Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


To ti je kad si sirotinja.
Vani imaš nešto što se zove Santa Claus rally.
A kod nas božićna rasprodaja.
Ekipa se sjeti da ima pa proda 30 dionica Peveca ili HT-a da može kupiti špeceraj za Božić.
Ja isto očekujem lagano klizanje indeksa pre 1800 do kraja godine.
Vidi se na svim blue chipovima.
Osim Atpl, to je druga priča.

Vi se serislave stalno nešto čudite.
Pa meni je recimo drago da Hrvati imaju ipak još neke druge običaje, a nismo postali bezdušni amerikanci koji su pohlepni za novcem.

i naravno da sada nikog nije briga za burzu i kamo će dionice.
Isto tako mi je jasno da neki ljudi prodaju sada dionice da nekom sitnicom obraduju svoje voljene.

Život Vam brzo prođe.
Ugasite kompijutor i burzu i posvetite se svojim najmilijima.
Sretni blagdani!

Te trenutke Vam nikakvi ogromni dobici na burzi neće vratiti……………….

Male stvari čine život lijepim a broj dionica na ZSE.

Lp

Inače, čudi me da nisu uveli i porez na gubitak.
Puno više bi love sakupili, a onima koji su nešto i zaradili bilo bi im lakše platiti porez Hrvatskoj državi.

Ti Boga ko da Beogradu, Budimpešti ili Beću plaćaju porez, a ne Zagrebu.
Vidite da je situacija ozbiljna i da grad više nema ni za plaće.
Sva sreća da rastemo, kaj bi bilo da smo u krizi?

na ZSE u dvanaestom mjesecu zavlada fenomen poznat kao “grinch rally
očekujemo skoro snimanje filma pod naslovom: “kako je grinch ukrao santa claus rally na ZSE

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....


Život Vam brzo prođe.
Ugasite kompijutor i burzu i posvetite se svojim najmilijima.
Sretni blagdani!

Te trenutke Vam nikakvi ogromni dobici na burzi neće vratiti……………….

Male stvari čine život lijepim a broj dionica na ZSE.

Lp


jako ljepo napisano!

e sad,
da se ne zamaraš sa svim negativnim sto se dešava i to ne prenosis ovdje, negativnim pisanjem po forumu, život bi i tebi bio ljepsi 😉



To ti je kad si sirotinja.
Vani imaš nešto što se zove Santa Claus rally.
A kod nas božićna rasprodaja.
Ekipa se sjeti da ima pa proda 30 dionica Peveca ili HT-a da može kupiti špeceraj za Božić.
Ja isto očekujem lagano klizanje indeksa pre 1800 do kraja godine.
Vidi se na svim blue chipovima.
Osim Atpl, to je druga priča.

Vi se serislave stalno nešto čudite.
Pa meni je recimo drago da Hrvati imaju ipak još neke druge običaje, a nismo postali bezdušni amerikanci koji su pohlepni za novcem.

i naravno da sada nikog nije briga za burzu i kamo će dionice.
Isto tako mi je jasno da neki ljudi prodaju sada dionice da nekom sitnicom obraduju svoje voljene.

Život Vam brzo prođe.
Ugasite kompijutor i burzu i posvetite se svojim najmilijima.
Sretni blagdani!

Te trenutke Vam nikakvi ogromni dobici na burzi neće vratiti……………….

Male stvari čine život lijepim a broj dionica na ZSE.

Lp

Inače, čudi me da nisu uveli i porez na gubitak.
Puno više bi love sakupili, a onima koji su nešto i zaradili bilo bi im lakše platiti porez Hrvatskoj državi.

Ti Boga ko da Beogradu, Budimpešti ili Beću plaćaju porez, a ne Zagrebu.
Vidite da je situacija ozbiljna i da grad više nema ni za plaće.
Sva sreća da rastemo, kaj bi bilo da smo u krizi?
[/quote]

Ničem se ne čudim.
Samo konstatiram.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


To znaci da nista od toga.
Vecina je uvijek u krivu.
Sjetite se zadnjeg puta.
Grunulo je kad su svi bili optimisticni.

To sam i ja isprva rekao,međutim tu se ne radi o average joe nego prije smart money:

“BCG je anketu proveo među 250 ulagača koji upravljaju s gotovo 500 milijardi dolara u periodu druge polovice listopada i prve polovice studenog ove godine. U anketi su ispitani o svojim očekivanjima od globalne makroekonomske situacije, tržištima kapitala i sposobnosti kompanija koje prate ili u njih ulažu, da stvaraju novu vrijednost. Čak tri četvrtine ispitanika su bili portfolio menadžeri, od kojih 63 posto ulaže u SAD-u, a ostali globalno.”

Kako god,nastavljam dalje kao i uvijek,uz promjenjivi balans cash/portfelj ovisno o situaciji.

