Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Možda si u pravu a možda i nisi![smiley2]

Možda kolega, ne kažem da sam u pravu, nego da tako mislim. Ali gle: ako stvarno hoćeš kupit, i znaš da će ta busa “potjerat” cijenu gore, nisi li lud?[smiley11]

No respect

Slažem se u većini slućajeva je za oćekivati takve reakcije u trgovini, iako se ne može reći da je to pravilo.
Ukratko moja malenkost se slaže se sa kolegom,jer je sam nazoćio više puta sličnim reakcijama tržišta
a otome bi mogli više reći neki brokeri koji se u biti s time najviše i služe.

Iako sam hendikepiran ,naime nemam momentalan uvid u stanja jer trgujem preko start-mostica do izlaska novog sustava,mislim da je dobar primjer IPKK a donekle i ADPL. Dali se slažete?

Nikad se ne znojim dok plaćam ,znojim se dok cijenu dogovaram.

Teorija je jedno, a praksa je ovo:

2190,00 55
2181,00 45
2115,00 63
2105,00 7
2100,00 2000

Ne treba komplicirati i stvarati teorije zavjere. Kupnja popušta i ovaj sa 2000 kom daje joj poticaj. Kada se nalozi ispred njega poklope on će pobjeći ko bjeli miš. I to je sva filozofija.

Pozdrav

Mravak, slažem se da je teško globalizirati sve slučajeve. Svaki je priča za sebe, ali nas dovodi do toga da zapravo omjer k/p ima malu važnost, jer se njime manipulira i vara.

Kod milijunskih prometa, zbog siline naloga na kupnji, cijena bi svaki dan išla gore do blokade?

Ili koliko smo puta bili svjedoci, da je omjer k/p 5:1. I cijena krene gore 3-4%… I onda ko grom iz vedra neba – TRAS – netko poklopi cijelu kupnju. Razbije kupnju navučenu na višu cijenu. Ja to vidim svaki dan, nekad na nekoj dionici. Da li je taj omjer 5:1 bio realan ili manipulativan?

Da, ponekad se omjer k/p pokaže “realnim”, ali samo zbog toga jer u datom trenutku dionica i treba rasti, jer je recimo izašlo dobro izvješće ili sklopljen novi posao. Sa omjerom k/p to veze nema.

No respect


Teorija je jedno, a praksa je ovo:

2190,00 55
2181,00 45
2115,00 63
2105,00 7
2100,00 2000

Ne treba komplicirati i stvarati teorije zavjere. Kupnja popušta i ovaj sa 2000 kom daje joj poticaj. Kada se nalozi ispred njega poklope on će pobjeći ko bjeli miš. I to je sva filozofija.

Pozdrav

I cijena ode dolje, a ne gore, zar ne?

No respect

ja tu ne bih generalizirao, ali ovaj konketan slučaj kupci mogu shvatiti i kao: ide neka dogovorena transakcija pa se očekuje poklapanja. ako se tako špekulira, onda se zgodno namjestiti tik iznad te 2.000-ice i čekati – ili što bi SLK rekao: vezala se kupnja. tako u petak nije bilo, a da li će u pon, vidjet ćemo.

mislim da je upravo takav slučaj bio na dalekovodu.

s druge strane, u masi slučajeva to kupci shvate kao poticaj i spremnije kupuju kad vide takav support. ali na ATPLu takav suport nije do sada bio potreban – i kupnja i prodaja su se pojavljivale i skidale naloge bez čekanja. a trenutna prodaja je prodaja malih koji bi van iz raznoraznih razloga.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


s druge strane, u masi slučajeva to kupci shvate kao poticaj i spremnije kupuju kad vide takav support. ali na ATPLu takav suport nije do sada bio potreban – i kupnja i prodaja su se pojavljivale i skidale naloge bez čekanja. a trenutna prodaja je prodaja malih koji bi van iz raznoraznih razloga.

Slažem se. Ako se, recimo, nakon dobrog rasta ide kapitalizirati dobit, možeš imat support na kupnji koliki hoćeš, prodaja će udarati po ponudi, jer im je dosta zarade i frka da ne krene cijena dolje.

No respect


Slažem se. Ako se, recimo, nakon dobrog rasta ide kapitalizirati dobit, možeš imat support na kupnji koliki hoćeš, prodaja će udarati po ponudi, jer im je dosta zarade i frka da ne krene cijena dolje.

