Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Oreskovic
Sve 5, slazem se, i zapravo tvrdimo istu stvar.
Svakako ukinuti sve poticaje jer povecanjem poticaja smanjujes proizvodnju. Efekt supstituta dohotka. Kad je Novi Zeland imao poticaje imali su 15 mljecnih proizvoda. Kad su ih ukinuli u godinu dana je nastalo 250. Rekao covjek koji je tamo bio ministar svega, i poljoprivrede. Kad je bio ministar gospodarstva de facto je ukinuo to ministarstvo jer je shvatio da sve te papire vec vrte porezna i ured za statistiku.
Samo pusti trziste, smanji prepreke pa ako netko otkrije da mu se isplati raditi software na Velebitu ili uzgajati secernu trsku u Zagori samo naprijed, ali za svoje pare.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.




Meni je zanimljivo kako neki ovdje još uvijek očekuju izvješće, nakon što je empirijski dokazano da su izvješća na ZSE krivotvorena.
To je isto kao da ja čekam izvješće od psihijatrice da li sam taj mjesec bio lud ili geniJALAN!

To što ne idete psihijatru, ne znači da niste ludi.

Ipak ulažete na ZSE, pa bi se ja na Vašem mjestu zabrinuo.

Problem kod luđaka je što ne znaju da su ludi.
Drugi vide simptome.
Recimo čekanje izvješća na ZSE.


Dobra!!! 🙂 Tako su i ovi iz Todexa godinama ulagali na temelju "dobrih" izvješća. Mudraci iz fondova su čak i dokapitalizirali Ledo po 8000 na temelju izvješća, čak su se i dividende tamo isplaćivale na temelju izvješća. A na kraju firma dužna 50 – 60 milijardi kuna – barem na temelju Ramljakovih izvješća.
Izvješća se krivotvorila i prije Lexa i u toku Lexa a možda i poslije Lexa.
[/quote]

I Pojeo vuk magare, nema nikakvih sankcija za lažna izvješća, welcome to Croatia
[/quote]

Nije tu problem u magarcima i vukovima.
Da li su mali dioničari prevareni na Todexu. Jesu. To je nevažno.

Ono što je problem što i nakon godine dana mi ne znamo tko je odgovoran da su lažni izvještaji došli na ZSE, kako se to dogodilo, tko će od institucija koje to nadgledaju odgovarati.

I najvažnije. Što će napraviti da se to ne ponovi, i tko će garantirati da se to ne ponovi.

Umjesto da nas Vlada umiri s mjerama koje će poduzeti da zaštiti tržište kapitala u Hrvatskoj….

Kaj hrvatska vlada dela?

Kaže za ljude koji ulažu u hrvatsko gospodarstvo (mali dioničari, mirovinski i strani fondovi itd) da su kockari, koji se kockaju sa svojim novcem na ZSE.

E pa gospodo kockanje je bolest koju treba liječiti.

Vlada Vam zapravo kaže da idete psihijatru (u mom slučaju psihijatrici) da se liječite jer ulažete na hrvatskom tržištu kapitala u “hrvatske firme” i gospodarstvo.

Naravno da ulagači ne vole da ih baš u javnosti proglase ludima, pa zbog toga i ne ulažu na ZSE.
To se vidi po tome da nikad nismo imali manje stranih ulaganja.

Znači dok ne uvjerite ulagače da su ludi, prometi na ZSE se neće povećati.
A to jedino možete postići da ih pošaljete psihijatru.

Ljudi postaju sve nervozniji sa svojim novcem koji im stoji na jako niskim kamatama, a isto tako se dodatno novcanik puni kako krize nema vec neko vrijeme…

svaki bull market zavrsava sa euforijom, al svaki…ni ovaj put nece biti razlike….

samo strpljivo i pametno

Oreskovic,
Svako trazenje posla u lijepoj nasoj rezultiralo je time da pristanes raditi za minimalac.
Dok te u meduvremenu gazda gazi i izvlaci sve iz tebe.
A sada?
Ekipa pakira kofere i odlazi.
Isto je i s burzom.

Kad cemo konacno napustiti socijalizam, nacionalizam, drzavno upletanje u privredu itd.?
Kad cemo konacno uvesti 100%-tni LIBERALNI KAPITALIZAM ANGLO-AMERICKOG TIPA?

P.S.
Jedan misaoni eksperiment:
Koliko glasova bi dobila stranka naziva Liberalna stranka slobodnog trzista? Ili Hrvatska kapitalisticka stranka?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nedavno sam napisao ovaj post ponovit cu ga jos jednom jer i meni kad razmislim o njemu jos vise daje razlog drzanja pozicija jer ocito je da se mogucnosti zarade smanjuju tj postotak povrata, a love ima sve vise, tako da valuacije koje su se nekad cinile skupe danas se mogu cinit sve jeftinije pogotovo govoreci o dividendama i postotku povrata na iste, a ima ih jos jako dovoljno s povratom vecim od 4%.


http://www.seebiz.eu/bankama-je-drzava-najdrazi-klijent-za-tvrtke-novca-nema/ar-170224/ [seebiz.eu]

Clanak je zanimljiv ali posebno cu istaci ovaj dio

“Ministarstvo financija na upis ponudilo 800 milijuna kuna trezoraca, da bi financijske institucije podastrle ponude čija je vrijednost dosegnula gotovo 2,5 milijardi kuna. Ministarstvo je potom prihvatilo upis 1,2 milijarde kuna trezorskih zapisa s rokom dospijeća od godinu dana, po prosječnoj kamatnoj stopi od svega 0,09 posto, što je za 0,01 postotnih bodova niže nego na prethodnoj aukciji, priopćeno je.”

