Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

amarananab
Ne znam što se vama dogodilo. Toliko crnjaka nisam dugo vidio.
Ajmo redom:
Turizam cvjeta i cvjetat će još neko vrijeme. Naravno ne našom zaslugom. Naprosto je broj hotelskih soba u odnosu na km obale kod nas i dalje drastično manji nego u usporedivim zemljama. I dok se to ne popuni turizam će rasti. Prosto ko pasulj.
Neke druge destinacije? Ne budite smiješni. A koje to? Grčka je i dalje skuplja od nas, a usput kod njih malo malo imate neke cirkuse, osjeća se da su osiromašili i da su kivni na debelonovčanikne Zapadnjake što ljudi naravno ne vole.
Turska? Zemlja koja ubrzano ide prema bankrotiranom islamističkom nacizmu? Teško.
Tunis? Pa ide se i tamo, kao i na druge destinacije, ali oni koji dolaze kod nas, a to su uglavnom automobiliski turisti plus nešto avionskih iz daljih destinacija će dolaziti i dalje. A globalni turistički kolač je svake godine sve veći, i rast će u narednim desetljećima.
Plaće ljudi? Tu se slažem, prevelik je porezni klin i tu se nešto sitno napravilo, bude još, bez brige. Kod nas je igra da se nikad ništa unaprijed ne anticipira i što bi Srbi rekli “predupredi” već redovnbo kaskamo za događajima zbog svoje tromosti, ali na kraju kad se pokaže kao logično to nešto se i napravi. Ići će se prema daljnjem rasterećenju plaća, bez sumnje, sve bržem i većem.
Čak i uhljebi počinju uviđati da se zemlja ubrzano prazni, ali nije njih briga za to, dok ide ide, samo što eto, uskoro prestaje ići jer se baza sužava. Naprosto će reformski potezi biti iznuđeni i ograničeni, ali bit će ih.
Rast ZSE? Nakon nagodbe? Da, sigurno, samo je pitanje koliko i kad. Na početku vjerovatno ništa jer fondovi vode igru, da ne ispadne da su oni tu nešto skuhali, ali kasnije sigurno da, elem da se pokaže kako eto ne samo da nisu izgubili na burzi čitaj todexu nego su eto i zaradili. Prosto ko pasulj. A onda kad par tjedana zazeleni, par vijesti izađe na TV eto ti raje koja da se razumijemo sada ima BITNO VIŠE casha negoli ga je imala 2004-2008. Statistike govore sve. Izvolite:

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/stednje-nikad-vise-hrvati-u-bankama-imaju-271-milijardu-kuna-foto-20180116

Ako ti zazivaš blokadu štednje, bankrot i još usput tvrdiš da nisi destruktivac, onda ili lažeš ili si jedan običan gologuzović kojeg nije briga ako nekome propadne ušteđevina, jer ti svoju ili nemaš ili si na vrijeme stavio u čarapu, ne? Koje je od toga?
Mislim da niti jedno niti drugo, već da se radi o dugotrajnoj ogorčenosti stanjem u društvu. To razumijem. Međutim ne zazivam da postane puno gore da bi onda možda jednom bilo bolje. Ja živim sad. I moja djeca.

majburger@
Očito je da ste mladi i neiskusni i podložni vladajućoj propagandi “kako nam je ljepše nego što mislimo”. Pravo stanje stvari kolega je ispod površine kada malo bolje zagrebete tu prašnjavu podlogu. A ono izgleda ovako:

Dnevno iz Hrvatske odseli 180 ljudi


Ljudi iz Sirije bježe zbog rata, a iz Hrvatske bježe jer se ne žele više samozavaravati kako im je dobro. Ljudi ne bježe odande gdje je dobro nego odande gdje je loše i neizdrživo.
Kad budete prvi puta pročitali da se iz stranih zemalja vraćaju protjerani Hrvati, pa i poneki stranac, po barem 200 dnevno onda tek znajte da je počeo oporavak. Sve do tada možete ovdje ulagati i ostvarivati siguran minus! Vama je sigurno dobro jer ste negdje zbrinuti u nekoj državnoj firmi i palite polako narodnu lovu dok je još ima.LP!

