Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kao npr?Koji su to pametni ljudi?Kod nas je problem puno,puno dublji…i treba puno vremena i truda da se stvari pokrenu.
Zapravo mislim da je pokojni Vladimir Bebić jednim citatom sve rekao:

“Rodio se preko veze, školovao se preko veze, zaposlio preko veze i danas radi bez veze.”

Takvih ima i previše u ovoj državi i njima je dobro,niti ne žele promjene,oni koji žele i mogu uglavnom su već otišli.

"Only dead fish swim with the stream"

Naravno da nam trebaju veliki sustavi,budite pošteni pa priznajte kolika je šansa da će se kod nas otvoriti 10 000 uspješnih,konkurentnih u svijetu obrta,poduzeća šta god?
S druge strane giganti zapošljavaju mnogo više radnika što je odlično za malu državu kao što je naša,ne treba nam puno takvih.
Samo u EU se trenutno gradi 7 mega tvornica baterija za EV,neke sam i spomenuo,ali naravno mi smo totalno izvan tog trenda.Nama je na pameti da li kupiti INU i prodati HEP a ne kako da privučemo neke od ovih velikih proizvođača koji će puniti BDP drugih država sljedećih desetljeća.

"Only dead fish swim with the stream"

Dajte ljudi uozbiljite se u vašim teorima krupnoga kapitala.
Obrt i mala privreda ne postoji zbog države, a veliki vam samo peru dobit .
Uzmite smo HT, najveći dio dividnde, umjesto da je upuca državi za socijalne i ostale državne programe oni kupuju obveznice DTa i time izbjegavaju prorez na dobit. Dodoatno imaju silan uvoz fiktivnih usluga i roba koje prodaju u zemlji po nabavnoj cijeni jer razliku ostave u Njemačkoj.
Tako radi i INA, banke…., tako bi radio i Samsung.

Treba 10.000 obrta, ali uz normalnu državu. Prema sadašnjim zakonima NITI JEDNO PODUZEĆE U ZEMLJI NE POSLUJE PO ZAKONU. Porezna uprava za svi članak ima protučlanak, a koristi onaj koji odgovara politi ili konkurenciji prema žrtvi .
Ja govorim o uređenoj zemlji, gdje svatko bez iznimke, točno zna što je njegovo, a što pripada državi, kako i kada.
Samo malo dobre volje i novi ljudi u Vladi !

Veliki muljaju zato jer mogu.Jer im država to dopušta.Ništa neobično.
Spomenuo si Nizozemsku kao primjer uspješnog gospodarstva.U toj državi ima kompanija krupnog kapitala kao:Shell,Heineken,Philips,Unilever,Aegon..a neke imaju i sjedište poput Airbus,Ikea.. zbog povoljne porezne politike.
Zašto njima ne smeta krupni kapital?

"Only dead fish swim with the stream"

Dokle god u Hrvatskoj ima novca za “šatoraše” i uhljebe trenutna “vlast” se ne mora bojati da će izgubiti izbore. Kad ponestane love za njihovo sponzoriranje onda će da bude “zlo i naopako”. A mi smo trenutno baš u toj zadnjoj fazi gdje se misli da para ima a u stvarnosti je iscurilo odavno. Teško je to priznati, još se stiska ovo malo zdrave ekonomije i radno sposobnog stanovništva, sisa ih se ali i tome dolazi ubrzo kraj.
Ljudi odlaze i sve će više jer je teret pretežak. Tko ostane – teško si ga njemu! Hobotnica i dalje sisa kroz sve pipke.
https://www.vecernji.hr/vijesti/traze-se-radnici-dizite-place-jer-u-hrvatskoj-nece-imati-tko-raditi-1248718
Zahvaljujem Njemačkoj, Irskoj, Švedskoj, Austriji, Nizozemskoj što su spasili hrvatsko radno sposobno stanovništvo od izrabljivanja domaćih nazovi domoljuba-kradoljuba!

