Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ja sam odlučio ove godine biti grbav pa da vidimo što će biti

ovo će ti biti:
https://zakonipropisi.com/hr/zakon/kazneni-zakon/256-clanak-utaja-poreza-ili-carine



ja sam odlučio ove godine biti grbav pa da vidimo što će biti

ovo će ti biti:
https://zakonipropisi.com/hr/zakon/kazneni-zakon/256-clanak-utaja-poreza-ili-carine
[/quote]

vidi se da su zatvori puni takvih

Zanimljivo je da po slovu zakona to vrijedi za utaje od preko 20.000 kn.
Za manje od toga nije predviđena.
Znači da za ZG gdje imaš porez od 12% i na njega prirez od 18% možete imati dobit od 141.242,87 kn i da vam obveza bude 19.999,99 kn, a za koju eto kao što vidimo nije propisana kazna. Čak i za 20.000 nema kazne, već kad prijeđe taj iznos.
Možda nešto griješim u analizi pa unaprijed pozivam nekog da me ispravi ukoliko je tako.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

postovani svi: vec sam pisao ako je SKDD drzavna instiucija zasto porez ne ide automatski kad su tamo deponorane dionice ?!
takodjer, prije bi se porez od kamata u Bankama trebao prijavljivati posto je novac tamo deponiran a drzava nema “pristup” kao kod SKDDa.
takodjer, po kojoj osnovi bih ja trebao znati da trebam platiti porez ? da li kada mi se isplati placa moram ispunkavat papire i uplacivat porez i prirez na placu u proracun ?
nadalje, dobio sam izvjestaj od brokera pred neki dan: iman porezni gubitak ( na kraju izvjestaja je iskazan minus). ALI.. ZA jednu dionicu pise da nije moguce ut rditi gubitak ili dobitak ( a kad se zbroji znam da sam na njoj ostvario dobit) zato sto je kao u posebnom segmenu promatranja.
dakle ona mi nije uvrsena u konacan izracun poreza. e sad sa njom bih imao mali plus ( ne bih al recimo da bi ).
eh ko je tu lud sad ?! a na kraju izvjestaja pise ” ogradjuju se od svega” karikirano receno.
sto da zaposlim knjigovodnu da mi racuna dobitke i gubitke ?!


ja sam odlučio ove godine biti grbav pa da vidimo što će biti

Ako se ne varam brokeri imaju zakonsku obvezu da obračun osnovice
poreza, za transakcije koje napravite kod njih šalju poreznoj upravi, ali
možda netko zna to 100% ako je koji broker ovdje na forumu?

Problem se javlja ako trgujete preko više brokera, pa ne mogu pratiti sve
transkacije, dobitke i gubitke, pa onda sami morate raditi obračun i
osnovicu poreza koju plaćate.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.


Zanimljivo je da po slovu zakona to vrijedi za utaje od preko 20.000 kn.

a ako imas naprijavljen porez u zadnje 2-3 godine? onda si sigurno presao tih 20.000 kn jer nista od toga nije pod zastarom. nisu ovo stvari za igrati se,ako sam zaradio platit cu i taj nesretni porez i mirno spavati.
medjutim jedna druga stvar mi nije jasna-zasto nitko nije umjesto ovog nesretnog poreza uveo automatski obracunatu naknadu po svakoj transakciji, npr. 0,1% od iznosa transakcije ili vrijednosti darovanih/kupljenih dionica sto bi odmah islo u drzavni proracun i nitko se ne bi bunio?!? nego ovako maltretiraju ulagace?

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)

@BudFox3 u tom i je problem.. sto ako sam u pbz investu zb investi i jos trgujem sam dionicama. ?!
kako onda to obracunat ?!

Nažalost, onda to morate sami obračunati i platiti (ili zamoliti nekog računovođu),
ako ste imali dobit u 2019. godini, a prodali ste udjele unutar dvije godine od kupovine.
Nije komplicirano i čini mi se da HITA ima najbolje upute na svojoj stranici.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

da i zaposliti osobnog racunovodju. 😀😁


medjutim jedna druga stvar mi nije jasna-zasto nitko nije umjesto ovog nesretnog poreza uveo automatski obracunatu naknadu po svakoj transakciji, npr. 0,1% od iznosa transakcije ili vrijednosti darovanih/kupljenih dionica sto bi odmah islo u drzavni proracun i nitko se ne bi bunio?!? nego ovako maltretiraju ulagace?

Bunio bi se ja. Sadašnjim porezom ne maltretiraju se ulagači nego špekulanti i kockari. Jer ulagaču dvije godine ne predstavlja ništa. A čak i da imam koju transakciju manju od 2 godine (do sad sam samo jednom morao platiti porez i to cijelih 40,92kn), onda to nije problem izračunati.

Naravno da je špekulantima koji non stop trguju problem sve izračunati. Ne vidim razloga zašto bi se svih maltretiralo naknadom na transakciju?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


sto ako sam u pbz investu zb investi i jos trgujem sam dionicama. ?!
kako onda to obracunat ?!

napraviš se lud i kod svakog brokera napraviš obračun kao da samo preko njega trguješ pa zbrojiš/oduzmeš ukupne rezultate i prijaviš ono što ostane kao porez na KD..ako im nešto ne štima, neka sami naprave drugačiji izračun.znam jednoga koji tako redovito radi i rekao je da nikad nisu radili problem nego su uvijek prihvatili kako im je predao

ali ako sam na dobro shvatio prijavljuje se samo tj porezna prijava u poreznu se predaje sano ako je ostvaren dobitak, ako je gubitak se ne treba predavat ?

New Report

Close