Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


https://www.vecernji.hr/vijesti/vlada-ne-ide-u-nacionalizaciju-drugog-mirovinskog-stupa-1255010

Nije nacionalizacija nego otimačina kroz ucjenu da kao budući penzić nećeš dobiti 27% dodatka ako ne daš državi harač u vidu tvoje cjelokupne štednje iz II. mirovinskog stupa! A onda će ti država isplaćivati tih 27% iz novaca koji si joj prenio, dakle iz tvojih novaca iz II. stupa!

Ignore: KressoM, delux

Nisam pratio,, to prebacivanje su mislili u trenutku odlaska u mirovinu, ili sada bi trebao odluciti dali prebaciti i nastaviti uplacivati sve u 1.stup?

ma ne sada, u trenutku mirovine

Pa onda je ok, tada ces vidjeti sta ti se vise isplati, dali dobiti 27% vecu mirovinu pa prepustiti 2. Stup… ili ces imati vise koristi da uzmes to iz drugog stupa, ne vidim gdje je problem.

U svakom slucaju ti koji se budu pouzdali u te mirovine će se inače usrećiti, šta god izabrali.


a da ovako postavimo stvari,

2. stup je u stvari štednja i u datom trenutku ti ili tvoja obitelj možete raspolagati predmetnom imovinom dok prelaskom u 1. stup, stup solidarnosti kojime radno aktivni plaćaju umirovljenike, svoje pare u dobroj "vjeri", na temelju tko zna kako izkonstruirane političke računice od 27%, doslovce poklanjate garnituri koja je trenutno na vladajučoj poziciji da rade s njima što ih je volja bez ikakvih prava i regresa s obzirom na vrijeme provedeno u (ako) mirovini nakon 67 god. sterosti???

prvo, ne znajući po kojemu modelu ili kojoj računici su došli do tih 27%, zar stvarno imate toliko povjerenje u hr politiku da prihvatite ovu ponudu i drugo, što ako 2. stup umjesto u drž obveznice, dobro investira i donese prinos od npr. 27% u samo jednoj god.?

Ajmo ovako postaviti stvari.

Neka gospodin lijepo omogući da tko želi može izaći iz I. stupa u drugi stup i za to još neka država da 27%.
Pa neka mi onda država isplati svu uplaćenu mirovinu iz I. i II. stupa i ne mora mi davati nikakvu penziju.

Naravno do penzije neka mi se isplaćuje bruto plaća, a ja ću se sam pobrinuti za svoju penziju.

Dok se ne napravi reforma mirovinskog sustava da svatko prima onu visinu penzije koliko je uplatio u mirovinski sustav, bolje da što prije podignu penzije.

Jer Matija Gubec je već tu, a seljačka buna pred vratima.
Naravno neka ne čekaju previše jer se Matija može predomisliti pa povesti seljake u Njemačku da imaju mirovine i da ne mora davati Franji Tahiju devedesetinu.

ps. Za 10 godina neće biti za ministarske plaće, a kamoli za njihove penzije.

za 10 godina…

ako prođe referendum o manjinama u saboru, napokon će Hrvatska procvijetati –

…hrvati kao manjina neće imati pravo odlučivanja !!!

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Premijer i ministar priznali su bankrot mirovinskog sustava. Sad žele žrtvovati jedini zdravi dio za ostanak na vlasti
https://www.telegram.hr/politika-kriminal/rakar-za-telegram-bez-obzira-na-to-sto-je-ministar-danas-rekao-neuvijeno-je-priznao-bankrot-mirovinskog-sustava/?utm_source=NetClanak&utm_medium=Widget&utm_campaign=NetWidget

Mirovine

ulaganje u 2. stup kroz 30 god zajedno s zaradom (gubicima) iznosi 27% 1. stupa

ili kako drzava izbjegava isplatiti obveznice koje su kupili MF-ovi 2. stupa za cca 35 milijardi kuna.
Procjenili su vrijednost obveznica na 27% uz pretpostavku da dionice vrijede 0 ili blizu 0.

Je li to otpis na obveznicama 73% u 2. stupu ili cca 37,5 % ukupno.