Sta reci osim da na ovoj burzi vise nema ni malo akcije sve se umrtvilo totalno, poceo se lagano gubiti smisao.

get rich or die tryin'


Veliki muljaju zato jer mogu.Jer im država to dopušta.Ništa neobično.
Spomenuo si Nizozemsku kao primjer uspješnog gospodarstva.U toj državi ima kompanija krupnog kapitala kao:Shell,Heineken,Philips,Unilever,Aegon..a neke imaju i sjedište poput Airbus,Ikea.. zbog povoljne porezne politike.
Zašto njima ne smeta krupni kapital?

Naravno da muljaju jer im to država dopušta, a država im dopušta jer smo mali i mogu nas loptati po želji.
Nisam siguran da li razumijete da sada već gro zakona naše zemlje su krojeni u uredima velikih stranih tvrtki u zemlji ? Ukoliko neki zakon naši ne žele sprovesti, prvo ih posjeti Veleposlanik zemlje iz koje je ta tvrtka, a ako ni to ne prođe onda ih nazove Premijer ili Kancelarka te zemlje. Ukoliko ni to ne prođe samo nam zatvore pipu EU fonda.
Čak zadnja tri posjeta naše Vlade i Predsjenice u Njemačkoj imali su samo jednu temu : odustati od gradnje državne infrastrukture radi konekcije telekom operatera, a kako bi HT i dalje nesmetano reketario sve ostale telekom operatere u našoj zemlji .
Međutim tako vam je uvijek s krupnim kapitalom, pa nije krupan valjda iz socijalne osjetljivosti ? Zato velika količina male privrede nude izvrstan kontinuirani promet roba i usluga, plaćaju puni porez i zavisne grane ih proizvodnjom prate, odnsono opća zaposlenost.

Nizozemska ima i velike tvrtke, imali smo i mi Agrokor, ali to su većinom tvrtke nastale u velike tvrtke kroz povijest sa sjedištem u Nizozemskoj. Međutim stavrni sastav vlasništva treba pogledati.
Primjer ; Njemačka banka je iz Njemačke s sjedištem u Njemačkoj, ali uprava, posao i dobit te banke je u Londonu s Indijcem na čelu . Njemačka banka svake godine u bilanci svoga računa ima rezervacije 2 milijarde Dolara za plaćanja kazni Americi. Njima se svakako isplati manipulirati derivatima i tečajem Libora , te platiti kaznu, nego to ne raditi . Drugim riječima u EU to rade nesmetano zbog utjecaja Njemačke na EU fondove, a u Americi plate reket i svi zadovoljni, osim ulagača u burzi i manjih banaka u svijetu kod zaduživanja. Takve banke bez problem ucjenjuju i veće zemlje ili kod nas kako zovu istočni EU paket ucjenjuju preko Euribora, tečaja i manipulacijama obveznicama i derivatima.

Dajte kolega postoji divnih literatura, informirajte se pa prestanite sanjariti o krupnom kapitalu jer krupnom kapitalu svi su mete, bez iznimke.

ZATO JE OBRAZOVANJA NAJBOLJE ULAGANJE ZA HRVATSKU još samo da politika to shvati .
Kada bi većina građana znali kako nas taj krupni kapital dere do kože, na koji način i koliko dugo, mislim da bi cijela zemlja iz Hravtske pobjegla. A ovo reketarenje Hravtske je samo početak .
Npr.
Vlada sada želi usvojiti zakon o LGN terminalu na Krku u kojem ćemo svjesno i namjerno kupovati skupi Amrički plin i jeftinije ga prodavati u zemlje u okruženju, a razliku će platiti svi građani ove zemlje kao namet koje se zove Naknada za ekološku normu ( još nam se i smiju )

