Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Tvrditi da ne zarađujemo od turizma je obična glupost
i ne zaslužuje daljnje obrazlaganje.

Zarađujem od turizma preko trgovine, ugostiteljstva, iznajmljivanja,
dividendi Valamara, moji kupci više kupuju kod mene od zarade kod
turista itd. Kad odem na skijanje plaćam pivo 5 eura u Francuskoj i
puno skuplje. Turizam je sve jači i važniji. Treba smanjiti poreze za
turizam i PDV, ove općinske harače da ne govorimo.



Hasenfefer
Imate jedan jako iritantan stav po kojem drugi nista ne razumiju iako su kud i kamo koncizniji od vas koji samo laprdate neke uopcene nihilisticke ocjene (kao da slusam svog starog., strava i uzas), ali cete vi zato nama pojasniti kako je to sve krhko. Drsko i bezobrazno. Uopce mi nije jasno zasto se to tolerira.
Naravno da je turizam krhka djelatnost. Ali rupa nema. Sezona je zasad bolja nego prosla i prema oficijelnom bookingu bit ce bolja i u spici. A s obzirom na gradnju novih kapaciteta te stabilan porast ukupnog trzista iliti broja ljudi koji putuju moze se ocekivati da do zasicenja nece doci jos odredjeni broj godina.
Naravno, pod uvjetom da nema velikih havarija i poremecaja.
I jasno da je bolje imati jacu industriju pa da je udio turizma u gdp manji, ali nemamo. Jbg.

Ne znam zbog čega nervoza, ako nisam u pravu. Slušajte svog starog, stari nisu toliko g.lupi koliko izgledaju. Lijepo sam napisao da očekujem slabiju sezonu u 6. i 7. mjesecu nego prošle godine.
Upitna je zarada od ovakvog turizma.
Zbog čega mislite da uopće imamo zaradu od tog turizma?

Nema više hrvatskih radnika koji rade u turizmu, većinu hotelskih kompleksa su preuzeli stranci koji su doslovno zatvorili prilaz morskoj obali lokalnom stanovništvu, a s druge strane velike troškove komunalnog opterećenja (voda, kanalizacija, otpad) ostavili su lokalnoj zajednici.

Nemamo više svoju proizvodnju, niti poljoprivrednu niti industrijsku.
Većinu hrane uvozimo i tu hranu nudimo kroz hotelske komplekse jer nemamo dovoljno proizvodnje za to.

Električnu struju uvozimo, plaćamo užasno veliku naknadu za obnovljive izvore energije zbog čega je električna struja industriji ali i građanstvu bezobrazno povećana.
S druge strane hrvatska država daje opet poticaje za kupnju električnih vozila koje za našu državu i industriju nema nikakve važnosti.
Nitko ne kaže da moramo smanjiti emisiju CO2 jer su bu.dale ispregovarale kvote za period kad uopće nismo imali emisija industrija i prometa zbog domovinskog rata.

Više ne proizvodimo naftne derivate u Rijeci i Sisku već i uvozimo iz Mađarske.
Iskreno nama bi svima bolje bilo da toliko ne ulažemo i nemamo toliko troškova u turizmu.
Ili da budem precizniji, koliko vidim uglavnom stranci ulažu u nove kapacitete i još jamraju kako im PDV skup.
Pa najbolje da i njima dijelimo poticaje da bi oni mogli ulagati i poslovati u Hrvatskoj.

Nemojmo zaboraviti da je ljudima dosta ovakvog ponašanja države.

Evo najnovija inicijativa je ako Vlada ne smanji trošarine na gorivo da će ljudi blokirati ulaze na autoceste za vrijeme vikenda.

Mislim da se svatko mora boriti protiv ove administracije koja buja kao gljive poslije kiše na svaki način koji se mogu sjetiti.

Možete slobodno napisati što sam krivo napisao.

