Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Funte
Dolari
Euri

Mozete nam objasnit kako vi mislite zaradit na ovome, ovo je kao hedge ako jedno naraste drugo padne ?
[/quote]

Lijepo,nisam orešković ali…
Portfelj u USD mi ima rast u siječnju 12%,dolar je pao ali hedge u eurima je ublažio taj pad.
Jednostavno.

"Only dead fish swim with the stream"



http://www.seebiz.eu/bankama-je-drzava-najdrazi-klijent-za-tvrtke-novca-nema/ar-170224/

Clanak je zanimljiv ali posebno cu istaci ovaj dio

"Ministarstvo financija na upis ponudilo 800 milijuna kuna trezoraca, da bi financijske institucije podastrle ponude čija je vrijednost dosegnula gotovo 2,5 milijardi kuna. Ministarstvo je potom prihvatilo upis 1,2 milijarde kuna trezorskih zapisa s rokom dospijeća od godinu dana, po prosječnoj kamatnoj stopi od svega 0,09 posto, što je za 0,01 postotnih bodova niže nego na prethodnoj aukciji, priopćeno je."

Znaci osim sta banke nude gradjanima jako niske kamatne manje od 1% i one teze prema nuli sve se vise cini, sada se i banke nalaze u situaciji da sve manje imaju izbora kako zaradit novac sigurno jer vise ni drzava ne daje kamate koje su zanimljive o stranim da i ne pricam. Samo za usporedbu o kakvim se promjenama radi kamate na trezorske zapise su primjera radi cca (uzet je neki ocigledni prosijek jer nije ni bitno u detalje, poantu svi vide)

2012 – 3.5%
2013 – 2.5%
2014 – 1.75%
2015 – 1.5%
2016 – 0.9%
2017 – 0.45%
2018 – Zadnji trezorski 0.09%

Uzmemo li u obzir obveznice zadnje koje su izdane na domacem trzistu imale su kamatu 1.75%, usporedimo li to sa prinosom od prije par godina od 6% ocito je da tu zarade vise nema tj ima jos samo dok stari trezorski i obveznice ne dodju do kraja onda je prinos prosjek vjerovatno 1% koji ce imat fondovi s takvom strukturom i ostali.

Sada vam se dionice cine skupe, a jos vam se nude dionice sa sigurnom dividendom od 4-5% na sadasnju dobit i sad dodajte na to rast dobiti ako se radi o drustvu koji ulaze u rast, ne morate biti puno pametni da vidite ono sta je ocito bilo kakvo drugacije tumacenje je ocito varanje samog sebe ili naravno varanje drugih da bi jeftinije kupili koja dobra vecina to radi.

Bravo. Događaju se tektonske promjene po pitanju kamata na svim razinama, a istovremeno ljudima na ulici je to nešto kao vezano za politiku, mmf pa te gledaju u čudu kad im kažeš da imaju negativnu kamatu u banci.
Jedan Adrs2 ima div. prinos od 4% + potencijal za rast od 10 inflacija minimalno.
Prošla su vremena dividendi od 8-10% upravo zbog gore navedenog.
Stavio sam Adrs zbog njegove veličine i cash pozicije koja ipak daje mirniji san onima koji ne prate tržište i gledaju to kao kocku.
[/quote]

Sve stoji,samo ovaj proces je već odavno prisutan,to je pokrenulo burze i na drugim tržištima.pa i kod nas,dok se nije dogodio taj nesretni Agrokor,nije problem u kapitalu jer ga ima i više nego dovoljno da pokrene burzu već u povjerenju i nedostatku novih i kvalitetnih dionica,

"Only dead fish swim with the stream"



Funte
Dolari
Euri

Mozete nam objasnit kako vi mislite zaradit na ovome, ovo je kao hedge ako jedno naraste drugo padne ?
[/quote]

Lijepo,nisam orešković ali…
Portfelj u USD mi ima rast u siječnju 12%,dolar je pao ali hedge u eurima je ublažio taj pad.
Jednostavno.

