Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@jmz

sva hrana i piče s Kanara je još povoljnija u Konzumu, čemu ta usporedba ?
Cijene svega u svakoj zemlji su odraz standarda te zemlje. Problem je što stranci i dalje navijaju u niskom standardu Hravtske i za sada im uspijeva.
Vlada ove zemlje im zdušno pomože fanatički opterečena samo svojim osobnim sitnim interesima i nepotizmom.
Zašto se Hravtska ubrzano ne razvija ? Korupcija i nepotizam !

Umjesto da razvijajmo malo i srednje poduzetništvo gdje će porezni zakoni biti vrlo jasni i nedovsmisleni, mi imamo zakone u kojem svaki članak porezenog zakona ima protučlank, a inspekcija koristi onaj koji je netko naručio . Pa tako je Porezna uprava leglo korupcije u kojem se prije svega bave obračunom konkurencije u poduzetništvu i politička linčovanja po narudžbi, a jer je sve po zakonu. Porezna inspekcija ima gomilu umjetničke slobode prema zakonu da odredi kaznu, visinu ili Rješenje meti na kuju su se namjerili, ali može isto ublažiti korupcijom.
Tko normalna bi bio poduzetan u takvoj zemlji ?

I ako se netko ne slaže da Porezna uprava nema za svaki članak protučlanak i ogromne umjetničke slobode u razrezivanju porezne obveze neka točno napiše ovdje članak po kojem me demantira, a ja ću mu vratiti protučlanak.

Stanje na ZSE-u je daleko gore nego 2008 godine. Prošlo 10 godina od tada a prometi jedno 100 puta manji. 100 milijuna kuna dnevnog prometa 2008 godine je bila sitnica za napraviti. Iskreno se čudim da još ima brokeraja koji nisu zatvorili vrata i prozore na svojim “butigama”. Kako se uopće isplati njima poslovati uz ovakve promete? Vjerujem da će većina do kraja godine metnuti ključ u bravu i zaključati. Pa svi su odreda ove godine u minusu osim onog Borgovskog što je za njih kupovao i prodavao.
Samo brokeri Erste banke su 2008 ostvarili 2,8 milijardi kuna prometa. A toliko sada ne prave svi skupa godišnje. I sad pored tih činjenica pričati o nekom napretku hrvatske ekonomije je čisto zavaravanje samih sebe. Mi smo u kaljuži iz koje se ni do dan danas ne nazire izlaz.
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/najuspjesniji-su-brokeri-erstea-20090211

Kao što vec rekoh…….samo ponovno uvodjenje certifikata moze podignuti promete, jer će se nepopravljivi kockari (koliko ih je jos ostalo) jedino tamo usuditi okrenuti neku paru…..znajući da uvijek mogu izaci po bidu, bilo sa zaradom, bilo sa minusom…..

Trenutno si u pravu. Napit ćemo se i mi tebi krvi… samo što ćeš ti biti vječni gubitnik a mi možda vječni čekaći ali u plusu. Jedino ne znam što ti ovdje radiš hehe. Ošišani si, idi ća.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Ja sam zapravo neutralan, nažalost Todex mi je pojeo svu zaradu, ali u jesen se čistim svega, realiziram pozitivnu nulu (dakle na 4-5 dionica sam lijepo zaradio), i ostavljam ZSE burzu borgoljupcima. A ja selim u civilizirane zemlje, prvo kapitalno, a poslije ćemo vidjet da li i fizički.

Jer zaista, u zemlju gdje vas samo pokušavaju operušati, gdje kao dioničar niste nikako zaštićeni nema smisla ulagati. A burzi ima po Europi i Americi dovoljno za mene, za Aziju ćemo vidjet, možda u daljoj budućnosti.

Ako itko od političara ovo čita, posebno onih bliskih trenutnoj Vladi MOLIM UKINITE OVAJ SULUDI POREZ NA KAPITALNU DOBIT. Ovdje više nema ni kapitala ni dobiti, samo se sramotite sa tim. Svaka čast Mariću što reže poreze, kasni se s tim jedno 10 godina, ali bolje ikad nego nikad, evo mu još prijedloga za rezanje…

I naravno da nadovežem, osim ulaganja na stranim burzama, a time i u strane države, ostat će jedno moje hrvatsko ulaganje, sudska tužba za povrat otete imovine u Todexu.

Sve ostale investicije sele vani, ova zemlja ih ne zaslužuje. Lažni FI i korupcija su ovdje praksa, a ne iznimka.

Usporedite broj izlistanih tvrtki prije 10 godina i sada, na lijepoj vrloj ZSE. To se nije dogodilo na nijednoj drugoj zemlji na svijetu, da je broj izlistanih tvrtki 2-3 puta manji, umjesto da se povećava.

