Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ante
Ne brini.
Bolji rejting znači upravo to, bolji rejting. Ozbiljnije te gledaju pa će netko nešto i doći uložiti.
Isto tako manji troškovi dug: državi, firmama, građanima.
Svaka od tih gura gdp jače up.
I firme guraju burzu.
Samopojačavajući efekt.
Treba preživjeti i dočekati.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ja mislim da je ipak Agrokor glavni razlog jer je početkom godine burza imala priljev kapitala i osjećao se optimizam. A onda je uslijedila jaka korekcija i posljedično panično povlačenje tog istog kapitala, a da ne spominjemo koliki je kapital trenutno zarobljen u blokiranim dionicama.
Slažem se da je porez na kapitalnu dobit drastično smanjio sitne transakcije i unio totalnu zbunjolu.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Točno. Potonuli smo zbog Todexa. Bez greške.
Međutim, tempus vulnera sanat. Samo treba dočekati.
Već sam pisao da za novi priljev treba kumulativ dobrih vijesti: rejting, gdp, izvješća, deblokada, nagodba itd. Kad stvar sazrije onda krene. Neće biti nekog pojedinačnog okidača za rast. Iako svaki za sebe ima važan doprinos.

P.S.
Ne znam zašto bi porez unio zbunjolu.
Zatražiš od brokeraja izračun, naplate ti ga 50-100 kn i to je to.
Oni imaju softver za odraditi po FI-FO metodi i problema nema.
Meni su tako nudili. Ali nisam imao prodaje pa nisam koristio uslugu.
Onih par fondovskih transakcija sam upisao sam, izračunao, predao, platio i porezna mi je poslala mail da je sve ok.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

ma nije problem uopće u porezu, tj. bolje bi bilo da ga nema, ali i da ga sada potpuno ukinu to ne bi pomoglo ZSE niti 1%….
sve dok se ne riješi slučaj todex dionica i ne krene ponovno trgovanje njima, na ZSE će stanje ostati takvo da ulagači ovdje i dalje ne žele ulagati svoj novac (ove sporadične međufondovske transakcije ne računam pod normalno trgovanje)

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Nama je spas što su nam financije djelomično pod EU paskom zbog raznih ugovora koje smo morali potpisati prije ulaska u uniju.
Inače bi Naši nabili inflaciju da je ni čelični HNB ne bi mogao zaustaviti. Najbolji primjer je PTKM.
Ne vjeruj Našima i kad darove nose.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.


ma nije problem uopće u porezu, tj. bolje bi bilo da ga nema, ali i da ga sada potpuno ukinu to ne bi pomoglo ZSE niti 1%….
sve dok se ne riješi slučaj todex dionica i ne krene ponovno trgovanje njima, na ZSE će stanje ostati takvo da ulagači ovdje i dalje ne žele ulagati svoj novac (ove sporadične međufondovske transakcije ne računam pod normalno trgovanje)

Uskoro će izvješća, deblokada, rasplet, kakav bio da bio.
Znam da je teško čekati jer izmučenost je grozna…
Ali to je baš to, kad si crknuo toliko da misliš da ne možeš više, e onda se nešto pomakne.
Kumulativno, stvari idu u dobrom smjeru. Kad situacija sazrije bit će bolje na ZSE.
Nadao sam se prije, ali bit ću zadovoljan i s malo poslije.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Sjećate se prometa na Belju i Ledu par dana prije blokade trgovanja?


ma nije problem uopće u porezu, tj. bolje bi bilo da ga nema, ali i da ga sada potpuno ukinu to ne bi pomoglo ZSE niti 1%….
sve dok se ne riješi slučaj todex dionica i ne krene ponovno trgovanje njima, na ZSE će stanje ostati takvo da ulagači ovdje i dalje ne žele ulagati svoj novac (ove sporadične međufondovske transakcije ne računam pod normalno trgovanje)

