Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Kada jednom ukinu povlaštene mirovine zaboli one koji ih primaju, jer su se već davno osigurali.


Mislim da nije to tema ali moram reagirati na ovu Vašu krivu tvrdnju.Bio sam hr. branitelj od prvog dana u frofi postrojbi,imam 55 g.primam mirovinu od 5,500kn,prošao sve akcije i terene i po čemu je moja mirovina povlaštena i kako sam se ja i meni slični osigurali.Osigurao sam se tako da me svaki zglob,svaka kost boli,išijas ,artritis i da dalje ne nabrajam,to je moje osiguranje.Sva sreća da koliko mi zdravlje dozvoljava da se ipak malo bavim rekreativno sportom.Za kraj, svatko tko je bio punoljetan mogao je biti na mojem mjestu i vidjeti kako je to biti "povlašten".
[/quote]

a kako bi bilo da umjesto povlaštenih mirovina branitelji imaju povlaštene plaće – za svakih 100 dana borbenog puta 10 posto manje poreza na dohofak -odmh svaki mjesec na račun pri ispalti plaće

tko ima 1000 dana umjesto neto prim bruto – ne plaća ni kunu poreza

i onda kad dodes u dob za umirovljenej drzava ti jos nadoda za svaki dan ratnog puta

u ratu muskarci ratuju u miru rade – – tako se brani drzava, tako se odrzava drzava. ovo sto mi imamo je nkarada sto manje radis, vecu mirovinu imas.
[/quote]
Investimir je ovo prekrasno sažeo. To je recimo model po kojemu bi stvari mogle i trebale funkcionirati.

Puno je zanimljivije pratiti boju kako se suši na platnu, nego pratiti ovakvo trgovanje na ZSE.

Generalno se slažem s Investimirom. Ali porez na dohodak ima još jednu stvar u sebi koju treba uzeti u obzir – pronatalitetnu politiku. Glavni razlog zašto ga potpuno ne ukinu je taj što bi onda jednaka primanja imali ljudi sa djecom i ljudi bez djece što je totalno blesavo iz pozicije države koja želi poticati rađanje više djece. Pronatalitetni poticaji bi onda morali postati potpuno direktni i to za sve socioekonomske grupe isto – a to bi značilo još veći pritisak na srednju klasu s obzirom da bi dobili manje od sadašnjih poreznih olakšica, a morali bi to platiti na neki drugi način, npr. kroz veći PDV ili neke trošarine koje btw najviše plaća upravo srednja klasa…
Kad bi s druge strane rasteretili srednju klasu od plaćanja pola milijuna raznih pijavica, ljenčina i lažnjaka i 10% tog novca uputili na pronatalitetnu politiku, bilo bi i love i djece i budućnosti – ne bi jedino bilo više HDZ-a, a dijelom i SDP-a, HNS-a i sličnih. Ali taj film nećemo skoro gledati, bojim se…


Generalno se slažem s Investimirom. Ali porez na dohodak ima još jednu stvar u sebi koju treba uzeti u obzir – pronatalitetnu politiku. Glavni razlog zašto ga potpuno ne ukinu je taj što bi onda jednaka primanja imali ljudi sa djecom i ljudi bez djece što je totalno blesavo iz pozicije države koja želi poticati rađanje više djece. Pronatalitetni poticaji bi onda morali postati potpuno direktni i to za sve socioekonomske grupe isto – a to bi značilo još veći pritisak na srednju klasu s obzirom da bi dobili manje od sadašnjih poreznih olakšica, a morali bi to platiti na neki drugi način, npr. kroz veći PDV ili neke trošarine koje btw najviše plaća upravo srednja klasa…
Kad bi s druge strane rasteretili srednju klasu od plaćanja pola milijuna raznih pijavica, ljenčina i lažnjaka i 10% tog novca uputili na pronatalitetnu politiku, bilo bi i love i djece i budućnosti – ne bi jedino bilo više HDZ-a, a dijelom i SDP-a, HNS-a i sličnih. Ali taj film nećemo skoro gledati, bojim se…

hdz ima oko 25 posto birača i I ON UVIJEK IISKLJUČIVO O NJIMA MISLI I NA NJIH MISLI I RAČUNA. UVIJEK IISKLJUČIVO.DRUGIMA ONA STVAR I KARTA ZA IRSKU

glede špronatalitetne politike- uvedeš roditeljksu karticu – prvo dijete 10 posto, drugo 30, trece 0, cetvrto 100 posto oslobodenja od svih poreza oi naknada – s tim odes u racunovdstvo i poslodavac rit svaki mjesec isplacuje neto plus 10 ili 30 ili itd placu. dodes izvaditi putovnicu, 10 ili xy posto manj. hoces gradevinsku dozvolu, xy posto manje.itd. svaki mjesec , svaki dana pronatalitena politika.