Samo da naglasim da u ATPL slučaju je u ovoj “korekciji” ili “zastoju” prošlo jako malo dionica u usporedbi s milijunskim prometima od prije. U zadnjih dva dana ozbiljnije kapitalizacije nije niti bilo. Ne još.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


vorda: ” Teorija je jedno, a praksa je ovo: 2190,00 55 2181,00 45 2115,00 63 2105,00 7 2100,00 2000 Ne treba komplicirati i stvarati teorije zavjere. Kupnja popušta i ovaj sa 2000 kom daje joj poticaj. Kada se nalozi ispred njega poklope on će pobjeći ko bjeli miš. I to je sva filozofija. Pozdrav ” I cijena ode dolje, a ne gore, zar ne?


ja tu ne bih generalizirao, ali ovaj konketan slučaj kupci mogu shvatiti i kao: ide neka dogovorena transakcija pa se očekuje poklapanja. ako se tako špekulira, onda se zgodno namjestiti tik iznad te 2.000-ice i čekati.

Zanimljiv mi je Vorda što kaže da ne treba praviti teoriju zavjere, a sam ju stvara.
Ne slažem se s Davorom da je onih 2.000 kn lažnjak, niti s Tunom da je dogovorna transakcija.
Oba slučaja su mi prostrujala kroz glavu, ali sam ih odbacio.
Evo i zašto:

a) Ako je netko u petak postavio 2.000 komada ATPL na 2.100 kn, a postotno gledajući neznatno iznad njega se na kupnji nalazi svega 100-injak komada što i nije neka količina na ovoj dionici, priznat ćete, onda taj (u slučaju da manipulira želeći natjerati cijenu prema gore) riskira da mu netko, jednako tako moćan, jednim jedinim potezom proda nešto što on zapravo i nije htio kupiti, zar ne?
Dođe npr. netko iz Uprave i kaže: “Baš fino, treba mi za jahtu, a ovaj mi nudi 2.000 komada…”

Osim toga, gdje god želite kupiti veće količine, tražite/dobijete količinski popust. Isto je na burzi. Zašto bih se s 2.000 dionica koje želim kupiti gurao na prvo mjesto ako smatram da ne trebam žuriti? Neka netko tko želi prodati sličnu količinu da “rabat” jer da nema mojeg naloga, ne bi mogao nikada prodati po toj cijeni. (osim dogovornom transakcijom). Takva se taktika, naravno, može pokazati i pogrešnom jer se može pojaviti netko i pokupovati mu “ispred nosa”.

b) Ako svojim velikim nalogom od 2.000 komada želi postići da cijena ide gore, to znači da ima, recimo, još jednom toliko dionica koliko ima casha za dotični “fantomski” nalog. Svaka čast takvom koji ima veliku količinu i pri tome si može priuštiti tako veliku cash-poziciju za igrice i navlačenja gore-dolje…malo vjerojatno da bi se netko igrao s 4,2 milijuna kuna, sumnjam jer bi bilo bolje potrošiti ih za kupnju nečeg što će rasti…

c) Ne vjerujem da je dogovorna transakcija jer da jest, ne bi stajala tamo 2-3 sata iz razloga spomenutih pod točkom a). Dogovorne transakcije su uglavnom i vremenski dogovorne. Da je tih 2.000 komada bilo predviđeno za dogovornu transakciju, to bi se u petak i odigralo, a nije. Kakva je to “dogovorna” transakcija koja se nije dogodila? [smiley1][smiley1] Vrlo neobična. [smiley2]

Zaključak:
[color=blue]ATPL će i dalje žestoko rasti[/color], s ili bez onih 2.000 komada na kupnji. Bit će u dogledno vrijeme još i većih naloga od toga…

P.S. Možda ljudi ne znaju o čemu se diskutira pa prilažem stanje ponuda ATPL na zatvaranju u petak (27.07.2007.).

Ovaaaj posto vidim da ste lijepo slozili konstrukcije i teorije zavjere da ja maknem taj nalog od 2 soma komada u ponedjeljak da se ne mucite vise? [smiley2]

Neš ti naloga.
4 milijuna kuna?
To je peanuts što bi rekli braća Englezi.
Ne vidim nekog razloga za uzbuđenje.

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

New Report

Close