"Only dead fish swim with the stream"

Market cap crypta se zaustavio malo ispod 600 mlrd USD i nekako grebe već danima.
Izgleda da hrpa malih kupuje, a veliki prodaju.
Jer da nema ovog drugog raslo bi strelovito i dalje, ne?
Bit će i tu belaja žešćeg.
Tko je jamio jamio je.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Mislim da i ovdje možemo tražiti glavne razloge pada ZSEa..

Smijenjeni šefovi fonda koji se zaigrao Todorićevim papirima

KRIZA u Agrokoru izazvala je gubitke u tradicionalno sigurnom obliku ulaganja, kao što su novčani fondovi koji u pravilu nose male, ali sigurne prinose ulažući u kratkoročne državne vrijednosnice i bankovne depozite.

>> Fond PBZ Investa napravio ogroman gubitak zbog Todorića

>> INDEX DOZNAJE: Brokeri koji su pisali Lex Agrokor u isto su vrijeme prodavali Agrokorove dionice

Index je srpnju pisao kako je PBZ Euro novčani, po svom tipu ultrakonzervativni fond, zbog komercijalnih zapisa Agrokora od početka godine izgubio čak 7,6 posto.

Smijenjene članove uprave zamijenili članovi Nadzornog odbora

Sada su smijenjeni čelnici PBZ Investa, društva za upravljanje, Igor Pavlović i Silvana Milić. U PBZ-u su potvrdili smjenu, poručivši samo da su od 13. prosinca članovi Nadzornog odbora Društva, Marco Bus i Emiliano Laruccia, preuzeli njihove dužnosti, imenovavši ih za zamjenike članova Uprave Društva na mandat od tri mjeseca. Dok budu u upravi, neće obavljati funkcije u Nadzornom odboru.

Četiri odnosno šest mjeseci uoči sloma Agrokorovih obveznica, kupnjom u dva navrata taj je fond uložio oko 30 milijuna kuna u Agrokorove europske komercijalne zapise.

Kako su Todorićevi komercijalni zapisi predstavljali 5,7 posto imovine, gubitak fonda veći je za tridesetak posto, očito zbog povlačenja imovine iz fonda. To bi značilo da su neki od njihovih ulagača bili oprezniji ili informiraniji od upravitelja fondova. Na početku godine imovina PBZ Euro novčanog fonda iznosila je 625 milijuna kuna, sada imaju 155 milijuna kuna.

Za razliku od novčanih fondova koji su gotovo svi poslovali u plusu, većina dioničkih fondova koji ulažu u Hrvatskoj pretrpjeli su snažne gubitke u protekloj godini zbog krize u Agrokoru.

Jedino Intercapitalov fond izbjegao velike gubitke

Izuzetak je InterCapitalov SEE Equity koji je u vlasništvu Interkapital grupe koja je surađivala na izradi Lex Agrokora, o čemu je Index već pisao. Jedini fond koji je ulagao u hrvatske dionice i nije pogođen krizom u Agrokoru u plusu je od početka godine 8,1 posto. Na našu molbu da nam odgovore koliko su, na kraju tri kvartala zaključno s onim 31. ožujka 2017., imali u InterCapital SEE Equity fondu dionica Agrokorovih kompanija, pozvali su se na povjerljivost podataka.

Mirovinci promaknuli Buka koji je bio u NO-u Leda

Mirovinski fondovi koji su financirali Todorićeve vratolomije i prouzročili gubitke za porezne obveznike nisu, za razliku od PBZ Investa, smjenjivali svoje kadrove. Tako je primjerice Kristijan Buk koji je bio član Nadzornog odbora Leda koji nije stopirao milijarde jamstva koji sada opterećuju kompaniju, nakon te epizode nagrađen i postao je predsjednik uprave Allianz ZB društva.

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

primjetna je panika i paraliza fondovske “kreme”.
erste adriatic je dionički,možda oni tog baš i nisu da kraja svjesni s obzirom da drže >30% portfelja u cashu.?
da sam udjelničar tražio bi nešto?očitovanje?spajanje? javno objavu da fond nije dionički već novčani? bilo što?
to nam je službeno najbolji fond u 2016,”krema “industrije.
kada vidim što su na thnk napravili ….
kako su katastrofa rezultat u 2017 pretvorili u još veću katastrofu?
da bi napravili što?osigurali si alibi?od panike??
doći će i tome kraj,nadam se sa dizanjem rejtinga da će doći neki drugi
“profesionalci” koji će svojim rezultatima potaknuti da se ogromna štednja barem u min dijelu počne preljevati na market.
a tko može štedišama zamjeriti ako ne žele ovakvim profesionalcima dati svoje novce u ruke?
realno nije velik broj njih koji zna ili bi se usudio sam,a opet veliki večina istih se usudi gotovo svakodnevno u kladionicu ??
valjda jer je tamo dobitak izgledniji?navodno siguran?bez rizika??
barem se priča tako ispred kladionice da je “neki tip dobija masu miliona…”
neznam na šta je stavio?
možda na “smak svita”?
:-))

p.s.
držim da je pravo vrijeme za osnivanje novih fondova
živi bili
bilo je tako i 2004 a neki su to odlično iskoristili pa…
konkurencija je nikad lošija pa..

