Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ulagači u nekretnine su zapravo mnogo pametniji od vas. Naime nekretnine su od krize porasle duplo, a ZSE se nije pomaknuo s mjesta.

Nisu. Nekretnine nisu narasle duplo nego najvise 50%, i to samo na iznimnim lokacijama. A nose sa sobom troskove i povrat kod rente je reda velicine 3-4%.
Usporedite to s ulaganjem u blue chip dionice na ZSE od 2009 naovamo. Adris, Adpl, turisti itd. Puno bolji ukupni povrat. Pa i Todex, ako si na vrijeme izasao.
Nekretnine su gnjavaza. Treba imati krov nad glavom, ali to je to.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.



https://novac.jutarnji.hr/novcanik/kamatne-stope-ce-desetljecima-biti-rekordno-niske-sto-to-znaci-za-ekonomiju/9685780/
Kud s kešom? Pitaju se mnogi!

Hrvati u nekretnine….i propuštaju vjerovatno jedno od najboljih razdoblja u povijesti….
[/quote]
Prvo očekujem da na domaće tržište dionica počnu ulagati domaći fondovi. Mali ulagači će u svakom slučaju propustiti prvi val rasta jer su još uvijek u strahu. Njih će ponovno privući jedino kontinuirani rast cijena dionica i medijska propaganda koja će se s tim pokrenuti. Na to nitko s lovom ne ostaje hladan. Fondovi su godinama ulagali samo u domaće obveznice RH, a domaće dionice su prodavali i rušili. Pošto u obveznicama nema više skoro nikakvih prinosa, kamate su pre mizerne, ne vidim više svrhe ulaganja u taj oblik investicije. Treba kupovati domaće firme koje imaju još neki kolko-tolko izgled da nešto zarade na tržištu. I to veća i likvidnija izdanja. Ima ih malo na ZSE-u ali ima i onih koje imaju velik potencijal ako pokažu napredak u poslovanju u idućoj godini a trenutno su zabijene u blato i čeka se samo da se vidi da li imaju snage da promijene smjer nakon godina padanja.

Nekretnine nisu loš oblik ulaganja i pokazalo se da je zadnjih par godina to bilo OK ulaganje, ali svaka nekretnina vuče za sobom i dodatni, stalni trošak održavanja, brige, obilaženje s vremena na vrijeme. Tko od nas ima dovoljno vremena da se brine o dvije-tri kuće ili stana ako radi nešto drugo što je nevezano uz nekretnine. Naročito ako su udaljene jedna od druge, različiti gradovi ili otoci. Nekretnine predlažem samo onima kojima je to glavni izvor prihoda i koji su se samo tome posvetili.

Ja sam pred 3 godine kupio još jedan stan a u zadnje 4 godine mi je prosjek rasta portfelja oko 60% a takav je samo zato jer je 2018.bila nula. Jesam li šef ili nisam😋 Još malo pa od zarade samo ove godine imam za garsonjeru ali ipak ću kupiti novi auto… Čisto da malo idem na ku.. Ac ovima koji tvrde da se ne da zaraditi na Tk. Iako i sam mislim da je zabava gotova i nema više nekih prilika. Prošla baba.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.



Ulagači u nekretnine su zapravo mnogo pametniji od vas. Naime nekretnine su od krize porasle duplo, a ZSE se nije pomaknuo s mjesta.

Nisu. Nekretnine nisu narasle duplo nego najvise 50%, i to samo na iznimnim lokacijama. A nose sa sobom troskove i povrat kod rente je reda velicine 3-4%.
Usporedite to s ulaganjem u blue chip dionice na ZSE od 2009 naovamo. Adris, Adpl, turisti itd. Puno bolji ukupni povrat. Pa i Todex, ako si na vrijeme izasao.
Nekretnine su gnjavaza. Treba imati krov nad glavom, ali to je to.
[/quote]

Kolega očito da niste upoznati s tematikom.

Recimo za građevinska zemljišta nemate nikakvu gnjavažu ni troškove.

A što se tiče zarade na ZSE trebate napisati i koliko se love izgubilo na ZSE.

Na nekretnini sigurno niste izgubili novce dok na ZSE sigurno niste u plusu.

Ako ulažete izvan Hrvatske u dionice onda je to nešto drugo. Tu ste mogli dobro zaraditi.
Sada ljudima savjetovati da se uloži u dionice kad su negdje na vrhu mislim da je jako be.dasto.

Lp

nekretnine kao oblik ulaganja, samo građ zemljišta ili okrupnjavanje ali to je puno para…stanovi, na kraju, ništ koristi, dobro ako očuvaju vrijednost uloženog novca, kuće- ok. ako ih možeš etažirati i dograduti u npr. 4 stana ali opet bez 300k eur ništa, polj. u neposrednoj blizini gradova i glavnih prometnica je isto ok ali i to već košta…uglavnom po mome iskustvu, puno brige a ništa ili tek nešto malo koristi…bolje u zlato pa nemaš brige…


@banana
, kažeš:
” Pošto u obveznicama nema više skoro nikakvih prinosa, kamate su pre mizerne, ne vidim više svrhe ulaganja u taj oblik investicije.”