Za Gažićku, brokere i Hanfu… Ukoliko se u roku mjesec dana ništa ne popravi na TK gotovo je, nema oporavka godinama. Ne vjerujem da će itko ostati ovdje. Mjesec dana šanse, nakon toga ćao.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Naravno da se ništa neće promjeniti u mjesec dana. Financijske prevare na Todexu su i zadnjem investitoru poručile da je bud..a što ulaže u Hrvatsku jer će biti pokraden.


Za Gažićku, brokere i Hanfu… Ukoliko se u roku mjesec dana ništa ne popravi na TK gotovo je, nema oporavka godinama. Ne vjerujem da će itko ostati ovdje. Mjesec dana šanse, nakon toga ćao.

A što bi vi na njhovom mjestu točno napravili ?

1. Poništili Nagodbu zbog lažnih izvještaja i ne zakonitih jamstva, te time malim dioničarima vratili vlasništvo i pokazali da sustav funkcionira ?
2. Obvezali se da tvrtke izlistane na ZSE više neće nestati preko noći s burze iz svemirskih razloga negoga ino lobija ako mogući scenirij za Vlen ?
3. Natjerali HT i ostale da plaćaju punu dividendu, a ne da kupuju novcem dobiti obveznice svojih vlasnika i time zaobišli porez na dobit i punu dividendu već novce svih dioničara doslovno ukrali sebi ?
4. Uveli manje poreze, prireze, naknade, namete, trošarine, članarine, dohotke na ovo i ono….., a time ugrozile vojsku uljaba glasača ?
5. Natjerali pravni sustav da funcionira u kratkom i zakonitom roku, bez dogovora s odvjetnicima o što većem rastezanju postupaka i presude po potrebi ?
6. Poreznu upravu natjerali da ne bude više Kadija i Sudija odnsono mjesto za obračun konkurencije ?

da ne nebrajam dalje, koje su vaše ideje ?




Hasenfefer
Imate jedan jako iritantan stav po kojem drugi nista ne razumiju iako su kud i kamo koncizniji od vas koji samo laprdate neke uopcene nihilisticke ocjene (kao da slusam svog starog., strava i uzas), ali cete vi zato nama pojasniti kako je to sve krhko. Drsko i bezobrazno. Uopce mi nije jasno zasto se to tolerira.
Naravno da je turizam krhka djelatnost. Ali rupa nema. Sezona je zasad bolja nego prosla i prema oficijelnom bookingu bit ce bolja i u spici. A s obzirom na gradnju novih kapaciteta te stabilan porast ukupnog trzista iliti broja ljudi koji putuju moze se ocekivati da do zasicenja nece doci jos odredjeni broj godina.
Naravno, pod uvjetom da nema velikih havarija i poremecaja.
I jasno da je bolje imati jacu industriju pa da je udio turizma u gdp manji, ali nemamo. Jbg.

Ne znam zbog čega nervoza, ako nisam u pravu. Slušajte svog starog, stari nisu toliko g.lupi koliko izgledaju. Lijepo sam napisao da očekujem slabiju sezonu u 6. i 7. mjesecu nego prošle godine.
Upitna je zarada od ovakvog turizma.
Zbog čega mislite da uopće imamo zaradu od tog turizma?

Nema više hrvatskih radnika koji rade u turizmu, većinu hotelskih kompleksa su preuzeli stranci koji su doslovno zatvorili prilaz morskoj obali lokalnom stanovništvu, a s druge strane velike troškove komunalnog opterećenja (voda, kanalizacija, otpad) ostavili su lokalnoj zajednici.

Nemamo više svoju proizvodnju, niti poljoprivrednu niti industrijsku.
Većinu hrane uvozimo i tu hranu nudimo kroz hotelske komplekse jer nemamo dovoljno proizvodnje za to.

Električnu struju uvozimo, plaćamo užasno veliku naknadu za obnovljive izvore energije zbog čega je električna struja industriji ali i građanstvu bezobrazno povećana.
S druge strane hrvatska država daje opet poticaje za kupnju električnih vozila koje za našu državu i industriju nema nikakve važnosti.
Nitko ne kaže da moramo smanjiti emisiju CO2 jer su bu.dale ispregovarale kvote za period kad uopće nismo imali emisija industrija i prometa zbog domovinskog rata.

Više ne proizvodimo naftne derivate u Rijeci i Sisku već i uvozimo iz Mađarske.
Iskreno nama bi svima bolje bilo da toliko ne ulažemo i nemamo toliko troškova u turizmu.
Ili da budem precizniji, koliko vidim uglavnom stranci ulažu u nove kapacitete i još jamraju kako im PDV skup.
Pa najbolje da i njima dijelimo poticaje da bi oni mogli ulagati i poslovati u Hrvatskoj.