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

držim da je pravo vrijeme za osnivanje novih fondova

Apsolutno se slazem.

I ja sam već duze vrijeme u potrazi za fondom kojem ću draze volje prepustiti svoje pare na upravljanje.
Posebno double i triple short ETF koji bi pomeo ZSE, kao što uostalom i zasluzuje…..

Ali, gle čuda, takvog fonda jos nema u ovim krajevima…..

ako trenutno nije “panika i paraliza” tada može biti kolektivna “apstinencija”?
zašto?
jer su neki fondovi prepuni casha a ne kupuju čak niti ht, rivp koja danas pada kao “kamen” bez ikakvog razloga osim što “nitko” pa ni oni ne kupuju.
to su dionice koje zadavoljaju sve njihove kriterije.
a ne mogu reći da nemaju casha pri cash poziciji od 31% zar ne?
kolektivna opstinencija bi imala svoje opravdanje u otpisivanju ove ionako loše godine .
i lovljenju što nižeg starta za 2018
ako me sjećanje dobro služi nešto slično smo imali i krajem 2016 kada su se sve sile
uprle nebi li spriječile rast preko 2000.
bilo je toliko očito da je za razliku od ove 2017 poprimilo rezmjere humorističnog.
samo su malobrojni ostali barem indirekno neokrznuti “gazdovanjem”
krajem tjedna nacrt todex obračuna,kakav god bio biti će rješenje ,smanjiti će se neizvjesnosti pa
se možda nakon nekog vremena i “profesionalci” malo ohrabe.
alternative nemaju,osim zatvaranja fondova a bitno je lakše raditi sa tuđom lovom.
nisam probao ali pretpostavljam da je tako.možda me netko demantira.

s ovime sam iznio i neka svoja očekivanja za poč. 2018.
a do tada svako dobro,najviše zdravlja svima koji prate za predstojeće blagdane.

p.s.
nemam niti planiram kupovati ht,rivp
mogao sam navesti i druge primjere nebi mijenjalo na biti izrečenog

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Režim pomaka cijene za dionice

Od 2. siječnja 2018. godine Zagrebačka burza uvodi režim pomaka cijene za dionice u skladu s Delegiranom Uredbom (EU) 2017/588 оd 14. srpnja 2016. o dopuni Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za režim pomaka cijene za dionice, potvrde o deponiranim vrijednosnim papirima i fondove čijim se udjelima trguje na burzi.
U nastavku se nalazi datoteka s prosječnim dnevnim brojem transakcija i kategorijama likvidnosti za potrebe određivanja režima
pomaka cijene za dionice. Kategorije likvidnosti određene su sukladno odredbama Delegirane Uredbe (EU) 2017/588.

Izračun prosječnog dnevnog broja transakcija za pojedinu dionicu izvršen je od strane Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) i objavljen na njegovim internetskim stranicama: https://www.esma.europa.eu/policy-activities/mifid-ii-and-mifir/transparency-calculations

XETRA trgovinski sustav dozvoljava unos cijena manjih od 1 lipe, a u skladu s tablicom pomaka cijene iz Priloga Delegirane Uredbe (EU) 2017/588.

Navedeni režim pomaka cijene za dionice bit će u primjeni u razdoblju od 2 siječnja 2018. do 31. ožujka 2019. godine.

Izračun prosječnog dnevnog broja transakcija provodi se jednom godišnje, a rezultati izračuna objavljuju se do 1. ožujka svake sljedeće godine te se primjenjuju od 1. travnja.

Prilikom svake promjene kategorije likvidnosti, odnosno režima pomaka cijene za pojedinu dionicu, iz XETRA trgovinskog sustava povlače svi otvoreni nalozi za navedenu dionicu.

Isto tako želimo naglasiti da će se nakon završetka trgovine 29. prosinca 2017. godine zbog primjene MIFID 2 regulative povući svi otvoreni nalozi za sve financijske instrumente.
Datoteka s prosječnim dnevnim brojem transakcija i kategorijama likvidnosti

who dares, wins

“XETRA trgovinski sustav dozvoljava unos cijena manjih od 1 lipe, a u skladu s tablicom pomaka cijene iz Priloga Delegirane Uredbe (EU) 2017/588.”

ludilo…trgovat ćemo jedinicama manjim od lipe koje u RH ne postoje…bit će zanimljivo vidjeti kako će se proknjižavati te transakcije

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

New Report

Close