@rambo5
To bi bio prvi potez kojim bi se vratila pozornost na TK. I od tuda bi sve krenulo… ali mislim da su to mokri snovi. Prvo populistički riješiti blokirane, frankirane, šlagirane pa tek onda burza… sve za populizam, populizam ni za što.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Ovo izgleda netko ozbiljno rasprodaje svoj portfelj danas…

IDa sam ja urednik, ovaj članak ne bi ugledao svjetlo dana, kakva sramota.
I to piše dobar dečko, nekadašnji broker zabe, uh iz življih dana na zsea

Burza u Zagrebu naprednija od Njujorške. Dokaz su i ove brokerice
I
Otkrivaju što im je privlačno u ‘muškom’ svijetu financija i kako se nose sa stresom koji nosi vrtnja novca.

Iako se Wall Street i hrvatsko tržište kapitala ne mogu uspoređivati po novcu koji se tamo “vrti”, u jednoj smo stvari ipak daleko ispred najpoznatijega svjetskog tržišta – udjelu žena koje trguju vrijednosnicama. Nedavno imenovanje Stacey Cunnigham za prvu šeficu Njujorške burze u 226 godina dugoj povijesti tog tržišta potaknulo je pitanje spolne ravnopravnosti Wall Streeta. A po tom pitanju američka je burza još uvijek “muška utvrda”. Naime, istraživanja su pokazala kako se Amerikanke teško odlučuju za karijeru u financijskoj industriji. Prema podacima američkog financijskog regulatora koji nadzire brokeraje, krajem prošle godine u tim je tvrtkama radilo 28 posto žena. No, isključivo na poslovima trgovanja radi između 12 i 15 posto žena, procjenjuje tvrtka za pronalaženje kadrova Sheffield Haworth.

Hrvatice se daleko radije odlučuju za poziv broker(ic)a jer je svaki drugi kandidat koji je položio ispit za brokera u posljednjih 10 godina ženskog spola. Podaci koje je Poslovni dnevnik dobio od Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) pokazuju da je od 2007. do 2017. godine 183 kandidatkinja položilo ispit za brokera u Hanfi, što je 49 posto od ukupnog broja položenih ispita za brokera u tom razdoblju. “Broj ženskih osoba koje su položile ispit za investicijskog savjetnika u istom razdoblju iznosi njih 284, što je 39 posto u ukupnom broju položenih ispita za investicijskog savjetnika u tom razdoblju”, dodaju iz Hanfe i ističu kako je riječ o osobama koje imaju valjano položen ispit.

“Napominjemo da to ne znači ujedno i broj izdanih odobrenja za rad od Hanfe s obzirom na to da je za dobivanje odobrenja za rad potrebno zadovoljiti još neke uvjete, primjerice biti aktivno zaposlen na tom radnom mjestu”, naglašava regulator.

Visoka koncentracija i moć zapažanja
A kako je trgovati vrijednosnim papirima u hrvatskoj financijskoj industriji za naš list govore Sanja Hajdin, menadžerica prodaje korporativnim klijentima u Sektoru financijskih tržišta u Erste banci i Renata Čempuh, viša brokerica Raiffeisen banke. Iako bi se “na prvu” reklo da za zvanje brokera treba imati ekonomsku naobrazbu, primjer Renate Čempuh pokazuje kako to ne treba biti pravilo. No, njezin izbor zagrebačke XV. gimnazije, poznatog MIOC-a, sugerira da je karijera brokerice RBA banke bila predodređena za “bavljenje brojevima”. “Nakon završetka gimnazije logičan slijed su bile prirodne znanosti, tako da sam diplomirala biotehnologiju. Kasnije sam upisala poslijediplomski studij na Ekonomskom fakultetu – smjer financije”, kaže Čempuh. Dok se ona još kao studentica zaposlila u financijskoj industriji i nastavila raditi u njoj, magistrica ekonomije zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Sanja Hajdin kaže da je u svijet financija ušla sasvim slučajno, pretkraj studija 2006. godine.
Sanja hajdin

“Osim studentskih poslova u marketinškoj agenciji, nisam radila izvan financijske industrije. Počela sam raditi kao studentica u Erste banci, bez plana ili vizije karijere u bankarstvu. Međutim, malo po malo sve druge alternative sve su mi se manje sviđale, a financijska industrija postajala sve zanimljivija”, kaže Hajdin. Nakon pozicije pripravnice, a zatim stručne suradnice u Direkciji podrške prodaji, Sektor građanstva, Sanja Hajdin – iako tada još nije radila u Sektoru financijskih tržišta – iz znatiželje je 2007. privatno odlučila položiti brokerski ispit. “Dvije godine kasnije sam položila ispit za investicijskog savjetnika”, kaže Hajdin

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Uskoro ce im jedino trebati mnozenje s nulom, od sve silne matematike.

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

Paulie, 20.07.2018. u 08:22
Burza u Zagrebu naprednija od Njujorške. Dokaz su i ove brokerice

Papir sve trpi.

New Report

Close