država bi od toga profititrala itekako JER GDJE CE COVJEK S 4 DJECE POTROSITI PARE -SIGURNONECE U TAJLAND ICI LJETOVATI. sve to ide na hranu i potrpštine i državi pdv

sve polazi i zavrsava od jedne jednostavne cinjenice- NE TREBA MENI DRĆAVA NIŠTA DATI. JA ĆU SAM ZARADITI A DRŽAVA SAMO NEK MI NE OTIMA

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...



Generalno se slažem s Investimirom. Ali porez na dohodak ima još jednu stvar u sebi koju treba uzeti u obzir – pronatalitetnu politiku. Glavni razlog zašto ga potpuno ne ukinu je taj što bi onda jednaka primanja imali ljudi sa djecom i ljudi bez djece što je totalno blesavo iz pozicije države koja želi poticati rađanje više djece. Pronatalitetni poticaji bi onda morali postati potpuno direktni i to za sve socioekonomske grupe isto – a to bi značilo još veći pritisak na srednju klasu s obzirom da bi dobili manje od sadašnjih poreznih olakšica, a morali bi to platiti na neki drugi način, npr. kroz veći PDV ili neke trošarine koje btw najviše plaća upravo srednja klasa…
Kad bi s druge strane rasteretili srednju klasu od plaćanja pola milijuna raznih pijavica, ljenčina i lažnjaka i 10% tog novca uputili na pronatalitetnu politiku, bilo bi i love i djece i budućnosti – ne bi jedino bilo više HDZ-a, a dijelom i SDP-a, HNS-a i sličnih. Ali taj film nećemo skoro gledati, bojim se…

hdz ima oko 25 posto birača i I ON UVIJEK IISKLJUČIVO O NJIMA MISLI I NA NJIH MISLI I RAČUNA. UVIJEK IISKLJUČIVO.DRUGIMA ONA STVAR I KARTA ZA IRSKU

glede špronatalitetne politike- uvedeš roditeljksu karticu – prvo dijete 10 posto, drugo 30, trece 0, cetvrto 100 posto oslobodenja od svih poreza oi naknada – s tim odes u racunovdstvo i poslodavac rit svaki mjesec isplacuje neto plus 10 ili 30 ili itd placu. dodes izvaditi putovnicu, 10 ili xy posto manj. hoces gradevinsku dozvolu, xy posto manje.itd. svaki mjesec , svaki dana pronatalitena politika.

država bi od toga profititrala itekako JER GDJE CE COVJEK S 4 DJECE POTROSITI PARE -SIGURNONECE U TAJLAND ICI LJETOVATI. sve to ide na hranu i potrpštine i državi pdv

sve polazi i zavrsava od jedne jednostavne cinjenice- NE TREBA MENI DRĆAVA NIŠTA DATI. JA ĆU SAM ZARADITI A DRŽAVA SAMO NEK MI NE OTIMA
[/quote]

Upravo to je ono što država ne želi.
Jer kad ne bi otimali onda ne bi mogli proizvoljno dijeliti.
A moć proizvoljnog dijeljenja je esencija vlasti.
Bez te moći država postaje ne vlast nego sluga, običan portir koji mora raditi po pravilima.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.


Puno je zanimljivije pratiti boju kako se suši na platnu, nego pratiti ovakvo trgovanje na ZSE.

kad smo već toliko izgurali bez nekog ozbiljnijeg trgovanja, mislim da ćemo još sačekati i izvješća, možda onda krene, ako ni tada ne bude živnulo, red je ovo napustiti

Kukuriku,
gotovo ste u pravu, u mnogim slučajevima se pokazalo, država teži što više uzeti pod svoju kontrolu i onda dijeliti kao milostinju, najviše onima koji se privuku pod skute vlasti