Nemojmo zaboraviti da je ljudima dosta ovakvog ponašanja države.

Evo najnovija inicijativa je ako Vlada ne smanji trošarine na gorivo da će ljudi blokirati ulaze na autoceste za vrijeme vikenda.

Mislim da se svatko mora boriti protiv ove administracije koja buja kao gljive poslije kiše na svaki način koji se mogu sjetiti.

Možete slobodno napisati što sam krivo napisao.

Lp,

ps. Inače ovaj poziv da mi se zabrani da ovdje pišem i iznosim svoje stavove govori sve o Vama.
Gospodine nismo više u komunizmu da ne možemo izraziti svoj stav i mišljenje.

[/quote]

Vase misljenje je legitimno, ali je notorno to da je nepodrzano brojevima. Samo baljezganje.
Veci je booking po vecim cijenama. A vi pricate o padu. I tako potpuno neometano od nadleznih. Srozavate kvalitetu rasprave.
[/quote]

Kolega serislave onda Vas molim da lijepo bacite nešto brojki ovdje.
Lijepo napišite kolika je dobit (znači ne prihodi) za prvih 5 mjeseci u turizmu.Bez Zagreba molim jer tu se turistička taksa ne plaća).
Molim da pod račun uzmete sve troškove (od kamata na autoceste, promidžba, razne olakšice turooperaterima i avionskim kompanijama, trošak radne snage).

Također možete staviti koliko je VALMAR zaradio u prvih 5. mjeseci.
Pa da vidimo koliko će im trebati da sva ona ulaganja vrate bar na nulu.
10 godina, 20 godina, 30 godina.

Samo službene podatke molim.

Pa da dignemo malu kvalitetu rasprave i isplativost (ili neisplativost) ulaganja u turizam, makar bio i u Hrvatskoj.

Lp


Glede otpada vlasnici apartmana i kuca placaju lijep iznos za odvoz smeca cijelu godinu i onda to turistima i naplate kroz cijenu apartmana. Dakle nije istina da se ne placa odvoz smeca i da to turisti ne plate. Itekako plate kroz cijenu apartmana.
Dapace i pretplate.
Nisam za smanjenje Pdva u turizmu jer se ne pojacava konkurentnost a cijeme su iste.
Vec 5g nas turizam dize znacajno cijene. Dokle ce moci tako nisam siguran.
A mi domaci trpimo visoke cijene radi turista.

Pa o tome i govorim.

Moji plaćaju smeće skupo doma u mjestu stanovanja, ali i apartmanu na moru i to cijelu godinu.

A još moramo plaćati porez na vikendicu, vodnu naknadu, i vjerovali ili ne turističku taksu.

Ne, moji roditelji ne iznamljuju apartman pa mi objasnite tko će meni vratiti novac jer moram plaćati tako velike troškove za turiste koji i nakon 40 godina turizma u Hrvatskoj i sve moguće takse još nisu izgradili komunalnu infrastrukturu na moru.


@hasenfefer, ja sam pričao o statističkim podatcima koji su svima dostupni (predsezona i td) dok ti pričaš o osobnom dojmu i kibi dabi. iz mog ugla gledano daljnja rasprava o toj temi na tim osnovama nema apsolutno nikakvog smisla.


@verdi

Pa ja sam pisao o predviđanjima za 6 i 7 mjesec.
Nisam pisao ništa ki bi dabi, već sam spomenuo epidemiju ospica u Dubrovniku zbog neodgovornih roditelja koji nisu zaštitili svoju djecu.
To je užasno zarazna bolest i ne znam tko bi se išao kupati u središte zarade.
Sve će biti u redu ako se ne zarazi neki strani turist, pa da vidite paniku i što će biti glavna vijest po cijelom svijetu. Konkurentni će sami platiti antireklame.

Drugi veliki problem je opet migrantski val. Već turisti postavljaju pitanja da li je navala migranata u Hrvatskoj.
Problem očito postoji i očito da policija ne može osigurati nepropusnost granice.
Ja ne znam što predsjednica Kitarović čeka, jer je zagovarala vojsku na granicama kada je Njemačka i Austrija primale izbjeglice.
Ono što vidim kao najveći problem je što Italija više neće primati brodove s migrantima.
Pogodite koja je najbliža obala s izlazom na more.
Da sam zločesti rekao bi Slovenija s Piranskim zaljevom, a i Neum može prihvatiti velike brodove.
Znači migranti su tu, a sada ćemo vidjeti da li će Njemačka Vlada pasti.
To će dosta utjecati na rješavanje same krize.