Lp,

ps. Inače ovaj poziv da mi se zabrani da ovdje pišem i iznosim svoje stavove govori sve o Vama.
Gospodine nismo više u komunizmu da ne možemo izraziti svoj stav i mišljenje.

[/quote]

Vase misljenje je legitimno, ali je notorno to da je nepodrzano brojevima. Samo baljezganje.
Veci je booking po vecim cijenama. A vi pricate o padu. I tako potpuno neometano od nadleznih. Srozavate kvalitetu rasprave.

Što bi Vam više odgovaralo : smanjenje PDV-a, ili poreza na dobit/place ?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?


Tvrditi da ne zarađujemo od turizma je obična glupost
i ne zaslužuje daljnje obrazlaganje.

Zarađujem od turizma preko trgovine, ugostiteljstva, iznajmljivanja,
dividendi Valamara, moji kupci više kupuju kod mene od zarade kod
turista itd. Kad odem na skijanje plaćam pivo 5 eura u Francuskoj i
puno skuplje. Turizam je sve jači i važniji. Treba smanjiti poreze za
turizam i PDV, ove općinske harače da ne govorimo.

Kolega mi tu spočitava da govorim općenito.

Onda bi molio stručnjake da ovdje napišu kolika je to zarada od turizma.

Ne samo da napišete prihod od turizma, već i troškove, te da navedete koji su to troškovi.
Npr. za mene je i ova autocesta koja uopće nije rentabilna također ulazi u trošak (krediti koji se vraćaju+održavanje, a koncesija BINA Istre da ne spominjem. (vau, graditi će se druga traka nakon 20 godina).

Pa kada se podvuče crta trošak promocije, troškovi komunalne strukture koje je potrebno napraviti i održavati za 3. mjeseca (vodovod, kanalizacija), ogromne količine otpada koji turisti proizvode a ne plaćaju njegovo zbrinjavanje, električna struja koja je uvoz, hrana je uvoz, radna snaga i usluge uvoz (Srbija, Bosna, Egipat; Tajland).

Što mi Hrvati imamo od toga što zaradite od turizma potrošite na skijanju u Francuskoj?

Znači ono što se zaradi potroši se na skijanje u drugoj državi umjesto da se uloži u Hrvatsku pa da Hrvati prodaju pivo po 10 eura (što i radimo jedino kaj su sve pivovare kupili stranci i sav profit iznose iz Hrvatske).

Mi od turizma nemamo dodanu vrijednost za naše gospodarstvo, već vrhnje ubiru neki drugi ljudi koji u ovoj zemlji ni ne žive ili bar imaju dvostruko državljanstvo.

Pa kad oduzmemo prihode od troškova, da vidimo koliko to mi zarađujemo kolega!

Kolika nam je dobit, i koliko nam treba da se uloženo u turizam vrati, koliko godina?

Glede otpada vlasnici apartmana i kuca placaju lijep iznos za odvoz smeca cijelu godinu i onda to turistima i naplate kroz cijenu apartmana. Dakle nije istina da se ne placa odvoz smeca i da to turisti ne plate. Itekako plate kroz cijenu apartmana.
Dapace i pretplate.
Nisam za smanjenje Pdva u turizmu jer se ne pojacava konkurentnost a cijeme su iste.
Vec 5g nas turizam dize znacajno cijene. Dokle ce moci tako nisam siguran.
A mi domaci trpimo visoke cijene radi turista.

@hasenfefer, ja sam pričao o statističkim podatcima koji su svima dostupni (predsezona i td) dok ti pričaš o osobnom dojmu i kibi dabi. iz mog ugla gledano daljnja rasprava o toj temi na tim osnovama nema apsolutno nikakvog smisla.

who dares, wins

verdi
Ma jasno.
Ako nešto nažalost sačinjava 20% GDP-a s tendencijom rasta, opet nažalost, onda se prema tome treba odnositi s dužnom pažnjom na način da se pokuša što više para izvući i sačuvati osnova za daljnji rad.