Vi ne kužite tržište uopće. Špekulanti koji su krvotok svake burze su utekli daleko od ZSE-a upravo zbog toga poreza. Godinama su se na ZSE-u samo gubili nnovci i onda kada je trebalo nešto početi i zarađivati država uvede porez. Za čega platiti 12% plus prirez? Što je to država u zadnjih 10 godina napravila za tržište kapitala. Nisu sposobni sa svojim zakonima omogućiti ni transparentno izvještavanje dioničara putem FI-a kompanija. Lažna izvješća, neobustava trgovanja na vrijeme, insajderske informacije, ništa zakonski nije uređeno i nitko nema straha od sankcija ako npr. prikaže u izvješću dobit, podijeli bonuse upravi, revizor sve to blagoslovi a odmah u slijedećem kvartalu firma ode u predstečaj ili stečaj. Pa gdje to ima na svijetu da na kraju u cijelom tom lancu nitko nije odgovoran, ni HANF-a ni revizor, ni uprava, ni nadzorni odbor, ni ZB. zakon koji kroji upravo ta država koja nas dere na sve moguće načine svim tim lopovima u lancu omogućuje da to nekažnjeno i dalje rade. Pa pogledaj primjer Vijadukta – to će u budućnosti biti školski primjer studentima za pokazati kako se razvaljuje firma sa preko 50 godina tradicije a nitko ništa na kraju ne odgovara. Dobro je kolega naveo država bi trebala uvesti poreznu olakšicu od 12% svim koji se odluče ovdje ulagati a ne da ih dere sa tim procentom.


Vi ne kužite tržište uopće. Špekulanti koji su krvotok svake burze su utekli daleko od ZSE-a upravo zbog toga poreza. Godinama su se na ZSE-u samo gubili nnovci i onda kada je trebalo nešto početi i zarađivati država uvede porez. Za čega platiti 12% plus prirez? Što je to država u zadnjih 10 godina napravila za tržište kapitala. Nisu sposobni sa svojim zakonima omogućiti ni transparentno izvještavanje dioničara putem FI-a kompanija. Lažna izvješća, neobustava trgovanja na vrijeme, insajderske informacije, ništa zakonski nije uređeno i nitko nema straha od sankcija ako npr. prikaže u izvješću dobit, podijeli bonuse upravi, revizor sve to blagoslovi a odmah u slijedećem kvartalu firma ode u predstečaj ili stečaj. Pa gdje to ima na svijetu da na kraju u cijelom tom lancu nitko nije odgovoran, ni HANF-a ni revizor, ni uprava, ni nadzorni odbor, ni ZB. zakon koji kroji upravo ta država koja nas dere na sve moguće načine svim tim lopovima u lancu omogućuje da to nekažnjeno i dalje rade. Pa pogledaj primjer Vijadukta – to će u budućnosti biti školski primjer studentima za pokazati kako se razvaljuje firma sa preko 50 godina tradicije a nitko ništa na kraju ne odgovara. Dobro je kolega naveo država bi trebala uvesti bonus od 12% svim koji se odluče ovdje ulagati a ne da ih dere sa tim procentom.

ti si upravo potvrdio ono što sam ja napisao!
nije uopće problem tih 12% poreza (iako bi naravno bilo bolje da ga nema), nego je problem sve ovo što si nabrojio i što je otjeralo ulagače sa ZSE!

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

zorangutan@
Ja ovdje ne pričam o ulagačima na duge staze, njih je otjerala neuređenost tržišta a špekulante porez. Shvatite barem koja je razlika između špekulanta i dugoročnog ulagača. Dugoročni ulagač traži sigurnost a boli ga uho za porez jer ga nikada neće ni platiti zato što će kupljenu dionicu držati duže od 3 godine. Dočim špekulanti vole neuređena tržišta jer se upravo na takvim tržištima pružaju najbolje prilike za špekulaciju. Ali zato špekulant mrzi platiti bilo kakav porez u budućnosti na ono što je zaradio u prošlosti.
Naša država je uspjela svojim zakonima otjerati i jedne i druge, dugoročne zbog zakonske nesigurnosti a špekulante zbog nekog tamo poreza na nikakvu uslugu od strane ubirača poreza.

Dečki. Odite ća i sa burze i sa foruma.
Preogorčeni ste.
Svi smo svjesni svih problema, ali nismo zaduženi za njihovo rješavanje.
Gledaš naprijed i boriš se u okolostima koje jesu.

P.S.
I tko kaže da nema špekulanata? A što ste molim Vas Vi? Strateški investitori?!? I niste pobjegli, koliko vidim. Dajte molim Vas. I koji su to špekulanti? Koji je njihov kapital? Par stotina ljudi s par desetaka tisuća kuna.
Špekulanti su popušili pare na Todexu i sad kmeče. Htjeli bi prvo vratiti lovu, a onda doći gledati druge prilike. Je li to realno?
Prava para su fondovi. Kad se okrene plima doći će uplate u fondove i to je onda to.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Agrokor je razlog zašto je početkom godine sve napucano ali samo zato da bi fond menadžeri izašli sa privatnim papirima a sve plaćeno našim novcima iz drugog stupa.
Jasno zašto Rumunjska odustaje od drugog stupa a Poljska i druge već odavno.
Balkan je prekorupiran da bi takvo nešto imali

New Report

Close