Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ali ako sam na dobro shvatio prijavljuje se samo tj porezna prijava u poreznu se predaje sano ako je ostvaren dobitak, ako je gubitak se ne treba predavat ?

Ne treba.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


ali ako sam na dobro shvatio prijavljuje se samo tj porezna prijava u poreznu se predaje sano ako je ostvaren dobitak, ako je gubitak se ne treba predavat ?

naravno, nećeš valjda plaćati porez na gubitak



sto ako sam u pbz investu zb investi i jos trgujem sam dionicama. ?!
kako onda to obracunat ?!

napraviš se lud i kod svakog brokera napraviš obračun kao da samo preko njega trguješ pa zbrojiš/oduzmeš ukupne rezultate i prijaviš ono što ostane kao porez na KD..ako im nešto ne štima, neka sami naprave drugačiji izračun.znam jednoga koji tako redovito radi i rekao je da nikad nisu radili problem nego su uvijek prihvatili kako im je predao
[/quote]

Pa zapravo ti je najvažnije podnijeti prijavu. Bolje ju podnijeti krivo nego ju ne podnijeti (ako postoji ukupno kapitalna dobit).

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@ dioničar
Točno tako.
Ima još jedna stvar. Porezna ne vidi stanje vašeg računa na brokerskom, kao niti transakcije. Brokerska nema ovlasti niti proceduru da ikoga izvještava o stanju mojega brokerskog računa. Pitao, rečeno mi je. Porezna sazna samo ono što im ja JOPPD obrascem javim. Tek prebacivanjem love na tekući ili žiro postaje vidljivo Poreznoj.



medjutim jedna druga stvar mi nije jasna-zasto nitko nije umjesto ovog nesretnog poreza uveo automatski obracunatu naknadu po svakoj transakciji, npr. 0,1% od iznosa transakcije ili vrijednosti darovanih/kupljenih dionica sto bi odmah islo u drzavni proracun i nitko se ne bi bunio?!? nego ovako maltretiraju ulagace?

Bunio bi se ja. Sadašnjim porezom ne maltretiraju se ulagači nego špekulanti i kockari. Jer ulagaču dvije godine ne predstavlja ništa. A čak i da imam koju transakciju manju od 2 godine (do sad sam samo jednom morao platiti porez i to cijelih 40,92kn), onda to nije problem izračunati.
[/quote]

a zasto bi zarada od prodaje dionica nakon 2 godine bila bez poreza tj. zasto onda ne bi isto vrijedilo i za prodaju auta, kuce, zemljista da se nakon 2 godine od stjecanja ne placa porez?
ako je princip da se sve oporezuje, onda bi trebalo naplatiti naknadu i za svaku transakciju dionicama (bilo na burzi bilo van nje), a ne da npr. direktor neke nase banke ili velike firme nakon 2 godine proda svoje dionice u vrijednosti 10, 30 ili 100 milijuna kuna i ne plati niti lipe poreza, a ulazna cijena mu je bila mozda 1 milijun?? to je apsurdno i nakaradno i zalazem se za to da se plati neki mali % od vrijednosti transakcije,a da se ovaj porez na KD ukine!
time ne samo da bi drzava vise dobila, nego bi i burza zivnula jer bi ljudi cesce trgovali ne cekajuci protek 2 godine

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)


a zasto bi zarada od prodaje dionica nakon 2 godine bila bez poreza tj. zasto onda ne bi isto vrijedilo i za prodaju auta, kuce, zemljista da se nakon 2 godine od stjecanja ne placa porez?
ako je princip da se svaka zarada oporezuje, onda bi trebalo i svaku transakciju dionciama, a ne da npr. direktor neke nase banke ili velike firme nakon 2 godine proda svoje dionice u vrijednosti 10, 30 ili 100 milijuna kuna i ne plati niti lipe poreza, a ulazna cijena mu je bila mozda 1 milijun?? to je apsurdno i nakaradno i zalazem se za to da se plati neki mali % od vrijednosti transakcije,a da se ovaj porez na KD ukine!
time ne samo da bi drzava vise dobila, nego bi i burza zivnula jer bi ljudi cesce trgovali ne cekajuci protek 2 godine

Valjda zato jer možda pokušavaju razlučiti ulaganje od špekuliranja.Jer ako onemogućiš ulaganja, ili ih otežavaš, radiš loše cijeloj državi, kočiš ekonomiju. Al općenito treba ukinuti taj g-lupi i nepotrebni porez!

Pa što da netko proda dionice za 30 milijuna? Njegovo pravo, zašto bi mu država išta uzimala od toga? Nemoj dopustiti da te zavist izjeda…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@trial: porezna ima uvid samo u ziro, ne i u tekuci racun. 😉

Sam se ti nadaj.

Bankovni računi više nisu tajna: Evo u kojim slučajevima se trebate zabrinuti

Jedino brokerski ne vide.

A kako voditi ULJANIK, Agrokor… kako voditi dionice koje su brisane sa tržišta stečajem .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

tocno, ali sto to znaci da netko glede racune od min 4 000 000 gradjana ? svaki dan svaku transakciju ? e imate primanja 5000kn / mjesec a trosite 10 000 ? 🤣😁


A kako voditi ULJANIK, Agrokor… kako voditi dionice koje su brisane sa tržišta stečajem .

Još uvijek ih imaš. Prodaj ih za 0 kuna i imaš porezni odbitak.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Na primjer, dionica nema potvrde na tržištu – definiranu cijenu .

Ja prodam po 8000 kuna Dionice LEDA ( fer cijena , zar ne ? ), kolegi ( držao sam ih više od 2 godine ), on mi isplati par milja kuna iz dobiti firme ….očisti račun , i nakon toga mi čak i vrati te dionice , po npr… 1 kunu ( ili nula ako to Borgovci odrede u međuvremenu ), on prijavi kapitalni gubitak, a MI imamo čistu lovu bez plaćanja i lipe poreza .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

New Report

Close