LRH naprijed.
Ostali nazad,naročito turisti.Prelijevanje iz šupljeg u prazno?Radio Mileva ili stvarno preuzimanje?
Bilo bi dobro das je stvarno radi o preuzimanju jer bi i abecedne kćerkice trebale reagirati.

Preporučam svima koji se bave i žive od turizma da budu jako oprezni sa kreditima za širenje poslovanja. To je sve OK dok turisti hrle. Ali svi znamo koliko je sve to osjetljivo područje, pogotovo ugostiteljstvo, smještaj. Jednostavno desi se da za godinu dvije postanu njima interesantne neke druge destinacije, i čovjek bi rekao preko noći ostaneš nepopunjenih kapaciteta, a rate kredita i dalje neumoljivo stižu. Trenutno su poslodavcima zaista najveći problem kvalitetni radnici, jer njih moraš napokon i kvalitetno platiti. A malo prostora ima za dizanje plaća uz ovakve doprinose na plaće, pogotovo one višeg razreda. Država se ne želi odreći svoga dijela kolača, a on je trenutno prevelik. Tko god ima radnike koje plaća iznad tisuću eura sam zna koliko još mora državi uplatiti. Nije to više održivo i zato raja ode vani, a onda radi sam ili gubi živce na obuku novih neiskusnih a nagodinu onda i oni kad steknu malo iskustva odoše diljem Evrope.
Hasenfefer je u pravu kada kaže da postoji velika mogućnost u nekom lošem scanariju da banke postanu vlasnici Vaših apartmana i Hotela u budućnosti. Prekomjerno zaduživanje i bezglavo širenje nisu preživjele ni mnoge svjetske veće firme koje posluju na tržištima gdje su kamate na kredite daleko manje. Za sada to sver ide, klapara, ali vjerujem ne zadugo. Ponovno će oživjeti i Grčka i Turska i Tunis, Španjolska se već odavno probudila. A cjenovno im Hrvatska uz ovakav PDV u turizmu ne može konkurirati. Zato, “grabi turistički narode dok se još može”.

Vanpansionski itekako konkuriramo. Još uvijek smo jeftiniji… Grčka je skupa.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Vidim isto tako da neke kolege očekuju da će se nakon nagodbe oko Agrokora nešto drastično promijeniti na ZSE-u. Možda bude neki manji “valić” rasta i to dosta selektivno po dionicama. Ništa više..
Mi smo danas u daleko gorem položaju nego 2008 u jeku krize. U jeku krize 2008 ulagači su bili puni keša i optimizma. Nakon 10 godina desilo se da na ZSE-u više nema niti kvalitetnih firmi za ulaganje, niti ulagača, a niti slobodnog keša koji bi imao hrabrosti da se ponovno upucava u nezdrave firme.
Najgore je to što ovako možemo “vegetirati” još godinama jer u Hrvatskoj još uvijek ima novca taman toliko dovoljno da se zadovolje apetiti uhljebnika, da se isplate mirovine, odnosno da ne propadnemo prebrzo i baš zato se ovdje još dugo ništa neće promijeniti na bolje.
Zato zazivam bankrot države, nemogućnost isplate mirovina i socijalnih davanja što brže, blokadu ušteđevine i sve popratne pojave. Nisam pesimist niti destruktivac. Ali budimo pošteni sami prema sebi – da bi oživjeli i prodisali – potrebna nam je baš takva “šok terapija”. Sve ovo ostalo što se trenutno donosi i pokušava je odgađanje neodgodivog. Tek onda će nastupiti prave reforme, sječa uhljeba, borba protiv klijentelizma, promjena vladajuće garniture i ostale prateće nuspojave.
Vjerovati kako će se postojećim konvencionalnim metodama riješiti gorući problemi je čista utopija i samozavaravanje.

Bananarama..mozda jedan od najbolji,najpametnijih,najrealnijih i najiskrenijih postova koji je ikada osvanuo na ovim stranicama! potpisujem do zadnje!

New Report

Close