…niti do sada prinos nije glavni razlog ulaganja u obveznice, nema tu demokracije, oni to jednostavno imaju zadano i samo se s vremena na vrijeme plasira kakav text u novine o promjenama ili ukidanju mirovinskih zakona tek toliko da se discipliniraju i da im ne padaju kakve ideje na pamet…ništa se neće događati sve dok nalogodavci ne odluče da se ide u dizanje tk…a do tada …

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Financijska restrukturiranja su novi El Dorado – tko zna znanje …

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.




Ulagači u nekretnine su zapravo mnogo pametniji od vas. Naime nekretnine su od krize porasle duplo, a ZSE se nije pomaknuo s mjesta.

Nisu. Nekretnine nisu narasle duplo nego najvise 50%, i to samo na iznimnim lokacijama. A nose sa sobom troskove i povrat kod rente je reda velicine 3-4%.
Usporedite to s ulaganjem u blue chip dionice na ZSE od 2009 naovamo. Adris, Adpl, turisti itd. Puno bolji ukupni povrat. Pa i Todex, ako si na vrijeme izasao.
Nekretnine su gnjavaza. Treba imati krov nad glavom, ali to je to.
[/quote]

Kolega očito da niste upoznati s tematikom.

Recimo za građevinska zemljišta nemate nikakvu gnjavažu ni troškove.

A što se tiče zarade na ZSE trebate napisati i koliko se love izgubilo na ZSE.

Na nekretnini sigurno niste izgubili novce dok na ZSE sigurno niste u plusu.

Ako ulažete izvan Hrvatske u dionice onda je to nešto drugo. Tu ste mogli dobro zaraditi.
Sada ljudima savjetovati da se uloži u dionice kad su negdje na vrhu mislim da je jako be.dasto.

Lp
[/quote]

Ovo je nejvjerovatna kolicina gluposti i netocnosti. Prosto sam zapanjen kako ste to sve uspjeli zgurati u jedan relativno nevelik post.
Upravo zato sto sam poprilicno dobro upoznat s tematikom i koje su mogucnosti sam se ratosiljao viska nekretnina i krenuo sa zestokim spekulacijama.
Npr. Optima na 2 kn i manje. Kuzite me?
Sjecam se kako ste pisali da na 2.5 kn to nije dobro ulaganje. Kako vas nije sram uopce se pojavljivati vise na ovom topicu?? Totalno besramlje.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.


nekretnine kao oblik ulaganja, samo građ zemljišta ili okrupnjavanje ali to je puno para…stanovi, na kraju, ništ koristi, dobro ako očuvaju vrijednost uloženog novca, kuće- ok. ako ih možeš etažirati i dograduti u npr. 4 stana ali opet bez 300k eur ništa, polj. u neposrednoj blizini gradova i glavnih prometnica je isto ok ali i to već košta…uglavnom po mome iskustvu, puno brige a ništa ili tek nešto malo koristi…bolje u zlato pa nemaš brige…


@banana
, kažeš:
" Pošto u obveznicama nema više skoro nikakvih prinosa, kamate su pre mizerne, ne vidim više svrhe ulaganja u taj oblik investicije."

…niti do sada prinos nije glavni razlog ulaganja u obveznice, nema tu demokracije, oni to jednostavno imaju zadano i samo se s vremena na vrijeme plasira kakav text u novine o promjenama ili ukidanju mirovinskih zakona tek toliko da se discipliniraju i da im ne padaju kakve ideje na pamet…ništa se neće događati sve dok nalogodavci ne odluče da se ide u dizanje tk…a do tada …

Mislim da ce biti politicka odluka da se digne TK prije parlamentarnih izbora. Mozda podijele penzicima i raji ostatak dionica HT-a. Mozda…

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.


Mislim da ce biti politicka odluka da se digne TK prije parlamentarnih izbora. Mozda podijele penzicima i raji ostatak dionica HT-a. Mozda…

Samo ti maštaj, mašta može svašta !

halfte trinken, halfte Šarcu geben



Mislim da ce biti politicka odluka da se digne TK prije parlamentarnih izbora. Mozda podijele penzicima i raji ostatak dionica HT-a. Mozda…

Samo ti maštaj, mašta može svašta !
[/quote]

Slažem se.:-):-) Baš je lijepo maštati.

Ali ok, nešto se stidljivo spominje oživljavanje TK, vidjet ćemo kad će to doći na red. Svi su rekli da u državi u kojoj se ništa nemože bez države samo država može nešto napraviti. Jedino kroz neke privatizacije, veće, ili barem nešto manje. A tajming bi uskoro mogao biti aman taman.
HEP je kompliciran, treba ga uopće vrednovati, ustanoviti što bi se prodavalo, a što ne itd. Dok su HT, PODR i sl. već na burzi i zapravo nebitni za cijelu priču, a dobra monetica za malo kupovine glasova.
Ne zaboravite da je to ipak najvažnije.
Pričekajmo…

P.S.
I mehanizam za ulazak u EUR ima svoje zahtjeve.
Zato mislim da je tajming za neku akciju uskoro.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Imam u obitelji primjer prelaska dijela sredstava sa orocene stednje na ulaganje u ZSE. Radi se iznimno konzervativnim osobama sto se rizika tice i kada je njima stednja u banci postala neprivlacna, vjerujem da sve vise ljudi razmislja u tom smjeru.

New Report

Close