[/quote]

Pa naravno da je od slucaja do slucaja drugacije vas nisam ni pitao ne bi ni njega ni pitao da je pisalo samo dolari, medjutim tu su tri valute pa je to malo zamrseno kod njega cini mi se kao da se sve nekako medjusobno iskljucuje

Ignore : renči

Iako je privremeno vec poduze to grozno ipak je propast Bagrokora najbolja drustvena i ekonomska vijest u povijesti ove republike.
Naprosto tako vise ne ide.
Morat ce drukcije. A sve drugo je bolje.
Koliko god neki vidim naricali za tim.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@serislav

Točno,propast Agrokora je dugoročno odličan za Hrvatsku,veliki udarac ortačko rođačkom kapitalizmu.

"Only dead fish swim with the stream"

@ StatusQuo

Meni ima smisla oreškovićeva strategija,i euro i funta su rasli a vidim da ima USA dionice.

"Only dead fish swim with the stream"




http://www.seebiz.eu/bankama-je-drzava-najdrazi-klijent-za-tvrtke-novca-nema/ar-170224/

Clanak je zanimljiv ali posebno cu istaci ovaj dio

"Ministarstvo financija na upis ponudilo 800 milijuna kuna trezoraca, da bi financijske institucije podastrle ponude čija je vrijednost dosegnula gotovo 2,5 milijardi kuna. Ministarstvo je potom prihvatilo upis 1,2 milijarde kuna trezorskih zapisa s rokom dospijeća od godinu dana, po prosječnoj kamatnoj stopi od svega 0,09 posto, što je za 0,01 postotnih bodova niže nego na prethodnoj aukciji, priopćeno je."

Znaci osim sta banke nude gradjanima jako niske kamatne manje od 1% i one teze prema nuli sve se vise cini, sada se i banke nalaze u situaciji da sve manje imaju izbora kako zaradit novac sigurno jer vise ni drzava ne daje kamate koje su zanimljive o stranim da i ne pricam. Samo za usporedbu o kakvim se promjenama radi kamate na trezorske zapise su primjera radi cca (uzet je neki ocigledni prosijek jer nije ni bitno u detalje, poantu svi vide)

2012 – 3.5%
2013 – 2.5%
2014 – 1.75%
2015 – 1.5%
2016 – 0.9%
2017 – 0.45%
2018 – Zadnji trezorski 0.09%

Uzmemo li u obzir obveznice zadnje koje su izdane na domacem trzistu imale su kamatu 1.75%, usporedimo li to sa prinosom od prije par godina od 6% ocito je da tu zarade vise nema tj ima jos samo dok stari trezorski i obveznice ne dodju do kraja onda je prinos prosjek vjerovatno 1% koji ce imat fondovi s takvom strukturom i ostali.

Sada vam se dionice cine skupe, a jos vam se nude dionice sa sigurnom dividendom od 4-5% na sadasnju dobit i sad dodajte na to rast dobiti ako se radi o drustvu koji ulaze u rast, ne morate biti puno pametni da vidite ono sta je ocito bilo kakvo drugacije tumacenje je ocito varanje samog sebe ili naravno varanje drugih da bi jeftinije kupili koja dobra vecina to radi.

Bravo. Događaju se tektonske promjene po pitanju kamata na svim razinama, a istovremeno ljudima na ulici je to nešto kao vezano za politiku, mmf pa te gledaju u čudu kad im kažeš da imaju negativnu kamatu u banci.
Jedan Adrs2 ima div. prinos od 4% + potencijal za rast od 10 inflacija minimalno.
Prošla su vremena dividendi od 8-10% upravo zbog gore navedenog.
Stavio sam Adrs zbog njegove veličine i cash pozicije koja ipak daje mirniji san onima koji ne prate tržište i gledaju to kao kocku.
[/quote]
Sve stoji,samo ovaj proces je već odavno prisutan,to je pokrenulo burze i na drugim tržištima.pa i kod nas,dok se nije dogodio taj nesretni Agrokor,nije problem u kapitalu jer ga ima i više nego dovoljno da pokrene burzu već u povjerenju i nedostatku novih i kvalitetnih dionica.
[/quote]

Dugo ste tu mislim da cete se slozit da je 2008 do 2012 povjerenje u drzavu, buducnost i razina pesimizma bila daleko gora nego sta je u ovom slucaju, znate i sami da kad pocme rast ljudi brzo zaborave na negativno sta je bilo prije, da bi nastavili rast potrebno je da se ocistimo od losih firmi, da da se vidi opceniti pomak u zaradi i prihodima dobrog dijela dionica da se popravi sentiment, a za to nam je potrebna inflacija to je onaj problem koji su svi imali u svijetu i zbog cega je amerika prva napredovala jer su prvi zurno reagirali za razliku od evropljana i zato tek evropi prestoji rast jer su zaostajali za amerikom bar dvije godine, s druge strane mi kao drzava se smanjujemo, smanjuje se i broj firmi, ali to ne iskljucuje da i dalje ne mozemo rast, naravno da veca trzista nude i vise prilika tako to ide logicno.

