Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iskreno, obzirom na provedene “strukturne reforme”, trzisno orijentirane politicare, financijsku pismenost naroda, i pravnu sigurnost kod investiranja cijene dionica uopce nisu jeftine (nisu ni skupe).
Kad P/E padne ispod 10, i dividendni prinos bude prosjecno oko 5%-10% mozemo pricati da smo atraktivni za ulaganje. U tom trenu vratit ce se dosta educiranih ulagaca sa ino trzista i doci ce strani investitori, a do tada umiranje…
P.s. preko 70% portfelja mi je u dionicama

Rastimo zajedno...

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/vise-od-100-milijuna-kuna-iz-drugog-mirovinskog-stupa-ulozit-ce-se-u-startupove/8047124/


a najbolja fora je da nema dna, tj. ima, dno je 0 (riječima 0)

riječima “nula”…DOW preko 600 bodova u crvenom…
reko je marcipan još prije…bjež’te van iz dionica….selite u cash….bit će jeftino…a neki će i propasti…

Čini da su ovi naši prodavači danas fino anticipirali dogadjanja s one strane bare……ili su se samo zahuktavali……



a najbolja fora je da nema dna, tj. ima, dno je 0 (riječima 0)

riječima "nula"…DOW preko 600 bodova u crvenom…
reko je marcipan još prije…bjež'te van iz dionica….selite u cash….bit će jeftino…a neki će i propasti…
[/quote]

Da :-)) rijecima nula

Amerika pada danas radi rasta dolara zbog bojazni da ce doc do pada profita zbog manje konkurentnosti, kod nas bi po toj logici trebalo biti drugacije slabiji euro bi trebao poboljsat konkurenost izvoznicima, s druge strane svim uvoznicima raste trosak zbog jaceg dolara osim ako se commoditiji nisu korigirali za to jacanje.

Znaci pojedinim tvrtkama ovo ide na korist jacanje dolara u ovoj godini je dolar jaci za 10% pa dionice tipa koei, kodt bi mogle bit bolje konkurentnije van eu, jdgt vjerovatno isto jer je trosak poslovanja u domacoj valuti, a posluju najvecim djelom u dolarima te uz to imaju i kes poziciju vecinom u dolarima koja ce zabiljezit odredjeni plus vidljiv na kraju godine, koliko se sicam i lkpc je imala kes u dolarima iako je ta dionica zbog drugi stvari malo van fokusa za investiranje, na brodare to ne bi trebalo puno utjecat jer im je i trosak vezan za dolar jedino promjena bilance i velicine prihoda, rashoda iskazanim u kunama bi trebao biti veci, sigurno ima jos firmi kojima slabljenje eura ide u prilog, s druge strane slabljenje eura podize rast inflacije pa je samim tim i veci rizik bit u kesu nego u nekoj imovini ako euro i dalje nastavi padat, a sve ide u tom smjeru.

Ignore : renči

Pogledajte godisnji graf dow indeksa i sve ce vam biti jasno, tj. u zadnjih godinu dana je koliko bodova u plusu, mislim preko 2000. Ista svar je za S&P. Ovo vani nije nikakva katastrofa vec korekcija kakvih je vec bilo nekoliko ove godine.

Zašto je dolar ponovno ojačao?

Kad rastu kamatne stope na obveznice u nekoj zemlji, investitori imaju tendenciju prebacivati kapital iz drugih valuta u valutu u kojoj mogu dobiti viši prinos. Trenutna kamatna stope na japanske desetogodišnje državne obveznice iznosi 0,12%, njemačke 0.39%, britanske 1.44%, a na američke čak 3.19%, pa interes za ulaganjem u dolar kod europskih i japanskih investitora ne iznenađuje.

Drugi razlog prebacivanja novca u sigurno utočište su novi problemi u pregovorima o Brexitu. Naime, u nedjelju se pojavila informacija da je EU odbacila britanski prijedlog o rješavanju problema s granicom između Republike Irske i Sjeverne Irske i da su još četiri ministra u britanskoj vladi na rubu ostavke zbog neslaganja s politikom premijerke May. To može uzrokovati daljnju političku krizu na britanskoj političkoj sceni i dovesti do napuštanja Unije bez konkretnog dogovora o suradnji nakon Brexita. U tom slučaju bi vjerojatno došlo do usporavanja gospodarskog rasta u UK, a možda čak i u ostatku Europe, stoga investitori na svaku lošu vijest o Brexitu rasprodaju funte i eure te kupuju dolar i franak.

http://www.seebiz.eu/dolar-jaca-a-to-je-losa-vijest-za-naftu-i-zlato/ar-184562/

Dionice nisu same na svijetu – nego su u neprekidnoj onkurenciji s a štednjom i obveznicama. I veliki igrači uvijek gledaju stope prionosa kod svih klasa imovine. SAD dionice su potegnule visoko gore, sad se mnogi pitaju plaćaju li preskupo za svaki dolar zarade ili dividende.

Eh kad bi nas morile slične brige – pa kod nas ništa niej poraslo ima već gdoina dana. A NE MOZE SE RCI DA ADRIS ILI VALAMAR ILI ATLANTIC ILI ARENA DA POSLUJU LOŠIJE DANAS NO PRIJE GDOINU I POL – DAPAČE – SVI ONI A I MNOGI DRUGI POSLUJU OSJETNO I BITNO BOLJE NO PRIJE GODINU DANA.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


kako znate da će proći, imam tri od tih 5, ali što mi vrijedi, kupio sam još Podravke, ali na ovoj lošoj burzi mi se čini da će i ona opet na 250-260, o Janafu da ne govorim, kao da nam se netko namjerno ruga, cirkus

Jedino što više vrijedi od bilo kog kapitala jeste tajming. Koliko god da imaš kapitala, ako imaš loš tajming, izgubićeš ga, a ako nemaš kapitala a imaš dobar tajming, napravićeš ga.


Pogledajte godisnji graf dow indeksa i sve ce vam biti jasno, tj. u zadnjih godinu dana je koliko bodova u plusu, mislim preko 2000. Ista svar je za S&P. Ovo vani nije nikakva katastrofa vec korekcija kakvih je vec bilo nekoliko ove godine.

Točno. U inat dežurnim katastrofičarima.
Ponavljam svoju prognozu o jednom završnom Big Bang-u do 30k prije sunovrata.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Mislim da se kod nas stvarno previše crnjači. Vani lijepi dani, gospodarstvo stabilno raste 2-3% godišnje, moj mali biznis ostvaruje rekorde, nezaposlenost nikad niža, svi traže povišice. Male firme rade dobro, nekretnine rastu, ljudi opet dižu kredite…
Svi smo uračunali u cijenu sve šokove koje nam je FED priredio i one koje nije a hoće do 2020., uračunali smo i usporavanje Kine, propadanje Italije, buduću recesiju u Njemačkoj i tko zna što još sve, čak i strah od straha.
Domaće čađare je market kod nas prekrižio nakon pada Agrokora…Petrica,Đuro,građevina,brodari,šećerane…to je i tako propalo.
I dalje ne vidim nekog razloga da recimo HT, ZABA, PBZ, ADPL, ERNT, ATGR, ADRS, JDOS, KODT, ACI, ATLN, JNAF, IKBA, PODR… padnu nekih 15% ili više. A i kod velikih turista ne mislim da bi cijena trebala ići puno dolje. Mali turisti su svi od reda fundamentalno jeftini, razlog je samo što u njima gazde ignoriraju male.

‘Vrijeme je za kupnju dionica u rastućim gospodarstvima’

New Report

Close