazuje da
na svaku angažiranu kunu kapitala menadžment Croatia osiguranja na čelu s
HSLS-ovcem Hrvojem Vojkovićem ostvaruje 10,5 lipa dobiti. Profitabilniji od
CO-a su njemački Allianz (ROE 11,05%) i American International Group (ROE
11,5%). Ivana Blašković (RBA) vjeruje da postoji velik potencijal rasta ove dionice
uoči skore privatizacije. Nova procjena vrijednosti tvrtke koju radi Deloitte trebala
bi biti završena do 1. studenoga ove godine, a razmatraju se četiri modela
kapitalnog povezivanja CO-a i Hrvatske poštanske banke. Ona naglašava da je CO
potkraj 2005. držao 38 po- sto tržišnog udjela u ukupnim osiguranjima, a 2004.
41,3 posto. Ona smatra da u CO-u ima dovoljno prostora za optimizaciju troškova
boljim upravljanjem ljudskim resursima i imovinom, čiju vrijednost treba
revalorizirati. Napominje da krivicu za smanjenje tržišnog udjela snosi vlasnik, tj.
država.

Precijenjena dionica Croatia osiguranja
Ana Blašković
ana.blaskovic@business.hr

(objavljeno 13.9.06 19:08)

Unatoč tome što je od početka godine vrijednost dionici Croatia osiguranja porasla više od 50 posto, analitičari su složni u ocjeni da je ona precijenjena.
“Croatia osiguranje je politička dionica i vrijednost joj je uvjetovana političkim odlukama”, smatra Silvana Milić iz Zagrebačke banke. Iako je CO po ostvarenoj ukupnoj premiji i dalje prvi osiguravatelj na tržištu s udjelom od 42,2 posto, kontinuirano gubi tržište. “Sa zaračunatom bruto premijom od 1,78 milijardi kuna Croatia osiguranje raste upola sporije od ostalih osiguravatelja na tržištu”, kaže Hrvoje Stojić, analitičar HAAB-a. Opća ocjena analitičara jest da je dionica nelikvidna, što dokazuju niskim obujmom trgovanja. “Croatia osiguranjem uglavnom trguju institucionalni investitori, a manji ulagači je ne vole jer je prevelika razlika između kupovne i prodajne cijene, dostiže i 20 posto pa se dionicom trguje u valovima”, objašnjava Milovan Strniščak iz Abacus brokera. Najavljeno spajanje Poštanske banke i CO prepuno je nepoznanica i ostavlja prostora spekulacijama o kretanju cijene. “Omjer cijene i knjigovodstvene vrijednosti (P/ Bv) iznosi 2,5”, kaže Davor Vorih iz Interkapitala, a “u slučaju privatizacije taj bi omjer mogao iznositi i do 3,5; dakle, cijena bi mogla skočiti i do 50 posto”.

Zanimljivo zar ne.

Čovjek se na kraju zapita, koji se to analitičari kriju iza tih imena.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

nathan47:

dmilanovic:

nathan47 pa di ga nađes [smiley2][smiley2][smiley2]

ne kuzim, sto?

pa vjerojatno covjek misli na avatar.
[smiley1]

ah da, frustracije, sta ces [smiley5]

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje


a manji ulagači je ne vole jer je prevelika razlika između kupovne i prodajne cijene, dostiže i 20 posto pa se dionicom trguje u valovima“, objašnjava Milovan Strniščak iz Abacus brokera.

Ovaj ocito ne prati nase forume inace bi znao da zeki_ma i quarku nema nista drazeg od valova, a tesko da ih se moze nazvati institucionalnim investitorima[smiley2]

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje

Ja sam trenutno 100 % u dionicama

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

ostanite u dionicama , kakav cash, stvari se jako dobro razvijaju i 10 mjesec će biti dobar.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

New Report

Close