Kao što vidite radi se o realnim scenarijima, a neki se već i događaju.
Samo sam htio napomenuti da se mora biti spreman i na najgoru mogućnost.
Naravno da nitko ne zaziva biblijsku pošast u Hrvatskoj kako mi tu neki žele napakirati jer već dvije godine govore o vlakičima koji obično završe u Nigdjezemskoj.

I da subjektivan sam.
Od dva tjedna što sam bio na moru, tjedan dana je rovokopač (da u 6. mjesecu) rovao po plaži i nasipavao šljunak natrag u more.
More je bilo bijele zmazane boje od pijeska i različitih nečistoća koji je ubacio s plaže.

I gledam te Poljake, Čehe, Slovake, Austrijance, Nizozemce, Slovence, a najviše gledam Hrvate koji su teško skucali lovu za Jadran i umjesto da se kupaju gledaju kako bager DELA.
Čisto sumnjam da će se ikad vratiti na Pag, i Novalju.
A da, vrijedni djelatnici su cijeli tjedan kosili i travu (valjda je nisu uspjeli pokositi do 6. mjeseca).

Inače u petak je bager napokon prestao s poslom i došla je labudica da ga odveze na novu plažu.
Da kao Bandić dela.
U subotu se vrijeme pokvarilo, počela je kiša i puhati jugo.

Do nedelje je sav šljunak koje je bager ubacio u more, more vratilo na plažu.

Očekujem kad u 8. mjesecu opet otiđem na godišnji opet vidim bager.

Naravno da je osobni dojam najvažniji u hebenom turizmu koji ničim ne služi osim prodavanja duboko smrznutog mesa iz Argentine (koje valjda dobiju gratis za zbrinjavanje otpada) g.lupim turistima za duplu cijenu.

Vidjeti ćemo kad Erdogan odluči kazniti Austriju za protjerivanje Islama, da li će se neki turski tanker slučajno nasukati u Jadranu.

Lp

ps. Prekidam raspravu o turizmu jer zapravo ozbiljnog istraživanja o stvarnoj zaradi u turizmu nema, ali je zanimljivo zašto ga nema.

Što se tiče Istre, općenito , Booking je lošiji od prošle godine, bez obzira što mediji uvjeravaju u suprotno. Valamar možda je dobro popunjen, ali ne i Istra.
Ostalo se slažem s Hasenom , nekako je previše naopačke složeno korist od turizma.
Evo čime se Vlada bavi i to po Hitnoj mjeri ;
Uvesti će hitno dodatni zakon gdje će svi iznajmljivači morati sami obračunati PDV i platiti ga državi , a na račune posredovanja stranih agencija u domaćem turizmu
Nešto kao da odete u Konzum i dobijete račun na kasi bez PDVa , pa ga sami dodatno platite
Vlada nema snage ni turističke agencije natjerati da otvore filijale u zemlji da ma svoje usluge Plate PDV pa tjeraju domaće umjesto njih.
Otprilike sve je tako

Sve sam uvjereniji da niti sklapanje nagodbe neće pomoći ovoj burzi. Zašto? Pa zato jer je točka pucanja prijeđena negdje pred 2 mjeseca… a tad sam mislio da je loše… a sad je još gore a biti će i još gore. Nema više ljudi na burzi, sve su zas*ali… jedini impuls koji bi ih vratio bio bi ukidanje poreza na dobit početkom godine. Inače je ovo mrtvo na duži rok…

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

opet ništa, čak i najave su ništa
dok se zemlja ne iseli ili reset države nema kruha

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/maricev-plan-je-i-nizi-pdv-i-vece-place-od-1-sijecnja-pdv-bi-bio-24-posto/7496796/

Populističko smanjivanje pdvea jer su ‘obećali’ izbijanje 2 milijarde iz proračuna umjesto da se išlo na smanjenje opterećenja rada… populizam će doći glave ovoj tvorevini. A tek idu izbori, koji će to biti cirkus, sve pijani socijalisti od lijeva na desno.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

New Report

Close