Zbilja mislim da nitko nije toliko naivan da misli kako je krupnom ili sitnom kapitalu stalo do nečeg drugog nego do vlastitog profita.Ako mu mi,odnosno naši zakoni to dopuštaju,ali izgleda da im čak i nismo nešto zanimljivi pošto nas uglavnom izbjegavaju.
Ali zato nekako ipak bolje funkcionira u Češkoj,Slovačkoj,Danskoj,Nizozemskoj,Poljskoj…nije ni tamo idealno znam,ali bit će da ima manje cronya i korupcije a više reda nego kod nas.
Ono što želim reći je da ga sve države pokušavaju privući,i uspješne i neuspješne,demokratske i one više bananaste,postoji razlog zašto je to tako,i naravno da ni tu ne treba imati iluzije.
A vi ih imate,kako prvo,spomenuli ste pametne ljude koje nas trebaju izvući iz sr..a,pitao sam koji su to?Čekam odgovor….?ŽZ,SDP ili HNS?
Pitao sam što će to proizvoditi tih 10 000 obrta i poduzeća?Čipove?Svemirsku tehnologiju,robitiku,što?U čemu ćemo to mi biti konkurentni kad jedino što nam ide su sunce i more,odnosno rentanje u 95% slučajeva.
Dakle prestanite vi sanjariti,po kvaliteti obrazovanja smo na samom dnu,imamo staro stanovništvo i svake godine nas je sve manje,svi su nas prestigli,propustili smo mnogo toga,nepovratno,ostaje nam samo da biramo manje zlo.
Za kraj da Danska,koju ste također spomenuli kao pozitivan primjer,iako mi se neke stvari ne sviđaju kod njih po mnogočemu su najnapredniji na svijetu.Po broju stanovnika nisu nešto puno veći od Hrvatske.
I tko bi rekao imaju uspješne mega kompanije(za naše prilike) poput npr Maersk,Nordisk,ISS,VESTAS,Carlsberg,Lego…
Samo farmaceut Nordisk ima godišnji prihod duplo veći nego što je to imao Agrokor u najboljim danima.I to većinom izvoz.
Zato dosta gunđanja o krupnom kapitalu,svaka uspješna država ima takve kompanije,ali ima i zakone koje stavljaju stvari na svoje mjesto i ne vode ih sitne i prodane duše.

"Only dead fish swim with the stream"

Nisam uopće siguran da je obrazovanje najbolje ulaganje za RH.
Onaj kojeg obrazuješ i tko dobije prodavljive vještine taj gifa van.
Onaj tko je tupglu, ima kupljenu ekonomiju, promet, lijen je i ne da mu se ništa, e taj je onaj koji ostaje, na njega možeš računati.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://www.seebiz.eu/investitori-apsolutno-nezainteresirani-za-dionice-na-zagrebackoj-burzi/ar-176140/

Jednom kad se ovo skupusi i postane prošlost obećajem da ću se napiti krvi ispod vrata svakome tko samo spomene tu đubarsku riječ Agrokor.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Zbilja mislim da nitko nije toliko naivan da misli kako je krupnom ili sitnom kapitalu stalo do nečeg drugog nego do vlastitog profita.Ako mu mi,odnosno naši zakoni to dopuštaju,ali izgleda da im čak i nismo nešto zanimljivi pošto nas uglavnom izbjegavaju…
….Zato dosta gunđanja o krupnom kapitalu,svaka uspješna država ima takve kompanije,ali ima i zakone koje stavljaju stvari na svoje mjesto i ne vode ih sitne i prodane duše.

konačno!!
SVE drugo je glupost uopće spominjati: vrapci već znaju na granama da imamo ljude koji su vrijedni, pametni i znaju, ali gdje znaju? kad odu vani! tamo su vrijedni, tamo prijavljuju patente, tamo će postati protestanti ako treba (iako se svi kunu u domaju i vjeru, obitelj i crkvu)!
Dakle, država daje pravni okvir, nitko drugi.
A vidite kakav zadnji okvir su dali – Lex?!
Zašto recimo Google ili Uber nisu nastali u RH? pa dan-danas sletite na Pleso i probajte dobiti Eko taxi ili Cammeo, nema ih, samo Gorica taxi!

A opet – država, to smo mi
trebamo se svi skupa zamisliti…

tko je do sada kupovao za unuke, može sada krenuti i za praunuke

New Report

Close