Ignore : renči


@ StatusQuo

Meni ima smisla oreškovićeva strategija,i euro i funta su rasli a vidim da ima USA dionice.

Znate da odgovor na takvo pitanje nije tako jednostavno to sta su sada rasli ne znaci da ce zaradit pitanje je koja je strategija kada izaci, koja je uloga dolara u tome svemu kao hedge dionicama ili nesto drugo jer ako nije hedge onda tu ostvaruje gubitak pa se ponistava, s druge strane mozda ulazite u krivu pretpostavku jer pretpostavljam da gledate rast prema dolaru medjutim nije spomenuto da je kupljen GBPUSD par vec samo funte pa ako se radi o drzanju na nasoj banci onda bi bilo logicnije gledat omjer prema kuni tj euru za zaradu, fali informacija za neki zakljucak donit.

Ignore : renči

@ StatusQuo

Ne podcjenjujem ZSE,ako sam išta naučio to je da je sve moguće kad su marketi u pitanju,tu psihologija ima ulogu koliko i ekonomija a ljudi su jednako emotivni kao i prije 10 000 godina.

Kako bi se reklo na popularan način ZSE nije IN niti cool.
Da bi se mali ulagači vratili treba zaboraviti Agrokor i imati neki okidač kao turisti prije nekoliko godina ili veliki rast BDP-a.To je proces koji se može ostvariti a dogodit će se uz ove uvjete jedino ako vani bude i dalje ovako pozitivna atmosfera.
Tako ja trenutno to vidim,ako primjetim neki pozitivni pomak za ZSE to ću odmah i napisati.

"Only dead fish swim with the stream"

Ajde da ne filozofiram previše o oreškoviću neka čovjek sam odgovori.

Ja sam napisao šta ja radim,nemam funte,imam samo USA dionice i eure,ako eur/usd još nastavi sa rastom kupovat ću dolare,kad dolar pada raste i commodities,još jedan hedge.
Dolar obično raste i kad krene neka kriza.Kao i zlato.
Zato i kupujem na margin kad želim biti jako izložen dionicama,iako imam eure koji bi bez problema pokrili eventualni margin call,jer su kamate male a i radi hedga.Mogu biti i opcije i obveznice,iako ih ja za sad ne koristim.
Bitno je da su uvijek negdje zarađuje ili da je stabilan portfelj,,all weather portfolio.

"Only dead fish swim with the stream"

Kapital uvijek ide za prinosom. E sad pošto smo mi uglavnom predstečajna i lex država neće i ne mogu više svi purani letjeti ali neki papiri bi mogli jer nije lako imati milju kn sa 0% kamate i gledati npr. dividende adrs, adpl, jdgt, ht, kodt itd.
Dlanovi će ipak neke zasvrbiti, a dionice u čvrstim rukama.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Tako je.
I tu dolazimo do toga da moraju postojati prilike za ulaganje. Bolje vise nego manje. Novac se vodi principom gravitacije iliti privlacenja, sto vise prilika za prinos negdje to vise para tamo dodje.
A tu trebaju zakonodavne izmjene.
Ne moze za firme na burzi postojati obveza transparentnosti i kvartalni izvjestaji, a za firme van burze kako se dogovori s poreznom.
Naprosto kad si van burze si u laksem polozaju. To ne smije biti. Uvesti cesljanje svega, kvartalne izvjestaje, tako da se potakne sto vise firmi da odluce izaci na burzu. Ili barem one s preko 50 ili 100 mil kn prometa.
Na taj nacin bi im se veci zahtjevi kompenzirali kroz vecu vrijednost firmi.
A trziste bi procvalo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close