Znaci osim sta banke nude gradjanima jako niske kamatne manje od 1% i one teze prema nuli sve se vise cini, sada se i banke nalaze u situaciji da sve manje imaju izbora kako zaradit novac sigurno jer vise ni drzava ne daje kamate koje su zanimljive o stranim da i ne pricam. Samo za usporedbu o kakvim se promjenama radi kamate na trezorske zapise su primjera radi cca (uzet je neki ocigledni prosijek jer nije ni bitno u detalje, poantu svi vide)

2012 – 3.5%
2013 – 2.5%
2014 – 1.75%
2015 – 1.5%
2016 – 0.9%
2017 – 0.45%
2018 – Zadnji trezorski 0.09%

Uzmemo li u obzir obveznice zadnje koje su izdane na domacem trzistu imale su kamatu 1.75%, usporedimo li to sa prinosom od prije par godina od 6% ocito je da tu zarade vise nema tj ima jos samo dok stari trezorski i obveznice ne dodju do kraja onda je prinos prosjek vjerovatno 1% koji ce imat fondovi s takvom strukturom i ostali.

Sada vam se dionice cine skupe, a jos vam se nude dionice sa sigurnom dividendom od 4-5% na sadasnju dobit i sad dodajte na to rast dobiti ako se radi o drustvu koji ulaze u rast, ne morate biti puno pametni da vidite ono sta je ocito bilo kakvo drugacije tumacenje je ocito varanje samog sebe ili naravno varanje drugih da bi jeftinije kupili koja dobra vecina to radi.

Ignore : renči


Ljudi postaju sve nervozniji sa svojim novcem koji im stoji na jako niskim kamatama, a isto tako se dodatno novcanik puni kako krize nema vec neko vrijeme…

svaki bull market zavrsava sa euforijom, al svaki…ni ovaj put nece biti razlike….

samo strpljivo i pametno

Svaki bull završi sa euforijom koja još uvijek traje,ili mislite da je za start bear marketa na svjetskim burzama apsolutno neophodna euforija i na Crobexu?
Pametno svakako,tu se slažemo.




Oreskovic
Taman smo premali, u svemu, da bi imali ozbiljnu proizvodnju icega, a i preveliki da bi zivjeli samo od usluga i polozajne rente.
Plus sto za i jedno i drugo i trece nedostaje ljudi.
I zato taljiganje do daljnjeg.

i sve je skupo , zato ništa ne ide, skupa država mnogo "zaslužnih" uhljeba i sl. ,

što se tiče trgovanja dionicama , na primjer ja sam kupio dionice u USA , imao sam troška pri kupovini 75 US$ i plaćam 43,75 HRK za skrbnički račun mjesečno, kod Američkog brokera Interactive brokers bi me to koštalao 0,005 $ po dionici , min 1$ , maxa 0,5 % , u mom slučjau bi platio 1$ i ne plaćam skrbnički račun, plaća se još najam Webtradera 10$ mj. sa time da trošak trgovanja ide u cijenu najma tradrea ,što zanči da mogu obaviti 10 trgovanja mj kod nsa najma webtradera za NASDAQ je oko 130 $ mj, u USA se ne plaća porez na kapitalnu dobit , na dividendu vam odbiju odmah 30%, preću ču kod njih , ne plaćam porez , kada isplate novac što naša PU zna od koga i od čega je došao novac na deizni račun
[/quote]

I kad ti stignu novci na devizni račun što ćeš reć,otkud ti je taj novac,od droge ili umro bogati ujak?Dokaži!
Pogledaj i ovo:

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20razno/Competent%20Authority%20Arrangement%20between%20RH%20and%20USA.pdf
IB je dužan i davati podatke američkim regulatorima koji to zatim dijele i sa našim itd..

Kad vidim kako razmišljate i još vam 100% opale sve mi je jasno…držite se vi domaće burze,ili još bolje nijedne,ovako ćete samo pogubiti novce.

[/quote]
ja sam htio reći prije svega da su kod nas velike naknade , a na IB ču se tek priajviti, znam ja za FACTU, a i nisam ništa izgubio tamo zardio sam i još ču uložiti tamo

Naš Grobex opet pada ko da stiže Armagedon…
Vjerojatno je to zbog ovh poplava koje se očekuju….

ex maratonac, ex neumoran (05.10.2007.)

vidi se da je onaj dan u mjesecu kada stižu mirovincima uplate od plaća 🙂

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Da, na Atgr akcija kupovine.

Ispada po svim ovim komentarima da ZSE uopce nije burza te da bi trebala biti zabranjena jer se radi o cistoj piramidalnoj šemi tj. tko zadnji magarac. A sve piramidalne šeme su zabranje. Za državu/mirovince, njima ZSE služi samo za izvještavanje koliko su miliona hmm “digli” uglavnom u obveznicama.

New Report

Close