A niti glasa o pobijanju jamstava u Agrokoru

zaključak: U ZATVOR na strogu dijetu



https://www.vecernji.hr/vijesti/vlada-ne-ide-u-nacionalizaciju-drugog-mirovinskog-stupa-1255010

Nije nacionalizacija nego otimačina kroz ucjenu da kao budući penzić nećeš dobiti 27% dodatka ako ne daš državi harač u vidu tvoje cjelokupne štednje iz II. mirovinskog stupa! A onda će ti država isplaćivati tih 27% iz novaca koji si joj prenio, dakle iz tvojih novaca iz II. stupa!
[/quote]

Kolega ajmo ovako…Meni poslodavac uplacuje ( ili od mene uzima ) 20 % od place za I mirovinski stup…Vama uplacuje 15% za I i 5 % II mirovinski stup.
Nakon koje vec godine i vi i ja idemo u mirovinu. Meni je mirovina cca 3.000 kn + 27% ( cca 900 kn )sto mi daje drzava jer sam uplacivao samo u I stup ( 20% ) i nemam nista ustedjeno kod mirovinskih fondova..Vama je mirovina isto 3.000 kn iako ste uplacivali manje od mene ( 15%) + dodatak koji ce vam isplacivat mirovinski fondovi na racun sto ste im godinama uplacivali 5% ( vasa stednja). Taj dodatak se nezna koliko ce iznosit..moze bit 100 kn..0 km..a moze i par tisuca kubna..Ovisno koliko su vam mirovinci zaradili. Ali sigurno je da to sto ste im godinama uplacivali , tih 5% koje ste kako kazete stedili , necete nikad od njih dobit na svoj racun..to se vodi kao vase ali mirovinski fondovi to isplacuju kroz dodatak..Ako danas imate na nekom od racuna II stipa 100 tis kuna..ne znaci da kad idete u mirovinu to mozete od njih podignut..vec vam oni to sad “ulazu” i dobit cete to kroz neki njihov obracun kao dodatak.
Ok..sad ja sam na 3.000 kn od drzave dobio 900 kn , Vama mirovinci kazu da nakon 40 godina sto ste im uplacivali 5% u II stup imate na racunu 250 000 kn i dodatak na mirovinu na osnovu njihove zarade i vase uplate vam je 500 kn.
I u cemu je problem da vi odlucite kako vam je isplativije tih 250 000 kn ( koje i ovako ne mozete dobit na racun ..vase jesu ali ne mozete s njima raspolagat ) prbacit u drzavne jasle i dobit 900 kn dodatak.
Ako vam pak mirovinci izracunaju da ce vam uplacivat 1.000 kn..vise..naravno da necete postupit po prethodnoj varijanti.
Ovo je prihvatljiv prijedlog prvenstveno jer vi kao stedisa imate izbor..i 27% vam je zagarantirano..a s druge strane tjera mir.fond da ostvaruju bolje prihode.

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Tocno tako Lucijan, tako sam i ja shvatio, trebalo bi biti stvar izbora na dan kad odlazis u mirovinu i u biti je OK. Osim ako neka neka zakačka, jer ipak smo u Apsurdistanu :))… a sa druge strane dok odemo u mirovinu, promjenit ce se jos X puta sve to, ako se sve to ne raspadne…. I sa svime to će bit ništa.

Citajuci po portalima izgleda kao da se odmah to uzima za potrebe mirovina,, jel to u cilju medijske propagande da se pise na takav način, da raspiruju mržnju i agresiju kod građana ili ?. Da su napisali ovako kako si ti slozio… ako je tako? to je totalno druga priča, mislim da vecina nebi imala nista protiv, nego bi objeručke prihvatila i rekla ekipa odličan posao.




https://www.vecernji.hr/vijesti/vlada-ne-ide-u-nacionalizaciju-drugog-mirovinskog-stupa-1255010

Nije nacionalizacija nego otimačina kroz ucjenu da kao budući penzić nećeš dobiti 27% dodatka ako ne daš državi harač u vidu tvoje cjelokupne štednje iz II. mirovinskog stupa! A onda će ti država isplaćivati tih 27% iz novaca koji si joj prenio, dakle iz tvojih novaca iz II. stupa!
[/quote]