Pripravnicima plaće bez ograničenja, država ‘pokriva’ pola

Već sam negdje spomenuo da se TK ne može oživjeti, znači dati inicijalni impuls, nekakvim apstraktnim “građenjem povjerenja” i sličnim bakračima. Kakvo mrtvo povjerenje? Pa nisu ljudi išli u Bitcoin zato jer su imali povjerenja nego zato jer je rastao!!
Znači ako otpada priča s građenjem povjerenja kao dugoročna i nerazumljiva, a činjenica je da ljudi dođu kad nešto raste onda je jedino rješenje da se TK pogura dekretom. Nikako drukčije. Ono, dobili ste veći limit za dionice i krenite dizati ono što vrijedi. Pa svaki tjedan 1% up. I nakon par mjeseci kad mali vide da raste onda će sami doći. I na svaku fondovsku kunu donijeti 3 do 5 svojih.
I ne pustiti da se napuše do neba pa da raja opet grdo popuši na padu već ograničiti rast, ali i biti sidro kad dođe pad, kriza itd. Da ipak većina novopridošlih doživi TK odnosno blue chips kao sredstvo dugoročne štednje s nekim razumnim dividendnim i kapitalnim prinosima. A ne kao kladaru. I da onda ide natrag u beton jer je to eto sigurnije.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Kukuriku ti si genijalac, čak si napisao o koliki bi trebao biti rast.

@Investimir – razmišljao sam i ja o tome i to je zapravo odlična ideja, ali da bi profunkcionirala morali bi prvo imati informatiziranu državu i funkcionalnu Poreznu, a ne ovu Alan Ford komediju. Tada bi i vlasnici manjih firmi, umjetnici i ostali koji ne plaćaju porez na dohodak mogli dobiti pronatalitetni poticaj što sad nije slučaj.


@Kukuriku
– ali onda bi imali zdravo tržište kapitala gdje bi kompanije mogle doći jeftino do kapitala za razvoj i ne bi morale plaćati bankama astronomske kamate i naknade na kredite. Mirovinski fondovi ne bi više morali kupovati junk obveznice nego bi mogli dokapitalizirati kompanije koje bi im donosile 5-10% godišnje, pa bi možda bili dugoročno održivi, a umirovljenici manje ovisni od državnoj milostinji koje opet plaćaju buduće generacije iz svojih m.fondova. Nekako mi se čini da to bankama i političarima ne bi odgovaralo pa bi udružili snage i učinili sve što mogu da spriječe takav scenarij…?


Kukuriku ti si genijalac, čak si napisao o koliki bi trebao biti rast.

Gle, nema se tu kaj filozofirati.
U zemlji gdje je sve politički mi ćemo se sad kao igrati “slobodnog tržišta”. Svašta.
Dekretom su dobili našu lovu na upravljanje pa neka ju onda oplođuju dižući naše TK.
I kraj priče.
Da, možda vam zvuči smiješno, ali 1% tjedno je upravo onoliko koliko treba.
U dva mjeseca to je manje od 10% i ne može se govoriti o balonu, a opet je primjetno i lijepo se zeleni u reportažama na televiziji i portalima.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.



@Investimir
– razmišljao sam i ja o tome i to je zapravo odlična ideja, ali da bi profunkcionirala morali bi prvo imati informatiziranu državu i funkcionalnu Poreznu, a ne ovu Alan Ford komediju. Tada bi i vlasnici manjih firmi, umjetnici i ostali koji ne plaćaju porez na dohodak mogli dobiti pronatalitetni poticaj što sad nije slučaj.


@Kukuriku
– ali onda bi imali zdravo tržište kapitala gdje bi kompanije mogle doći jeftino do kapitala za razvoj i ne bi morale plaćati bankama astronomske kamate i naknade na kredite. Mirovinski fondovi ne bi više morali kupovati junk obveznice nego bi mogli dokapitalizirati kompanije koje bi im donosile 5-10% godišnje, pa bi možda bili dugoročno održivi, a umirovljenici manje ovisni od državnoj milostinji koje opet plaćaju buduće generacije iz svojih m.fondova. Nekako mi se čini da to bankama i političarima ne bi odgovaralo pa bi udružili snage i učinili sve što mogu da spriječe takav scenarij…?

Sve je točno.
Međutim stvari se ipak pokreću.
Naprosto je sustav pojeo sam sebe i ili će krenuti putem kapitalizma pa onda neka se određeni uhljebe u tom smjeru ili neće biti ničega ni za koga.
Zato sam umjereni optimist.

BTW, pojačava se drugi stup. Većim limitom za dionice. A možda i dignu %.
Već sama činjenica da nije ukinut je super.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

New Report

Close