Kolega ajmo ovako…Meni poslodavac uplacuje ( ili od mene uzima ) 20 % od place za I mirovinski stup…Vama uplacuje 15% za I i 5 % II mirovinski stup.
Nakon koje vec godine i vi i ja idemo u mirovinu. Meni je mirovina cca 3.000 kn + 27% ( cca 900 kn )sto mi daje drzava jer sam uplacivao samo u I stup ( 20% ) i nemam nista ustedjeno kod mirovinskih fondova..Vama je mirovina isto 3.000 kn iako ste uplacivali manje od mene ( 15%) + dodatak koji ce vam isplacivat mirovinski fondovi na racun sto ste im godinama uplacivali 5% ( vasa stednja). Taj dodatak se nezna koliko ce iznosit..moze bit 100 kn..0 km..a moze i par tisuca kubna..Ovisno koliko su vam mirovinci zaradili. Ali sigurno je da to sto ste im godinama uplacivali , tih 5% koje ste kako kazete stedili , necete nikad od njih dobit na svoj racun..to se vodi kao vase ali mirovinski fondovi to isplacuju kroz dodatak..Ako danas imate na nekom od racuna II stipa 100 tis kuna..ne znaci da kad idete u mirovinu to mozete od njih podignut..vec vam oni to sad "ulazu" i dobit cete to kroz neki njihov obracun kao dodatak.
Ok..sad ja sam na 3.000 kn od drzave dobio 900 kn , Vama mirovinci kazu da nakon 40 godina sto ste im uplacivali 5% u II stup imate na racunu 250 000 kn i dodatak na mirovinu na osnovu njihove zarade i vase uplate vam je 500 kn.
I u cemu je problem da vi odlucite kako vam je isplativije tih 250 000 kn ( koje i ovako ne mozete dobit na racun ..vase jesu ali ne mozete s njima raspolagat ) prbacit u drzavne jasle i dobit 900 kn dodatak.
Ako vam pak mirovinci izracunaju da ce vam uplacivat 1.000 kn..vise..naravno da necete postupit po prethodnoj varijanti.
Ovo je prihvatljiv prijedlog prvenstveno jer vi kao stedisa imate izbor..i 27% vam je zagarantirano..a s druge strane tjera mir.fond da ostvaruju bolje prihode.

Pozdrav
[/quote]

Od kuda se isplacuje mirovina?
Koliki je prosjecni zivotni vjek u RH?

Mirovina se 40% isplačuje iz proračuna s obzirom da MF-ovi nisu u stanju zaraditi za isplate.

Prosječni vjek je 73 god, ili ti prosječno 6 godina korištenja starosne mirovine, pa ako onih 250.000 kuna podjeliš na 6 god to bi bilo 3472 kn/mjesečno samo iz II stupa. (mirovine su limitirane na ukupno oko 1000 eur-a izuzev povlaštenih)

Ulozi MF-ova u obveznice RH su preko 70 milijardi kuna od 95 ukupno koliko smo im dali na upravljanje, pa ako ocekuju da ce im to drzava isplatit po dospjeću bit će i penzije, no sto ako se iste obveznice ne zamijene novima ili ne isplate ? Znamo kako su završili u Agrokoru.

Samo kamata na obveznice nije ni za p od penzije, znaci drzava mora isplatit obveznice, a novih punitelja fondova je sve manje.

Ako drzava ne isplati obveznice, fondovi od kamate 2-3% mogu isplatit samo nagrade managerima, a penzije ce isplatit imaginarno.

Zapamtite: ni jedna vlast nigdje ne radi za opće dobro.

Vi koji imate do penzije više od 10-15 god zaboravite na iste, samo pazite da ne uložite u perjanice tipa sastavnice Agrokora.

Kolega Lucijan.

Hajdemo ovako.
Ja nemam ništa protiv povlaštenih mirovina, ali glavni uvjet bi trebao da čovjek radi 30 godina, uplaćuje u taj fond mirovinski i tek nakon 30 godina može dobiti povlaštene mirovine.

Ne može Vlada krasti od Hrvata njihovu zarađenu imovinu da bi plaćala mirovine HVO , ljudima u drugoj državi, često bez 10 godina staža.

A zbog čega ljudi ne bi podigli novac odmah iz II. Stupa. Možda umiru pa žele proživjeti bar godinu dana kao ljudi.
Koliko znam da sad umrem moji nasljednici bi nasljedili novce.
Pa neće valjda mi roditeljima povećati penzije vec će isplatiti cijelu cifru da bar imaju love za pokopati.

Znači neka se g.lupko zaduži sada kad su kamate niske, otkupi od mirovinskih fondova državne obveznice, plaćati će punu manju kamatu, a mirovinski fondovi će dobiti ogromnu količinu love za ulagati u dionice sada kada dolazi kriza.
Pa će moći uložiti u puno dionice na popustu.
Naravno mislim uglavno u dionice izvan Hrvatske.

Uzimanje love od ljudi jer je Vlada nesposobna da osim otimačine išta smisli je nedopustivo.

Neka to izglasaju i mislim da će ljudi napokon izači na ulice da im pokažu gdje si takvu reformu mogu zataknuti.

New Report

Close